Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:52 07.07.24 
Фен клубове
   >> Тери Пратчет
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Глава 9нови [re: de Cyrvool]  
Автор de Cyrvool (непознат )
Публикувано08.04.10 20:33



Глава Девета
Душата и средоточието

Тифани отвори очи, спомни си и помисли: „Това сън ли беше или наистина?”
А следващата и мисъл беше: „Откъде знам дали съм си аз? Ами ако не съм аз, а само си мисля че съм? Откъде да разбера дали съм аз или не? Кое пък е това „аз”, което пита това? Аз ли съм, която си мисля това? Откъде щях да разбера ако не бях аз?”
- Оти питаш мене? - обади се един глас до главата и - Туй май е от онея мъчните въпросчета.
Това беше Прост Уили седнал на възглавницата и.
Тифани извърна очи надолу. Беше на легло в къщурката на г-ца Здравомислова. Пред нея се разстилаше зелено одеяло. Одеяло. Зелено. Не ливади, нито хълмове... но от тук си изглеждаше като ридовете.
- Аз всичко това на глас ли го казах? - попита тя.
- Епа да.
- Ъъ... всичко наистина си се случи, нали? - продължи тя.
- Епа да, - отговори бодро Прост Уили - Големата бабаяга беше тука току що, ма она вика дека мо’еби нема да се събудиш на чудовище.
Още късчета спомени се приземиха в паметта на Тифани като нагорещени до червено камънаци върху мирна планета.
- С вас всичко ли е наред?
- Епа да.
- Ами г-ца Здравомислова?
А тази скала от спомени беше грамадна, цяла пламтяща планина, при вида на която милиони динозаври се разбягаха панически. Ръцете на Тифани бързо се притиснаха до устата и.
- Аз я убих! - ахна тя.
- Неее ма, ич не беше...
- Бех! Усетих как ума ми си го мисли. Тя ме беше ядосала! Аз само махнах с ръка ей така, - десетки фийгъли бързо залегнаха зад подходящи прикрития - а тя взе че се взриви и нищо не остана! Аз бях! Помня!
- Епа да, ама големата бабаяга вика дека оно е ползвало акъло ти да мисли с него... - започна Прост Уили.
- Спомените са си тук! Аз бях, с ей тази ръка! - фийгълите които бяха надигнали глави пак залегнаха - А пък... спомените които проимах... помня праха, как става на звезди... онези неща... жегата... кръвта... вкуса на кръвта... спомням си... спомням си трика с „виждай ме”! Ох, не! Ама че аз практически си го поканих да влезе! Аз убих г-ца Здравомислова!
Сенки нахлуха в полезрението и, а ушите и изпищяха. Тифани чу вратата да се отваря и нечии ръце я сграбчиха все едно беше лека като мехурче. Някой я преметна през рамо и бързо я отнесе надолу по стъпалата и навън на чист въздух, където я хвърли на земята.
- И всички ние... ние я убихме... взимаш един тигел разтопено сребро... - заломоти тя.
Някой и зашлеви един силен шамар. Тя зяпна през вътрешните си мъгли високия тъмен силует пред нея. Дръжката на една кофа беше пъхната твърдо в ръката и.
- Върви да издоиш козите, Тифани! Веднага, Тифани, чуваш ли ме! Създания които са ти се доверили те чакат! Теб чакат! Защото Тифани дои козите. Направи го, Тифани! Ръцете знаят как, а умът ще си спомни и ще се засили, Тифани!
Някой я натири до доилната и, през мъглата в главата и, тя различи присвития силует на... на... на Черната Мег.
Ръцете помнеха. Те наместиха ведрото, стиснаха вимето и после, когато Мег вдигна крак да си поиграе на ритни-кофата, те го хванаха и твърдо го въдвориха обратно на доилната платформа.
Тя работеше бавно, главата и пълна с гореща мъгла, ръцете и оправящи се както те си знаят. Ведрата се пълнеха и изпразваха, издоените кози получаваха по кофа храна...
Чувствителиян Суетон беше доста изненадан че ръцете му доят някаква си коза. Той спря.
- Как се казваш? - чу един глас зад гърба си той.
- Суетон. Чувствителиян Суе...
- Не! Това беше магьосникът, Тифани! Той беше най-силното ехо, но той не си ти! Марш в мандрата, ТИФАНИ!
Заповедният тон на този глас я закара олюляваща се в хладната мандра и светът застана на фокус. На масата имаше развалено сирене, вонящо и разкапващо се.
- Кой го сложи това тук? - възмути се тя.
- Роилникът, Тифани. Опитал се беше да направи сирене с магия, Тифани. Ха! - обясни гласът - А ти не си него Тифани! Ти знаеш как се прави сирене по правилния начин, нали Тифани? Няма спор! Как се казваш?
... всичко беше толкова объркано и миризмите бяха такива едни. В паниката си тя изрева...
Някой пак я шамароса.
- Не, това беше саблезъбият тигър, Тифани! Те всичките са само стари спомени, оставени от роилника, Тифани! Той е карал много същества, но те не са тебе! Излез наяве, Тифани!
Тя чу думите без наистина да ги разбира. Тя бяха някъде си, посред някакви хора, които бяха само сенки. Но беше немислимо да не ги послушаш.
- Пусто да остане! - рече смътната висока фигура - Къде се дяна оня синия дребосък? Господин Секи-го-оправя ли беше?
