Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:30 23.06.24 
Професионални
   >> Преводачи
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Измами по телефона  
Автор Уkpaинka (и уже болгарка)
Публикувано15.04.08 20:10



Здравейте, копирах това предупреждение за вас от БГ Преводачи!
Днес бях подложена на атака!!! И после видях това предупреждение.

Здравейте колеги! Желая да предупредя всички преводачи, които са регистрирани в БГ Преводачи да се пазят от измами по телефона!



Тема Re: Измами по телефонанови [re: Уkpaинka]  
Автор 4avdar4e (ентусиаст)
Публикувано15.04.08 21:21



Мен пък ме предупредиха за измами на принципа с ваучерите. Обаждат се на преводачи, за които някак?? е получена информация, че работят със съд, прокуратура и прочие, разиграва се сценка от типа "Иванов се обажда, от н-ско районно, дадоха ни координатите ви. Тук има арестуван. Аз съм му адвокат. Елате, донесете ваучер, да може да се обади на близките си, той е богат, после ваучера ще го включим в хонорара ви..."

Звучи ми безумно, но явно има хора, които са изгорели





Тема Какво точно е станало?нови [re: Уkpaинka]  
Автор Бepeзka!Модератор ()
Публикувано15.04.08 22:10



Как действат? Разкажи малко повече, ако обичаш.



Тема Re: Измами по телефонанови [re: Уkpaинka]  
АвторЛьoъд (Нерегистриран)
Публикувано15.04.08 22:31



Ами, който е будала да си дава телефона


Аз дори имейл адреса си го пиша: Льоъд [маймуна] abv [точка] bg
Никакви лични данни и координати по нета!



Тема Re: Измами по телефонанови [re: Льoъд]  
Авторнeизмaмниk (Нерегистриран)
Публикувано15.04.08 23:17



Льорде, то пък много трудно човек ще се сети кой си



Тема Re: Измами по телефонанови [re: Льoъд]  
АвторФильocoфчo (Нерегистриран)
Публикувано16.04.08 00:05



Този път съм съгласен с Уорда.

От какъв зор са си изтъпанчили сивито, че и телефона си в нета? Пълно е с изманици в мрежата, а и как може да си мислят, че по този начин ще ги потърси клиент??? Те си нямат друга работа потенциалните клиенти и си четат стотиците сивита, за да намерят най-добрия преводач.



Тема Re: Измами по телефонанови [re: Фильocoфчo]  
АвторEнa (Нерегистриран)
Публикувано16.04.08 00:58



Колеги,

не е нужно да имате непременно качена лична информация в нет-а - моя мобилен тел. го бяха дали от едната агенция, с която до преди случката (ок. 1 месец) продължавах да работя. Случката става по-грозна и заради това, че бюрото изрично ме увери, че "хората са много надеждни, все пак са държавни служители" (цитат по памет). Изгърмях с немалка сума, не защото съм "будала" и тъпа, а защото копелетата (без никакво извинение) са абсолютни профита. Хиляда на сто са поне бивши полицаи, по-вероятно - действащи. Сценарият е изпипан до най-малкия детайл. За да е напълно завършена картината, не си мислете, че след това като отидете да се оплачете в районното си, някой ще ви обърне внимание - мен една красива девойка (дежурната сиреч) доста време ме ухажва и се опитва да ме убеди, че няма никакъв смисъл да подавам писмена жалба (разбира се, преди това бях казала, че са се представили за техни колеги), защото така или иначе нямало да ги хванат. Е, тук вече си казах, че няма смисъл - не и в нашата държава - и си ометох крушите, за да може девойката спокойно да си изкара дежурството. Пожелах на типовете (от все сърце!) да ги застигне най-отвратителната участ до девето коляно, а на себе си - да изкарам десет пъти повече от това, което загубих. Дано никога не ми се налага да работя за полицията, защото все си мисля, че ще го отнесат заради онези гадове. Известно успокоение настъпи, когато и адвокатката ми, която е ок. 60-годишна, разказа, че наскоро измамили нейна колежка, която отишла в Сливница да "защитава" някакъв клиент... Кажете "бай, бабо, да не ме стига", другото е просто ежене. Сега, след като стана вече известна измамата, вероятно ще подготвят друга постановка, защото са безкрайно информирани и боравят само с актуална информация.



Тема Re: Измами по телефонанови [re: Eнa]  
АвторЛьoъд (Нерегистриран)
Публикувано16.04.08 01:08



Със сигурно навсякъде има такива измамници. На майка ми преди време й се бяха обадили на джиесема от името на една банка, в която има влог. Казали й, че банката оганизирала някакво празненство, та да потвърдяла дали ще е в София да й изпратели покана. В последствие се оказа, че няма нищо такова. Интересното е, че са знаели трите имена на майка ми и са й се обадили на номера на мобилния, който тя използва само за да говори с членовете на семейството и може би го е дала на 3-4 приятелки. Явно става дума за вътрешни хора от банката. Сега, най-чудното за мене е как не са се ошлайфали да изтеглят влоговете на хората директно от банките. Толкова ли пък е трудно?
Тъй че в нашия Абсурдистан измамници всякакви и навсякъде и действително бай, бабо, да не те срещат.





Тема Re: Измами по телефонанови [re: Eнa]  
Автор bichana(Reni) (zelenoo4ka)
Публикувано16.04.08 02:32



Хм, подобно нещо беше на път да ми се случи преди 2 седмици. Обаждат ми се уж от районното управление в съседен град. Телефонният ми номер взели от 2-ро районно управление в моя град. Заловили чужд гражданин с 48 000 фалшиви евра. Да превеждам, защото ще го разпитват. Кога ми е удобно да ме вземат с кола, за да ме закарат до тяхното управление (на около час път с кола).
Няма ала-бала, директно и спешно всичко. Ще платят, колкото трябва.
Но понеже се бях съсредоточила в онзи момент в друга работа и никак не ми се излизаше, ама хич, и очевидното ми, някак неуважително към изключително спешния им проблем, мое нежелание енергично и разбиращо да откликна, нещо ги разколеба да се обадят по-късно в часа, за който иначе се уговорихме.
Но и да се бяха обадили, аз щях да бъда подготвена! Поинтересувах се чрез познат в полицията, който умря от смях и ми каза, че първо в нашия град изобщо няма второ районно управление (откъдето те иначе взели номера ми) и второ, че никой в първото районно не знае за случай на арестуване с фалшиви евра, издирване на преводач със съответния език и прочие. Да не тръгвам, най-добре.
Аз не тръгнах, ама после две нощи сънувах кошмари...


И сега като се замисля, и ми настръхва косата.



Тема Re: Измами по телефонанови [re: bichana(Reni)]  
Авторkalinushka (Нерегистриран)
Публикувано16.04.08 08:46



Явно всеки има подобна случка, за жалост. На дъщеря ми преди месец й звъннали на мобилния - Честито-местито, печелите телефон, дайте си адреса да ви го изпратим с куриер. Хлапето излязло умно, казало - дайте ми ваш телефон на който да ви звънна допълнително и тогава ще ви дам адреса. Мъжът ми веднага проучи нещата, оказа се че изобщо няма подобна игра и никакви телефони не се раздават.

Само не мога да проумея, ако ми имат адреса, какво ще направят. Адрес като адрес, ще звъннат на вратата и какво? И как са попаднали на нейния номер? На произволен принцип ли звънят?



Тема Re: Какво точно е станало?нови [re: Бepeзka!]  
АвторУkpaинka (Нерегистриран)
Публикувано16.04.08 09:42



Познат сценарий!
Само че в моя случай задържаният е бил отгоре на всичко с болно сърце! И искаше да разговаря с роднините си в Русия, за което се търсеше моето съдействие.
А иначе същото - по всяко време ще ме вземат с кола, заплащането ще е много добро, работата е за 2 часа...След първото обаждане от „районно управление” ми се обади и „адвокатът”! И когато видях, че телефонният номер е същия, като на „комисаря от районното” ми светна лампичката. Почнах да разпитвам подробно, предложих да се видим направо в районното управление... и в един момент линията „прекъсна”



Тема Re: Измами по телефонанови [re: bichana(Reni)]  
Автор vaa_nya (непознат )
Публикувано16.04.08 13:15



почти същото обясниха и на мен! отказах, защото в момента съм бременна ( районното било на 50км от родния ми град ), а и самото обаждане не ми се стори надеждно. след седмица ми се обадиха отново, само че от друг номер. няколко дни преди това- на моя приятелка. това, което най ме притесни в случая, е че имат информация за мен- имената ми, телефон, роден град. не оповестявам лична информация в нета, но все пак в автобиографията си съм попълнила и телефон, и адрес ( които след второто обаждане махнах).
абе от цялата работа се притесних много





Тема Re: Измами по телефонанови [re: Льoъд]  
Авторaнreлa5 (Нерегистриран)
Публикувано16.04.08 13:26



На мен също ми се обади "шеф на районно управление" и търсеше преводач на хонорар за един немски гражданин. А този същият номер е звънял 2 дена по-късно на една позната също преводачка, само че е търсил преводач за френски гражданин и в друг град. Така, че колеги внимавайте!



