Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:53 30.06.24 
Професионални
   >> Преводачи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема ще хелпнете ли колеги, плииииииизнови  
Автор зapзaвaт (непознат )
Публикувано09.04.02 12:18



чуждици ме морят ....

Traditional Cost Accounting
Cost object
Cost driver
Activity Based Costing
Process Value Analysis

как ще се рече на български това?



Тема Re: ще хелпнете ли колеги, плииииииизнови [re: зapзaвaт]  
Авторзeлeнчyk (Нерегистриран)
Публикувано09.04.02 16:17



Питай на зеленчуковата борса.



Тема Re: ще хелпнете ли колеги, плииииииизнови [re: зapзaвaт]  
АвторBorislav (Нерегистриран)
Публикувано09.04.02 17:22



Ako tova ne mojesh da prevedesh, kak se pishesh za prevodach ?
Kakvo e tova "helpnete" ?
Nauchi nai-napred bulgarskia, sled tova angliiskia i sled tova se pishi za prevodach.



Тема Re: ще хелпнете ли колеги, плииииииизнови [re: Borislav]  
Автор зapзaвaт (непознат )
Публикувано09.04.02 17:47



Здравейте анонимни отворковци.
Не ми се беше случвало досега да реагирам на такива като вас, но този път се вбесих.
Абе Бориславе, абе велики българино, само английски език ли се говори на Земята? Като чуеш преводач веднага "фак ю" ли ти кънти в мъдрата глава?
Някъде да си ме чул да споменавам, че съм преводач от английски или да си ме виждал да участвам в дискусия свързана с този език? Затова споменах думата чуждици в питането си.
А за българския език - очевидно е кой има нужда да го учи, и да го пише най-вече.
Не си прави труда да ми отговаряш - нямам време за такива като тебе.
Яд ме е само, че като че ли клуба се беше култивирал малко.
Все пак продължавам да се надявам някой да ми отговори.



Тема А бре Бориславе, [re: Borislav]  
Автор amateur (любител)
Публикувано09.04.02 20:51



ти вече наистина прекали!
С какво право обиждаш човек, който пита нещо, при това по същество в клуба?
Ти за какъв се мислиш?
Не случайно не ти отговорих на онази реплика. Дори Ло ти каза че си прекалил.
А сега вече направо не знам какво да ти кажа. Такива като теб не ги щем в клуба. Вярвам, че тук всички ще ме подкрепят. Защото това е клуб за преводачи, и тук е мястото където човек може да потърси помощ и да поиска съвет как да преведе нещо. Това че напоследък предимно ставаше оплюване не значи, че имаш право да се държиш по подобен начин, и така да обиждаш хората. Не е срамно да попиташ, а е срамно да не знаеш и да не попиташ. Забележката, която аз направих беше съвсем друга и беше основателна.

Ти щом си всезнаещ и безгрешен - нямаш работа тук.
Колеги от клуб "преводачи" (не колеги преводачи), призовавам да не му се отговаря повече, и неговите писания да се считат за спам както писанията на доктора и сие банда мародери. Как пък все се пръква някакво такова зрънце...

Редактирано от amateur на 09.04.02 20:53.



Тема Re: ще хелпнете ли колеги, плииииииизнови [re: зapзaвaт]  
Автор ClD (ентусиаст)
Публикувано09.04.02 22:48



1. Traditional Cost Accounting - класическо (традиционно) разходно счетоводството
2. не мога да ти отговоря без контекста...
3. не мога да ти отговоря без контекста...
4. калкулиране на разходите за дейността (има счетоводна сметка "Разходи за дейността")
5. съжалявам, за това не мога да ти дам отговор, в който поне до известна степен да съм уверен.

Work like a slave.
Command like a king.
Create like a god!


Тема Re: ще хелпнете ли колеги, плииииииизнови [re: зapзaвaт]  
Автор RollinStoner (ne sym kato vas)
Публикувано10.04.02 01:12



cost driver - prichina za razhod, neshto koeto predizvikva razhodi

cost object - ne znam tochno

proces value analysis mi zvuchi malko kato vlaue chain analysis, stoinosten analiz na procesite !?!? ot gledna tochka na tova koi proces (proizvodstven primerno) kolko stoinost dobavia kym gotovia produkt.

ta taka
ae chao



Тема zarzavat, tuk namerih neshto za tebнови [re: зapзaвaт]  
АвторBorislav (Нерегистриран)
Публикувано10.04.02 01:15



Nadiavam se da pomogne:
Traditional Cost Accounting - Tradicionno, standartno ili obiknovenno razhodno schetovodstvo.
Cost object - cenovi ili razhoden obekt (grupa). Tova sa priaki (direktni) i nepriaki razhodi, kato rabotno vreme i materiali. Tezi razhodi se vkliuchvat v sebestoinostta.
Cost driver - razhodni operacii. Vsichki operacii, koito uvelichavat sebestoinostta:mashinno vreme, nastroiki, priemane na materiali i stoka, opakovane, izprashtane, proektirane i t.n.
Activity Based Costing (ABC) - razchetno schetovodstvo, bazirano na deinost. Vzima predvid vsichki deinosti/razhodi v kompaniata.
Process Value Analysis - Analizirane na stoinostta na proizvodstvenite procesi. ABC e edin ot instrumentite za analizirane i podobriavane na proizvodstvenia process.



Тема Бориславе, ако колкото разбираш от оръжие, толкованови [re: Borislav]  
Авторзeлeнчyk (Нерегистриран)
Публикувано10.04.02 18:14



разбираш и от преводи, върви да се обесиш. Да се обесиш защото няма да се уцелиш ако искаш да се гръмнеш. Колеги това е един "всезнайко", който от нищо не отбира на добро ниво. То и аз понякога обичам да се заяждам от любов към спорта, ама тоя ...Обажда се от САЩ и сигурно затова се мисли за умен!?



Тема Re: ще хелпнете ли колеги, плииииииизнови [re: зapзaвaт]  
Авторняkoй (Нерегистриран)
Публикувано10.04.02 19:13



Cost /разноски, разходи; стойност/
Стойността на използваните ресурси, които са необходими за производството ня някакви стоки или услуги.

Разноските се измерват чрез натурални или стойностни, обикновено, парични изчисления.
Алтернативните разноски се измерват чрез стойността на продукцията, от която са се отказали заради производството на дадена стока.
Общата стойност включва постоянните или допълнителните разходи и променливите разходи.
Постоянните разходи съществуват при производството на всеки вид продукция; например арендните плащания по зданията и съоръженията и заплащането на труда на мениджъра.
Невъзвращаеми са постоянните разходи, които е невъзможно да се компенсират, дори предприятието напълно да е прекратило дейността си; например разходите за прокопаването на канали и т. п.
Променливите разходи зависят от обема на производството; към тях спадат разходите за работната ръка, горивото, суровините и материалите. ... ит. н.

Cost accoumnting /калкулация на разноските, разходите/ Счетоводна отчетност на разноските по икономическата дейност. Включва калкулацията на вече направените разноски по дейността, което позволява да се извърши оценка на рентабилността на дейността и да се прогнозират евентуалните разноски за бъдещите операции, а също така служи на мениджърите като основа за планирането и за участието в тендери /търгове/ за договори. Терминът калкулация на разходите се употребява предимно по отношение на разноските на частните предприятия."

Не знам дали ще ти свърши работа. Преведох ти го от "Экономика - толковый словарь на изд-во "Весь мир", който е Оксфордски речник по economics.

Понеже и аз имам подобни на твоите проблеми, кълва понякога сума ти статии в подобни помагала, за да не стане гаф.







Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.