Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:12 22.05.24 
Професионални
   >> Преводачи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Отвратително!  
Автор зy (каквато-такава)
Публикувано22.07.01 22:41



Тази вечер по Канал 1 даваха илм с умопомрачителното заглавие "Чарлз, кралят на шампанското" в превод на Петя Игнатова. Та значи, действитео се развива във Франция, става въпрос за производители на шампанско (а ве ва шери или джин), но това не пречи на преводачката да ръси името като Чарлз (повторено стотина пъти във филма). Както и не й пречи да превежда разговор между току-що запознали се дама и господин на "ти"! Абсолютна културна неадекватност и липса на професионализъм. Как може такова буквоядство и... Бе нямам думи! Пълна отврат!



Тема Re: Отвратително!нови [re: зy]  
АвторMилeн (Нерегистриран)
Публикувано26.07.01 11:37



Да, смешно е. Аз иначе не говоря френски, ама ако успея да го разделя...

А ти иначе владееш ли въпросния език.?



Тема Re: Отвратително!нови [re: Mилeн]  
Авторзy (Нерегистриран)
Публикувано26.07.01 18:24



Преводач съм от него, но доколко го знам, ще кажат други.



Тема Re: Отвратително!нови [re: зy]  
Автор Pyиз (член)
Публикувано01.08.01 15:05



Споделям твоето възмущение.



Тема Re: Отвратително!нови [re: зy]  
АвторЛopд (Нерегистриран)
Публикувано19.08.01 23:49



Да, в подобен филм за Франция чух за "Британи" вместо за Бретан (Bretagne). Е, все пак един преводач от английски трябва да знае и малко френски.



Тема Re: Отвратително!нови [re: Лopд]  
Авторpuzzled (Нерегистриран)
Публикувано28.08.01 16:26



А пък аз чух за пустинята "Тексан", като преводачът не беше проверил, че "Texan" е прилагателно от Тексас



Тема Re: Отвратително!нови [re: зy]  
АвторBитaнa (Нерегистриран)
Публикувано29.08.01 01:14



Няма ли кой да открехне преводачите на американски филми, че не се казва "дежа ву", а "дежа вю"?



Тема Re: Отвратително!нови [re: Bитaнa]  
Авторзy (Нерегистриран)
Публикувано29.08.01 08:16



Горе някой се усмихна, че преводачите от английски трябвало да поназнайват френски. Ех, де да можеше да "поназнайваме" всички езици. Според мен е доста по-просто. Ами да питаме, бе! Като видим дума от език, в който не сме в силата си - да питаме. Или ако става въпрос (в книга, във филм) за страна, която не познаваме и не сме сигурни в нещо - да питаме. Амортизация на устата няма - гаранция! Само че се счита за срамно незнание и губене на време.
Ами хак ни е тогава общата репутация! Ще си я влачим и ще се радваме, че сме спечелили малко време.



Тема Re: Отвратително!нови [re: зy]  
Автор Pyиз (член)
Публикувано30.08.01 13:37



Аз също съм срещал преводи от английски например, и преводачът предава собствени имена, неанглийски и на български звучат много смешно. Просто преводачът трябва да се осведоми, как даденото име звучи на съответния език. Например, френският крал Шарл не е Чарлз или пък Карл.



Тема Така е, Руизнови [re: Pyиз]  
Автор зy (каквато-такава)
Публикувано30.08.01 14:06



И най-често оправданието е: "Толкова ми плащат, за толкова работя". Едно от малкото изречения, които са в състояние да ме направят вулгарна. Обикновено отговарям: "Ами на околовръстното дават повече"

Интересно, че рядко преводачите възприемат работата си като цялостна кариера. Обикновено работят на парче. Дори много известни преводачи, които доскоро бяха мои кумири, сега като ги гледам какви ги вършааааат... ум да ти зайде! Щото това било някакво странично парче. Бе странично, странично, ама името им пак виси под него... Ъхъ.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.