Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:24 27.05.24 
Професионални
   >> Преводачи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Цена на корекциянови  
Автор Cпeциaлиcт (PhD)
Публикувано23.08.03 17:54



Здравейте, пиша си доктората на английски и понеже не ми е перфектен този език бих желал да питам колко би струвала една корекция на работата ми.
Да поясня, че става въпрос за докторат на химическа тематика, по-точно органична химия и багрила. Обемът за корекция ще бъде приблизително 100-150 страници. Корекцията обаче трябва да бъде повече от перфектна!
Благодаря на всички за мненията.



Тема Re: Цена на корекциянови [re: Cпeциaлиcт]  
Автор garconne (duplicata)
Публикувано23.08.03 19:57



Мисля, че в твоя случай става въпрос за редакция. Корекция обикновено означава поправка на правописни и пунктуационни грешки. Правописните можеш да си ги поправиш и сам като си пуснеш функцията "правописна проверка" (впрочем, хубаво е тя да ти е винаги пусната, за да не губиш после време). Вероятно повечето от термините ти няма да ги има и ще ти се подчертават като грешки, но не се плаши, просто си ги провери още веднъж. Не те съветвам да си пускаш граматичната проверка, защото може да те обърка.
Редакцията обикновено е проверка на синтаксиса и стила и мисля, че точно това ти е необходимо. Най-прозрачният начин да се види редактирания обем е чрез функцията Track changes. Когато се задейства тази функция, абсолютно всички поправки се маркират върху текста в процеса на работа без да се заличават. В процеса на редактирането се получава прогресивно нарастващ файл. От броя знаци на редактирания файл вадиш броя на знаците на изходния файл (засечи предварително знаците и непременно си направи копие за себе си) и получаваш реално редактирания обем в знаци. Делиш на 1800 и получаваш броя на редактираните страници. Това дотук беше за технологията :)
Средната цена за редакция е между 3 и 4 лева на страница. Умножаваш страниците по 3 или 4, както сте се договорили, и получаваш колко ще ти струва. Следователно, колко ще платиш зависи от това доколко ти е добър английския :) Знам, че се договарят и цени за вложено в редакцията време, но мисля, че този начин "черно на бяло" е по-обективен.
Ако имаш въпроси - питай или изчакай да чуеш и други мнения.



Тема точно за това иде речнови [re: garconne]  
Автор Cпeциaлиcт (PhD)
Публикувано23.08.03 21:32



За корекция на стила и синтактичните ( не граматическите) грешки става дума. Иначе другото и аз го знам.



Тема Re: Цена на корекциянови [re: Cпeциaлиcт]  
АвторЙoxниeBaлkep (Нерегистриран)
Публикувано23.08.03 21:59



Мисля, че по-скоро ти е необхозим рецензент със съответното ниво на владеене на езика. Най-добре да му е майчин или да го е практикувал от най-ранна детска възраст.



Тема Re: Цена на корекциянови [re: ЙoxниeBaлkep]  
Автор garconne (duplicata)
Публикувано23.08.03 22:37



Не, рецензентът дава мнение за съдържанието. Редакторът се занимава единствено с формата.



Тема Re: точно за това иде речнови [re: Cпeциaлиcт]  
Автор garconne (duplicata)
Публикувано23.08.03 22:40



В такъд случай спестяваш много работа на редактора, освен това ще ти излезе и по-евтино :))
Сега остава да си намериш редактор, на когото вярваш :)
Авторите са много ревниви към текстовете си



Тема Абсолютно вярно...нови [re: garconne]  
АвторЙoxниeBaлkep (Нерегистриран)
Публикувано23.08.03 22:58



... обаче това, което исках да кажа, че му трябва редактор с познания като на рецензент в съответната област, иначе и професор по английска литература от Оксфорд да си намери, пак няма да му свърши работа.
А за цената - в тия случаи ценоразпис няма. Може да го одрусат много и да не му свършат никаква работа, могат и за едно "мерси" да му помогнат като хората.



Тема Re: Цена на корекция [re: Cпeциaлиcт]  
АвторБилka (Нерегистриран)
Публикувано23.08.03 23:08



необходим ви е езиков редактор с майчин език английски. това, което съм виждала като цена, варира между 20 и 40 евро на час. (става дума за тарифите на колегите, с роден английски, разбира се!)
редакцията обикновено се заплаща на час.



Тема Re: Цена на корекциянови [re: Билka]  
Автор Cпeциaлиcт (PhD)
Публикувано24.08.03 10:00



Все си мисля, че в Бг има хора с много високо ниво на английски, та чак да е от англоговоряща страна... Въпросът е, че моите шефове ми намекнаха, че няма да ми окажат съдействие при писането, ако не е на немски. Което разбира няма как да се случи просто, защото с шибания им език само в Германия, Австрия и Швейцария ( и то не навсякъде) може да се покаже работата, а с английски - навсякъде. А и немският е отвратителен език, за писане пък да не говорим.
Благодаря сърдечно на всички за добрите съвети



Тема Re: Цена на корекциянови [re: Cпeциaлиcт]  
АвторБилka (Нерегистриран)
Публикувано24.08.03 10:56



предполагам, че би могъл да ви помогне и български колега. аз изложих информацията, изхождайки от общите принципи на "добрата практика" в преводаческата професия.
ако намерите български колега за целта, тези цени, които споменах, са нереално високи и бихте могли да минете доста по-тънко. но, честно казано, не съм наясно в България как става ценообразуването за редакция - на страница или на час. пожелавам успех с работата!





Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.