Тема Re: Измами по телефонанови [re: vaa_nya]  
АвторЛьoъд (Нерегистриран)
Публикувано16.04.08 13:28



Веднъж и на мен ми се обаждаха, но по друга схема, тая за закъсалия далчен роднина. Мислех да си уредя една среща с въпросния "роднина" и да свикам няколко приятели да го пребият. Обаче след няколко дни заминавах за чужбина и не исках да рискувам да ме опандизят за тежки телесни повреди





Тема Re: Измами по телефонанови [re: Уkpaинka]  
Авторчeтящa (Нерегистриран)
Публикувано16.04.08 13:58



Като ви чета настръхвам ! Живея в чужбина и засега съм "застрахована". Но не ми става ясно - като ви вземат с кола уж да превеждате, тогава какво, ще ви пребият насред пътя ли ? или ще ви изнудват ?



Тема Re: Измами по телефонанови [re: чeтящa]  
Автор Уkpaинka (и уже болгарка)
Публикувано16.04.08 18:20



Помолиха ме да купя ваучер на задържания. Той уж имал пари, но не се разрешава освен на адвоката и преводача да купуват нещо в такъв случай. По думите на "комисаря от районното", което също е на 25-30 км от София! За щастие не знам какво следва в такива случаи! Но да ти предлагат 500! лв. за два часа работа?



Тема Re: Измами по телефонанови [re: Уkpaинka]  
Автор Бepeзka!Модератор ()
Публикувано16.04.08 21:56



И на мен ми стана интересно какво точно се случва на преводачите, ако склонят да отидат...



Тема Re: Измами по телефонанови [re: Бepeзka!]  
Автор bichana(Reni) (zelenoo4ka)
Публикувано16.04.08 22:17



Слава Богу, нямам представа, но вероятно се измисля някакъв номер да носиш пари. Пък после посред някоя магистрала, не знам ...

Най-добрият вариант е да вземат парите и да те зарежат на някоя бензиностанция с оправдание, че получават по радиостанцията заповед супер спешно да отпрашат в противоположна посока и ще те търсят на другия ден. Ама да не прекалявам и да не давам идеи на болните мозъци.
Мен ме впечатли фактът, че работата може да се заформя и посредством бюро за преводи. Това вече е направо гадно! Какво, човек трябва да е краен параноик и да отказва всякакви ангажименти?



Тема Re: Измами по телефонанови [re: Уkpaинka]  
Автор Aлekcия (непозната)
Публикувано16.04.08 22:57



Като ви чета се озадачих върху едно мое преди 2 дни обаждане от агенция, че им трябва преводач от френски (учила съм го, но не ми е на блестящо ниво, че чак и за работа да го ползвам). Съжалявам, че не ги изслушах, а директно ги отклоних, че съм заета, което си бе вярно. Не съм имала време да се отбия на посочения адрес и да проверя там има ли офис.
По нашия край полицията беше заловила такси с голяма сума пари от измами на възрастни хора от селата (около 30-40 хил. в брой). 1. Вариант Донесете пари, че детето ви тттт еди-къде си е. 2. Карат да купиш ваучер да изтъркаш кода и да им продиктуваш числата да си заредят телефона, та даже имали наглостта да искат от бабата 4 ваучера от по 20 лв.
Пак преди време на обикновения ми телефон мъжки глас се опитваше да имитира детски: "- Мамооо, знаеш ли, днеска направих една беля" - ама и хленчи и ми звучи смешно. Казвам му: Кажи, маме, какво стана, пак повтаря същото: - Мамооо, знаеш ли, днеска направих една беля и аз като се усъмних и изведнъж с твърд глас: - Детенцеее, сбъркало си си майката, не си моето дете!!! Оня тракна телефона и така не разбрах каква "беля" искаше да инсценира.





Тема Не ми е известно да се е случило нещо в колатанови [re: чeтящa]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано22.04.08 13:17



...на някой. Всички такива схеми, за които се е разчуло из медиите или за които аз лично съм чула, завършват с купуване на ваучер за мобилен телефон и диктуване на кода (или както се казва) или по друг начин даване на пари.
И на адвокатите им прилагат такива номера. В правните форуми има също аналогични теми.
Преди време медиите съобщиха, че така е бил измамен един известен адвокат, Хари Харалампиев. Ама само за него са съобщили, иначе със сигурност има и още. Щом и адвокатите се ловят...



Накратко: това явно са фини хора, бре! Не бият, само мамят. НЕма страшно.

Редактирано от Mиpa_M на 22.04.08 13:19.



Тема Re: Измами по телефонанови [re: Aлekcия]  
АвторЧexkиня (Нерегистриран)
Публикувано26.04.08 23:10



На мен ми се случи подобно нещо в петкъ следобяд към 15:30 ч...Обажда ми се някакъв, който ми се представи за комисар от не знам къде си, и ми разказа подробно как една чехкиня -манекенка била завлякла с 12 000 евро някакъв нашенец, не кой да е, и да ме вземели с полицейска кола, за да му превеждам на съответния...казах, че нямам възможност, и че евентуално ще попитам някой колега. Той ми звънна след десетина минути и ме пита дали съм звъннала, казах, че да, и колегите са отказали, той каза едно "... си майката" и затвори... Телефонът е глобулски.



Тема Re: Измама по телефонанови [re: Чexkиня]  
АвторJa (Нерегистриран)
Публикувано15.05.08 10:11



Днес ми се обади полицейски комисар ..../представи се, но не записах името му/ от полицейско управление в гр. Елин Пелин???.... Спешно за около 2 часа трябвало да се превежда на гражданин от Нови сад. Бил измамен, нямало проблем със заплащането, той имал в себе си 1000 лева, ама било спешно и важно! Щели да дойдат да ме вземат с полицейска кола.... /Лицето говори БГ с акцент от западните покрайнини!/ Казах му, че не работя с полицията, а само с ВКП, но ако е толкова спешно, да ми се обади адвокатът на сърбина. ... Номерът, от който звъняха е 0894/275887! След споменаването на ВКП - никой вече не звънна!!!!





Тема Re: Измама по телефонанови [re: Ja]  
АвторEлин Пeлин (Нерегистриран)
Публикувано15.05.08 13:53



На 27-4-2008 и на мен ми се обади лице, представящо се за шеф на полицейски участък Елин Пелин, но като си поговорихме известно време (включващо обещания от негова страна за незабавно плащане sic! - при положение, че работата в полицията се плаща след месеци, превоз от София и прочие) и му казах, че имам роднина майор при тях не позвъни повторно. А номерът е точно същият! После, естествено му звънях да поздравя майка му, но не вдигна.



Тема Re: Измами по телефонанови [re: Уkpaинka]  
АвторFame (Нерегистриран)
Публикувано15.05.08 14:40



Здравейте! И на мен днес ми позвъниха от ''полицейския участък''.Телефонът е същият,който споменавате по-горе.Сценарият е подобен.



Тема Re: Измама по телефонанови [re: Eлин Пeлин]  
АвторEлин Пeлин (Нерегистриран)
Публикувано15.05.08 16:08



А жалкото е, че когато и мой познат се опари от същите и ми сподели, на момента се обадих до Глобул с молба да предприемат мерки срещу притежателя на този номер, а аз респективно да подам жалба в полицията. Тогава ми казаха, че не могат да спрат обажданията му, но за същия номер вече са постъпили много оплаквания. Той - операторът, с когото говорих, виждал, че този номер зарежда непрекъснато и по много картата си, но компанията не може да направи нищо, а още по-малко да се задейства полицейско разследване срещу въпросния, въпреки че се знае, че е измамник!



Тема Re: Измама по телефонанови [re: Eлин Пeлин]  
Автор nesega2(ex-nesega) (* independant *)
Публикувано15.05.08 16:49



И аз имах удоволствието преди 2 дни да изслушам сценария Елин Пелин, 2-та часа устен превод, заплащането и ... и след отказ бях възнаградена с е... си м...
Звъняха от глобулски номер 0896557213

Не се страхувай от съвършенството - никога няма да го достигнеш (С. Дали)


Тема Re: Измама по телефонанови [re: nesega2(ex-nesega)]  
Автор vaa_nya (непознат )
Публикувано16.05.08 09:45



И на мен м звъняха от този номер-> 0896557213
Интересно, че сле дкато си махнах телефона от bgtranslators никой вече не ми е звънял, а преди това ми звъняха 3 или 4 пъти в рамките на 20тина дни.



Тема Защо?нови [re: vaa_nya]  
Автор Бepeзka!Модератор ()
Публикувано16.05.08 10:10



Момичета, защо не подадете оплакване в полицията. Или поне се оплачете на 166. Всички разговори с този номер се записват, затова няма начин да не последват някакви действия.
Хубаво е, че пишете за това и предупреждавате колегите, но все пак нека и измамниците бъдат наказани.



