Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:58 24.06.24 
Професионални
   >> Преводачи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема За "reinforced" щяхме да се изпотрепемнови [re: Lillie]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано23.10.08 13:20



Конкуренцията пуснала някаква нова железария. Пдхвърлят ми рекламно материалче с думите, че са вдигнали параметрите на машинарията и че трябва да ги настигнем.

Гледам, зверя се : "... with reinforced components." Превели го: "... с усилени компоненти." Пак се зверя - параметрите не са променяни, какво искат тия началства от мен???

Пускам речника - наистина е "усилен".

Пак гледам - нищо усилено няма.

Накрая изнамерих един много дебел речник и се оказа, че в случая преводът трябва да е "... с армирани уплътнителни пръстени".



Тема Re: Дай цялото изречениенови [re: ooo]  
Автор Лил ()
Публикувано23.10.08 13:52



Много мразя на всякакви езици да ми повтарят едно и също нещо няколко пъти. Дроселът е елемент, доколкото разбрах, който винаги се впъхва, т.е. в Insertable drossel element са повторили един и същи смисъл няколко пъти. Нещо като "шапка за глава" или "летни сандали за крака".
ПРевод със само "дросел" ми се струва напълно достатъчно.



Тема Re: Дай цялото изречениенови [re: Лил]  
Авторooo (Нерегистриран)
Публикувано23.10.08 14:48



Ами в крайна сметка производителят (т.е. и инженери са пипали) е съставил ръководството. Аз не мразя - щом така са го дали, значи така превеждам.



Тема Техническата терминология е разтегливонови [re: Лил]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано23.10.08 14:59



понятие. "Дросел" има твърде много значения, в зависимост за коя област става дума. В случая, май, става дума за хидравлична система. В хидравликата има много видове дросели.

Някои се пъхат и/или запресоват в отвори, други (т. нар. "патронен монтаж") се пъхат и след това се завиват. Други се монтират направо на тръби - "тръбен монтаж", други са с "модулен монтаж"...

Абе, лудница. То спецовете трудно се оправят в терминологията на български, камо ли преводач да се оправи в международната бъркотевица.

Пример. На едно и също нещо един му казва "нипел", друг - "щуцер". Ха, сега де! Спецовете не знаят кое е точното, а преводача откъде да знае???

За разликата между "болт" и "винт" - да не ти приказвам какви битки се водят! В "Машиностроене" мине се, не мине - някой го задава този въпрос и започват люти битки. Битки ти казвам, до псувни се е стигало!!!

Като рекох машиностроене.... Влиза един и пита как да преведе

1/4 inch Regulator

Не става буквално. Взехме да го разпитваме. Превеждал ръководство за аксиално-бутална помпа. Даде и схемата. Аз, пък, я пратих на най-големия спец по тези работи в България и той отговори:

Трипътен регулатор на дебит с Dy 6 мм

Де го чукаш - де се пука!?



------------

Ся, преводачът и да сбърка малко терминологията - няма страшно, техниците не се сърдим много. Най-много да се усмихнем.

Хи-хи-хиии! Наш колега - дългогодишен преводач с немски, уж всичко знае, техничар е. Да, да, ама един немец му казал, уж шеговито, че терминологията му е много селскостопанска.



Тема Пак има "зависи"нови [re: ooo]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано23.10.08 15:19



Зависи кой е писал английския текст. Макар и рядко, случва ми се да видя безобразен английски. Едни китайци такъв каталог бяха издали, че от него разбрахме само числата и мерните единици.

В нашата област чакаме вече 10 години да преведат на български ISO 12345 "Термини и определения в областта на ...". Всяка година се събират от цяла България спецове, преводачи и настъпва панаир. Един спец знаел английски - превежда от английския вариант, друг - от френския, трети - от немския, четвърти се цупи, че точно този стандарт няма превод на руски...

Цирк! 10 години ги чакаме!

Ха-ха! Дават ми БДС/ISO 98765. Уж трябва да е на български щом е БДС. Да, ама - не! Само заглавната страница е на български. Останалото - на английски - не могли да го преведат, някакъв професор от ТУ - София казал, че е по-добре да го четем в оригинал, отколкото в неясен и мъглив български вид!





Тема Re: Insertable??нови [re: ooo]  
Автор lmago (Life is fun)
Публикувано23.10.08 20:38



Баш си е вмъкваем.



* * *
::

Тема my 5 cents:нови [re: ooo]  
Автор@@ (Нерегистриран)
Публикувано23.10.08 21:16



6tom e insertable, zna4i e removable: pi6i 'smenjaem' ima pove4e smisal na BG...





Тема Баш, таман си е "натъкмяем" !нови [re: lmago]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано23.10.08 21:34





Демек - adjustabled



Тема Re: my 5 cents:нови [re: @@]  
Автор yog (In GOD we trust)
Публикувано23.10.08 21:34



Моля, позволете,

Шпонката е вмъкван и измъкван в/от дупка, продълговат елемент.

Разбира се, тя е много далече от всякакъв дроселен елемент.

Да, колегата по-горе е напълно прав за инженерните битки относно различните понятия.
Аз напр. щях да се сбия с един катил за това дали е Key или Button. Аз бях Key.
Лично мое мнение, че повечете битки са за принципно много близки маш. елементи като напр. Болт и Винт..

йог, който има 6 по Машинни елементи
хе хе



Боже, пази БЪЛГАРИЯ!

Тема Тц! Не съм съгласен!нови [re: @@]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано23.10.08 21:42



removable

не е ясно дали е вярно!

Имаме случаи, когато запресоваме дроселче unremovabled.

Редактирано от bugler на 23.10.08 22:27.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.