Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:57 28.06.24 
Професионални
   >> Преводачи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Положението е мътнонови  
АвторЛopд (Нерегистриран)
Публикувано10.11.05 12:06



Абе, хора, кажете какво става с тоя БУЛСТАТ?
Работя само за издателства, които или ми плащат с хонорарен лист при 50% признати разходи, или по граждански договор с 30% разходи.
Покрай тая задължителна регистрация в БУЛСТАТ отидох да питам там какво е положението, ама там няма никой, който да дава информация. Само някакъв байчо на вратата се прави на много светнат, ама нищо не знае.
По случая отидох в НОИ и питах една инспекторка, която ми каза, че всъщност аз не съм свободна професия и не съм длъжен да се регистрирам. Ставам свободна професия, само ако се регистрирам.
Аз си го обяснявам така: ако работиш на договор, ти се води услуга, работодателят е длъжен да ти прави удръжки. Ако си по БУЛСТАТ, издаваш някаква фактура и после я декларираш.
Има ли някаква наредба, която да задължава всеки, който се занимава с преводи, да се регистрира? Как стои положението с тези, които работят към бюра?



Тема Re: Положението е мътнонови [re: Лopд]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано10.11.05 12:37



Значи този въпрос на няколко пъти се повдига тук, но така и не се изясни до края.
А според мен интересува всички нас животрептящо.
Какво знам лично аз: не сме длъжни да се регистрираме по БУЛСТАТ, ако не искаме да бъдем свободна професия и да си плащаме там всичко, каквото се полага. Ако работим вече някъде и си превеждаме "в свободното от работа време" с граждански договори, при които се иска резултат, а не присъствие и работно време, то регистрацията по Булстат за нас е ненужна и финансово неизгодна.
Ще е много хубаво обаче да се изясни този въпрос веднъж завинаги и призовавам всички колеги да се включат, ако са наясно.

Ante porcos margaritas meas mitto.


Тема Re: Положението е мътнонови [re: Mushu]  
Авторena (Нерегистриран)
Публикувано10.11.05 14:16



Както казва М., така е. Ако работите по граждански договор, не е нужно да се регистрирате по БУЛСТАТ. Това е нужно по-скоро на бюрата (не издателствата, както при колегата), за да си имат те някакво оправдание на разходите, разбирай за нашите хонорари, които, както знаем, минават незнайно как, което пък от своя страна, се знае много добре от който трябва и където трябва. Но явно са решили в духа на кампанийността да направят нещо. А иначе така трябва да бъде, само че нашите хонорари ще трябва да скочат (имам предвид тези, които се регистрират по Б., защото кой ще плаща данъците и прочее, питам?!) Работя на граждански договор и там ми удържат всички видове данъци, застраховки и т.н. и изрично питах в НОИ дали е нужно да се регистрирам по БУЛСТАТ. Любезният отговор беше, че за такива като мен не е нужно. А иначе с издателствата и аз така работя - при книги или с 50% или при други преводи - 30%, както е при ГД.
Ако някой знае нещо по-подробно, ще се радвам да прочета.



Тема Re: ето какво ми отговориханови [re: ena]  
Автор Ja ()
Публикувано10.11.05 21:01



Вчера лично се обадих в Агенция по вписванията на тел. 9486 181 и много любезен женски глас каза, че няма проблем да ми разяснят моята ситуация във връзка с БУЛСТАТ и по телефона.
Обясних, че работя на постоянен трудов договор, но допълнително превеждам за различни фирми, когато естествено имат нужда от такава услуга /а може и да нямат!/. Питах дали трябва да се регистрирам по БУЛСТАТ, съгласно новия закон. Отговорът беше: НЕ, щом работя на трудов договор.
Същото се отнася и за пенсионери. Не е задължително и съответните лица не подлежат на санкция. Единствено, ако те много искат, могат да се регистрират. Така ми обясниха.

Аз няма да се регистрирам. И понеже много търсих информация по въпроса, ето един линк, където има известна информация. Може да ви е полезен.

http://www.registryagency.bg/bg/help/



Тема Re: ето какво ми отговориханови [re: Ja]  
АвторЛopд (Нерегистриран)
Публикувано10.11.05 23:09



Е, да, ако си на трудов договор е ОК. ама ако само с това се занимаваш?
Наистина е доста неизгодно финансово. Другият вариант е да се регистрираш само за месеца, за който получаваш пари, после се отписваш и така. Кой ще ти дава по 80 кинта на месец за тоя, що духа?
А това за хонорарите си е абсолютно вярно. Ще трябва да се вдигнат поне с 50%. Или да се правят някакви шашми. Защото сега на тия дето са с 50% признати разходи, не се плащат никакви осигуровки. Което също ми е странно как става и по какъв параграф.
Абе, успокоихте ме. Ще караме като досега, а пък ако нещо сме сгафили, може да се съберем една преводаческа колегия в затвора.



Тема Re: ето какво ми отговориханови [re: Лopд]  
Авторena (Нерегистриран)
Публикувано10.11.05 23:36



По закона за авторското и сродните му права (-50%) не се плащат осигуровки, но ако си оформяте поръчките по другия граждански договор, би трябвало да ви удържат всичко, ако кажете, че не се осигурявате другаде. А на мен са ми удържали, дори и да кажа, че ме осигуряват на друго място. Така или иначе, без здравна осигуровка не можете да се разминете - на всяко левче по хонорарен лист или договор в касичката на държавата се чува приятното дрънчене...
Но дори да започнат бюрата да работят с договори, ще трябва да вдигнат хонорарите, защото иначе и студентите и пенсионерите няма да се навиват да им работят.
Така или иначе, БУЛСТАТ е неизгоден.
Поживем, увидем!



Тема Re: да - и аз знам таканови [re: Ja]  
Автор Lady Morgana (истинската)
Публикувано11.11.05 17:49



......брат ми беше принуден от едно място, където работи да се регисрира по БУЛСТАТ еднолично (независимо, че работи по трудов договор) - тук няма да влизам в подробности защо, но най-общо казано - работодателя да си спестява от осигуровки. Проблема след това дойде от НОИ, а не от Агенцията по вписванията - всеки месец му искат по 80 лева - а ако това все пак е голяма сума??? И не искат да му издадат бележка за закриване на БУЛСТАТ за Агенцията докато не плати натрупаните суми в НОИ. Така че - внимавайте с тези откривания и закривания.
Повдигнала съм въпроса пред определени хора за това и скоро такива варианти ще бъдат изчистени.
Правилно са казали от агенцията - няма нужда от регистрация. Но внимавайте с работодателите - имат доста начини да спестят от осигуровки и от плащане и откриването на личен БУЛСТАТ е един от тях.



Тема Re: да - и аз знам таканови [re: Lady Morgana]  
АвторЛopд (Нерегистриран)
Публикувано11.11.05 21:25



Тая информация ми я дадоха от НОИ, ония в агенцията по вписванията са абсолютни михлюзи! Ами, да, точно това е проблемът. Една позната женица редакторка се регистрира по БУЛСТАТ още преди 3-4 години и сега си плаща като поп. А такива работодатели, дето ми искат БУЛСТАТ, да духат супата. Има си достатъчно работа и без тях. Грешката във вашия случай е, че брат ви не се е запознал предварително с условията. Тая система с регистрирането и осигуряването върви, ако получаваш редовни доходи. Ами, ако правиш по 3-4 превода годишно? (легално ) А имаше и нещо друго навремето. Сега не знам как е, ама трябва да се осигуряваш всеки месец с 80 кинта, през май примерно получаваш 800 лв. хонорар от някаква книга. Ама това е повече от минималната работна заплата. Трябва да платиш осигуровка върху цялата сума, въпреки че предишните месеци може да не си получил нищо. После на края на годината изравнява ли се, кво се прави, не знам.
Тъй че, колеги, да си използваме черната икономика, докато може, пък те хората от издателствата и фирмите ще ни кажат, когато повече не може. Та нали са затънали още повече и от нас.



Тема Re: да - и аз знам таканови [re: Лopд]  
Авторena (Нерегистриран)
Публикувано13.11.05 20:15



Звънях онзи ден на телефона, даден тук някъде от колега (в Агенцията по вп.) и след като обясних, че работя на ГД и "понякога" превеждам, онази отсреща остана доста недоволна и ми каза буквално "ами те така всички ще се регистрират по ГД", което вече ви говори, че ситуацията не е еднозначна и5 за финансовото министрество това не е изгодно. за тях е важно да плащаме вероятно по няколко пъти, пък после за връщане ще видим... Нужна е вероятно консултация, но засега аз лично няма да се регистрирам, защото след това ще ми е доста трудно да доказвам, че не съм камила.



Тема Re: към колегите, работещи на договор по ЗАПСПнови [re: ena]  
АвторMargo (Нерегистриран)
Публикувано29.11.05 18:35



Извинявайте, че пак отварям въпроса, но ме интересува как убедихте агенцията, за която работите да подпише договор за отстъпване на авторски права (50% признати разходи), а не обикновен граждански. Освен това видях, че някои колеги пишат, че на гражданските договори има 30% нормативно признати разходи (за преводача). Не са ли 35%? Да не би да има някаква промяна.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.