Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:57 09.06.24 
Професионални
   >> Преводачи
*Кратък преглед

Тема въпрос към преводачитенови  
Авторdad (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 16:14



Как е по-правилно когато се правиш на преводач (както е в моя случай ), дали всичко да го правиш в непряка реч (което за мен е малко по-трудно) или директно да си караш с думите на говорещите?
Ами това е, ако някой му се обяснява да заповяда.





Тема Re: въпрос към преводачите [re: dad]  
Автор Tyrannosaurus Rex (изкопаемо)
Публикувано25.08.06 16:22



Най-правилното е първо да се обучиш, и тогава да се правиш на преводач. Защото освен този фундаментален въпрос има и още други фундаментални въпроси, които внезапно изникват, а ти не знаеш отговорите...

Иначе - НЕ се преразказва казаното в стил: "Адриано Челентано каза добър вечер". Превежда се в същото лице и число, в които е оригиналният изказ.

Вече има магистратури по устен превод в най-малко два университета (май вече станаха три), от които най-малко един е доказано свестен - за който има желание да се обучава, има къде.

Ante porcos margaritas meas non mitto.


Тема Re: въпрос към преводачитенови [re: Tyrannosaurus Rex]  
АвторDecu (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 20:34



Koj e trtija universitet i koj e s dokasanoto kachestvo? Pitam, sastoto mislja da kandidatstvam sa mag. programma. Merci



Тема Re: въпрос към преводачитенови [re: Decu]  
АвторT-Rex (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 22:46



Добре е да пишете на кирилица, моля.

Третият е НБУ, който още преди година беше направил гръмки заявки за магистратури по превод всякакъв. Не знам какво е станало реално - проверете на сайта, още по-добре - в справочника или на място.

Доказаното качество е в СУ.

Разбира се, горното представлява моето лично (и съвсем достатъчно осведомено) мнение, без да претендира за истина в последна инстанция.

Желая ви успех.



Тема Re: въпрос към преводачитенови [re: T-Rex]  
АвторДecи (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 23:03



Благодаря за информацията.
За курсовете на Драганова чух, но не знам как да намеря повече информация - на страницата на СУ няма нищо (ужасна като цяло), а самата нея не откривам по тел. Да мина от там също не мога. Хммм.



Тема Re: въпрос към преводачитенови [re: Дecи]  
АвторT-Rex (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 23:56



Не са курсове, а магистратура по конферентен превод.

Вижте в справочника за магистратурите в СУ. Там има всичко: програми, срокове за кандидатстване, дни на изпити и т.н. Е, за дните на изпити ще трябва да идете до университета все пак да проверите, предполагам.

Мда, интернет страницата на СУ не е върхът, факт. За разлика от змейски впечатляващите страници на други университети. Вечното (не)съответствие на съдържание и форма.





Тема Re: въпрос към преводачитенови [re: Дecи]  
Автор xakepxakep (ентусиаст)
Публикувано26.08.06 02:37



Звъннете на Бойка Славчева (или Кукуванова) - тя е в съседната стая на Драганова - библиотеката по геология.





Тема Re: въпрос към преводачитенови [re: T-Rex]  
АвторДecи (Нерегистриран)
Публикувано26.08.06 13:42



мерси отново, ама нали това ми е проблема - справочник (още) няма, он-лайн инфо - няма, въпросната другарка - и нея я няма, нито пък до СУ мога да се трътна... да живеят информационните технологии!



Тема Re: мдаам,нови [re: Дecи]  
АвторДec (Нерегистриран)
Публикувано26.08.06 23:07



мисля, че на този имейл можеш да пишеш: romanistika@fcml.uni-sofia.bg
Миналата година ми отговориха учудващо бързо и изчерпателно, ама на - не намирам писмото, иначе бих могла да ти го препратя.
Магистърската програма е фантастична. Но за голямо съжаление приемат за обучение само хора с английски, френски или немски.





Тема Re: мдаам,нови [re: Дec]  
АвторДecи (Нерегистриран)
Публикувано27.08.06 11:49



О, мерси много. Пиша веднага, дано отговорят. Чао




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.