- Ей ме, гос’жа. И съм Роб Секиго-опрай, бе гос’жа. И те молим да не ме обръщаш на нещо неестествено, гос’жа!
- Ти каза, че тя си имала кутия с неща за спомен. Незабавно я докарай тук. Страх ме беше че ще се стигне до там. Как мразим само да става така!
Някой хвана здраво Тифани и я завъртя на другата страна, така че пред нея пак изникна смътното лице. Две сини очи се втренчиха в нейните. Сияеха като сапфири в мъглата.
- Как се казваш, Тифани? - рече гласът.
- Тифани!
Очите задълбаха в нея:
- Тъй ли било? Ама наистина ли? Изпей ми първата песен, която си научила в живота си, Тифани! Давай!
- Хзан, хзана, м’таза...
- Спри! Такива неща на Варовитище не се учат! Ти не си Тифани! Като гледам май си оная пустинната кралица, дето беше убила дванайсе от мъжете си със сандвичи със скорпион! На мен обаче ми трябва Тифани! А ти марш в тъмното!
Светът отново се замъгли. Чу се някакво приглушено разискване и гласът рече:
- Хубаво, това може и да свърши работа. Ти как се казваш, пиктси?
- Ужасно Дребен Били Големото Чене Мак Фийгъл, гос’жа.
- Ама си много дребен, нали?
- Само на ръст, бе гос’жа.
Хватката на раменете на Тифани пак се стегна. Сините очи пробляснаха.
- Какво значи името ти на Стария Говор на Нак Мак Фийгъл, Тифани? Мисли...
То изплува от дълбините на ума и оставяйки след себе си диря в мъглата. Прекоси врявата от призрачните гласове и я изведе извън обсега на призрачните ръце. Мътилката пред нея се разсея.
- Името ми е Земя Под Вълната, - обяви Тифани и се катурна по очи.
- Не, не, без такива, тая няма да я бъде, - заговори и държащата я фигура - Стига толкова си спала. Добре, вече знаеш коя си! А сега трябва да се захващаш за работа! Трябва да бъдеш Тифани колкото можеш по-усилено, и другите гласове ще те оставят на мира, помни ми думата. Макар че може би ще е добре някое време да не правиш сандвичи.
Тя се почувства по-добре. Беше си казала името. Гълчавата в главата и поутихна, макар че все още се чуваше дърдорене, от което беше трудно да се мисли ясно. Но сега тя поне можеше да вижда ясно. Облечената в черно фигура, която я държеше не беше висока, но толкова я биваше да изглежда сякаш е, че можеше да излъже повечето хора.
- О... ама вие сте... Госпожа Вихронрав?
Госпожа Вихронрав внимателно я натири да седне. От всяка повърхност на кухнята Нак Мак Фийгъл гледаха Тифани.
- Аз съм, я. А тука стана една. Почини си сега за малко, че трябва да се хващаме за работа...
- Добро ви утро. Ъъ, как е тя?
Тифани се озърна. Г-ца Здравомислова беше застанала на вратата. Изглеждаше бледа и ходеше с бастун.
- Лежа си аз в леглото и си мисля: „Добре де, няма какво да си седя тук и да се самосъжалявам”, - поясни тя.
Тифани се изправи:
- Толкова съжа... - започна тя, но г-ца Здрамовислова само махна вяло с ръка.
- Не си виновна ти, - каза тя сядайки тежко до масата - Как си? И като стана дума, коя си?
Тифани се изчерви и промърмори:
- Струва ми се, че съм си още аз.
- Аз дойдох снощи и се погрижих за г-ца Здравомислова, - намеси се Госпожа Вихронрав - И тебе те наглеждах, момиченце. Ти доста приказва насън или, по-право Чувствителиян Суетон приказва, сиреч, каквото е останало от него де. Тоя дърт магьосник доста помогна като за някой от когото са останали само куп спомени и навици.
- Това за магьосника не го разбрах, - оплака се Тифани - Нито пък за пустинната кралица.
- Нима? - изсумтя вещицата - Значи, роилникът си събира хора. Гледа, кажи го, да ги добави към себе си, да ги използва да мисли чрез тях. Д-р Суетон ги е изследвал тях преди стотици години и направил капан да си хване един. Но той беше хванатият, глупакът му с глупак. Накрая то го уби. В крайна сметка то всичките ги убива. Те полудяват, по един или друг начин, вече не си спомнят какво не бива да се прави. Но то си запазва нещо като... бледо копие от тях, нещо като жива памет... - тя се вгледа в озадаченото лице на Тифани и сви рамене - Нещо като призрак.
- Оставил е призраци в главата ми ли?
- Не точно, по-скоро призраци на призраци, - уточни Госпожа Вихронрав - Май няма дума за такова нещо.
Г-ца Здравомислова потръпна:
- Е, слава на небесата, че поне си се отървала от тая пущина. Някой да иска чашка хубаво чайче?
- Ехей, а остай това на нас! - викна Роб Секигоопрай и скокна - Прост Уили, аре направете с момците малко чай за гос’жите!
- Благодаря ви, - рече отпаднало г-ца Здравомислова - Чувствам се толкова непохва... какво? Че вие не изпотрошихте ли всички чаши в тая къща одеве като ги миехте!
- Епа да, - подтвърди весело Роб - Ма Уили ми намери цел куп вехти заключени у шкафо...
