Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:42 16.06.24 
Професионални
   >> Преводачи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Изповядване на сделка с незаклет преводачнови  
АвторЙecтe (Нерегистриран)
Публикувано25.01.08 12:13



Възможно ли е да се направи? Ще тръгне ли изобщо някой да проверява точно това и, изобщо, какви са евентуалните рискове.
Съвсем пресен магистър съм по превод, работя пряко с клиенти, без посредничеството на агенции.
А, още нещо - ще съм благодарен, ако ограничите коментарите си относно вопиющата ми некомпетентност. Благодаря.



Тема Re: Изповядване на сделка с незаклет преводачнови [re: Йecтe]  
Авторgarconne (Нерегистриран)
Публикувано25.01.08 12:38



Мисля, че по-компетентен отговор би могъл/а да получиш в клуб Право.
Все пак, от моя личен опит:
- някои нотариуси искат служебна бележка от преводаческа агенция, че си заклет преводач, т.е. трябва да си такъв, за да превеждаш на сделката.
- някои нотариуси се задоволяват само с лична карта и разчитат, че като са заявили преводач от агенция той по подразбиране е заклет.
- виждала съм нотариално заверени документи, в които под същинската част е вмъкнат текст, че "текстът на този документ бе предевен на еди-кого-си от еди-кой-си и първият като заяви... а на втория като му беше припомнена отговорността по чл. ... и т.н." без да се уточнява преводачът по сделката дали е професионален такъв или просто случаен минувач.
Което ме навежда на извода, че всичко зависи едва ли не от конкретния нотариус.
Но пак се връщам на първоначалното си предложение - за по-сигурно попитай в клуб Право.



Тема Re: Изповядване на сделка с незаклет преводачнови [re: Йecтe]  
АвторEнa (Нерегистриран)
Публикувано25.01.08 13:17



Можете да "се закълнете" и пред въпросния нотариус, на място. Добре е още в началото да го заявите.



Тема Re: Изповядване на сделка с незаклет преводачнови [re: Eнa]  
АвторMapиeлa (Нерегистриран)
Публикувано25.01.08 14:29



Може и да е възможно, но не е редно.



Тема защо, Мариела,нови [re: Mapиeлa]  
АвторЙecтe (Нерегистриран)
Публикувано25.01.08 14:35



бихте ли обяснили? Интересуват ме всякакви мнения.
Иначе благодаря на Ена, както и на garconne за съвета - питах при правистите, никъде законът не го забранява.
Лека работа



Тема Re: Изповядване на сделка с незаклет преводачнови [re: Mapиeлa]  
Автор 4avdar4e (член)
Публикувано25.01.08 16:54



Стига, бе, що да не е редно?? Аз много пъти съм го правила, по простата причина, че клетвените остават във фирмите. И като се наложи да превеждам пред нотариус (което като правило се разбира в последния момент

) си правя поредната нова клетвена... Това при положение, че работя от 15 години и съм се "клела" за най-малко 30 фирми.

П.П. Крайно време е да направят регистър ....



Тема Re: Изповядване на сделка с незаклет преводачнови [re: Йecтe]  
АвторEнa (Нерегистриран)
Публикувано25.01.08 18:22



Можете да превеждате в подобни случаи и с клетвена декларация, в която никъде не е упоменато преводаческото бюро (правила съм го с много стара такава; навремето не се искаше в декларацията непременно да е посочена фирмата) - не е възниквал никакъв проблем. Разбира се, ако личните данни са актуални, както бяха моите тогава.
Успех!



Тема Разбира се, че може!нови [re: Йecтe]  
Автор ABe (разсеян)
Публикувано25.01.08 18:37



От една страна в текстовете на съвр. нот. актове има текста, че "на преводача г-н Еди Кой Си беше припомнено за наказателната отговорност, която носи по чл. 2345 от НК и същия декларира, че ще спазва изискванията, защото, иначе, много ще то бият по главата"

от друга страна, вече много нотариуси правят и изискват декларация на преводача, че е запознат с условията по сделката, както и с нейната специфика и отговарят за текста на превода - т.е. двойно застраховане.

от трета страна, нот. те назначава за сделката, което пак значи, че са ти припомнени нак. отговорности, които носиш в случая.

Просто изискай проекта на нот. акт от нотариуса вечерта преди изповядване на сделката, за да не вземеш да запецнеш на някой термин при устния превод...

Успех!



Трудните неща ги правя с лекота, невъзможните малко ме забавят.
Бъдете високи!

Редактирано от ABe на 25.01.08 18:38.



Тема Re: Разбира се, че може!нови [re: ABe]  
Авторrash (Нерегистриран)
Публикувано25.01.08 21:29



И каква отговорност нося за устен превод, питам аз? Те ако вземат да твърдят, че нещо не съм им превела както трябва, как ще го докажат? Никъде нищо няма черно на бяло. Думите са излетели във въздуха.

Разговаряла съм с колеги по въпроса за отговорността при устни преводи. И какво? Всеки вика: "'Дано да не стане нещо" или "Ами че то наистина нищо не може да се докаже после".

Е, да, ама ако някъде по веригата стане издънка, преводачът може да опере пешкира, дори да е невинен. Защото и той няма как да докаже какво точно е казал, докато е превеждал устно.

Така че дали е заклет преводачът или не, е най-малкият кахър. Според мен е редно преводите на документи за собственост да се правят писмено като официални преводи. Ако ще и след като мине сделката.



Тема Сърдечно благодаря, колеги,нови [re: rash]  
АвторЙecтe (Нерегистриран)
Публикувано26.01.08 00:10



имах нужда от тази информация, дано и на други да послужи!
Лека вечер






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.