Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:04 27.04.24 
Фен клубове
   >> Тери Пратчет
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема "Дългата война" - мнение за книгата  
Автор petia8 (...)
Публикувано19.07.13 12:21



Сега я завърших, и както и при предната, не съм във възторг - когато излезе на хартиен носител няма да си я купя!

СПОЙЛЕРИ

Първо - разочарована съм, че нямаше никаква война - не толкова защото обичам войните, а понеже заглавието е подлъгващо.
Второ - книгата е ксенофобска и расистка. Представя всички останали раси (тролове, елфи, коболди, бийгъли и т.н.) като по-низши и тъпи от хората, но освен това и в друг смисъл - интелигентните раси, които могат да общуват с хора без преводач, говорят английски (е, как иначе - от сериалите знаем, че това е любимият език на извънземните). От друга страна по-умните хора, като Роберта, са представени като скрита заплаха (особено накрая - през погледа на Дженсън проличава отрицателното отношение). Сали презира коболдите, защото и изглеждат недостатъчно еволюирали, а също и рептилоидите (макар и изчезнали), понеже технологията им и прилича на магия, и това я дразни (отново - ксенофобия в чист вид!). Хората дори успяват да предизвикат екологична катастрофа на собствената си Земя и да я унищожат - и пак се мислят за по-добри от всички.
Трето - изоставен е финалът на предната книга и някои сюжетни линии - Първата самостоятелна личност - така и не разбираме какво е станало със съществото, и какво е станало, след като Лобсанг установява контакт с него. Освен това скокът във времето винаги е неприятен - независимо дали става дума за филм, сериал или книга, а в случая е доста голям - 10 години.
И последно - нито един герой не е симпатичен - дори вече и Джошуа, което е невероятно за Пратчет - чудя се дали той е изградил образите. Капитанката и Роберта са малко по-свестни, в сравнение с останалите, но това е само за сега (вероятно в продълженията нещата ще се променят).



Тема Re: "Дългата война" - мнение за книгатанови [re: petia8]  
Автор Haplio ()
Публикувано25.07.13 10:24



Ех, ПетяОсем, ц-ц-ц...

Ти не само си прочела продължението на книга, която не ти е допаднала (онзи момент с некупуването на втората и по-вероятното некупуване даже и на първата ще го пропуснем), ами и имащ претенции за озаглавяването на книгата и дори за скоростта и хода на историята... Ами защо не вземеш да я напишеш както ти смяташ, че ще е най-добре и не ни я покажеш. Ама май трябва да започнеш още от "Дългата Земя"



Както и да е, аз съм на около 55% от книжката и си ми харесва, имам чувството че Пратчет се опитва да постави солиииидна основа на нова версия на нашия свят в историята на научната фантастика.

А то че всички герои говорят английски си е ясно, ти да не искащ да говорят... български (едва около 8 милиона от всичките 6 милиарда хора говорят въпросния език), а че ние хората се мислим за по-добри от всички си е пределно ясно и е многократно доказва в хода на историята ни. А и в частност всеки се мисли за по-добър и по-умен от останалите, например - ти за по-по от всички нас, а аз за по-по от всички вас и т.н. А пък си мисля, че някак си английския е естествено самоналагащ се език предвид народността на авторите и на повече герои в книгата. Няма да си говорят на японски я? Бака но кото ханасанайде кудасай, ПетяХачи сан!!



Който не се кефи от книгата да не я чете, толкоз. А относно купуването - всеки сам си знае. Аз лично минавам на официални цифрови книги, защото не заемат толкова физическо място вкъщи, а и защото си купих Kindle, но пак повтарям - всеки сам си знае.

Айде лек ви ден на всички!!

Vulnerant omnes, ultima necat!

Тема Re: "Дългата война" - мнение за книгатанови [re: Haplio]  
Автор petia8 (...)
Публикувано26.07.13 13:37



какво значи - "като не ми харесва да напиша по-добра" - значи съм длъжна да харесвам всички книги, които са написани и издадени? това не е аргумент, даже не е и критика.
харесвам останалите книги на Пратчет - ето "Нация" и "Доджър" - те са самостоятелни, героите не са развити в цяла поредица и не се мислят за по- от всички останали в книгата (впрочем, аз не се мисля за по- от никого, също - аз съм си аз, ти си си ти и т.н. - не обичам степените и сравненията, това е дребнаво). Ясно, че расите говорят английски, защото авторите го говорят, но можеше да има по-правдоподобно обяснение, щом книгата има претенции да е толкова сериозна. Изрично пише, че хора са изчезвали в съседните Земи от столетия наред (дори повече) - излиза, че са изчезвали най-масово от Америка и Великобритания. Можеше да говорят испански примерно - понеже испаноговорящите са повече от англоговорящите... Или да бъде някаква смесица между най-говоримите езици.
Мисля, че ТП започна да пише сериозна научна фантастика, за да не остане известен само със сатирата, но аз предпочитам нея.

П.П. Харесвам книгите на хартиен носител и имам всички книги на Пратчет, които са отпечатани на български. Не смятам, че е оправдано електронна книга да струва колкото отпечатана - това е измама, и никога не бих платила за такава книга. Според българския закон НЕ Е престъпление да се теглят книги за лично четене (т.е. не с цел печалба) - който твърди друго лъже. Когато стане престъпление - ще престана да ги чета, а няма да започна да плащам неоправдана цена за тях.

Редактирано от petia8 на 26.07.13 13:52.



Тема Re: "Дългата война" - мнение за книгатанови [re: petia8]  
Автор Haplio ()
Публикувано02.08.13 03:36



Снощи я довърших и все още съм обгърнат от приятната топлина на задоволството - хареса ми. Не съм чел толкова добра книга напоследък.

Да има места, които бих искал да са по-иначе, ако може главните герои да страдат по-малко и да печелят повече, но това си е нормално. Книгата е чудесна и нямам търпение да докопам третата догодина.

Сега препрочитам Пътеводителя...

Vulnerant omnes, ultima necat!


Тема Re: "Дългата война" - мнение за книгатанови [re: petia8]  
Автор Pagerist (жаден)
Публикувано18.10.13 23:18



Нямам много време напоследък и все още не съм довършил книгата, но от това, което прочетох дотук, си е автентичен Пратчет.
Чудесен език, стил и хумор, а колкото до сюжета - е, всеки си има вкусове.



Тема Re: "Дългата война" - мнение за книгатанови [re: Haplio]  
Автор nannet (Леля)
Публикувано29.10.13 23:52



аааааммммм тия две книжлета на бг ли си ги четете или на латиница,;)

Я \'оди да питаш Леля ти Огъ... за какво иде реч?



Тема Re: "Дългата война" - мнение за книгатанови [re: nannet]  
Автор Pagerist (жаден)
Публикувано30.10.13 15:58



На ингилизица, за съжаление...

Първо си "говорите" с един симпатичен бот и скоро ставате членове....



Тема Re: "Дългата война" - мнение за книгатанови [re: Pagerist]  
Автор lilka85 (непознат)
Публикувано13.08.14 22:30



кой знае дали ще дочакаме да се появи на български






Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.