Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:55 28.09.24 
Професионални
   >> Преводачи
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: 6pik u bolgarski?нови [re: Лил]  
Авторйor (Нерегистриран)
Публикувано04.04.08 19:27



Драга Лил,
ще ми разрешиш ли и аз да взема отношение по въпроса.
Благодаря.
Страхувам се ,че ще застъпя противно на твоето мнение за което моля за извинение, но..
..Наистина езика наш е в отбрана..Пример: Свързва се с мен една Агенция ..така и така йог искаме да работим с Вас..
йог - моля, съм на услугите ви като техн. преводач.
Аг-я - ОК
йог - но имам една молба мъничка
Аг- да чуем
йог - моля ви не ми пишете на този непознат за мен език
Аг- какъв език?
йог - ами шльоковица
Аг - вие имате много претенции , г-не..Мен така ми е настроено РС-то. Аз контактувам с западни фирми-- ( О темпора , о морес)Сякаш не може да превключи с Контрол - Шифт на другия език..
И това бе. Но мор контакт.
Колеги, аз не мога да чета на шльоковица.. Затруднява ме.
А тя от агенцията ( и това съвсем не е единичен случай , просто съм изумен , та това не е езика на татко , дядо и т.н). Ама приказки от рода ..ама клиентите не ни разбират са смешки за децата от градината..
Вие знаете ли, че от МОН !!!! ми отговориха на шльоковица...
..И тоз мики маус - един наш министър да не ми купува Винбоуз за хиляди наши лева вместо безпл. Линукс , а да забрани със закон ползването на шльоковица или маймуница , както искате я наречете.
Затова харесвам сайта на хардуербг.ком щото там, а си казал нещо на тоз патагонски и си вън..
..Да, Лил, аз подписах петицията и ще подпиша хиляди още подобни за да си защитя езика мил и роден..
И благодаря на БГмама , за поста и..
Чалга, шльоковица, тъпи американски филми, Макдоналдси и Коли-коки са все оръжие за претопяване на малки култури като нашата. Това е и главната опасност от глобализацията..
Но ..стига.
Извинявам се за дългия пост.
йог - националист





Тема Re: Идеята енови [re: begemama]  
Автор Mapoнитa Kлapитa (professional)
Публикувано04.04.08 20:38



след отмяната на българския книжовен език в държавните изисквания да се наложи друг книжовен език - напр. турски, цигански или американски.
Ще ви се подпиша но това е правителство е голям ГЬОН СУРАТ и вашата подписка ще успее колкото обяд с наркотрафиканти успява да свали вътрешния министър.



"La trаduction est comme la femme: si elle est belle, n'est pas fidèle..."

Тема Re: 6pik u bolgarski?нови [re: йor]  
АвторHanko (Нерегистриран)
Публикувано04.04.08 22:32



Драги Йог,

Това с глобализацията, Кока-кола, Микрософт и т.н. несъменено е много вълнуваща тема, но за съжаление не е темата, която обсъждаме тука.
Темата тука е "Разбира ли БГ мама смисъла на въпросния законопроект и дали смисъла на законопроекта е: а)отмяна на българския език изобщо (както пише между възлкицателните знаци на мамата, и каквоото и да значи отмяна на език), б) възможност българския език да отпадне от учебната програма при някакви загадъчни и неспоменати в закона условия или в) или БГ мама има сериозни възможности за подобрение по отношение на способностите си да чете, разбира и декодира смисъла на средносложни текстове на стандартен български език като въпросните 5 реда накръст в горните закони и проектозакони.



Тема Re: 6pik u bolgarski?нови [re: xaнko]  
АвторЛилянa (Нерегистриран)
Публикувано05.04.08 01:15



Това е началото на антибългарска атака, драги ми Ханко, така се почва.

Първо се отменят изискванията, после се отменя изучаването, след още малко хоп и навред се лее турска реч - ако на теб това ти се иска, на мен не.

Напротиве трябва да се завишат нормите за владеене на български език и даже да се правят ежегодни състезание, които да са много престижни, а не айдъли и други глупости. Във Франция има ежегодни състезания по френски.И се следят с интерес от цяла Франция.Оничат си държавата хората и себе си уважават.



Тема Re: 6pik u bolgarski?нови [re: begemama]  
АвторЛилянa (Нерегистриран)
Публикувано05.04.08 01:18



Напълно те подкрепям. Подписах петицията. Искам децата ми да са българчета, а не турчета.И да говорят български, а не турски, цигански или някакъв друг боклук.
На български ми е всичко най-свидно. Море, готова съм да умра за тази теза вече. Досега така не съм се палила, но това мина всички граници.



