Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:16 17.05.24 
Професионални
   >> Преводачи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Учтивата формна на български  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано01.11.07 11:14



Как е правилно? "Не сте била" или "не сте били"?

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Учтивата формна на българскинови [re: Изyмeн]  
Автор 4avdar4e (член)
Публикувано01.11.07 12:11



Ето малко четиво по въпроса:






Тема Re: Учтивата формна на българскинови [re: 4avdar4e]  
Автор crystal_eyes (непознат)
Публикувано01.11.07 14:05



Не знам откъде имат информацията тези които са писали статиите, но едно време по български език и литература учителката, (която,смея да кажа,за разлика от някои днешни учителки, беше наистина МНОГО в час с материала и с българската граматика) специално ни обръщаше внимание че учтивата форма се изпозлва с единствено число в глагола(Вие сте пристигнал/а, Ако бяхте дошъл/ла...и т.н.).А и забележете,примерно по филмите и книгите реплика от сорта "Вие сте изумително красива...", "Вие сте гений..." или нещо такова е ВИНАГИ в ед.ч.(Представете си как би звучало в мн.ч.
Подобно е ,btw, положението с главната буква на "Ви" - в училище са ни учили че се използва главна буква винаги и само при учтивата форма. Но това не попречи на много кметове да си насвяткат по плакатите "Заедно с Вас..., " или подобни неща (аз подразбирам от това множественото число). Ав много други случаи пък в учтивата форма главната буква се пропуска...
И все пак в основното у-ще съм била преди 15-тина години, знам ли може българският книжовен език оттогава да се е променил...

Колкото повече...толкова повече

Тема Re: Учтивата формна на българскинови [re: Изyмeн]  
Автор Rodopea (странстваща)
Публикувано01.11.07 14:16



Здравейте,

Според граматиката, която ползвам, издадена след 2000 г.:

Вие не сте били
но
Вие не сте сигурна.
Ако трябва мога да цитирам автор, стр. и т.н.

Редактирано от Rodopea на 01.11.07 14:16.



Тема Re: Учтивата формна на българскинови [re: crystal_eyes]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано01.11.07 14:17



Интересувам се, понеже на чешки се ползва единствено число, докато в много преводи по телевизията ползват множествено. За чешкия съм сигурен, но не и за българския.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Учтивата формна на българскинови [re: crystal_eyes]  
Автор 4avdar4e (член)
Публикувано01.11.07 14:20





Не знам откъде имат информацията тези които са писали статиите



Айде, ако е възможно, първо да се образовате малко и да не говорите наизуст



Тема Re: Учтивата формна на българскинови [re: 4avdar4e]  
Автор crystal_eyes (непознат)
Публикувано01.11.07 14:27



Извинявам се,не съм го казала за да се заяждам,но от първия ти линк не разбрах кой е Владко Мурдаров.
Може и да е така, аз просто обяснявам какво са ме учили в училище, все пак защо ни е да ходим 12г на училище ако не запомняме поне нещичко от това което са ни учили?!? И то по родния ни български език...

Колкото повече...толкова повече

Тема Re: Учтивата формна на българскинови [re: 4avdar4e]  
Автор crystal_eyes (непознат)
Публикувано01.11.07 14:37



Айде, ако е възможно, първо да се образовате малко и да не говорите наизуст
Ако трябва да бъдем съвсем стриктни:
1. Ако бях необразована вероятно нямаше да изказвам мнение по въпроса, и още повече за това което са ни учили преди доста години в училище
2. Кой говори наизуст, при положение че името в първия Ви линк е грешно написано(не е МурдарЕв, а МурдарОв)?!? А и в него просто не се споменава какъв е автора ...
Това сме то българите, като кажеш "не знам откъде имаш тази информация" се тълкува като "информацията ти е абсолютно грешна", ...почват да се впрягат и те обявяват за необразован...



Колкото повече...толкова повече

Тема Re: Учтивата формна на българскинови [re: crystal_eyes]  
Автор 4avdar4e (член)
Публикувано01.11.07 14:50



Нито имам нерви, нито време, нито сили да споря. Както и да обяснявам. Затова пускам линкове. Който иска, ще потърси, ще прочете...

То си личи, кой се връзва...

Да, бързам и правя грешки. Тук, във форума. Но не съм останала с наученото в училище. Просто ми стано странно, че някой, който дава акъл по български език не е чувал едно от най-познатите имена.

Както и да е, останете си със здраве, но отваряйте по някоя книжка извън учебното съдържание..



Тема Re: Учтивата формна на българскинови [re: crystal_eyes]  
АвторWerwolf (Нерегистриран)
Публикувано01.11.07 14:50



В българския език оттогава са се променили някои неща (като отпадането и допълването на някои дублетни форми), но това не е сред тях. Струва ми се, че не сте прочели достатъчно добре статиите - в случая няма противоречие между това, което е казвала учителката Ви, и твърденията на авторите.
Прав/а сте, че когато имаме прилагателно, съществително или причастие (но не минало деятелно причастие!) като - "Вие сте изумително красива...", "Вие сте гений..." те "се употребяват в мъжки или женски род единствено число, при което се съобразяваме с пола на нашия събеседник."
Изключението е само при минали деятелни причастия - много добре е обяснено във втората статия - Вие сте казали, писали, присъствали, дошли и т.н.
А относно главната буква при формата за 2 л. мн ч. : "... правописната норма не го изисква, но не го и забранява изрично. "
Така че противоречие в действителност няма.






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.