Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:28 18.05.24 
Професионални
   >> Преводачи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Публичен регистърнови  
АвторEнa (Нерегистриран)
Публикувано29.09.07 19:52



Колеги, какво мислите по въпроса за създаване на публичен регистър на преводачите на свободна практика вкл. заклети? Мисля, че има такъв на психолозите, за нотариусите и адвокатите не съм сигурна.



Тема Re: Публичен регистърнови [re: Eнa]  
Автор xakepxakep (минаващ)
Публикувано30.09.07 02:25



За нотариусите има със сигурност регистър. Адвокатите и те са регистрирани в колегии. А за регистър на преводачите се говори отдавна във връзка с очакваната нова уредба на дейността им, но, доколкото знам, нещата са до под кривата круша и скоро май няма да бъде уреден статутът им.





Тема Re: Публичен регистърнови [re: Eнa]  
Авторnesega (Нерегистриран)
Публикувано30.09.07 10:52



така е, поне от 2 години чувам разни приказки за такъв публичен регистър, но няма нищо конкретно. А иначе, по мое мнение, би било чудесно да се създаде такъв. Това ще бъде най-малко начин да се отсеят можещите от тези, които твърдят, че го могат.





Тема Re: Публичен регистърнови [re: nesega]  
АвторEнa (Нерегистриран)
Публикувано30.09.07 23:06



Мога да си представя кой би могъл да подсипва старателно пясък в колелцето

Знаете ли кой решава въпроса - служба етц., респ. дали не може да се окаже нежен натиск - подсказване чрез медии и т.н.



Тема Re: Публичен регистърнови [re: nesega]  
Автор 4avdar4e (минаващ)
Публикувано01.10.07 00:13



Скромното ми мнение е, че това нищо няма да промени.

В един такъв регистър ще влязат всички хора, завършили филология/лингвистика, сродни специалности, хора, занимаващи се с превод. А критерият какъв ще е е? Същият като сега. Истинският критерий е един. Търсят се хора, които са се доказали.

Ако принципът за съставянето на такъв регистър е друг, и аз не съм права, ще гласувам с две ръце за него. Но що ли нещо ме гложди отвътре, че тая работа ще е като другите работи??



Тема Re: Публичен регистърнови [re: 4avdar4e]  
АвторEнa (Нерегистриран)
Публикувано01.10.07 00:35



Ами, нека влязат - нима всички нотариуси, адвокати, психолози и пр., регистрирани публично, са кадърни, търсени и т.н.? Важи с пълна сила и обратното, разбира се! Не виждам причина обаче да няма такъв регистър.





Тема Re: Публичен регистърнови [re: Eнa]  
Автор 4avdar4e (минаващ)
Публикувано01.10.07 00:50



Има, и те са няколко и са много прости.

Да кажем 50% от преводачите сега работят (или част от работата / доходите им се намира там) в "сивия" сектор. Не съм против легализирането на занаята ни, но не и на тези цени

Тоест, първо цените трябва да се вдигнат. Второ, ако ще има регистър, да има оценка, тарифиране един вид, а това няма как да стане, като на един сайт публикуваш прекрасни снимки от младостта на преводачите (айде, да не ти подсказвам какво визирам). И някои, разбираш ли, са превеждали книги (поклон пред вас, колеги, които го правите, и нищо лошо не искам да кажа!), други бъхтат по 10 часа да превеждат документи. Защото никое свидетелство за съдимост не се води за ВИСОК превод. Да, ама и от него имат нужда клиентите. И когато си сериозен, го проверяваш по 3 пъти.

Ето ти причина/и



Тема Re: Публичен регистърнови [re: 4avdar4e]  
Авторnesega (Нерегистриран)
Публикувано01.10.07 10:44



Надеждата ми е, че няма да влязат гимназиите, поне това...

Иначе за всичко останало си 200 % права.



Тема Re: Публичен регистърнови [re: 4avdar4e]  
Авторnesega (Нерегистриран)
Публикувано01.10.07 10:46



О, да, и това за цените.

Обаче аз ли не разсъждавам правилно: ако си в подобен регистър, за какво ще са ти нужни агенциите, които на този етап взимат поне 50 % (ако не и повече) от това, което ти се полага, поради единствената причина, че видиш ли, осъществяват контакт м/у клиента (възложителя) и преводача. И за това им се полагат цели 50 %... а, стига бе!

Аз отдавна тези на по 50 % ги пускам да търсят другаде... нито работя при тях, за да претендират, че ми удържат за ток, консумативи и т.н. и т.н.



Тема Re: Публичен регистър [re: 4avdar4e]  
АвторEнa (Нерегистриран)
Публикувано02.10.07 13:25



Чавдарче, не виждам връзката между публичния регистър и снимките от младостта, разположени по подходящия начин на личния сайт - едва ли е от възрастта ми, все пак 45 не са прекалено много

. Дори до момента не съм си и направила такъв сайт и не знам дали изобщо ще си направя. Тарифите си определям сама и който иска, работи с мен, който не - си търси "изгодни" цени. Всеизвестна истина е, че ако си свободно практикуващ, само от "преводи на книги", както го наричаш, трудно, ама много трудно ще забогатееш. Едва ли са забогатели и онези, които привилигеровано седят по месеци наред в резиденциите за преводачи със стипендии от чужбина. А и защо смяташ, че хората, занимаващи се с такъв вид превод, не "бъхтят" по 10 часа на ден? Може и да не превеждат свидетелства за съдимост или актове за раждане, но разните други материали на отговорни ведомства, фирми и т.н. далеч не са по-маловажни, за да не бъдат проверявани респ. авторедактирани по няколко пъти. Освен това, ако в този все още имагинерен регистър се впишат и хората, превеждащи основно само т.нар. общински документи, те едва ли биха приели да превеждат други по-сложни, защото не е в техен интерес, ако не могат да го правят както трябва. И обратното - колегите, които не превеждат "свидетелство за съдимост" (вземам го само като пример, без никакъв друг подтекст!!!), едва ли биха приели да го правят. Не знам дали съм права, просто разсъждавах по темата...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.