Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:03 06.06.24 
Професионални
   >> Преводачи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Проблеми с Индексанови  
Авторпишмaн-пpeвoдaч:)) (Нерегистриран)
Публикувано05.05.04 11:47



За първи път правя официален превод. Почти съм го привършил, но с наближаването на Индекса възникват някои неясноти. Ще съм ви изключително благодарен, ако ударите по едно рамо!
1. Страниците, на които може да се намери даден термин, трябва да се оставят непроменени или трябва да се променят според набрания текст?
2. Ако даден термин е преведен по два алтернативни начина, как следва да се процедира? Прието ли е алтернативният превод да се напише в скоби?



Тема Re: Проблеми с Индексанови [re: пишмaн-пpeвoдaч:))]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано05.05.04 13:36



1. Тук не знам дали добре разбирам въпроса ви, честно казано... Направете индекса със съответната функция на Word и в него автоматично ще се променя номерът на страницата в зависимост от промените във форматирането на текста ви. Тоест, ако страниците се разместят спрямо първоначалното, промяната ще се отрази и в индекса.

2. Доста озадачаващо... как така ЕДИН термин ще го превеждате по ДВА начина? Това не е редно, колчем става дума за термин. ЕДИН термин в рамките на ЕДИН текст се превежда по ЕДИН начин, това поне според мен е основен принцип.

Успех в работата!

De hel maken we zelf. De hemel ook!


Тема Re: Проблеми с Индексанови [re: Mushu]  
Авторпишмaн-пpeвoдaч:)) (Нерегистриран)
Публикувано05.05.04 14:43



Просветна ми като видях опцията Index. Проблем е може би това, че поради големината набраният текст е на няколко файла, съответно дискети... Но ще го измисля някак.
Благодаря много, Mushu!

(Понеже медиците използват както латински, така и български термини за едно и също нещо, например абдоминална болка и коремна болка, plexus brachialis и мишнично сплетение, реших, че мога да си го позволя и аз, но сега ще бера ядове.)



Тема Re: Проблеми с Индекса [re: пишмaн-пpeвoдaч:))]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано05.05.04 15:02



Значи трябва да го слеете в един голям файл, за да стане индексът, и върху него да работите - търсите си термина с Find, после го маркирате като Index Entry май беше и така - до края на текста и до края на всички термини :)), после команда да направи индекс и готово!:))
А за термините... лесно можете да ги уеднаквите, пак със Find/ Replace :))
Успех, ако има още нещо, с което мога да помогна, тук съм! :)

De hel maken we zelf. De hemel ook!

Редактирано от Mushu на 05.05.04 14:59.



Тема Re: Проблеми с Индексанови [re: пишмaн-пpeвoдaч:))]  
АвторБилka (Нерегистриран)
Публикувано05.05.04 17:20



моят съвет по отношение на различните наименования на едно и също нещо е да уеднаквите терминологията в текста, а в индекса да присъстват всички варианти, като те сочат към едни и същи страници.



Тема Re: Проблеми с Индексанови [re: пишмaн-пpeвoдaч:))]  
Авторbsb_2 (Нерегистриран)
Публикувано05.05.04 19:43



Ако искаме този индекс да се ползва от читателя на български, все пак би било по-възпитано да не му оставяме номерата на страниците от оригиналния текст :)
За това нещо трябва да каже издателят - ако ще се издава на хартия. По-точно трябва да каже кой ще го прави този индекс. Защото Word не става за печат, а не е ясно софтуерът за предпечат дали може да импортира индекса и после да го създаде наново при необходимост.
А ако е за електронен вариант, не мисля, че изобщо има нужда от индекс. Не мога да се сетя четяща програма за какъвто и да е формат на документи, която да няма функция за търсене.
За второто - къде да се напише в скоби? В основния текст ли? Аз лично не бих го оставил така в основния текст, ако няма особено важни причини. Дори и за медицинските термини, които спомена, пак може да се избере единият вариант. Така че и аз се присъединявам към мнението да се уеднаквят термините из текста.

Боян




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.