Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:43 23.06.24 
Професионални
   >> Преводачи
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Забелязали ли стенови  
Автор denny (гадюха)
Публикувано16.04.05 11:53



какъв огромен брой т. нар. паразитни думи и изрази буквално наводниха напоследък езика ни? И как всички непрекъснато "изпъстрят" с тях речта си, често пъти твърде неуместно? Вече почти никой не казва "Владея еди-кой си език добре /сносно/ прилично добре" , всички казват "Говоря еди-кой си език ПЕРФЕКТНО" . А нещо, което преди няколко дни почти буквално ме изправи на нокти, беше, когато чух по телевизията да се използва изразът "според зависи" . И то от човек, който е публична личност /извинявам се, но не запомних името/ и който се е изправил да говори пред цяла България. Има доста изрази, които могат да ме вбесят, като ги чуя, но този е на челно място в личната ми класация, плътно следван от думичката "перфектно" , или, както един водещ по Нова телевизия много обича да казва напоследък, "перфекциозно" . Вие имате ли си такива "любимци" ? Мисля, че ще е интересно да обменим опит.
Приятен ден на всички![

Дени[ smeq se]

[/Усмихни се... утре ще бъде по-зле.[/


Тема Re: Някои мои любиминови [re: denny]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано16.04.05 13:18



1. *впредвид (с вариант - *напредвид)
2. стрУктура
3. финализирам
4. ОТдава ми се нещо (както казва сестра ми в такъв случай: "Удава им се - отдават се")
5. Всички вариации на синхронния превод - *симултанТен, *симулАНТен, какъв още имаше, не помня...
6. Хиперкоректното слагане на пълен член навсякъде (от типа: "сега по първиЯТ въпрос ще кажа следното:...")
7. Вариации на тема "пневмония" - като например "пЛевмония", пнеУмония, пЛеУмония"... много трудна е тази дума, не знам дали сте забелязали...
8. Да се казва, че "нещо касае някого". Това го мразя! Може и да не съм права. Според мен "се касае за" нещо, а "нещо засяга някого" или "има отношение към някого"
9. И оттук се сетих - "да вземеш отношение към нещо". Да вземеш отношение... егати...
10. Всички необосновани чуждици, казани просто защото е по-лесно, и които биха могли да бъдат предадени с техен аналог на български.

За момента се сещам толкова... допълвайте.


Ante porcos margaritas meas mitto.


Тема Re: Някои мои любиминови [re: Mushu]  
Автор denny (гадюха)
Публикувано16.04.05 14:58



Понеже спомена "финализирам" , се сетих как по едно време се беше наложила думичката "инициирам" , най-вече във връзка с проекти, начинания и т. н. Нищо не се "започваше", всичко се "инициираше" . За щастие тази "мода" като че ли позамря. Сега, ако сте обърнали внимание, в т. нар. "светски рубрики" на вестниците се наложи едно определение, което журналистите обожават да използват, когато става дума за певици, балерини и изобщо жени, имащи някакво отношение към музиката. Става дума за думичката "дива" . Ами на журналистите сигурно им звучи много добре и им е много удобно да си служат с тази дума, но по мое скромно мнение те просто не са наясно със смисъла и значението й. diva /направих си труда да го потърся в речника/ означава единствено "примадона" , т.е. , с пълно основание може да се използва за световноизвестни и признати ОПЕРНИ певици като Райна Кабаиванска и Христина Ангелакова, например, но да наречеш така някои от нашите поп-фолк певици... Хайде да спра дотук, защото се ядосах и се отклоних от темата.
Бъдете здрави! Ако някой се сеща за още подобни "умности" , нека пише!

[/Усмихни се... утре ще бъде по-зле.[/


Тема Re: Някои мои любиминови [re: denny]  
Автор zahar_ (непознат )
Публикувано16.04.05 15:31



Само исках да кажа, че доколкото съм гледала примерно някакви музикални награди по MTV там има "divas" май в смисъл такива певици, които са "най-звездни".



Тема Re: Забелязали ли стенови [re: denny]  
Автор Adanedhel (philomythus)
Публикувано16.04.05 15:58



помеждудругото, ПиАр, бонус, промоция, клуб-хаус... винаги съм се дразнел и от думата "металист"

_______________________
get up, get out, get drunk


Тема А също инови [re: Adanedhel]  
Автор denny (гадюха)
Публикувано16.04.05 16:21



думи като "омбудсман" например. След като видях за пръв път тази дума, три нощи сънувах кошмари. Абсолютно нищо не може да ме убеди, че тя не може да бъде заменена с нещо "по-човешки" звучащо. Българските думи, дадени срещу думата "ombudsman" в англо-българския речник, са "държавен инспектор" и "квестор" . Добре, "квестор" може и да не е българска дума, но пак звучи по-добре от... ох, омръзна ми да го повтарям ... "омбудсман" . На вестникарите обаче сигурно им звучи по-авторитетно... За мен това е най-отвратителната дума, наложила се напоследък в езика ни.
А, и по повод "промоция" - има и по-страшно: "промотор" /случай от личната ми практика - имаше го в нещо като автобиография за постъпване на работа, която трябваше да превеждам/ . Или "дистрибутор" . Какво й е на думата "представител" ?
Хайде да не се увличам...

[/Усмихни се... утре ще бъде по-зле.[/


Тема Re: Забелязали ли стенови [re: denny]  
Автор Diletanta (наблюдател)
Публикувано16.04.05 18:43



Един иначе симпатичен човек много се вълнува, когато коментира тенис, и се започва - "фамозен форхенд", "фамозен бекхенд", "фамозен лоб", "фамозен играч"... По едно време имах мазоли на ушите заради него.



Тема Re: А също инови [re: denny]  
Авторpaвeнa (Нерегистриран)
Публикувано16.04.05 19:21



Здравейте!
Позволявам си да се намеся по повод на думата "омбудсман" . Това е шведска дума и е заемка от шведски не само в българския език, защото за първи път в Швеция е въведена такава длъжност, а именно - човек-институция, към който гражданите могат директно да отправят оплаквания. ЕС взаимства от шведите тази практика преди доста време, а "омбудсман" е термин, който е не се превежда в нито един език и означава само и единствено тази длъжност. Просто у нас се въведе наскоро, та затова е превлякла вниманието ви.
Иначе дразнещи думи... с лопата да ги ринеш...



Тема Re: Някои мои любиминови [re: denny]  
Автор Delichon urbica (непознат)
Публикувано16.04.05 19:37



Сега може и да не инициират така масово, както преди, но пък какво стартиране пада...



Тема Re: А също инови [re: denny]  
Автор Delichon urbica (непознат)
Публикувано16.04.05 19:40



По повод на промоцията се сетих нещо весело... Пред една кръчмица на пазара в Младост дълго време стоя табела с надпис: "Промоция на кебапчета":-)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.