Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:03 20.06.24 
Професионални
   >> Преводачи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Black-eyed beanнови  
Автор kaлинyшka (Разкошница)
Публикувано21.07.07 10:14



Здравейте,

Търся безуспешно точното название на български за black-eyed beans.



Black-eyed beans
Small and creamy-flavoured, with a black 'scar' where they are joined to the pod. Used a lot in American and African cooking.

Според речниците е синоним на cowpea, чието латинско наименование, според гугъл е Vigna unguiculata. След кръстосване с български страници единственото, което намерих е „аспержов боб” :

Изобщо, така се оплетох в линкове, като пиле в кълчища. Въпросът ми е, това ли е името на този "черноок" боб на бг – аспержов боб?

Благодаря!



Тема Re: Black-eyed beanнови [re: kaлинyшka]  
Авторmarina (Нерегистриран)
Публикувано21.07.07 14:11



Чувала съм от баба ми за "пъстър боб", но не съм сигурна, че съществува като понятие. :-(
Гледах линка, който си сложила и мисля, че това не е аспержов боб.

Спорна работа!



Тема Re: Black-eyed beanнови [re: kaлинyшka]  
Автормapинa (Нерегистриран)
Публикувано21.07.07 14:17



В www.kulinar.gbg.bg в статията за фасула пише за петнист боб.

Цитат:
Отглеждат се различно сортове фасул, които се различават по формата и дължината на шушулката и големината и окраската на семената(могат да бъдат едноцветни – от бели до червени, или петнисти), по формата на листата и т.н, както и по начина на използване - сортове за получаване на сухи зърна и сортове, отглеждани за зелен фасул.

Успех още веднъж!



Тема Re: Black-eyed beanнови [re: kaлинyшka]  
АвторЛopтъ (Нерегистриран)
Публикувано21.07.07 17:01



Vigna unguiculata = папуда
За справки: проф. Борис Китанов, "Културните растения в България", "Наука и изкуство" 1986 г.

Точно тоя сорт папуда (Vigna unguiculata subsp. dekindtiana) не е споменат, но едва ли има съществено значение за твоя текст.



Тема Re: Black-eyed beanнови [re: kaлинyшka]  
Автор xakepxakep (пристрастен)
Публикувано21.07.07 22:52



според моите източници е Vigna sinensis и на български в нормативни актове е папуда (птичи боб):





Тема Re: Black-eyed bean [re: kaлинyшka]  
Автор xakepxakep (пристрастен)
Публикувано21.07.07 22:55



Явно има няколко синонима на латински:





Тема Re: Black-eyed beanнови [re: Лopтъ]  
Авторkalinushka (Нерегистриран)
Публикувано21.07.07 23:11



В случая е важно, става въпрос за нещо като илюстрована енциклопедия с храни. Има снимка, цяла страница за въпросния Black-eyed bean, какво съдържа, защо го съдържа и прочие. И са доста видове боб - aduki bean, kidney bean, butterbean...само този Black-eyed bean не мога да измисля как да го кръстя. Явно няма име и накрая ще го кръстя Черноок боб, като на АВЕ гърбоноста пъстроперка

...

папудата няма да стане ми се струва, защото навсякъде в гугъл го дават като птичи боб.



Тема Re: Black-eyed beanнови [re: kalinushka]  
АвторЛopтъ (Нерегистриран)
Публикувано22.07.07 00:57



Ох, пак съчинения по желание. Ако няма други сортове папуда, значи това е папуда. Не е никакъв боб. Бобът е фазеолус вулгарис, а папудата, както сама написа, е вигна увуинкулата. Още повече, че става дума за енциклопедия. Нали ти казвам, че има научно прието название и това е папуда. Сортът с черни петънца е само един от сортовете папуда, а папудата не е боб, както и баклата, соята, нахута и така нататък, въпреки че на английски всички са бийн.
кидни бийн е обикновен фасул
батърбийн е фасул лима
за адзукито не намирам литература.
Това са научни имена на различни видове растения.
Много сте ми смешни това филолозите. Като срещнете растение или животно, за които не сте чували, и си мислите, че няма българско название.





Тема Re: Black-eyed beanнови [re: Лopтъ]  
АвторЛopтъ (Нерегистриран)
Публикувано22.07.07 01:15



С риск да стана досаден ще добавя, че според мен, за да превеждаш енциклопедия, не следва да разчиташ само на гугъл, а на малко по-специализирани източници, например Селскостопанската енциклопедия, издание от около осемдесетте, някоя ботаника и други подобни.
Ще цитирам пак смехотворния случай с династията "Чин" в един доста скъп и претендиращ за научност атлас по история, който излезе през последните години.



Тема Чин?нови [re: Лopтъ]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано22.07.07 01:46



Чин ли? Нема такава династия...

Добре, че не са написали Кин, както съм го виждал.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 22.07.07 01:46.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.