Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:41 09.05.24 
Професионални
   >> Преводачи
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Самоосигуряващо се лице  
АвторБyлcтaт (Нерегистриран)
Публикувано04.01.07 11:27



Здравейте!

Преводач съм и от месец декември съм се регистрирал по Булстат като самоосигуряващо се лице. Доколкото знам, до 10 януари трябва да си платя осигуровките. Може ли някой, който е запознат с процедурата, да ми обясни как става това.

Разбрах, че се попълва Декларация образец 1 и придружително писмо. Откъде мога да си ги набавя? Има ли други документи, които трябва да попълня? Аз ли си определям колко са били работните дни през декември?

Заявил съм да се осигурявам зсамо за "инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт". Не съм отбелязал да се осигурявам за "всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест и безработица". В такъв случай как се изчислява вноската, която трябва да платя?

Ще се радвам да ми помогнете, защото изобщо не са ми ясни тези работи. Благодаря!



Тема Re: Самоосигуряващо се лиценови [re: Бyлcтaт]  
Автор rлyпи (непознат)
Публикувано04.01.07 11:49



За да ти отговорим е необходимо да знаем:
1. Регистрация като свободна професия или като едноличен търговец?
2. Година на раждане ,за да се определи процент социално осигуряване и дали се дължи ДЗПО(допълнително задължително пенсионно осигуряване)

След като отговориш, ще получиш и нашите отговори



------------


Тема Re: Самоосигуряващо се лиценови [re: rлyпи]  
АвторБyлcтaт (Нерегистриран)
Публикувано04.01.07 13:55



1. Свободна професия
2. 1976 г.

Освен осигуровките, трябва ли да плащам и авансов данък?

Мерси!



Тема Re: Самоосигуряващо се лиценови [re: Бyлcтaт]  
Автор rлyпи (непознат)
Публикувано04.01.07 17:17



- декларация образец 1

За да се платят осигуровките, трябва да се попълнят "Преводно нареждане/вносна бележка за плащане от/към бюджета" - 3 бр. по 2 екземпляра :
1. Осигурителна вноска - ДОО, осигурителен доход - 220 лв. х 19 % (за родените след 31.12.1959г.) = 41.80 лв.
Вид плащане (клетка в платежното) 550442, това е кода за ДОО
2. ДЗПО(за родените след 31.12.1959) -220 лв. х 4 % = 8.80 лв.
Вид плащане 580123
3. ЗОВ (здравно осигурителна вноска) - 220 лв. х 6 % = 13.20
Вид плащане 560402

Или общо 63.80 лв. осигуровки за месец декември.(може да има промени за новата година)
Всичко това беше за платежните, които се внасят в НАП или някоя банка.

Работни дни задължително 19 за месец декември, гледат се официално обявените почивни дни в държавен вестник, т.е. не можеш сам да си определяш колко дни си работил.

Най-късно един ден след внасянето на осигуровките трябва да се представи пред съответната ТД на НАП декларация образец №1 (има линк най-горе) и Приемо предавателен протокол - 2 екземпляра (купува се от книжарниците: Приемо-предавателен протокол - Приложение №5 към чл.6,ал.5). Служителката в ТД на НАП поставя входящ номер на един от екземплярите на приемо-предавателния протокол, който остава за теб.

За сега това. Ако нещо не разбираш, питай




------------


Тема Re: Самоосигуряващо се лиценови [re: rлyпи]  
АвторJasmine (Нерегистриран)
Публикувано04.01.07 17:32



Чудесно е да са ясни всички тези неща, нали?


А евентуално някаква информация за настъпващи промени за 2007, къде могат да се потърсят? Като например: минимален осигурит. доход за самоосигуряващ се роден преди 31.12.59, промени в кодовете за плащанията?

Благодаря, че има и знаещи!



Тема Re: Самоосигуряващо се лиценови [re: rлyпи]  
АвторЛopтъ (Нерегистриран)
Публикувано04.01.07 21:11



Браво за тази информация. От нея си извадих една поука:
Никога, ама никога няма да се регистрирам по Булстат.





Тема Re: Самоосигуряващо се лиценови [re: rлyпи]  
АвторБyлcтaт (Нерегистриран)
Публикувано05.01.07 11:41



Благодаря rлyпи!

Много ми помогна. Точно такава информация ми трябваше - стъпка по стъпка.

Мерси!

Към останалите: И аз не съм голям почитател на държавната администрация и на отношението на държавата към обикновените й граждани, но реших да се регистрирам заради себе си. Мисля, че мога да отделям по 63.80 лв. всеки месец, за да се осигурявам за трудов стаж и медицинси услуги. Човек никога не знае как могат да се обърнат нещата след време и дали няма да съжалява, че не го е направил по-рано. В момента не работя на трудов договор и затова самоосигуряването ми е единствения вариант.

Данъци плащам за хонорарите, за които съм подписал договор. За тези без договор - не ги декларирам

. Сивата икономика още си е в сила.

Все пак се надяваме, че след 20-30 години, когато дойде време да се пенсионирам, нещата няма да са чак толкова зле, колкото са днес...





Тема Re: Самоосигуряващо се лиценови [re: Бyлcтaт]  
Автор rлyпи (непознат)
Публикувано05.01.07 19:10



Моля, моля!

Живот и здраве като вземеш първата пенсия да не забравиш да
почерпиш



------------


Тема Re: Самоосигуряващо се лиценови [re: Бyлcтaт]  
АвторMariela (Нерегистриран)
Публикувано08.01.07 19:39



Pak se vkljuchvam po temata. Znachi s firmite, koito rabotja vaprosat stoi taka:
ednite si plastat kesh, bez nikakvi dokumenti za tova, drugite me vodjat na grajdanski dogovori.
Osven tova imam vapros: kato se registrirash po Bulstat propuskash li mesecite, koito si na grajdanski dogovor /imam predvid, che togava ne bi trjabvalo samoosigurjavastijat se da plasta osigurovki/ i kak stava tova? Toest ima li kombinacija ot grajdanski dogovori i samoosigurjavane?



Тема Re: Самоосигуряващо се лиценови [re: Mariela]  
Авторnovak (Нерегистриран)
Публикувано08.01.07 20:32



По принцип доколкото знам, ако си самоосигуряващо се лице, работодателят не се води осигурител, т.е. той не ти удържа осигуровки по договора. Ти си плащаш всеки месец осигуровки върху заявения от теб доход (примерно 220 лв) и накрая на годината изравняваш и осигуровки и данък. Не знам дали работодателят е длъжен да удържа авансов данък обаче. Със сигурност неговият счетоводител знае.
За услуги с личен труд (не свободна професия както по-горе, т.е. без булстат, или още граждански договор за лице работещо без трудово правоотношение), работодателят е длъжен да внася осигуровките като осигурител, вкл. и тези за сметка на преводача, а накрая на годината мисля, че се изравнява само данъка. Недостатъкът е че имаш дупки в стажа.
Ако ти си самоосигуряващо се трябва да кажеш това на възложителя и той да не ти удържа осигуровки, поне аз така мисля. Да се изкаже някой по-опитен ...




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.