Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:26 16.06.24 
Фен клубове
   >> Тери Пратчет
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Превод: Катя Анчеванови [re: Maнyил Гpиropa]  
Автор bananafish ()
Публикувано18.07.10 21:42



Допадна ми. Прочетох я, без да ми се налага половин час да умувам какво точно е "Кралската мента" например. По-горе за имената се споменава, че не са върха на сладоледа, но според мен поне и така си бяха добре. Ясно е, че всеки си има своите очаквания, но аз поне със страх отворих книгата, да не би този път и първото име на капитан Айрънфаундерсън да са решили да преведат.



нека вали

Тема Re: Превод: Катя Анчеванови [re: bananafish]  
Автор petia8 (...)
Публикувано19.07.10 13:25



какво, да му викат Морков Желязнолеяров ли??Това щеше да е Супергаф - прав си(но ако се бяха обърнали към преводачката на Пощоряване, кой знае - би могла да надмине себе си в това отношение) .. Аз също прочетох книгата с кеф - преводът не е лош, традицията на имената и термините от поредицата е спазена (Ото Вик си е Ото Вик, Ваймс отново е - както си и трябва - командир,за Керът е ясно,.. изобщо - не видях нищо дразнещо или неудачно!); е да - вероятно не всичко е съвършено, но това не е и необходимо. Единственото ми възражение е срещу заглавието - според мен изборът се е паднал на "ТУП!" само заради чисто визуалната прилика с оригиналното "THUD!";Noc е абсолютно прав - "туп" звучи като нещо което е паднало, а не като звук от удар. Според мен би трябвало да бъде "фрас", а не "прас", макар че и de Cyrvool го е писал Прас в Пощоряване (любопитна съм, как ли е в официалния превод?), но на мен лично прас ми звучи като праз...; това така или иначе не е важно.



Тема Re: ТУП!нови [re: bananafish]  
Автор Noc (добряк)
Публикувано19.07.10 15:08



Почитайте ме, аз съм от космически порядък.





Тема Re: Превод: Катя Анчеванови [re: petia8]  
Автор bananafish ()
Публикувано19.07.10 15:43



:-) На мен "Туп" ми допада повече от "Прас". Наистина защото звучи повече като Thud, а и защото от Прас веднага асоциирам с дядо Прас и Прасоколеда и се получава доста двусмислено. Виж, "Фрас" може би би било по-удачно, но пак бих предпочела Туп.

нека вали


Тема Re: ТУП!нови [re: Noc]  
Автор bananafish ()
Публикувано19.07.10 15:44



ам, разбира се! всеки вторник и четвъртък :-)

нека вали


Тема Re: Превод: Катя Анчеванови [re: bananafish]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано20.07.10 00:34



Без да защитавам, който и да е вариант: Любимия лаф на приятелката ми напоследък (няма да казвам откъде го е прихванала) е "Че ти тупна една!" (С логическо ударение на тупна и пауза преди него) - така че мисля че и туп се използва за звук от удар :)

It is literally true that you can succeed best and quickest by helping others to succeed.


Тема и един малко страничен въпрос.нови [re: Paganel]  
Автор petia8 (...)
Публикувано20.07.10 13:44



днес си мислех, колко ще е хубаво ако Пол Кидби нарисува семейния портрет на Ваймс и Битката (да не го е направил вече - все пак книгата е от преди 5 години?), и се сетих, че "ТУП!" не отговори на един от въпросите ми, свързан със Света на Диска, както си мислех че ще направи. Най-вероятно пропускът е мой.
Ето какво имам предвид - в "Да направиш пари" пише, че кучето на Ветинари е умряло (Рошльо ли беше..), но не се споменава нищо повече, а не си спомям и в някой от романите да го пише - не е кой знае каква загадка, но ще се радвам, ако някой знае, да ми каже:

Как и кога умира Рошльо?



Тема Re: и един малко страничен въпрос.нови [re: petia8]  
Автор prascho79 (непознат )
Публикувано21.07.10 01:12



В никоя от книгите преди "Making Money" не се споменават подробности около смъртта на "Wuffles" ("Рошльо"). Това важи и за "Thud".

В "Making Money" се разбира, че кучето е мъртво от около година, погребано в градините на двореца и че Ветинари го посещава всяка седмица (като минава по различен маршрут) и му носи кучешки бисквити (без жълтите разбира се

).



Тема Re: ТУП!нови [re: Noc]  
Автор Maнyил Гpиropa (eusebestatos)
Публикувано21.07.10 02:52



Евалла, всеки трябва да е убеден, че е най-добрият. Аз за себе си го знам, ти си го знаеш за тебе си.

Обаче все пак "Туп!" е на стотици милинагоре по течението в сравнение с истински отвратителния превод на "Пощоряване", който Вузев изтръскаха навремето.

не е възможно християните да имат Църква, а да нямат император



Тема Самата игранови [re: BLACKDlVER]  
Автор Maнyил Гpиropa (eusebestatos)
Публикувано21.07.10 03:52



с фигурките на тролове и джуджета, струва ми се, е вариант на северноевропейския средновековен tafl. Там по-многобройните черни фирури са обкръжили по-малобройните бели. Белите имат крал, който трябва да стигне до ъгъла на дъската, а черните се стремят да го заклещят. Играе се на турове от по две игри с размяна на фигурите на дъска, разграфена на квадратчета. Никой освен кралят не може да минава през или да спира на средното квадратче. Предимството, общо взето, е на страната на белите. Играта има много имена, била е разпространена от Ирландия до Финландия и се среща във варианти с различен брой квадратчета и фигури, но винаги е с нечетен брой квадрати. Нещо като опростен европейски вариант на шах. Мисля, че е със скандинавски произход.

;

;

.

Играя тафл от години (е, не съм си заслужил трофейната бухалка) и дори съм си направил дъска 9х9 с дванайсет черни и девет бели фигурки, та ми беше много драго, когато четох Thud! на английски. По принцип се води, че тая игра е била за богове, крале и герои . Много е подходяща за нордическите джуджета и тролове на Тери, наистина се изкефих. Доколкото знам, по чужбините се продават и фабрично изработени дъски с фигурки за tafl. Разбира се, има и дъски за Thud, но според мен Тери се е вдъхновил за играта именно от tafl.

.

не е възможно християните да имат Църква, а да нямат император



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.