Тема Re: 6pik u bolgarski?нови [re: Hanko]  
Авторyog (Нерегистриран)
Публикувано05.04.08 10:49



Драги Ханко,
Благодаря ти за отговора.
Моля Ви, аз се изказах в смисъл, че езика мой е подложен на атаки, в този смисъл, а не относно автора(ката) на поста. Дано не сметнете, че измествам или флудвам темата, която за мен е - Е ли подложен БГ език на подли атаки или не? Ако сте съгласен, благодаря Ви , моля нека продължа..
Как може в приемния изпит за журналистика да няма изпит по български?
Та вие жедневно се натъквате на вопиещи грешки по форуми, вестници и ТВ, нали?
И при цялото ми уважение към Вас, не може , ние, една от водещите обществото прослойки да останем бездушни към случващото се - чалга, шльоковица и прочия. Не, не искам да оправям Света...
Моля Ви, вие сте умен човек и ще се съгласите , че да се правим , че у нас по отношение на езика ни , културата всичко е Ок ( на последно място в Европа сме) е все едно да си крием главите под пясъка като едно висока, тичаща бързо птица. Вие знаете вероятно, че м-р майор Деянов прави по 3 правописни грешки в две изречения, че министъра на Образованието се подигра с подчинените си учители (седянки и прочие), но вие вероятно не знаете , че има села в Кърджали в които ако не кажеш - Афидерсиниз, ики екмек ( Моля, 2 хляба) ( извинявам се на преводачите от турски) няма да ти дадат хляб. Вие вероятно не знаете , че у нас са построени около 1000 джамии - повтарям хиляда- срещу 50 църкви, не знаете ,че В Асеновград има замисъл да се издигне най високата джамия в Балканите, не знаете, че кмета на Кърджали иска учебници на турски език.. Но когато утре сутринта чуете муезина да вика от минарето Алах Акбар ( Алах е велик) вместо сладките трели на славеите, когато под прозореца чуете - Ана, гел бурада ( мамо, ела тук) ще си спомните думите на един скромен патриот йог , но ще бъде ту лейт.
Затова имам конкретно предложение към Вас ,уважаема Березка ,и администрацията на форума - Да се Стикне пост най отгоре с предупреждение - Всеки пост на шльоковица ще бъде немедленно изтрит , а автора му предупреден за изключване.. Не, не приемам приказки от рода - ама аз съм в САЩ и не мога , браузера, сървъра , бля-бля. Тук имаме членове, които са в Канада и успяват да пишат на БГ. Нали , скъпа ...... :))
Моля за извинение за малко възбудения ми пост, но това за мен е по важно от това дали Артедок ще ми даде 7 или 6 лв за превода ми.
Поздрави
Този ми пост е съвсем добронамерен и не желая да обидя никой от присъствуващите и не присъствуващите .
Извинете ме, ако неволно съм го направил.
Да живей БГ.
Силна, нерушима , Форевр.
йог



Тема Re: 6pik u bolgarski?нови [re: yog]  
АвторXaнko (Нерегистриран)
Публикувано05.04.08 13:26



Според мен темата беше за промяната на някакаъв закон, което уж щяло да премахне изучаването на предмет "Български език" в училще. По-точно - че никъде няма и намек за такова премахване с което темата май приключи.

Генерално, упадъка на българскта култура в сегашния и вид и останалите проблеми които споменаваш, са вътрешно заложени в самата и природа.
По-точно това, че тя е изключваща и изолираща, а не гъвкава и асимилираща. Езикът е централизиран и се регулира от София, всякакви диалекти и регионални разлики се унищожават. На езика не се гледа като на инструмент за комуникация, а като средство за идентификация и свещена крава, която група самовлюбени представители на "интелигенцията" имат за своя собственост. Заради това отношение всички българи извън поитическата територия на България престанаха да се идентифицират с българскта култура през последните 100 години.
Затова и турците и циганите в крайна сметка ще си намерят учебници от друго място. Не може със закона да накраш хората да говорят вкъщи на какъвто и да е език. Турците в българия трябва да учат български, но трябва да учат и турски- от български учебници контролирани от българи и в български дух, преди да са почнали да го учат от антибългарски учебници, и точно тука някой в София спи както винаги. Да издигат каквито искат джамии-важното е да са лоялни на България, нали-а някой трява да ги научи на това, а най ефективно това става на родния им език.

Същото важии за македонци, егейци, банатци, албански българи, торлаци - ако българската култура беше жизнеспособна и експанзивна, щеше да бълва култура за тези хора- задължително на техния си език, както и смесена със стандартен български, да уреди изучаването на български в разни курсове, кръжоци, театрални вечеринки и т.н. и постепенно да размие границата и да ги приобщи- нищо такова не става. Шлокавица- същата работа, тука се изключва от българската култура групата хора, които поради една или друга причина икат да пишат на латиница. Еми пак ще пишат, но без устроение, а ядрото на българската култура ще стане още по-малко.



Тема Re: 6pik u bolgarski?нови [re: Лил]  
Автор begemama (новак)
Публикувано05.04.08 15:04



Лилке, дълбок сън спиш, затова ти пожелавам." "Лека нощ!"


Надявам, че ще живееш достатъчно дълго, за да учиш народа на книжовен български език.




Тема Hanko, съгласен съм с теб.нови [re: Xaнko]  
Авторйor (Нерегистриран)
Публикувано05.04.08 17:18



Да.
Поздрави



Тема Имаш най-малко...нови [re: Xaнko]  
Автор ABe (разсеян)
Публикувано05.04.08 21:13



три атакуеми позиции.

Пишеш глупости.

Трудните неща ги правя с лекота, невъзможните малко ме забавят.
Бъдете високи!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.