- Но това е извънредно ценен костен порцелан, мил спомен от едно много скъпо приятелство! - изкрещя г-ца Здравомислова.
Тя скочи на крака и се втурна към мивката. С изумителна за някой наполовина умрял бързина тя измъкна чайник, чашки и чинийки от изненаданите пиктсита и ги вдигна колкото се може по-високо.
- Кривънци! - възкликна Роб Секигоопрай зяпнал съдините - Е на туй му викам я бабоягуване!
- Съжалявам ако бях малко груба, но те имат висока сантиментална стойност! - продължи г-ца Здравомислова.
- Господин Секи-го-оправя, сега ти и твойте хора най-любезно ще оставите г-ца Здравомислова на мира и да ми млъкнете веднага! - намеси се бързо Госпожа Вихронрав - Моля ви, не безпокойте г-ца Здравомислова докато прави чай!
- Но тя държи... - започна смаяно Тифани.
- Спести и и твоето дърдорене, момиче! - отсече я вещицата.
- Да де, ма она го зе оня чайник ич без... - понечи да каже някой.
Главата на старата вещица се завъртя. Фийгълите заотстъпваха като дървета превити от буря.
- Прост Уили, - каза хладно тя - в моя кладенец ще се намери място за още една жаба, само дето ти нямаш акъл и за тая работа!
- Ха-ха-ха-ха-ха, ма това си е баш верно, бе гос’жа, - гордо навири брадичка Прост Уили - Тука те преметнах! Я имам акъл като за буболечка!
Госпожа Вихронрав го изгледа и пак се обърна към Тифани.
- Аз пък превърнах един човек в жаба! - заговори Тифани - Ужасно беше! Той не се побра и затова онова грамадно розово...
- Точно сега няма значение, - прекъсна я Госпожа Вихронрав с глас изведнъж станал толкова мил и обикновен, че зазвънтя като звънче - Предполагам че тук нещата са доста различни отколкото си свикнала вкъщи, а?
- Какво? Да де, вкъщи не ми се беше случвало да превръщам... - започна озадачено Тифани, но забеляза че старицата трескаво прави кръгообразни движения с ръка точно над скута си, което някак си без съмнение значеше: „Продължавай все така все едно нищо не се е случило”.
И те забръщолевиха като ненормални за овце, като Госпожа Вихронрав спомена че те били много вълнести, нали така, а Тифани отвърна, че да, и то извънредно, а Госпожа Вихронрав забеляза, че извънредно вълнести било точно каквото и тя била чувала... докато всички очи в стаята бяха вперени в г-ца Здравомислова...
... която правеше чай на четири ръце, две от които не съществуваха, тя обаче не забелязваше това.
Черният чайник за врялата вода прелетя през стаята и очевидно сам се изля в чайника за запарка. Чаши, чинийки, лъжици и захарница плаваха целеустремено из въздуха.
Госпожа Вихронрав се наведе към Тифани и и прошепна:
- Надявам се че все още се чувстваш... сама?
- Да, благодаря ви. Сиреч, мога... тъй да се каже... да ги усещам там някъде, но те не ми се пречкат... ъъ... рано или късно тя все ще забележи... тоест, нали така?
- Странно нещо е човешкият ум, - прошепна и старицата - Веднъж ми се случи да гледам един младеж, на който дърво му беше паднало на краката. Загуби и двата крака до коляно. Наложи се да му се сложат дървени. Е, те все пак бяха направени от същото онова дърво, което сигурно е било нещо като утешение, и изобщо той си се оправя прилично. Но си спомням как казваше: „Госпожо Вихронрав, понякога още си усещам пръстите на краката.” Все едно главата не ще да приеме случилото се. Тя пък не е да е някоя... обичайна личност, меко казано, тоест, нали е свикнала да си има ръце, които не вижда...
- Готово, - обяви г-ца Здравомислова и се засуети с три чашки с чинийки и захарвица - Една за теб, една за теб и една за... Ох...
Захарницата падна от невидимата ръка и се разсипа по масата. Г-ца Здравомислова я зяпна ужасена, докато в другата и ръка, която я нямаше, чаша с чиния трепереха във въздуха без нищо видимо да ги поддържа.
- Затвори очи, г-це Здравомислова! - и в този глас имаше нещо такова остро и желязно, че накара и Тифани да си затвори очите.
- А така! А сега, ти знаеш къде е чашата, усещаш си ръката, - Госпожа Вихронрав стана - Довери и се! Очите ти не разполагат с всички данни! А сега внимателно остави чашата на масата... а-а-а така. Вече може да си отвориш очите, но гледай какво искам от тебе, тъй де, като лична услуга, сложи си ръцете пред теб на масата така че да можеш добре да си ги виждаш. Така. Добре. А сега без да си ги мърдаш тея ръце, просто иди до шкафа и ми донеси оная синята кутия за бисквити, ако обичаш? Чая най го обичам с малко бисквитки. Благодаря ти много.
- Но... но сега не мога да го направя ...
- Остави го това „не мога”, г-це Здравомислова, - сряза я Госпожа Вихронрав - Хич не му мисли, а просто вземи и го направи! Че чаят ми ще изстине!
Значи и това било вещерство, помисли си Тифани. Също както когато Баба Болежкова говореше на животните. В гласа му е цаката! Ту остър ту мек, вмъкваш ту заповедни ту окуражителни думички и не спираш да говориш, докато не изпълниш с думите си целия свят на създанието, така че овчарските кучета ти се подчиняват и изплашените овце се успокояват...
