Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:23 23.05.24 
Професионални
   >> Преводачи
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Има ли в момента някой с руски ез?Трябва ми помощ.нови  
Автор Ja ()
Публикувано30.10.07 18:03



Моля ви,
ако във форума в момента има някой с руски език, който не е зает и би се отзовал на молба за помощ - превод на някои думи и изрази, нека сигнализира!

Важно ми е!



Тема Re: Има ли в момента някой с руски ез?Трябва ми помощ.нови [re: Ja]  
Автор BlackWolf (новак)
Публикувано30.10.07 18:21



Давай!



Тема Re: Има ли в момента някой с руски ез?Трябва ми понови [re: Ja]  
Автор Уkpaинka (и уже болгарка)
Публикувано30.10.07 18:43



Здравейте, пишете, ако още не е късно



Тема Re: Има ли в момента някой с руски ез?Трябва ми понови [re: Ja]  
Автор 4avdar4e (член)
Публикувано30.10.07 18:49



Дигнах и аз ръчичка





Тема Re: Има ли в момента някой с руски ез?Трябва ми понови [re: 4avdar4e]  
Автор Ja ()
Публикувано30.10.07 19:08



НА ВСИЧКИ - голямо БЛАГОДАРЯ!

В момента ми обясняват нещо по скайп. Щом приключа, ще споделя болката си!



Тема Re: Има ли в момента някой с руски ез?Трябва ми помощ.нови [re: Ja]  
АвторJa (Нерегистриран)
Публикувано30.10.07 20:40



Трябва да преведа текст около 25 стр. на македонски. Обаче аз го получавам в превод от руски. И на някои места не съм сигурна, т.е. имам и руския вариант и тук-там нещо ме смущава. Може да е просто резултат на умора вече, но ми се искаше да питам вас, знаещите. Как превеждате:

1/ к/с 30101810900000000205 - съкращението

2/ негосударственны ВУЗ - неправителствено висше учебно заведение ?? /така ми е дадено/


3/ Направления обучения по специальностям - при мен е "Направления на обучение по специалности" - и са дадени три специалности


4/ Место нахождения обеспечивается местной власьтю ...... -Местоположението на иснтитута е осигурено от местната власт - ?


5/ Основы безопасности жизнедеятеьности ???

6/ Негосударственны ВУЗ - неправителстевн ВУЗ ???

7/ Управление на предприятии городского хозяйства - ???

Много благодаря на всички, които се отзоваха.
За тази вечер това е, утре при нужда ще питам пак.

П.П. За по-лесно, копнете моите питания и пишете вътре.



Тема Re: Има ли в момента някой с руски ез?Трябва ми помощ.нови [re: Ja]  
АвторAлekcия (Нерегистриран)
Публикувано30.10.07 22:02



1/ к/с 30101810900000000205 - съкращението

- За да ви помогнем по-добре, т. е. да преведем смисъл е нужен още текст, постарайте се да ни копирате поне един абзац.

2/ негосударственны ВУЗ - неправителствено висше учебно заведение ?? /така ми е дадено/

Государство е държава, государственный - държавен, негосударственный - частен. На бълг. език е утвърдено Свободен университет - Бургаски, Варненски и прочие, става дума за Частно висше учебно заведение.


3/ Направления обучения по специальностям - при мен е "Направления на обучение по специалности" - и са дадени три специалности
Направления може да означава и Насоки.
4/ Место нахождения обеспечивается местной власьтю ...... -Местоположението на иснтитута е осигурено от местната власт - ?
В горното изречение не ми допада думата "местоположение". По-скоро е местонахождение.
Доколкото го тълкувам аз, става дума за това, че местната власт финансира/обеспечава имота/парцела, върху който е построена сградата на частното висше учебно заведение.

5/ Основы безопасности жизнедеятеьности ???
- и по точка 5 и 7 напишете още малко текст, не е ясно това наименования на учебни дисциплини ли е?

6/ Негосударственны ВУЗ - неправителстевн ВУЗ ???

7/ Управление на предприятии городского хозяйства - ??? -
- Фуууу да му се не види Национално стопанство, световно стопанство, кооперативно стопанство, частно стопанство, също горско стопанство съм срещала, ала какво е това Градско стопанство??? - ще трябва да го проверим.



Тема основы безопасности жизнедеятельностинови [re: Aлekcия]  
Автор valenta ()
Публикувано30.10.07 22:26



Явно по точка 5 - Основы безопасности жизнедеятельности - става въпрос наистина за учебна дисциплина - изрових в нета, че наистина имат такова нещо, звучи на руски горе-долу така:
Курс «Основы безопасности жизнедеятельности» призван обеспечить системное информирование учащихся о существующих в реальной жизни опасностях, направлен на приобретение конкретных знаний о путях их предотвращения, о правилах поведения в чрезвычайных ситуациях.

иначе казано - курс, който цели да осигури системно информиране на учащите за съществуващите в реалния живот опасности (моя забележка - свързани със здраве, болести, извънредни ситуации, стихийни бедствия и т.н.) и получаване на конкретни знания за начините на тяхното (на опасностите) предотвратяване, за начините на поведение при извънредни ситуации.
Честно казано, не ми идва в главата нищо подходящо на български като превод, може би нещо като Основи на безопасност, м/у другото току-що видях (пак в нета, естествено

) буквално - Основи на безопасността на жизнената дейност (става въпрос за Китай), явно и там има нещо такова. На македонски, за съжаление, идея си нямам как би звучало



Тема к/с .......нови [re: Ja]  
Автор valenta ()
Публикувано30.10.07 22:35



предполагам, че съкращението, заедно с номера, е изписано в края на договор или нещо такова - най-отдолу на банковите реквизити на фирмата.
Ако е така, допускам, че може би е някаква сметка - на руски счет. А к-то нямам идея какво е - кредитна сметка, или нещо друго. Сега като се загледах, този номер, който намерих - к/с .... е с 1 цифра разлика от Вашата и пак започва с 301018....., така че сигурно е сметка.
Извинявам се за дългите размисли - по принцип това са само догадки, но ми звучи логично.
Надявам се да съм помогнала поне малко.
Успех!



Тема До тук - много благодаря на всички!нови [re: valenta]  
Автор Ja ()
Публикувано30.10.07 22:46



За съжаление нищо не мога да копирам /повече текст/ - картинков файл, сканиран.. А не мога да пиша на руски - нямам тази клавиатура на РС-то си
/а и трудно преписвам/.

ГОСУДАРСТВЕННы ВУЗ- разбрах го и без да искам 2 пъти съм го повторила.
Просто ме смути, че така е на руски, а на мен ми е преведено - "неправителствен"!!

Ще пиша като отделни въпросчета несигурните думи - може да е по-лесно.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.