Тема Re: Защо ли?нови [re: Бepeзka!]  
Авторyog (Нерегистриран)
Публикувано16.05.08 13:44



Права си, Берьозка,
но това не е страна като другите, а България.
И мен вчера полицейския комисар от Чепеларе ме искаше да превеждам на арестуван английски гражданин, но аз, благодаря на този форум, че четейки колегите бях подготвен за подобен сценарий.
Благодаря на авторката на темата.



Тема Предлагам...нови [re: Уkpaинka]  
Авторbsb_2 (Нерегистриран)
Публикувано16.05.08 14:15



Предлагам следващите, на които им се обадят от тези телефонни номера, да си уговорят среща с "полицаите". Желателно на другия край на града. Или ако не може да се установи къде се намират измамниците, на място с максимално затруднен достъп с кола. Нека си загубят час-два, ако не можем да ги спрем с полиция.



Тема Re: Измама по телефонанови [re: vaa_nya]  
АвторЧexkиня (Нерегистриран)
Публикувано16.05.08 20:35



0896 55 72 13 Да, този е телефонът! Според мен, не трябва да правим нещо поотделно, а да се измисли нещо като подписка като оплакване срещу този измамник и да я подадем в полицията и на публични места, евентуално във вестниците, по телевизията, и в интернет... Иначе няма смисъл...



Тема Re: Аналогичен случайнови [re: 4avdar4e]  
Автор Kacaндpa ((изпитана))
Публикувано17.05.08 18:20



в наше село.
Некви тъпанари ми звънят щот били от Полицейско управление в съседно градче изадържали френски гражданин. Дали да дойдели да ме вземат от работа да му превеждам. Аз отначало се вързах щот работя с полиция и съдилища обаче от лочлност звъннах на М. /фирмата/ Тя не знаеше нищо по въпроса. Звъннах в плицейското в град Н. Инспекторът нищо не знаеше за задържан, камо ли ти френски гражданин. Обажда ми се "адвоката" му. Почва да ми разказва цяла пиеса, та му напомням, че съм преводач, а не съдия/ Още 4 обаждания докат стигнат до ваучерите. Да съм му купела и да съм им кажела числата. Тъпанари. Викам: В Н. няма ли ваучери? Купете си, аз не съм снабдител.
Разочаровах ги.
Интересно откъде са ми взели номера???От някой клиент?

Никой не е станал пророк в собственото си село


Тема Re: Аналогичен случайнови [re: Kacaндpa]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано17.05.08 19:20



Интересно откъде са ми взели номера???

Малко по-горе в темата е споменат сайт. В него има списък на преводачи с трите имена, снимка, автобиография, информация от/на кои езици превежда, адрес и телефонен номер...

Добрия измамник може предварително да се ориентира за особеностите на жертвата и да се подготви с убедителна за конкретния случай легенда.

Иначе номера с ваучерите е стар, и но успешен. Приложиха го с сравнително добър успех преди време спрямо гилдията на адвокатите. Интересно ми е дали ще са в състояние да измислят друга по-оригинална схема.





Тема Re: Измама по телефонанови [re: Чexkиня]  
Авторnova (Нерегистриран)
Публикувано19.05.08 22:40



А на мен ми се обадиха от 0897 383509, да е познат на някой този номер?



Тема Re: Измама по телефонанови [re: Ja]  
АвторNova (Нерегистриран)
Публикувано26.05.08 13:44



Интересно...Точно от същия този телефон и пак за Елин Пелин ме кандардисваха да превеждам на френски гражданин...



Тема Re: Измама по телефонанови [re: Ja]  
АвторKaтeтo (Нерегистриран)
Публикувано26.05.08 13:46



Днес от същия номер със същата "легенда" са звънели на колежка с френски. Истинският номер па РПУ в Елин Пелин е 072560166.



Тема Re: Измами по телефонанови [re: Уkpaинka]  
Автор nikolayyy (cskar)
Публикувано26.05.08 14:01



Току-що на колегата ми от Враца се обади "инспектор Христов" от РПУ-Мездра от номер 0894275887 с молба да превежда на "задържан английски гражданин". Когато взех телефона и се поинтересувах от личността на "инспектор Христов", който говореше на български с изявен сръбски акцент, връзката прекъсна.



Тема Re: Измама по телефонанови [re: Чexkиня]  
Авторiova (Нерегистриран)
Публикувано27.05.08 00:04



И мене ме "пробваха" от този номер 0896 557213, но бяха от 5-то РПУ :) А седмица преди това пък бяха от Елин Пелин и номерът този път беше 0894 872481. Първият път за малко да се хвана...



Тема номера 0894275887 и 0877656348нови [re: nikolayyy]  
АвторJa (Нерегистриран)
Публикувано27.05.08 10:58



номер 0894275887 - "полицейски инспектор" :

от РПУ Елин Пелин и РПУ Мездра /засега идентифицирал се като такъв/!
Говори развален български език, с изразен сръбски акцент /или трънски/ !!!!

!

С него работи и мъж /"адвокат"/, обаждащ се от номер 0877656348



Тема Re: номера 0894275887 и 0877656348нови [re: Ja]  
Автор Kacaндpa ((изпитана))
Публикувано27.05.08 13:28



Да, тия 2 номера : 0894275887 - "полицейски инспектор" и 0877656348 - "адввокат" - са и на моите хора.
Като как не са си сменили картите?

Никой не е станал пророк в собственото си село


Тема Re: номера 0894275887 и 0877656348нови [re: Kacaндpa]  
Авторbichana(Reni) (Нерегистриран)
Публикувано28.05.08 00:43



"Моите" хора се обадиха от 0877921637.



Тема Re: номера 0894275887 и 0877656348нови [re: bichana(Reni)]  
Авторeмa (Нерегистриран)
Публикувано29.05.08 10:33



0877914322 - номера на "адвокат Гатев", на съдружника му "инспектор... от РПУ Хисар го изтрих по невнимание, но мисля, че завършваше на-213 - Глобулски номер



Тема Re: Измами по телефонанови [re: 4avdar4e]  
Авторnaivnata (Нерегистриран)
Публикувано01.06.08 20:38



От същите номера и на мен ми се обаждаха. Но за съжаление успях да се вържа. Разминах се само с 80 лв.





Тема Re: Измами по телефонанови [re: naivnata]  
Автор Бepeзka!Модератор ()
Публикувано01.06.08 21:50



Кажи какво точно са искали от теб?

Ваучери ли те накараха да купуваш?



Тема Re: Измами по телефонанови [re: Уkpaинka]  
Автор Бepeзka!Модератор ()
Публикувано01.06.08 21:52



Днес пък на мен ми се обадиха на мобилния да ми кажат, че съм спечелила голямата награда от "Треска за злато". Аз, обаче, никога не играя такива игри и грубичко ги отрязах. После съжалих, че поне не се опитах да разбера каква е схемата този път.



Тема Re: Измами по телефонанови [re: Уkpaинka]  
Автор kaфe (непознат )
Публикувано02.06.08 09:05



Здравейте, колеги,

Благодаря ви, че споделяте мнения на тази тема. Мен също ме измамиха миналата седмица по този начин и много се притесних откъде ми знаят името и телефона. Днес мислех да подавам жалба в полицията, но като прочетох това, което е писано, се отказах. Телефонът на измамника е същия: 894275887. Аз съм от Бургас, а РПУ - то, на което трябваше да превеждам беше в Айтос. Обадиха ми се късно през нощта и намах възможност да проверя, а сутринта бях на работа - идеално за мошениците. При мен за по-голяма достоверност се обади и един старшина, който каза, че колата идва. Грешката ми е, че съм си давала адреса в различни агенции, които търсят преводачи по Интернет. Явно и районът на действие на тези криминално проявени лица(защото в подробности знаят всякакви полицейски подробности) се разширява. Още веднъж ви благодаря, че има такава тема и можем да се осведомяваме за измамите.



Тема Изгаврете се и виенови [re: Уkpaинka]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано02.06.08 10:28



Не знам защо това се оформя като толкова голям проблем.
С всичкото добро чувство към пострадалите колеги... но наистина трябва да си много, ама много наивен, за да се хванеш на подобна измама.
Аз специално не пропускам случай да се погавря. Ето например каква поща получих неотдавна и какво отговорих. Дано ви е толкова забавно, колкото ми беше на мен:

Писмото:

Contact Fedex courier company.
Dear friend,

How are you today ?.I'm writing to inform you that I have Paid the fee for your Draft Cheque. Yesterday, I went to the bank to confirm if the Cheque has expired or getting near to expire and Mr.Ahmed Zuma the Director of B.O.A Bank of Africa told me that before the cheque will get to your hand that it will expire. So I told him to cash the $950,000.00, (Nine Hundred and Fifty thousand USD)to cash payment to avoid losing this funds under expiration as I will be out of the country for a 6 Months Course and I will not come back till end of Nov. 2008. What you have to do now is to contact the FedEx Delivery Express as soon as possible to know when they will deliver your package to you immediatey.For your information, I have paid for the yellow tag fee and delivery Charge.