Кутията за бисквити излетя от шкафа и като наближи старицата капачето и се отви и увисна във въздуха до нея. Тя бръкна изискано.
- Ооо, купешки Чаени Асорти, - възхити се тя, взе си четири бисквити и чевръсто мушна три в джоба си - Колко тузарско.
- Ама това нещо е ужасно трудно! - оплака се г-ца Здравомислова - Все едно да се опитваш да не мислиш за розови носорози!
- Е и? - не разбра Госпожа Вихронрав - Какво му е толкова на това да не мислиш за розови носорози?
- Невъзможно е да не си мислиш за тях, ако някой ти е казал, че не бива, - поясни Тифани.
- Дрън-дрън, - твърдо отрече Госпожа Вихронрав - Аз пък изобщо не мисля за нищо такова, имате ми думата. И що не вземеш да си го вземеш тоя твой ум под контрол, г-це Здравомислова? Та значи си си изгубила резервното тяло? Голяма работа. Че какво толкова е другото тяло, ако си говорим без увъртане? Само безкрай поддръжка, допълнителна уста за хранене и двойно по-бързо износване на дрехи и мебели... с една дума разправия. Ти си оправи ума, г-це Здравомислова, и светът ще е твой като... - тук старата вещица се наведе към Тифани и прошепна - Как им се казваше на онея неща, едни такива мънички, живеят в морето, хората ги ядат?
- Скариди? - предположи леко озадачена Тифани.
- Скариди ли? Хубаво. И светът ще е като скарида за теб, г-це Здравомислова. И не само че ще спестиш много от дрехи и храна, което в тея тежки времена хич не е за пренебрегване, а и като те видят хората как движиш разни неща във въздуха, ще си кажат „Ей това е вещица и половина, няма хън-мън!” и ще са си баш прави. Ти само гледай да го затвърдиш това умение, г-це Здравомислова. Поддържай си го. Обмисли си го добре това дето ти го казах. А сега стой тук да си почиваш. Ние ще се оправим с каквото има за днеска. Ти само ми напиши едно списъче, а Тифани си го знае пътя.
- Е, вярно, аз наистина се чувствам... нещо малко като гръмната, - г-ца Здравомислова разсеяно отмете кичур коса от очите си с невидима ръка - Дайте да видим... ами тогава може само да се отбиете у г-н Ъмбрил и г-жа Търви и до малкия на Червенявкови, а и да проверите как са синините на г-жа Тауни, а и да отнесете малко Мазило Номер Пет на г-н Говедаров, а още да посетите старата г-жа Ловджийска в Сочни Кът и... кого още ще да съм забравила...?
Тифани се усети как затаява дъх. Денят беше ужасен, а нощта направо непоносима, но това което и се готвеше на върха на езика на г-ца Здравомислова щеше да бъде, някак си, по-лошо от всичко досега.
- ... А, да, ще трябва да се кажат една две думи на г-ца Бързакова на Баш Урва, след което сигурно ще трябва да се говори също и с г-жа Бързакова, а има и по някое друго пакетче да се остави както е на път, всичките са в кошницата, всичките надписани. И това е струва ми се... ах не, колко съм глупава, за малко да забравя... ще трябва да минете и през г-н Щъкачев.
Тифани издиша. Ама никак не и се искаше. По-скоро би престанала изобщо да диша отколкото да се изправи сега пред г-н Щъкачев и да отвори празното сандъче.
- Ти сигурна си ли, че... си напълно себе си, Тифани? - забезпокои се г-ца Здравомислова и Тифани веднага се хвана за това животоспасяващо извинение да не ходи никъде:
- Ами, аз се чувствам малко... - започна тя, но Госпожа Вихронрав я прекъсна:
- Всичко и е наред, г-це Здравомислова, като не броим отгласите. Роилникът обаче е напуснал тази къща, в това можеш да си сигурна.
- Така ли? - усъмни се г-ца Здравомислова - Не искам да се покажа неучтива, но как може да сте толкова сигурна?
Госпожа Вихронрав посочи масата.
Кристалче по кристалче разсипаната захар се търкаляше по масата и скачаше в захарницата.
Г-ца Здравомислова плясна с ръце.
- О, Осуалд, - възкликна тя и лицето и цялото се озари от усмивка - Ти си се върнал!

Г-ца Здравомислова и вероятно Осуалд ги изпратиха до градинската порта.
- Нищо няма да и стане, както и твойте дребните и правят компания, - забеляза Госпожа Вихронрав когато завиха с Тифани и поеха по пътечката през гората - Това може и да и е трябвало на нея, знаеш ли, да умре наполовина.
Тифани се шокира:
- Как можете да сте толкова жестока?
- Ще си докара тя известно уважение, само да я видят хората как мести разни неща из въздуха. Една вещица може да не яде и да не пие, но виж без уважеине не може. Нямаш ли уважението, нищо нямаш. А тя, нашта г-ца Здравомислова не си печели много много уважение.
Истина си беше. Хората не уважаваха г-ца Здравомислова. Харесваха я, някак си без да мислят, и толкова. Госпожа Вихронрав си беше права, а на Тифани и се прииска да не беше.
- Тогава защо с мис Тик ме изпратихте при нея? - поиска да знае тя.
