Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:20 27.04.24 
Професионални
   >> Преводачи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Систематични грешки, има ли спасение.  
АвторЛopд (Нерегистриран)
Публикувано04.03.06 14:04



Онзи ден гледах някакво предаване за параолимпийските игри и през цялото време упорито се говореше за "атлети", като се имат предвид "спортисти". Освен това ми е писнало да чувам "разбира се" вместо "да", "сър" и всякакви други такива. Чудя се дали има възможност да се направи сайт, в който да се обсъждат такива грешки и постепенно да се направи списък, в който всеки да може да вкарва коментари. Как мислите?



Тема Re: Систематични грешки, има ли спасение.нови [re: Лopд]  
АвторЛopд (Нерегистриран)
Публикувано04.03.06 14:13



Ето два интересни линка по темата:
http://en.wikipedia.org/wiki/Franglais
http://en.wikipedia.org/wiki/Germish



Тема Re: Систематични грешки, има ли спасение.нови [re: Лopд]  
Авторbsb_2 (Нерегистриран)
Публикувано04.03.06 14:33



Естествено, че има такава възможност. Даже можеш и сам да си го направиш - толкова популярните напоследък блогове са с точно такава насоченост. Ти си казваш мнението и народът след това коментира по него. Съответно има предостатъчно сайтове, които предлагат безплатно изграждане на блог.
Но дали има необходимост? Преди години си правех труда да записвам глупостите, които се срещаха по телевизията, и да ги пускам тук. Имаше някаква реакция от страна на посетителите, поскарах се с една преводачка (която не прие, че е сгрешила), и толкова. Всъщност качеството на преводите на "Дискавъри" се подобри оттогава, но това няма никакво отношение към моите или нечии други забележки в интернет.
Какво значение има, ако надълго и нашироко обясняваш, че думичката "форма" не означава "формуляр", че "параграф" значи друго, а това, което те имат предвид, всъщност от 50 години поне се нарича у нас "абзац" (и тази дума не е нашенска, ама е утвърдена), че "артист" на български е просто синоним на "актьор", че "дива" е женски род на прилагателното "див", че "рехабилитация" се прави на болни хора, но не и на блокове, че няма нужда от "превенция" или "реновация", че няма "кен", "тренд" или "икономикс". Ще си спечелиш някакво скромно количество поддръжници, един малък процент противници, ще има дебати в твоя блог - и нищо повече. И след три години във в. "24 часа" ще продължава да пише за фолкдиви, както пише в днешния брой на стр. 13. Преводачите няма да станат по-знаещи, нито по-малко самоуверени и мързеливи (защото истинският преводач не е с надуто самомнение и знае, че може да не знае нещо, и не го мързи да проверява всичко, в което не е сигурен), камо ли пък коментатори, журналисти и водещи. Така че заслужава ли си въобще усилията? Виж, ако целта ти е да упражняваш красноречието си, да, несъмнено ще има полза - за теб.



Тема Re: Систематични грешки, има ли спасение.нови [re: bsb_2]  
АвторЛopд (Нерегистриран)
Публикувано04.03.06 14:54



Хъм, да, за съжаление си съвсем прав... Може би наистина не си струва усилието. Ама тия неща, дето ги изброи, и мен ме дразнят. Чудно ми е даже защо някой с повече опит и наблюдения в тези неща не е седнал на издаде книжка по въпроса. Това би било по-полезно, отколкото да има нещо в Интернет. Може би ще помогне на някои хора с желание да се ограмотяват. То никой не е презастрахован от тъпи грешки, мисля, че всички ги правят.



Тема Re: Систематични грешки, има ли спасение.нови [re: bsb_2]  
Автор ClD (The Blues...)
Публикувано04.03.06 15:21



Всичко, което изреждаш, ме дразни ужасно. За съжаление съм се отказал да обръщам внимание на такъв "български".
Моите допълнения към дразнителите, все пак:
"артисти" вместо "музиканти", "певци" или "изпълнители".
Списание "Ютилитис".
"Класифицирана информация"
Сп. "Мениджър" (вчера го четох, не знам дали е актуален брой): ако разровите бука си, ще видите... (нещо за визитни картички...).

Мисля, че основен виновник за това в сериозния български език са в. "Капитал" и "Дневник". "Дневник" даже имат колумнисти.

За съжаление мисля, че няма работещо решение за избягване на това явление, комбинирано с менторския тон кое е cool и кое не е.

Лично моето решение е да чета много избирателно. 90% от боклука, който се пише, НЕ е информативен и компетентен, така че нищо не изпускам, изпускайки го.

За телевизията този процент клони към 100.



Тема Re: Систематични грешки, има ли спасение.нови [re: ClD]  
АвторEna (Нерегистриран)
Публикувано04.03.06 15:40



Напълно съм съгласна с вас, колеги. Като немскоговоряща мен пък страшно ме дразни, когато прочета или чуя по радио, телевизия и т.н. "немският президент", "немският писател", "немският футбол", ако щете. Още малко ще кажат и "немската държава"! Ако вече не са го казали някъде, пък аз просто не съм разбрала. Няма ли кой да им каже на тези хора, че става въпрос за германски президент, германски писател, германски футбол. Държавата просто си се казва Германия, и това е. Езикът като "немски" е едно изключение, което сме взели от сродни езици, но това не ни дава право всичко да слагаме в един кюп. Едните македонци, че са македонци (прощавайте за израза, в никакъв случай не е отрицателно отношение), казват "германскиот язик".



Тема Re: Систематични грешки, има ли спасение.нови [re: Ena]  
Авторлили (Нерегистриран)
Публикувано06.03.06 13:18



да, за съжаление българският език е вече на изчезване, заради неграмотността на журналисти, политици и разни хора, окичени с титлата "звезди" в нещо си.



Тема Мноооого наивно!нови [re: Лopд]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано06.03.06 22:39



Мноооого наивно! Че те ако четяха, нямаше да плещят тези недомислици.



Ама те не четат, не са и чели въобще. Затова нямат халхабер от понятие кое как се казва от 50 г насам. Зачий да пишеш на хора, които не четат?

...и за турчинът, и за чифутинът и пр. само ако припознае законите наравно с българинът. В. Л.



Тема Re: Систематични грешки, има ли спасение.нови [re: Лopд]  
Автор neverojatna (neverojatna)
Публикувано07.03.06 11:32



много амбициозно и оптимистично, все пак някакъв опит да се спасят останки от автентичния ни език, за съжаление няма да прочетат всичко това така наречените "пишещи братя". те повечето май са стигнали на ниво само да научат буквите - първи срок на втори клас, и нищо повече. Ами чуйте и как се говори по кварталните кабеларки....
но все пак - успех и сподели сайта и с нас!



Тема a couple ofнови [re: Лopд]  
АвторBaниka (Нерегистриран)
Публикувано07.03.06 14:29



Много интересен проблем подхвана. Толкова често срещам превод на:
a couple of - като ДВЕ, вместо НЯКОЛКО ,
че вече започвам да се чудя аз ли грешно съм го учила, те ли грешно са ми преподавали.

Друго дразнещо: "интегрална"- та бюлетина около изборите. Кой математически гений извади тоз голям интеграл!




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.