The only money you will send to the FedEx Express to deliver your Consignment direct to your postal Address in your country is US$106 One Hundred & Six United States Dollars only being Security Keeping Fee for the Fedex Service so far. I would have paid that but they said no because they don't know when you will contact them and in case of dumourrage on your Package with them.

Please write a letter of application to the given address below:

Company Name: FedEx Express
Director: Dr.Nelson Fabian
Email: fedexoficebenin@sify.com
Contact Tel: +229 97 01 46 06

Finally, make sure that you reconfirm your Postal address,nearest local and international airport, Direct telephone number contact address and picture or id to avoid wrong delivery, they will issue you a tracking #, to enable you track your consignment box and know when it will get to your address.

Let me repeat again, try to contact them as soon as you receive this mail to avoid any further delay and remember to pay them their Security Keeping fee of $106.00 for their immediate action to deliver urgently. Note this. The FedEx Express don't know the contents of the Box. I registered it as a BOX of sensitive telegraphic film materials. They did not know the contents was money. this is to avoid them delaying with the BOX. Don't let them know that box contains money ok.

Thanks and More Blesssing.

Regards,
Barr Eustace Ibuzo Jr


(получено от адрес: eustace ibuzo <eustaceibuzo2@klikni.cz> - вижте откъде е пратено - CZ, а от друга страна международният код на дадения по-горе телефон отговаря на Бенин)

Отговорът ми:

Dear Eustace,
It is great to hear from you again. And what fabulous news! What you did was so thoughtful. I am at a loss for words.
Unfortunately I am also away. Hank (do you remember good old Hank?) arranged for me to visit him in Ittoqqortoormiit (he is in charge of the HDQT station there so there was no problem with accomodation) and I like it here so much I am not sure when I'll be back to civilization. It will be very hard for me to send or receive anything from here (especially urgently and least of all by mail) because we are in the mid of nothing (that's the whole beauty of it).
I hate to subject you to undue strain but since you have handled everything so far so nicely could you pay the lousy $106.00 on my behalf, keep 10% of the amount (Nine Hundred and Fifty thousand USD) and send me the rest with a cheque to:

John Goldsmith von Himmelstein Sr, Esq.
Ittoqqortoormiit
Greenland

No need for address, you know - there are so few of us here, that I am sure the cheque will reach me with no problems whatsoever.
On second thoughts... why not come here with the cheque yourself (or even the box, bring the bloody box, for god sake!), we'll have the time of our lives. No need for any directions, you will find it in a jiffy. Just let me know in advance so that I can meet the boat. And don't forget to bring some warm clothes for yourself.

Best,
John.


Happiness is merely the remission of pain


Тема Re: Измами по телефонанови [re: kaфe]  
Автор Бepeзka!Модератор ()
Публикувано02.06.08 10:43



Защо се отказахте да подадете жалба? Мисля, че трябва да го направите. Ако повече хора се отплачат, полицията ще бъде принудена да направи нещо.
Как точно Ви измамиха?



Тема Re: Изгаврете се и виенови [re: ivz]  
АвторDiletanta (Нерегистриран)
Публикувано02.06.08 12:48



Разкошно! Но защо отваряш подобен мейл? Често има и второ предназначение, а опитът да те преметнат просташки е колкото да се успокоиш, че си бил по-умен от тях. Параноята в случая е задължителна, тъй като зомбирането на компютри за "сенчести" мрежи носи милиарди на хитреците. Наскоро прочетох доста подробното обяснение на експерт - вече имаме насреща си обиграни професионалисти, които само още се преструват на палави script kiddies. И зомби-мрежите се използват не само за разпращането на неизброимо количество спам. Дано имаш и други програми за проверка и защита освен антивируса...
(Споменах това тук, защото темата все пак е за измами, макар и от по-първобитен балкански тип.

)



Тема Re: Изгаврете се и виенови [re: Diletanta]  
Автор Бepeзka!Модератор ()
Публикувано02.06.08 12:52



Какво означава зомби-мрежа?
И за какво друго се използва инфото, освен за спам? Шпионират ли ни?



Тема Re: Изгаврете се и виенови [re: Diletanta]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано02.06.08 13:35



Първо, имейлът беше получен в пощата ми в Yahoo, а там проверяват за основните неща (malware и т.н.). Нямаше прикачени файлове (а и да имаше, те също щяха да бъдат проверени). Единственото, което съм "издал", е че ме има (т.е. акаунтът ми е активен), но след като имейлът не е бил върнат от имейл сървъра обратно на подателя (както щеше да стане при несъществуващ/закрит акаунт), това вече им е станало ясно още преди да предприема каквото и да е било. Могат още да видят (по пълния ми заглавен блок - т.н. header) от кой IP съм го изпратил и така да разберат доставчика ми на Интернет, а ако имат връзки при него и адреса ми. И какво? Ще ме изчакат на входа да им кажа банковата си сметка или да ми отнемат дебитната си карта. Ако можеха да го направят с мен, защо да го правят точно с мен?
Кражба на самоличност, без да им пратя данни за себе си, е почти невъзможна.

Happiness is merely the remission of pain


Тема Re: Изгаврете се и виенови [re: ivz]  
АвторDiletanta (Нерегистриран)
Публикувано02.06.08 14:39



Ставаше дума не толкова за кражба на лични данни, особено пък за опит да ти източват сметките. Просто ще ти вмъкнат скриптче, с което ще си ползват ресурсите и на твоя компютър тихо и незабелязано - я за да сринат нечии сървъри с DoS атака, я за спам (това е класиката), я за безплатна обработка на огромни масиви от данни или за кракване на кодове, с които отделен компютър не би се справил и за години - защо да се охарчват излишно за техника, щом могат да ползват милиони машини по света? И т.н., и т.п.
Само споменах, всеки решава сам дали да ги улесни. Има вече предположения, че "скритият" Интернет надминава несравнимо по обем на трафика "официалния".
(И още нещо за сигурността на данните - похватът phishing също остаря, ползват го аджамии. Онзи спец описа реална атака за проникване в добре пазен корпоративен сървър - гадината се вмъква, проверява има ли данни от кредитни карти, нищо не пипа и не съсипва, оставя малък бот, за да му е по-леко следващия път, и изтрива почти успешно следите от влизането си по терлъци. Всичко това за две минути. Добре, че и експертите по сигурност не пасат трева. Е, някои...)



Тема Re: Изгаврете се и виенови [re: Бepeзka!]  
АвторDiletanta (Нерегистриран)
Публикувано02.06.08 14:45



За шпиониране и събиране на прекрасни бази данни за потребителските навици на хората си има tracking cookies. Тази сутрин изтрих от мощната машина на моя син някакви си 87, защото на него не му пука в какви сайтове влиза.


А зомбираният (тоест управляван от други чрез отдалечен достъп, без това да ти е известно) компютър се ползва по други начини - виж какво написах на ivz.



Тема Re: Изгаврете се и виенови [re: Diletanta]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано02.06.08 14:48



Не ми се започва на тази тема тук, че малко не й е мястото.
Ще спомена само една дума - firewall (и не този на Windows).

Happiness is merely the remission of pain


Тема Re: Изгаврете се и виенови [re: ivz]  
АвторDiletanta (Нерегистриран)
Публикувано02.06.08 17:23



Прав си, да не задълбаваме излишно. Само ще изброя - NOD 32, COMODO, a-squared, HijackThis, Rootkit Revealer и още две-три джвъчки, които предпочитам да не спомена. Въпреки това се е налагало да чистя и ръчно. Но за 90% от хората пред клавиатурите това е "лес дремучий", затова има кротки руски милионерчета като групата Antichat и много други. Карай да върви...



Тема Re: Измами по телефонанови [re: Бepeзka!]  
Автор kaфe (непознат )
Публикувано02.06.08 19:04



Обадиха ми се по телефона късно вечерта и ми казаха, че в Айтоското РПУ има задържан руски гражданин, 59 годишен, от Москва, който се запознал с българка, около 20-годишно момиче, обещала му да се омъжи за него. Той пристигнал в България за празниците и останал за около 10 дни у дома и, по-точно при майка и; тя по някое си време отишла уж в София по работа, но в това време продала апартамента в София и чейнч-бюрото в Слънчев бряг, които той и бил купил, а го натопила с някакви фалшиви пари, вече не помня каква валута. Казаха ми , че ще ми се обади адвоката му. Аз се съгласих, защото съм превеждала за полицията, а и друг път не са ме мамили. Това са просто изпипани мошеници, отработили всичко до най-малка подробност. Когато попитах с каква кола ще ме закарат до Айтос, ми беше изстрелян отговор с марката и номера. На следващия ден ми се обаждаше същият този комисар Христов няколко пъти, даде ми номера на адвоката на руския гражданин и сякаш малко се поядоса, че аз не съм се свързала с него, но аз изобщо не се усъмних, след това дойде номера, че на този руснак му трябвали ваучери за да се свърже с близките си, и аз нали съм широка душа-купих ваучери за 90 лв. След което вече не можах да се свържа с комисар Христов, който използваше моите ваучери за да мами други хора. Около една седмица бях много притеснена; днес влязох случайно в този сайт- той ми е във Favorites и разбрах, че има и други измамени. И наистина в bgtranslators са дадени имената, телефоните и адресите на регистрираните преводачи. Имам един познат в полицията, утре смятам да говоря с него...



