Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:53 21.05.24 
Фен клубове
   >> Тери Пратчет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: ТУП!нови [re: Pagerist]  
Автор petia8 (...)
Публикувано15.07.10 18:59



Хм, да не би да са решили да препечатат "Да направиш пари" от нета? А "Къде е моята крава" не е книга.. Иначе за "Нация" се радвам, само се надявам да се появи в по-луксозен от обичайния джобен формат.



Тема Re: ТУП!нови [re: Pagerist]  
Автор bananafish ()
Публикувано16.07.10 08:08



Леле, много ще се радвам, ако излезе илюстрована книжка за Кравата. Идеална ще е да започне синът ми да се запознава с Пратчет именно чрез нея. Чакам я с нетърпение, както и останалите, разбира се. :-)

нека вали


Тема Re: ТУП!нови [re: prascho79]  
АвторNightCrowler (Нерегистриран)
Публикувано16.07.10 12:46



Смея да твърдя че някои от имената в моя превод са по-сполучливи. Нека да не забравяме началото на любителския превод, което беше дадено от Noc, и всъщност идеите за някои от имената на персонажите са негови аз само ги използвах, но А.Е.Черногледски за (Е.И.Песимал) е мое хрумване и мисля дори сполучливо
Hamcrusher -> Трошибут- като се замислиш ами точно това си е
Helmclever -> Умношлем и др.
И сега като ги пиша тези неща да не си помислите, че искам да омаловажа труда на преводачката? Напротив . Благодаря, че книгата вече е преведена и на мен не ми се налага да продължавам.



Тема Re: ТУП!нови [re: NightCrowler]  
Автор prascho79 (непознат )
Публикувано16.07.10 19:24



NightCrowler, не бях се заглеждал в твоя превод, но сега съм твърдо убеден, че тези имена са много по-добри - особено за А.Е.Черногледски


Respect!



Тема Re: ТУП!нови [re: prascho79]  
Автор petia8 (...)
Публикувано16.07.10 19:29



със сигурност! аз дори се чудех (понеже днес си взех книгата и я попрелистих), за какъв пес става дума (откъде да знам, че името не е преведено?!)

.



Тема Re: ТУП!нови [re: Pagerist]  
Автор Noc (добряк)
Публикувано17.07.10 09:03



Тая книжка просто като я гледам и виждам че е юберзле. "туп" е звукът, който тежко тяло издава при падане на земята. "прас" е звукът, който удар с тъп предмет издава, когато удари глава. Ономатопеи са и двете ( не че тая патка знае кво значи тая дума )
Сега си чета оная статия "Политиката понякога се промъква в историите ми" дето я превеждах за кеф на хуя ми отпреди сто години и виждам, че още тогава Тери съобщава, че книгата се е казвала "Туп" преди да се казва "Прас", и още тогава бях превел "Making money" като "Бизнес", което е далеч по елегантно от "Да ПрАвИш ПаРи" - баси дървеното!
Десет години минаха и все още съм по-напред от хора с дипломи по филология без да си мръдна пръста и на една пръдна разстояние. Рулирам отсекъде и владея космически.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Noc на 17.07.10 09:04.</EM></FONT></P>

Редактирано от Noc на 17.07.10 09:06.



Тема Re: ТУП!нови [re: Noc]  
Автор Diletanta (член)
Публикувано17.07.10 12:21



Ъ? Дано да ти мине по-скоро. Ако не е временно състояние - лошо...
Щото и ти, и останалите любители, и всички платени занаятчии - целият кюп, подхващал сътвореното досега от Прачет, е ма-а-алко под необходимия минимум за безупречен превод на негова книга. Спомни си приказката за сламката в чуждото око...


И затова отново: "Деца, учете усърдно чуждите езици, за да четете в оригинал даже Прачет!"

"И тогава дойдоха добрите чудовища с брадвите..." - (много) млад автор

Тема Re: ТУП!нови [re: Diletanta]  
Автор Noc (добряк)
Публикувано17.07.10 16:36



Не бе готин, бързаш да напишеш мнението си и не вникваш в моето.

Всички много добре знаете, че поначало преведох само една малка част от началото на Пощоряване. Бях я превел тази част на хартия за упражнение щото тогава не владеех езика достатъчно добре и исках да се усъвършенствам, и после си викам: що да не я набера да си я имам напечатана. И оттам текста не шега се отзова в този форум. Не съм предполагал, че ще предизвика подобна реакция - хора да тръгват да превеждат ЦЕЛИ КНИГИ - и честно казано не съм го направил за да търся слава, беше просто естествено развитие - аз данък обществено мнение не плащам. Съгласен съм с тебе за качеството на преводите, както моя, така и другите; уважавам труда на човека зад ника цървул но това че си изкопал каньон с лъжичка не означава автоматично, че трябва да се шашкам. Надявам се никой да не се обиди, не търся конфликти.
Конкретно в случая имам предвид че преводачката е с опит и диплома и пак допуска грешки, които са просто очевидни, като грешка на реалии, непознаване ( доколкото мога да преценя с малкото си мозъче ) на сайта lspace ( дето съм го чел последно 2001-ва мисля ), употреба на неадекватни думи като "туй" вместо "това", прекомена употреба на курсив издаваща непознаване на материала, и прочие. Това го виждам не с цел да я обидя и нараня, просто за един бегъл прочит на произволна страница го виждам.
Така че, хора, кефете се, щом искате да има преводи - правете ги, похвално занимание е това... само моля ви не ми вменявайте някаква гордост или желание за слава или неща дето ги няма, или пък че съм някакъв простак дето гледа филолозите отвисоко - уверявам ви не е така, уважавам и ви обичам всичките.
Отново, дано никой не се е обидил.
ПП. Нищо няма да навреди да се раздуха малко темата... форума замря доста и ще ни дойде свежо в юнските жеги.

ПП сл. ПП направил съм и още заигравки с корици на Тери... но ще ги пусна само поискате.



Тема Превод: Катя Анчеванови [re: BLACKDlVER]  
Автор Maнyил Гpиropa (eusebestatos)
Публикувано17.07.10 23:17



Преводът не е никак лош. Без да е съвършен, е жизнен, нормален и четивен. А и самата книжка е приятна. Повечето имена са забавни, според мен. Има живи разговорни изрази.

не е възможно християните да имат Църква, а да нямат император

Редактирано от Maнyил Гpиropa на 17.07.10 23:20.



Тема Re: ТУП!нови [re: Noc]  
Автор bananafish ()
Публикувано18.07.10 21:34



ти си Дъ Бест на Дъ Беста
юбердобър си
аз понеж не ги разбирам тез дъ бести и юбергууд/бед и си прочетох с кеф "Туп"...
продължавай да обясняваш какво още владееш, че съм заинтригувана много
направо измести Бийбълброкс от първото място по великост и рулиране отсекъде
малките букви са, защото пред таквоз величие, големите се смалиха от само себе си...въх, останах без дъх

нека вали



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.