Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:12 22.05.24 
Професионални
   >> Преводачи
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема ЗУТ на английски +нови  
Авторdado (Нерегистриран)
Публикувано19.03.07 13:24



идеен проект на английски ?
Мерси на отзовалите се



Тема Re: ЗУТ на английски +нови [re: dado]  
Авторckипaджиятa (Нерегистриран)
Публикувано19.03.07 14:38



Outline project, draft project



Тема Re: ЗУТ на английски +нови [re: dado]  
Авторckипaджиятa (Нерегистриран)
Публикувано19.03.07 14:40



мился, че възприетото по правилата на ЕС е ЗУТ [ZUT; the Area Planning Act]



Тема Re: ЗУТ на английски +нови [re: ckипaджиятa]  
Авторdado (Нерегистриран)
Публикувано19.03.07 15:00



А какво ви е мнението за basic design за идеен проект?



Тема Re: ЗУТ на английски +нови [re: dado]  
Авторckипaджиятa (Нерегистриран)
Публикувано19.03.07 18:05



Има цяла повест за преводач, ползвал "basic design". Много е тежка!

"Basic design" дава погрешно впечатление. На незапознатите с предмета -- за недодялан, примитивен дизайн (едва ли "конструкция"), а на запознатите -- че преводачът не си е направил домашното.



Тема Re: ЗУТ на английски +нови [re: ckипaджиятa]  
Автор:) (Нерегистриран)
Публикувано19.03.07 21:35



Ами conceptual design как е?



Тема Re: ЗУТ на английски +нови [re: :)]  
Авторckипaджиятa (Нерегистриран)
Публикувано20.03.07 00:57



Ми, по-добре е от basic design :)



Тема Re: ЗУТ на английски +нови [re: ckипaджиятa]  
Авторdado (Нерегистриран)
Публикувано20.03.07 11:58



Лошото е че въпросният термин го прихващаме от чуждоезични документи - пр Тoshiba, като ми е ясно разбира се че японският английски не е определящ, но масово се вихри basic design по англоезични документи непипнати от българска преводаческа ръка
Аз също не съм му фен на basic design, но възложителят си го иска ли иска. Лошото е, че като оставим настрана конотациите, просто може и да се размине с базисната идея за идеен проект





Тема Re: ЗУТ на английски + [re: dado]  
Авторckипaджиятa (Нерегистриран)
Публикувано20.03.07 13:54



Е, щом го иска... Всъщност, не ми е ясно точно за какво става дума. Ако е за здание, както приех поради споменаването на ЗУТ, определено клиентът греши.

Ако пък е за някакво изделие, клиентът може да има право да настоява на своето. В промишлеността, basic design може да е основна конструкция, към (от) която се добавят (от която се отнемат) разни характеристики. Така даден компютър е база, върху която добавят разни мощности и джаджи с оглед "маршрутизиране" за джобове с различна дълбочина ;) Даден модел кола, макар абсолютно еднаква в базовата си конструкция, има разни нива есктри и опции (G, GL, GLS, GT, GTI). Същото с фотоапарати, телефончета, домашни уреди...

За сгради basic design евентуално може да се ползва за основна разработка на, примерно, еднофамилна къща или канторно здание, към които купувачът може да добави разни есктри -- гаражи, балкони, тавански стаи, покрити паркоместа (т. нар. car ports), ландшафтни особености (езерца, чешмички, детски люлки и пързалки и т. н.) , системи за тревога и пожарогасене и т. н., и др. п. Поне това е впечатлението, оставено в британско-англоговорящото съзнание.

Предлагам ви да отидете на proz.com и да зададете термина като въпрос в езиковата двойка англ.-англ., като поискате отговори на диалекта, който ви интересува (британски, американски и т. н.). Ще получите компетентни мнения, с които евентуално да се "въоръжите" за полемика с клиента си.



Тема Re: ЗУТ на английски +нови [re: ckипaджиятa]  
Авторdado (Нерегистриран)
Публикувано20.03.07 14:00



Мерси,
Впечатлих се от подредения разбор на тематал
Ще пробвам в проз за собствена информация, иначе с клиента повече не споря, не съм от упоритите




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.