Тема Re: Измами по телефонанови [re: kaфe]  
АвторПpeвoдaчka (Нерегистриран)
Публикувано02.06.08 23:19



При мен сценарият беше идентичен, но ставаше въпрос за английски гражданин, а въпросният "Цецо Христов" се представи за началник на РПУ в гр. Елин Пелин. Въпреки че аз не съм регистрирана в български сайтове за преводачи за разлика от други пострадали колеги, се оказа, че господинът дори знаеше подробности за мен, които обикновено не се обявават в CV-то. Когато го попитах как е намерил телефона ми, той спомена някаква дознателка в полицията в моя град. Това ме кара да си задам въпроса как наистина тези измамници намират контактите ни и дори до известна степен лична информация за нас, която се опитват да използват за по-лесно зарибяване.





Тема Re: Измами по телефонанови [re: Пpeвoдaчka]  
Авторkaфe (Нерегистриран)
Публикувано03.06.08 08:17



Спомням си , че името на адвоката беше Георги Гатев, който наистина е адвокат, но...



Тема Re: Измами по телефонанови [re: kaфe]  
Автор Бepeзka!Модератор ()
Публикувано03.06.08 09:31



Май се налага изводът, че тези хора имат достъп до документацията на полицията.


Вероятно взимат информацията от документи, останали от предишна работа на преводачите с полицията.



Тема Re: Изгавряне прекраснонови [re: ivz]  
Авторйor (Нерегистриран)
Публикувано03.06.08 15:28



ivz

блестящ отговор,
умрях си от смях.
Това писмо ми прилича много на нигерийската банда, която
бе още по щедра - тя даваше по 10 мил. дол. само за един банков адрес.


оф
вече съм готов с първата ти песен..
Виж ЛС.





Тема Re: Измами по телефонанови [re: Бepeзka!]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано03.06.08 20:38



Ако Полицията снабдяваше измамниците с информация, то предмет на измамите нямаше да са десетина лева в ваучери, а нещо значително повече.

Преди време по телевизията имаше репортаж за семейство станало обект на телефонна измама. Репортажа бе изключително добър: хората описваха как в началото са били убедени, че някой е предал на измамниците личните им данни. После, "връщайки лентата" на случилото се назад осъзнават, че самите те несъзнателно са издали тази информация на измамниците. Не е задължително това да става по време на единствен телефонен разговор. Може и да имат и други начини - в края на краищата измамниците не работят нищо други и имат достатъчно свободно време.

Подобна тема имаше в

, но вашата е значително по-интересна.



Тема Re: номера 0894275887 и 0877656348нови [re: Kacaндpa]  
АвторFlamel (Нерегистриран)
Публикувано06.06.08 14:09



0894275887 - Номера на началника на II РПУ - Варна, комисар Христов



Тема Re: Измами по телефонанови [re: Уkpaинka]  
Автор smuglianka (***)
Публикувано06.06.08 15:35



Хората продължават да действат. При мен вече е дознател от РПУ Смолян и естествено има нужда от преводач за два часа. Номерата са същите. Казах им, че имат грешка, защото за съжаление не бях прочела, че има толкова много аналогични случаи, пожелах приятен ден дори, а отсреща ме напсуваха. Няма да го коментирам. Може би наистина е грешка да се дава лична информация в нета.
Лек ден на всички.

Редактирано от smuglianka на 06.06.08 15:36.



Тема Re:нови [re: Уkpaинka]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано06.06.08 16:09



Изчетох цялата тема и ... не мога да се начудя на хората, които купуват ваучери, диктуват номерата им на непознати и после се оплакват, че са били измамени.
На фона на цялата олелия, която се вдигна в държавата с измамите по телефона, да има интелигентни хора, които а се връзват на евтини номера за пладнешки обири ... е тъжно.
На мен ако се обадят, ще държа да се видя с чужденеца, да говоря с него лично, да говоря с полицаите и тогава лично ще му дам да се обади в чужбина от моя номер.
Но тъй като такива комисари, инспектори, адвокати и чужденци не съществуват, няма и да се налага да пътувам.
А да се качвам в кола с непознати?
Само с 3-ма придружители от най-близкото ми обкръжение.
Въоръжени.
Да не забравяме в каква държава живеем все пак.

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.


Тема Re: Измами по телефонанови [re: Уkpaинka]  
Автор Sylvie (непознат)
Публикувано06.06.08 16:09



Колеги,

току-що се обадиха и на мен. Благодарение на този форум приключихме разговора по бързата процедура. Номерът от който ми се обадиха е 0894275877. Схемата е същата, РПУ Елин Пелин, задържан френски гражданин, даже и име му измислиха. След като попитах: "Сигурно му трябват ваучери за телефон на задържания?" (тъй като една колежка ми разказа, че искали точно това, да купуваш ваучери и да им казваш номерата), ми затвориха телефона.
Благодаря на колегите, които ни предупредиха!

A la porte des grands, le seuil est glissant.



Тема Re:нови [re: Sylvie]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано06.06.08 16:13



Определено си ги изненадала много неприятно.
Но поне да си бяхте поговорили повече, че да си изхабят ваучерите.

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.


Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Авторйor (Нерегистриран)
Публикувано06.06.08 17:21



Виливар,

Ти се учудваш, и с право, за лекотата с която ни мамят мошениците.
И сам в последното си изречение даваш отговор на въпроса си.
У всеки от нас е насаден параноичен страх от полицията (милиция) защото тя отдавна се асоциира като търпимо зло, а не помощник в живота.
В квартала където живея вече 26 години не съм виждал дежурна полицейска кола.
На 5 метра от постовия на нашата градска полиция убиха човек и той не се и помръдна..
Какво да говорим повече.
Отново благодаря на авторката Украинка , а уже и болгарка..:))

йог





Тема Re:нови [re: йor]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано07.06.08 23:21



И все пак никой не ви задължава да превеждате на мнимите чужденци, нали?
Питат ви дали искате?
Така че тук несъмнено има доза алчност.
Но недоумявам как млади, образовани и интелигентни хора могат да се вържат на такива плоски номера ...
Да купувам аз ваучери и да диктувам номерата по телефона на непознат ... а гаранция, че парите ще ми бъдат върнати - нулева.
Докато си бях в България миналата година, и на мен ми се обадиха (за втори път) да ми съобщят, че баща ми бил катастрофирал и лежал в някаква болница на майната си някъде из България.
Още след въвеждащото инфо, което трябваше да ме предразположи да чуя повече информация за състоянието му, разбрах, че са измамници.
Просто защото баща ми си беше вкъщи по това време.
Но се опомних и им казах: "Така ли? Баща ми в момента гледа телевизия с мен в хола. Ваучери ли искате? Глобул или Мтел ги предпочитате?"
При което ми затвориха телефона.
Първия път като се обадиха ги усетих, че са от измамниците, но ги изслушах, направих се, че съм се вързала (беше нещо за зет ми - аз още деца нямам, тия за зет ми говорят), изразих готовност да купя 10 ваучера на Мтел (тогава имах и Прима, та имах доста стари ваучери).
Издиктувах им много бавно номерата на 8-те използвани ваучера, които имах на разположение в този момент, като се уговорихме да ми се обадят по-късно да издиктувам и другите два.
Познай дали се обадиха отново.


Та по темата ... парен каша духа, сигурна съм, че при следващото телефонно позвъняване ще проверите 5 пъти преди да правите каквото и да е.

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.


Тема Посипвам си главата с пепел :)нови [re: Bиливap]  
Авторйor (Нерегистриран)
Публикувано08.06.08 09:59



офф

@Виливар

Моля за извинение, че неволно смених пола Ви по-горе. (сам)
Но съгласете се, че елф с име Виливар и/или Леголас ни кара да
мислим, че е от м.р. ед.ч.

докато йог си е категоричен Адам.





Тема Re:нови [re: йor]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано08.06.08 17:32





Виливар определено е женско име поне там, от където съм го взела.
Иначе нормално е имена, завършващи на съгласна, да се приемат по-скоро за мъжки, а имена, завършващи на гласна - за женски.
Няма никакъв проблем

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.