- Защото тя обича хората, - отговори старата вещица крачейки бързо напред - Грижа я е за тях. Дори и за онези тъпите, гадните и изкуфелите, за немарливите майки със сополивите им отрочета, за нехранимайковците и за глупаците и за онея идиоти, които се отнасят с нея като с някаква слугиня. Ей на това му викам аз магия: да виждаш всичко това, да се занимаваш с всичко това и все пак да продължаваш. Това е да бдиш цяла нощ до някой беден старец на смъртно легло, облекчавайки колкото болка смогнеш, утешавайки ужаса им, грижейки се да си тръгнат леко по пътя... а после да ги измиеш, да ги спретнеш за погребението и да помогнеш на разреваната вдовица да почисти и да изпере след него, а това, да ти кажа, не е задачка за слабонервни, и да продължиш да бдиш и следващата нощ до ковчега преди погребението, а когато най-сетне се прибереш вкъщи да не можеш да поседнеш и пет минутки преди да довтаса да тропа на вратата ти с гневни викове някой мъж, щото жена му имала затруднения с първото си раждане, а акушерката не знаела какво да стори, а ти да станеш, да си вземеш торбата и пак да потеглиш на път... Всички го правим това, всяка по свой си начин, а тя го прави по-добре от мен, ако си сложа честно ръка на сърцето. Това е основата и сърцевината, душата и средоточието на вещерския занаят, това е то. Душата и средоточието! - Госпожа Вихронрав заби юмрук в дланта си подчертавайки с по един удар всяка дума - Душата ... и ... средоточието!
Думите и отекнаха във внезапно настъпилата тишина. Дори и щурците по края на пътеката престанаха да свирят.
- А пък г-жа Уховрътска, - продължи Госпожа Вихронрав и гласът и премина в ръмжене - Г-жа Уховрътска да разправя на момичетата си, че всичко било до космически баланси, звезди, кръгове, цветове, вълшебни пръчици и ... и играчки, нищо повече от играчки! - тя изсумтя - О, признавам че много добре си стават за украшение, за нещо, което да си гледаш докато работиш, нещо за показ и театро, да ама началото и краят на всичко, началото и краят е да помагаш на хората, когато животът е на ръба. Дори и на хора, които никак не харесваш. Със звездите то е лесно, с хората е зорът.
След като тя свърши да говори, изминаха още няколко секунди преди птичките отново да запеят.
- Както и да е, поне аз си мисля така, - завърши тя с такъв тон, сякаш подозираше, че е задълбала малко повече отколкото е възнамерявала.
Тя се обърна когато Тифани не каза нищо в отговор и видя, че тя е спряла и застанала посред пътеката с вид на мокра кокошка.
- Добре ли си, бре момиче? - попита тя.
- Аз бях! - проплака Тифани - Роилникът беше мен! Не просто мислеше с мозъка ми, ами използваше моите си мисли! Той използваше само каквото намереше в главата ми! Всичките тези обиди, цялата тази... - тя преглътна - ... тази гаднярщина. Всичко това си бях аз със...
- ... без онази част от тебе, която беше заключена, - намеси се рязко Госпожа Вихронрав - Не забравяй това.
- Да но все пак... - продължи Тифани, мъчейки се да изкара цялата насъбрала се горчилка.
- Заключената част е тази, която е от значение, - настоя Госпожа Вихронрав - Да се научиш как да не правиш неща е също толкова трудно, колкото и да се научиш как да ги правиш. А може и по-трудно да е. В света щеше да има бая повече жаби, ако аз не се бях научила как да не превръщам хора в тях. А и големи розови балони също.
- Недей, - потръпна Тифани.
- Ей за това е всичкото обикаляне и лекуване и прочее, - продължи Госпожа Вихронрав - Добре де, също и защото от това на хората им става малко по-добре, разбира се. Но като го правиш, това те вкарва в средоточието ти та да не се лашкаш. Дава ти мярка. Пази ти човещината, не ти дава да изкикотиш. Също като твоята баба с овцете, които поне според мен са също толкова глупави, инатливи и неблагодарни като хората. Да не си мислиш сега, че като си се вгледала добре в себе си, си намерила зло? Ха! Това зло, дето аз съм го виждала, ти изобщо не си го и сънувала. А сега най-сетне ще спреш ли да се цупиш.
- Какво? - тросна се Тифани.
Госпожа Вихронрав се изсмя, от което Тифани внезапно я обзе ярост.
- Да, вещица от глава до подметките на ботушите си, - каза тя - Ти си тъжна, а някъде изотзад се наблюдаваш как си тъжна и си мислиш „Ох, горкичката аз”, а още по-отзад си бясна, че аз не почвам едно „Айде, айде сега, бедничката ми”. Та чуй сега какво ще му кажа аз на Третия ти Акъл, защото искам да говоря с онова момиче, което тръгна да се бие с кралица на феите без друго оръжие освен тиган, а не с някакво детенце самосъжаляващо се и циврещо най-окаяно!
- Какво! Аз не цивря окаяно! - викна Тифани, забързвайки се докато не стигна само на един пръст от старата вещица - А онези приказки за това как да си мила с хората, те какво бяха, а?
Над главите им от дърветата западаха листа.
- Като е за друга вещица, то не се брои, особено пък като е за такава като тебе! - отсече Госпожа Вихронрав и я смуши с пръст твърд като дърво.
- Я? Я? Това пък какво ще да значи, а?
Един елен хукна да бяга от гората. Задуха вятър.
- Такава, която не внимава, детенце!
- Защо, да не би да съм пропуснала нещо, което ти да си забелязала... дъртачке такава?
- Може и да съм дъртачка, но от мен да знаеш, роилникът още е наблизо! Ти само го изхвърли навън него! - викна Госпожа Вихронрав.
От дърветата панически се разхвърчаха птички.
- Знам! - изкряска Тифани.
- Нима? Наистина ли? И откъде знаеш?
- Защото частица от мен все още е в него! Частица от мен, за която по-добре да не бях знаела, благодаря много! Мога да я усетя там някъде! А като стана дума, ти пък откъде знаеш!
- Защото съм страшно добра вещица, ето защо, - изръмжа Госпожа Вихронрав, а зайците се заровиха по-надълбоко в дупките си да отмине бурята - И какво очакваш да правя с тая твар, докато ти ми седиш тук и ми хленчиш, а?
- Как смееш! Как смееш! Това си е моя отговорност! Аз ще си се оправям, благодаря покорно!
- Ти ли? С роилника ли? Ще ти трябва нещо повече от тиган! Та те не може да се убият!
- Ще намеря начин! Една вещица се оправя с нещата!
- Ха! Ще ми се да го видя това!
- Ще го направя! - изкрещя Тифани.
Заваля.
- Я? Значи знаеш как да го нападнеш, така значи?
- Не ставай глупава! Не мога! То може винаги да ми се измъкне! Ако ще, може и в земята да потъне! Но ще дойде пак да ме потърси, схващаш ли? Мен, а не когото и да е другиго! Знам си аз! И този път аз ще съм готова!
- Ама наистина ли? - скръсти ръце пред гърдите си Госпожа Вихронрав.
- Да!
- Кога?
- Сега!
- Не!
Старата вещица вдигна ръка.
- Мир да бъде на това място, - рече тихо тя и вятърът затихна, а дъждът спря - Не, все още не, - продължи тя, когато мирът отново се възцари - То все още не те е нападнало. Не намираш ли това за малко странно? Ако си имаше език, щеше да си ближе раните. И ти всъщност още не си готова, каквото и да си мислиш. Не, ние ще трябва да направим нещо друго, нали така?
Тифани остана без думи. Приливът на яростта в нея бушуваше толкова горещ, че чак и пареше на ушите. Госпожа Вихронрав обаче се усмихваше. Тези двата факта нещо не се връзваха помежду си.
Първата и мисъл беше: „Ама аз съм се развикала на Госпожа Вихронрав! Казват, че ако я порежеш с нож, няма да пусне кръв, докато тя сама не поиска! Казват, че когато някакви вампири я ухапали нея, те всички закопнели за чай със сладки бисквитки. Тя може всичко, може да е навсякъде! А аз пък да взема да я нарека дъртачка!
А Вторият и Акъл каза: „Ами че тя си е такава”.
И Третият и Акъл каза: „Да, тя е Госпожа Вихронрав. И нарочно гледа да те ядоса. Защото като си пълна с гняв не остава място за страх”.
- Пази си го този гняв, - каза Госспожа Вихронрав все едно и беше прочела мислите - Скътай го в сърцето си, запомни откъде е произлязъл, запомни го как изглежда, запази си го за когато ти потрябва. Но засега вълкът е някъде дълбоко в горите, а ти трябва да те погрижиш за стадото.
Това е то гласът, помисли си Тифани. Тя наистина говори на хората също както Баба Болежкова говореше на овцете, само дето май почти не попържа. Но пък се чувствам... ами по-добре.
- Благодаря ви, - каза тя.
- И това включва и г-н Щъкачев.
- Да, - кимна Тифани - Знам.



Тема Глава 10нови [re: de Cyrvool]  
Автор de Cyrvool (непознат )
Публикувано16.05.10 22:15



Глава Десета
Късен цвят


Беше... интересен ден. Всеки в планините знаеше за Госпожа Вихронрав. Нямаш ли им уважението, както казваше тя, нищо нямаш. Е днес тя го имаше преизобилно. По малко от него намазваше даже и Тифани.
Държаха се с тях като с някакви кралски особи. Ама не от онези, които ги мъкнат към ешафода или се канят да им сторят нещо гадно с нажежен до червено ръжен, а от оня другия вид, когато хората си тръгват като замаяни и си казват неща като: „Ама тя наистина ми каза здравей на мене, много любезно! Никога повече няма да си мия тая ръка!”
Не че много от хората с които те си имаха работа, изобщо си миеха ръцете, отбеляза си Тифани с гнусливостта на мандраджийка. Да но хората се струпваха край посетените от тях къщурките, гледаха и слушаха, а някои се промъкваха до Тифани за да я помолят за неща като: „Тя би ли склонила да дойде на чаша чай? Измила съм нашта чашка!”. А във всяка градина покрай която минаваха, както забеляза Тифани, кошерите внезапно се пръсваха от дейност.
Тя отмяташе работа, мъчейки се да остане спокойна, мъчейки се да мисли само за работата си. Лечителството го правиш колкото се може по-чисто, а ако се случи да е нещо гнусно, само си мислиш, колко по-хубаво ще стане, като свършиш. Тя чувстваше, че Госпожа Вихронрав не би одобрила този подход. Но пък и на Тифани не и харесваше нейният. Тя постойнно лъ... тя постоянно не казваше истината.
Например нужникът на Радълови. Г-ца Здравомислова на няколко пъти най-подробно беше обяснявала на г-н и г-жа Радъл, че той е прекалено близо до кладенеца им, така че питейната им вода е пълна с мънички, ама много мънички същества, от които децата им се разболяват. Те я изслушваха най-внимателно, за който ще път вече да слушаха лекцията, но така и не си преместваха нужника. Госпожа Вихронрав обаче им каза, че белята била заради караконджули, които ги привличала вонята, и когато рекоха да си тръгват, г-н Радъл с трима приятели вече копаеха нов кладенец на другия край на двора.
- То, знаете ли, наистина се причинява от мънички същества, - изтъкна иТифани, която веднъж беше дала на един странстващ учител цяло яйце за правото да се нареди на опашката за неговия „** Поразителен Микроскопичен Уред! Зоологическа Градина във Всяка Капка Вода от Локва! **”
На следващия ден тя замалко не премаля от непиене на вода. Ами че някои от онея неща бяха космати.
- Тъй ли било? - подметна саркастично Госпожа Вихронрав.
- Да. Тъй е. А г-ца Здравомислова държи да им казва истината!
- Хубаво. Тя е прекрасна, честна жена, - каза Госпожа Вихронрав - Но ако питаш мен, най-добре разкажи на хората някоя приказка, която ще разберат. Точно сега, чини ми се, ще ти трябва доста да промениш света, а може би и няколко пъти да блъснеш глупавата корава глава на г-н Радъл в стената преди той да повярва, че някой може да се поболее от пиенето на мънички невидими гадинки. А докато си заета с това, тея техни дечица ще си боледуват ли боледуват. Караконджулите обаче, виж, това той го разбира. От приказка на приказка нещата си потръгват. А като се видя утре с мис Тик, ще и кажа че си е крайно време онея нейните скитащи даскали да почват да се вясват и тъдява.
- Добре де, - неохотно се съгласи Тифани - но вие казахте на г-н Ъмбрил обущаря, че болките в гърдите щели да му се оправят, ако един месец наред ходел всеки ден до водопада на Срутлива Урва и хвърля във вира по три лъскави камъчета за водните духове! И на това му се вика лечение!
- Не му се вика лечение, но той си мисли че е. Тоя човек твърде много седи прегърбен. По пет мили разходка на свеж въздух всеки ден за един месец ще го облекчат като стой ти гледай, - отвърна Госпожа Вихронрав.
- О, - възкликна Тифани - Още една приказка ли?
- Щом казваш, - пробляснаха очите на Госпожа Вихронрав - А и знае ли човек, може пък водните духове да се отблагодарят за камъчетата.
Тя забеляза изражението на Тифани и я потупа по рамото:
- Хайде сега, госпожице. Речи го ако щеш така. Твоята работа в бъдеще ще е да направиш света по-добър. А моята работа днес е да се погрижа всички да го докарат до там.
- Добре, ама според мен... - започна Тифани, но застина.
Тя се взря в горите между нивичките в долините и стръмните склонове на планините.
- То е още тук някъде, - каза тя.
- Знам, - каза Госпожа Вихронрав.
- Дебне наоколо, но се пази от нас.
- Знам, - каза Госпожа Вихронрав.
- Какво си мисли че прави?
- В него има частица от теб. А ти какво мислиш, че прави?
Тифани се опита да мисли. Защо ли не ще да я напада? Е, вярно, че тя този път ще е по-подготвена, но пък то е силно.
- Може би чака докато пак падна духом, - предположи тя - Но ми се върти една мисъл. Която обаче е безсмислена. Все си мисля за... трите желания.
- Желания за какво?
- Не знам. Май е глупаво.
Госпожа Вихронрав рязко спря:
- Не, не е. Някаква дълбоко заровена част от теб се опитва да ти каже нещо. Просто го запомни за после. Защото сега...
Тифани въздъхна:
- Да, знам. Г-н Щъкачев.

Никой не е пристъпвал към бърлога на дракон с повече трепет, отколкото тя сега към къщичката в буренясалата градина.
Тифани се спря на градинската порта и се озърна, но Госпожа Вихронрав беше дипломатично изчезнала. Може пък да си е намерила някой да я почерпи чаша чай с бисквитки. Та тя практически си живее на тях!
Тя отвори портата и пое по пътеката.
Не може да кажеш: „Вината не беше моя”. Не може да кажеш: „Това не ми влиза в отговорностите”.
Може да кажеш: „Сега ще се оправя с това”.
Няма нужда да го искаш. Но трябва да го свършиш.
Тифани си пое дълбоко въздух и прекрачи прага.
Г-н Щъкачев беше на стола си току до вратата, дълбоко заспал, демонстриращ на целия свят широко отворена уста с жълти зъби.
- Ъъъ... здравейте Г-н Щъкачев, - изписука Тифани, но явно не беше достатъчно силно - Аз само, ами, да ви видя, дали, такова, всичко е... ами наред...
Все пак се разнесе хрип и той се събуди, промлясквайки с устни колкото да отмие съня от устата си.
- Я, ти ли си? Добър ти ден, - той се поизправи малко и се загледа някъде оттатък вратата без да и обръща внимание.
Може пък да не се сети да попита, мислеше си тя, докато разтребваше, бършеше, изтупваше възглавниците и, няма какво да се превземаме толкова, изпразваше гърнето. Но замалко не изпищя когато ръката му се изстреля, сграбчи я за китката и старецът я погледна умолително.
- Само да фърлиш едно око на сандъчето, а Мери? Хайде де, преди да си идеш, а? Щото дочух аз тая нощ някакво подрънкване. Та да не би някой от пустите му крадци да се е намъкнал?
- Да, г-н Щъкачев, - отговори Тифани докато си мислеше „Самоданесъмтуксамоданесъмтук!”
Тя изтегли сандъка изпод леглото. Нямаше избор.
На усет беше тежък. Тя се изправи и повдигна капака.
Пантите проскърцаха и настъпи тишина.
- Добре ли си, бе мойто‘миче? - обади се г-н Щъкачев.
- Ъъъ... - започна Тифани.
- Там ли си е всичко? - разтревожи се старецът.
Умът на Тифани беше станал на боза.
- Ъъъ... всичко си е тук, - успя да каже тя - Ъъъ... само че сега всичкото е злато, г-н Щъкачев.
- Злато ли? Хайде де! Я не ме занасяй бе, ‘миче. Че аз злато цял живот не съм видял бе!
Тифани остави сандъчето в скута на стареца, колкото може по-нежно и той зяпна.
Тя беше познала изтърканите монети. Пиктситата в могилата ги ползваха за чинии. По тях е било изписано нещо, но бяха твърде изхабени за да се различи какво точно.
Златото обаче си беше злато, каквото и да пишеше или да не пишеше на него.
Тя обърна рязко глава и беше сигурна че мярна нещо мъничко и рижичко да изчезва в сенките.
- Брей да му се не види, - продума г-н Щъкачев - Брей да му се не види.
Това за известно време май изчерпа разговора. После той пак проговори:
- Множко са си тея парички да ги похарчи човек за едно погребване. А и нещо не се сещам да съм си ги спестил. То като гледам с тях може и цял крал да се погребе.
Тифани преглътна. Не можеше тя да я остави тая работа така. Просто не можеше.
- Г-н Щъкачев, има нещо, което трябва да ви кажа, - проговори тя.
И му го каза. Всичкото, а не само по-пригледната част. Той си седеше и я слушаше внимателно.
- Брей че работа, - изкоментира той, когато тя свърши.
- Ами... съжалявам, - не се сети какво друго да каже тя.
- Та значи ми казваш, тъй де, че щото оня дзвер те е накарал да ми задигнеш паричките за погребението, тъй де, ти си мислиш, че онея твоите приказните приятелчета са ми напълнили мойто сандъче със злато, така че ти да не загазиш, нал’тъй?
- Ами май да, - отговори Тифани.
- Е хубаво тогаз, то аз май трябва да ти благодаря, - каза г-н Щъкачев.
- Какво?
- Тъй де, чини ми се на мене, че да не беше извадила среброто и медта, то вътре нямаше да се събере сичкото туй ми ти златце, нал’тъй? - обясни г-н Щъкачев - А като гледам, то на оня твоя мъртвия крал там горе на твойте ридове, тея жълтички надали ще му потрябват.
- Да, обаче...
Г-н Щъкачев се разрови в сандъчето и извади жълтица, с която можеше да се купи цялата му къща.
- Ей на малко нещичко и за теб, мойто ‘миче, - каза той - Да си имаш за панделки и таквиз работи…
- Не! Не мога! Няма да е честно! - запротестира отчаяна Тифани.
Всичко беше тръгнало съвсем накриво!
- Брей, хубава работа, - светлите очи на г-н Щъкачев я изгледаха проницателно - Е тогава да го кажем, че е за отплата за ей тая задачка, дето ще отърчиш да ми я свършиш, а? Ще изприпкаш горе по тея ми ти стълби, дето мен вече хич ме няма да ги катеря, та да ми донесеш черния ми костюм дето е закачен зад вратата, а в долапа от оня край на леглото има чиста риза. Освен туй ще ми лъснеш обувките и ще ми помогнеш да стана, а после май и сам ще си вървя по селото. Щото, видиш ли, множко са си тея парички да ги изхарчи човек за едно погребение, ама като гледам са си баш добре като да се дигне сватба, та ще взема аз да предложа предложение на вдовицата Тъси да вземе че да се съпрегне в съпружество с мен!
За това последното изречение трябваше известно обмисляне, след което Тифани попита:
- Наистина ли?
- Наистина, я, - г-н Щъкачев с мъка се изправи на крака - Чудна жена си е тя, мераклийски го прави пая с говеждо и лук и пълен набор свои си зъби си има. Туй го знам, щото тя ми ги показа. Най-малкото и момче и е намерило чудни купешки зъби чак от големия град, а колко хубаво и стоят само. А е толкова добра, че един ден ми ги зае, като ми се опъна едно парче свинско, а как да забрави човек такава добрина.
- Ъъъ... и не мислите ли че първо би трябвало да си помислите за това? - каза Тифани.
Г-н Щъкачев се изсмя.
- Да мисля ли? Няма кякво да му се мисли, бре девойче! И коя си ти да разправяш на стар и патил човек като мен, какво трябва да мисли? Че аз деветдесет и един лазарника съм изкарал, не е шега работа туй! А още мърдам! Да не говорим, че като я гледам как и бляскат на вдовицата Тъси очичките, май няма да си прави оглушки като и кажа каквото има да се каже. