Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:06 02.07.24 
Професионални
   >> Преводачи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Да, сърбизираннови [re: ABe]  
АвторИpини (Нерегистриран)
Публикувано03.06.08 20:46



Този цитат ще го запомня, като един от най-успешните, които съм чувала





Тема Re: Да, сърбизираннови [re: Иpини]  
Автор Лил ()
Публикувано03.06.08 23:03



Това е цитат от един известен лингвист, Макс Вайнрайх, който е готин, но не знам да е писал тук ;)





Тема Ех, Лил, ...нови [re: Лил]  
Автор ABe (разсеян)
Публикувано04.06.08 19:48



перфектна си, както винаги!



Трудните неща ги правя с лекота, невъзможните малко ме забавят.
Бъдете високи!

Тема вметка: ieftinнови [re: Иpини]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано26.06.08 10:37



при положение, че българското "евтин" е заемка от гръцкото ftinos, а от български във влашки е заето като ieftin (вероятно от някой североизточен диалект), книжовното изписване като еВтин е неетимологично и май се дължи на хиперкоректност. по същия начин като х-то в "харесвам"



така че грешката е вярна, аз съм "за" официалното приемане на "еФтин" в правописа.

дир.бг ми изтриха бележките, извинявам се ако сте ми пратили нещо и не съм отговорил

Тема Re: вметка: ieftinнови [re: the_bomb]  
АвторBeнaнций (Нерегистриран)
Публикувано26.06.08 21:18



Абе като каза, се замислих, при положение, че фтинос определено не присъства в езика на Платон, пък разтворих дебелите книги, пък те казват, че идва думата от старогръцкото "евтенейа" (яко, че я няма в речника на Милев тая дума), където "ев" е дифтонг. Та може би свръхкоретността в случая е правилна - просто са решили езикотворците, че "ев" ще е "ев" навсякъде (или поне в конкретния случай).
Та е интересно и поучително с тая дума - не само как е проникнала и развила, но и фактът, че понятието, свързано с пари, сме взели от гърците, но през власите






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.