Тема Re: Измами по телефонанови [re: Уkpaинka]  
Автор delta_fors (непознат )
Публикувано10.06.08 13:57



На мен през април ми звъняха. Имали задържан италиански гражданин в Каварна. Номерът: 089 655 72 13. Разказаха ми цял сапунен сериал. Таман от Варна да бях хукнала по нощите в Каварна...без малко да се хвана.
Интересното беше, че седмица след първото обаждане последва второ, от същия номер, със същите думички...баси, тия хора поне не си ли отмятат кои са им жертви и кои не са се хванали. Тъпанари.



Тема Re: Измами по телефонанови [re: kaфe]  
Автор delta_fors (непознат )
Публикувано10.06.08 14:17



Ха! Сега виждам, че моята история е 1/1 с тази на "кафе". Само че при мен ставаше въпрос за италиански гражданин. И интересно - не ме караха да им диктувам номерата, а да занеса лично ваучерите и да внимавам полицаите, които ще ме вземат да не разберат, че съм купила ваучери.

Другото съвпадение: и на мен ми звъня адвокат Георги Гатев, който между другото е бил адвокат на медеците ни в Либия (истинския де). Другият беше старшина Стоименов от РПУ - Каварна.



Тема Re: Измами по телефонанови [re: delta_fors]  
Автор bichana(Reni) (zelenoo4ka)
Публикувано11.06.08 02:51



А ти занесе ли ги? какво се случи?



Тема Re: Измами по телефонанови [re: Бepeзka!]  
Авторnaivnata (Нерегистриран)
Публикувано11.06.08 16:42



Измислиха една историйка ,че един италианец е задържан в ареста на РПУ Елин Пелн с фалшиви пари и има нужда от превод, и естествен да се обад по телефона на близките си и аз се вързах .





Тема Re: Какво точно е станало?нови [re: Бepeзka!]  
Авторnaivnata (Нерегистриран)
Публикувано11.06.08 16:51



Действат по следния начин. Намират ти телефона, ако си регистриран/а в сайт за преводачи и казват обикновено, че някой има нужда от устен превод и съчиняват една историйка, която се оказва една и съща за всички на които се обаждат. Представят се за високопоставени служители, обикновено цитират дори и имена на известни личности в медийното пространство. Казват , че клиентът им /ако се представя за адвокат/ има нужда от превод и да се обади по телефона - в моя случай, "адвокатът не можеше да присъства на разпита, понеже майка му е починала " и ме моли да купя ваучер на клиента, понеже имало един старншина, който им предоставял телефони срещу заплащане, имат възможност да се обадят по телефона. И понеже ние сме свикнали винаги да правим всичко по втория начин, да заобикаляме закона (говоря от моя гледна точка) , ми казаха да купя ваучери и да им изпратя кодовете. Така се вързах.





Тема И Какво щеше да стане?нови [re: naivnata]  
Авторйor (Нерегистриран)
Публикувано12.06.08 15:40



Нека да ви кажа какво пък щеше да стане при мен..

.. Йог е завършил голям превод и съвсем заслужено отмаря, спи. около 15 часа завчера.
Любимата му съпруга (бдяща като сокол над съня му) чува, че мобилката и звъни и отговаря. .. Да? търсите йог? така и така г-н йог спи.. за какво се отнася? За превод. Той и друг път ни е правил такива преводи..
( Внимание!Току-що бяхме обсъждали телефонните измамници).
Аха, мисли умната ми половинка.. пак мошеник , а.. йог си спи непричьом.
И тя му дава мойта мобилка. Отсреща звънят на йог, който нищо не знае и блажено спи..
Моята любима вдига моят телефон и пак говори, но отсреща упорито искат йог , та йог..
Което вече съвсем навежда жена ми на блестящата идея , че това са тези мошеници..
Казват и, че ще звъннат след час-два след като йог се събуди.
..Той се събужда и му докладват, че се очаква позвъняване от мошеници.
към 19 часа наистина ми звънят. Аз, подготвен, отговарям : Да, кажете? като следващото изречение е на езика ми - А ваучери колко да ви купя?
Отсреща бавен спокоен глас ме запитва ..Бихте ли ни превели един спешен технически текст.
Аз: Това ми е работата..
Или хората си бяха обикновени клиенти, но когато параноята ни е обхванала ,Виливар, можехме и да се изложим..
Та такива ми ти работи..





Тема Re: Измами по телефонанови [re: delta_fors]  
Автор Durga (минаващ)
Публикувано17.06.08 13:19



Здравейте колеги, на мен нещо не ми стана ясно защо са им на тия мошеници ваучери... Какво правят после с тях? Ако са пари - разбирам, ама ваучерите има ли как да ги осребрят или просто си ги ползват да си говорят с тях?! Питам просто от интерес... Иначе наистина е хубаво, че предупреждавате... дано няма повече измамени...



Тема Re: Измами по телефонанови [re: Durga]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано17.06.08 21:39



Има няколко теории по въпроса:

1. Че има вторичен пазар на кодове за презареждане (поредицата от цифри изписана на ваучерите). Цената на вторичния пазар е по-ниска от пазарната. Купувачите са близки и познати на измамниците.

2. С получените кодове за презареждане се осигурява бъдещето финциониране на организираната банда от измамници. Ако още не е станало ясно това е добре организирана престъпна мрежа.

Използвам случая пак да кажа - сигнализирайте в Полицията и на своя телекомуникационен оператор при всеки опит за измама. Писането в форуми определано е от полза, но Полицията и Оператора могат да свършат добра работа в тези случаи.

Не съм преводач, ама темата ми е интересна. Извинявайте, че се обаждам понякога.





Тема Re: Измами по телефонанови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор Бepeзka!Модератор ()
Публикувано17.06.08 23:07



Разбрах ти намека.


Нямам нищо против да пишат хора, които не са преводачи, просто онзи случай е различен.



Тема Re: Измами по телефонанови [re: нaблюдaвaщ]  
АвторEнa (Нерегистриран)
Публикувано18.06.08 00:18



Полицията е в играта и най-меко казано й е през...



Тема Re: Измами по телефонанови [re: Eнa]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано18.06.08 00:35



Полицията не е в играта, но й е през ...
Изцепката на пловдивските полицаи бе по-скоро случайна.

Тъкмо поради това отношение на Полицията трябва за всеки опит за измама да й се сигнализира. Така тя ще добие по-ясна представа за размера на измамите и може и да се раздвижи.

Имаше наскоро изрична молба за това от една психоложка, работеца в Полицията, но сега не мога да намеря материала в Интернет.



Тема Re: Измами по телефонанови [re: нaблюдaвaщ]  
АвторEнa (Нерегистриран)
Публикувано18.06.08 13:04



Някъде в началото на темата описах подробно как ме посрещнаха в полицията, когато отидох да съобщя за "случката". А иначе - за разлика от всички потърпевши - самата полиция няма кой знае какъв интерес от разгласяване на подобни случаи. Не е трудно да се досетите защо...



Тема Re: Измами по телефонанови [re: Eнa]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано18.06.08 16:23



Четем твоя разказ: мен една красива девойка (дежурната сиреч) доста време ме ухажва и се опитва да ме убеди, че няма никакъв смисъл да подавам писмена жалба (разбира се, преди това бях казала, че са се представили за техни колеги), защото така или иначе нямало да ги хванат. Е, тук вече си казах, че няма смисъл - не и в нашата държава - и си ометох крушите, за да може девойката спокойно да си изкара дежурството.

На практика в Полицията не е останала писмена следа да случилото се. И както е казал един мустакат чичко Няма жалба - няма проблем.

В тази връзка сутринта по телевизията имаше предаване с участието на PR от известна компания. Неговия подход беше елементарен, но убедителен: Във връзка със коментирания случай са подадени X писмени жалби. Това са само 0,000Y% от нашите клиенти. Не може да твърдите, че случващото се е масово.

Гледам, че и психолозите в България имат сайт с имена и адреси. Наблюдавам и техния форум и всеки момент очаквам и те да се оплачат от измамниците. И ако се оплакват само в форумите си след психолозите ще последват и други професионални гилдии.



Тема Re: Измами по телефонанови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано19.06.08 10:38



Ще се разчуе едва когато изпищят от асоциацията на независимите теляци в България.
Естествено, че трябва да се действа активно и да се съобщава навсякъде, започвайки с полицията, където - пак естествено - за да не влошат показателите на разкриваемостта си, ще се опъват да регистрират всичко, което не става с щракване на пръсти. Разбира се, много по-лесно е да пишем по форуми и да се оплакваме без полза (освен уведомяването на останалите, което ми се струва, че отдавна е факт).

Happiness is merely the remission of pain


Тема Re: Измами по телефонанови [re: нaблюдaвaщ]  
АвторEнa (Нерегистриран)
Публикувано19.06.08 16:35



Драги Наблюдаващ,

оценявам дълбоко твоето позитивно мислене и желание за промени (без майтап - независимо дали го правиш чисто служебно или наистина по убеждение), но в духа на известния нам мустакат чичко ще припомня друга подобна непоклатима житейска максима, която гласи "Спасението на давещите се е дело на самите давещи се". Друг (литературен вече) герой е известен със свой вариант на това древно правило за оцеляване - със "самоиздърпване" от блатото. Определено не споделям анархистични възгледи, за да си помислите, че по този начин отричам тотално определени държавни институции, но не е в мой интерес да разчитам и да се осланям на полиции и прочее. Още повече, че в последните години доказват показност и липса на желание за ефикасни действия.



Тема Re: Измами по телефона и други начини...нови [re: Eнa]  
Авторnesega (Нерегистриран)
Публикувано20.06.08 15:56



Кратко обобщение

Изборът ми да се закача за последния отговорил е плод единствено на случайност. Моля, не реагирайте остро.

Как да се предпазим от измамите по телефона:

Експертите отново предупреждават, че измамниците са много изобретателни, те обикновено търсят своите жертви сред възрастните хора, често сменят сценариите.

Не се доверявайте, не давайте пари на непознати хора, при всяко съмнение, търсете помощ от полицията.

Видовете измами:
- Ваш "роднина", с когото не сте се чували или виждали отдавна, е изпратил колет от чужбина, съдържащ голяма сума във валута или други ценности. Трябва да дадете определена сума, за да получите колета, под предлог, че ако не се плати, от митницата ще го конфискуват. Измамниците могат да поискат да платите транспортни разходи за доставката.

В повечето от тези случаи по-късно ви търси друг глас, който се представя за вашия роднина, старае се да ви убеди колко ценна е пратката и обещава, че като се видите ще ви плати разходите.

- Телефонно обаждане за закупуване на ремъци, лагери и други части под предлог, че са на много изгодна цена и ще се продадат с голяма печалба. В повечето случаи измамникът се представя за "познат". При предаването на исканата сума потърпевшите получават затворен запечатан пакет. Обикновено той е тежък, а по-късно се оказва, че съдържа непотребни вещи.

- "Адвокат", "следовател" или "полицейски служител" звъни предимно на възрастни хора и им съобщава, че техен внук, внучка, племенник или друг близък е предизвикал пътно транспортно произшествие с пострадал (най-често малко дете), който е в болница с опасност за живота. Трябва да се плати определена сума като гаранция за освобождаване от арест.

В повечето от тези случаи измамниците също пращат подставени лица, най-често представящи се за "адвокат", или "помощник следовател", които да вземат сумата и да я предадат на съответния човек, от когото зависи освобождаването на близкия.

- Отново жертви на измамниците са възрастни хора, този път им се съобщава, че внук или внучка са отвлечени и се иска определена сума пари, за да бъдат освободени. По телефона измамниците имитират плач и уплашен глас, с който да впечатлят и да убедят възрастния човек, че наистина техният близък е отвлечен. След като се убедят, че възрастният човек е подготвил парите, измамниците изпращат посредник, който да вземе "откупа".

- Друг сценарий е позвъняване на "близък" (племенник или друг роднина), който моли да закупите ваучери за зареждане на предплатени карти на мобилните оператори - в момента му е необходимо провеждане на важен разговор, а той не може да си закупи такива. В тези случаи обикновено потърпевшите също са възрастни хора.

След закупуване на ваучерите измамниците се свързват отново по телефона, за да научат кода на ваучера.


Та така.





Тема Re: Измами по телефона и други начини...нови [re: nesega]  
Авторйor (Нерегистриран)
Публикувано20.06.08 20:06



Драга несега,

благодаря ти за краткото обобщение.

.Но ще ми разрешиш ли да изкажа малки съмнения относно ползата от обаждането и оплакването в полицията? Благодаря..

Да, да, зная натиск граждански и прочие, но МНО е, че нашата полиция е просто едно крило на мафията..
Това ми мнение е окончателно и лично, не желая дискусия от типа Виндоус версус Линукс версус Макинтош..
Благодаря ви.

йог неверник





Тема Re: Измами по телефонанови [re: Уkpaинka]  
Авторt bombadil (Нерегистриран)
Публикувано21.06.08 08:54



Още един номер:0893 814147
РПУ Попово, в един и същи ден задържани немски и френски гражданин.
За съжаление не запомних името на комисаря.



Тема Re: Измами по телефонанови [re: t bombadil]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано21.06.08 10:07



Прави впечатление концентриране на измамници в мрежата на Глобул. С оглед на зачестилите оплаквания от клиенти в медиите и директно към Глобул

.

И веднага да корегирам Глобул: в никакъв случай не настоявайте за среща на живо или поне не се срещайте на живо с измамниците. Това хич не е безопастно. Особено за хора с интелектуални професии.

Редактирано от нaблюдaвaщ на 21.06.08 10:21.



Тема Re: Измами по телефона и други начини...нови [re: йor]  
Автор nesega2(ex-nesega) (* independant *)
Публикувано23.06.08 07:26



Вместо простичък линк, копирах обобщението.

Относно полза от обаждане/оплакване/подаване на сигнал, било до полиция, оператор и т.н. напълно съм наясно, че няма такава (не и в БГ).

Не се страхувай от съвършенството - никога няма да го достигнеш (С. Дали)


Тема Re: Измами по телефонанови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор Lillie (~passing by~)
Публикувано27.06.08 16:30



Комисар Христов от РПУ - Каварна.
моб. тел. 0893 81 41 47

Току-що ни се обади на стационарния в офиса да иска директна връзка с някой от преводачите. Имало пострадали чужденци, които трябвало да бъдат разпитани веднага, в противен случай щели да си изтърват полета...
Дори превоз с кола обеща да осигури

Редактирано от Lillie на 27.06.08 16:37.



Тема Re: Измами по телефонанови [re: Lillie]  
Автор kaфe (непознат )
Публикувано27.06.08 18:08



Абе тоз няма ли кой да го хване най-после?



Тема Re: Измами по телефонанови [re: Lillie]  
Автор kaфe (непознат )
Публикувано27.06.08 18:12



Вчера около 12.45 ч. в Пето РПУ Бургас е получено съобщение от 60 годишна бургазлийка, за това че на домашния си телефон е получила обаждане от плачеща жена, представила се за снаха й, която заявила че е допуснала тежка катастрофа с дете и за това е задържана в ареста, съобщиха от ОДП Бургас. От бургазлийката са поискани 14 000 лв. за да бъде освободена снаха й, като й е назначена среща с "адвоката" за предаване на парите пред офиса на "Пощенска банка" в бл. 104 на бул. "Демокрация". Служители от Пето РПУ Бургас са задържали мъжът, явил се на срещата за да получи парите за "адвоката". Това е 32 годишен бургазлия, работещ като таксиметров водач. При извършеното претърсване и изземване от таксиметровия автомобил, управляван от бургазлията е иззета торбичка с 1 500 лв., получени около 11.00 ч. същия ден от възрастен мъж пред бл. 79 в комплекс "Лазур". Потърпевшият от измамата е установен - 76 годишен бургазлия. В хода на проведените допълнителни оперативни мероприятия таксиметровия водач е огласил още десет случая, при които е получавал пари от възрастни хора на територията на Бургас и в последствие ги е носил на определени му по телефона места. Работата по цялостно документиране на престъпната дейност на бургазлията продължава от служители на Пето РПУ Бургас.



Тема Re: Измами по телефонанови [re: Lillie]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано27.06.08 18:39



С извинение, че се повтарям: отиваш в най-близкия

и пускаш писмена жалба. В нея описваш кога и как измамник с телефонен номер 0893 814147 се е опитал да те измами. В жалбата съобщаваш датата и часа на обаждането от измамника и номера на стационарния в офиса. Изискваш или молиш (в зависимост от настроението и темперамента ти) БТК да те защити от подобни измамници.

Повтаряш операцията и в най-близкото РПУ.

Към края на следващата седмица пишеш тук как са реагирали БТК и Полицията.



Редактирано от нaблюдaвaщ на 27.06.08 18:59.



Тема Re: Измами по телефонанови [re: нaблюдaвaщ]  
АвторEнa (Нерегистриран)
Публикувано30.06.08 11:51



Наблюдаващ, прощавай, ама аз понеже съм малко черногледа и "сомневающа се" (което не ми попречи да се оставя да бъда измамена, де), особено при подобни мащабни, добре организирани и направлявани акции, отличаващи се с учудващо постоянство, искам да попитам: нали не се стараеш да ни внушиш с този си съвет, че надеждният начин за защита е официалното подслушване, т.е. "проследяване" на стационарни и мобилни телефони на - в крайна сметка - потърпевшите? Или аз нещо пак не разбирам? Защото, ако колегата последва съвета ти, това де факто означава, че дава официално писмено съгласие за проследяване на разговорите по телефоните си. Още малко, и човек ще си помисли, че всичко е добре обмислена кампания, за да ни накарат да "искаме" по-добра защита чрез тотално подслушване. Не че и сега не се прави, но не е законово легитимирано. Познаваме подобни акции (не телефонни) от братски (не много съседски) държави като например Германия. Населението на тази държава има нещастието да търпи в момента един от най-неприятните си и недолюбвани (меко казано) вътрешни министри, радващ се на този си имидж благодарение на неистовите усилия за въвеждане на точно такива мерки. Та да си дойдем на думата - за това ли иде реч най-накрая?



Тема Re: Измами по телефонанови [re: Уkpaинka]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано30.06.08 17:44



Уверявам ви, че съм изумен от горещите дебати по тази тема. Те всъщност доказват едно: има маса наивници, които са готови да се хванат на толкова елементарна въдица. Не си оттеглям определението "наивници", защото другата възможност - "готови за бърза и лека печалба" - звучи още по-засягащо.
Пиша тук само защото се обадиха и на мен (от телефони 0893814147 и ...9). Безцеремонен мъжки глас ме попита кой съм и дали живея там, където наистина живея. Казах му да дава по същество. Съобщи ми, че му трябвал преводач и устен и писмен превод за час и половина. Прекъснах го и му казах да пробва с адвокати и зъболекари, защото са доста по-богати от нашего брата. Последните ми думи бяха, че номерът няма да мине. Затворих. Толкова.
Какво има да го умувате, да страдате, да споделяте, да давате съвети и да се кахърите? Не им цепете басмата, прекъсвайте ги веднага и след няколко месеца ще започнат да опитват нещо друго. Колкото повече обсъждате това тук, толкова по-ясно става, че някои много се вълнуват, т.е. са по принцип уязвими. Не ставайте деца, дявол да го вземе!
Наистина недоумявам как може зрял човек да се хване на подобен номер... на какъвто и да е било номер от сорта. В мига, в който чуете "ваучер", ако бушонът ви още не е сработил (срам за вас ако е така), но в тази секунда му теглете една майна (ако не ви се използва точната дума, кажете "Да ти го начукам") и затворете, без да обяснявате повече. И стига сте го коментирали наистина, просто е смайващо (95 мнения до момента, че и три от тях мои :))!
Пиша това, не за да наливам вода в мелницата на "аз", "ох", и "на мен също", а за да подчертая, че вие им пълните гушите с лековерието си.
Запомнете: "ваучер"? "Да ви вземем с кола" (господи, даже не вярвам, че някой може сериозно да си го помисли)? "Ще донесете ли N-лева на едно място, защото еди-кой си може иначе да умре"? Затварям! Не ме интересуват подробностите. Ставало дума за майка ми?! Я го духай! Елементарно. И точка.

Happiness is merely the remission of pain.

Редактирано от ivz на 30.06.08 18:37.



Тема Re: Измами по телефонанови [re: Eнa]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано30.06.08 22:07



Не бях се замислял за подобна реакция, признавам си.

Права си - света се движи в посока на тотално наблюдение на всичко и на всеки. Не става дума за подслушване в буквалния смисъл на тази дума, а именно за наблюдение.

Пример: когато някой пише тук нещо, то някой някъде вече знае, че текста е написан именно от неговия IP адрес. Информацията се записва, но не се използва докато не се породи нужда от това. Необходимостта се появява когато някой се чуства реално застрашен от написаното. Ако е заплахата е наистина реална, то някой предприема действия за да превърне цифрите от IP адреса в име и адрес.

Чустваш се гадно в момента?

Ами я си представи, че в момента някой тук в клуб те заплаши с убийство. И то не голословно, а цитирайки достатъчно персонална информация за теб, за да е ясно че намеренията са зловещо сериозни. В такава ситуазия не би ли била благодарна, че някой от "добрите" има средства да стигне до този, който те заплашва преди той да стигне до теб?

Записаната информация е само за IP-та, но не й за текстовете на съобщениета. Затова е важна ролята на потърпевшите да задействат механизмите. Няма кой друг да ги задейства.

Какво ще стане след като се подаде сигнал, че става нещо нередно?

При телефонните измами телекомуникационния оператор ще изиграе ролята на модераторите в клуба, които ще баннат телефонния номера на лошия. Поне да не мами повече с него. Като си купи друга карта - ще баннат и нея, след като постъпи оплакване и от нея. И така - докато измамника се откаже.

А полицията при желание ще хване човечето-измамник и ще го постави на място, откъдето няма да може да мами повече.

Какво става когато никой не се оплаква?
Ами измамниците си мамят и никой не им пречи.

Ясно ли обясних ситуацията?



Тема Re: Измами по телефонанови [re: ivz]  
Автор Lillie (~passing by~)
Публикувано01.07.08 09:34



Изумява ме фактът, че има хора, които се връзват на толкова евтини номера като тези с ваучерите. Против всякаква здрава логика е. За пореден път се убеждавам, че човешкото съзнание лесно се поддава на масови психози и манипулации. Наистина тъжен факт





Тема Re: Измами по телефонанови [re: нaблюдaвaщ]  
АвторEнa (Нерегистриран)
Публикувано01.07.08 22:56



Не се чувствам гадно от това, че някой вече знае, когато пиша тук, Наблюдаващ - на този номер съм свикнала още в немската гимназия (в съответната му разновидност за тогавашните обстоятелства, разбира се): първото нещо, което класният ни каза в подготве, беше да внимаваме какви ги вършим, щото вече всички имаме досиета в полицията (пардон - народната милиция). Това се отнасяше за всички т.н. "елитни училища". Нещата, Наблюдаващ, не са се променили кой-знае колко и няма и да се променят. Само названията и квалификациите се менят в зависимост от обстановката - това трябва да го знаеш, предполагам.
Но казаното последно от теб само подкрепя моята теза - един вид "опасност от терористични атаки" в друг, ежедневен вариант, колкото и на пръв поглед отнесено да звучи. Сиреч, трябва да ни защитават. Развитието е известно.
А що се отнася до ІР-адресите - "това го знае всяко хлапе". Нали, в крайна сметка, и този клуб затова се наблюдава (както и много други, разбира се. Тежко и горко им на низвергнатите в службата, които наблюдават готварските рецепти - сигурно получават язва). За хората, вършещи тази дейност, навремето имаше едни названия... Сега са други - май?
Но да не задълбаваме темата - всеки да си върши работата по същество: ние нашата, ти - твоята.
Хайде, лека и спорна!



Тема Re: Измама по телефонанови [re: Ja]  
Авторbaky (Нерегистриран)
Публикувано02.07.08 10:59



Здравейте,
От този телефон преди известно време ми звъня полицейски комисар Христов от РПУ-Габрово, искаше съдействие от мене за устен превод. Поради това, че бях далеч от В.Търново, телефонът ми беше затворен по средата на изречението. След една минута обаче получих съобщение, в което ми се заканваха да ме намерят, тъй като съм пуснала фалшиво съобщение в нета, че извършвам преводи, а не го правя и че ще ме наебат. Последното съм написала без редакция, тъй като искам да предпазя и други колеги, които в момента не биха могли да реагират на искането за помощ, да знаят какво ги очаква след отказа.



Тема Re: номера 0894275887 и 0877656348нови [re: Flamel]  
Авторbaky (Нерегистриран)
Публикувано02.07.08 11:09



Този комисар Христов ми се обади като работещ в РПУ Габрово, но говореше на добър български език.





Тема Re: Измами по телефонанови [re: Уkpaинka]  
Авторgarconne (Нерегистриран)
Публикувано02.07.08 12:02



Искам да благодаря на Украинка за поставената тема, както и на Чавдарче и Касандра за точното описание на схемата.
Вчера ми се обади колежка, за да сподели, че и тя без малко да стане жертва, но в някакъв етап от хода на уговорките за ангажимента се сетила, че й бях чела тази тема (тогава мненията бяха само 5-6) и се усъмнила в случващото се.
Благодари ми за предупреждението, а аз предавам благодарностите, където те наистина принадлежат :)
Още веднъж, благодаря ви :)



Тема Re: Измами по телефонанови [re: garconne]  
Автор Уkpaинka (и уже болгарка)
Публикувано02.07.08 12:26



За себе си направих следния извод - да не влагам чувства, когато става въпрос за работа!



Тема Re: Измама по телефонанови [re: baky]  
Автор Lillie (~passing by~)
Публикувано03.07.08 09:57



Толкова им е акълът, че не им стига въображението да измислят нещо по-различно от "комисар Христов"





Тема Re: номера 0894275887 и 0877656348нови [re: baky]  
Автор Lillie (~passing by~)
Публикувано03.07.08 10:00



"Комисар Христов" от РПУ - Каварна също говореше на прекрасен български език, при това доста добре се изказваше. Няколко минути се правех на луда и го баламосвах по телефона, поисках му номера и, разбира се, не му се обадих. Разговорът приключи културно






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.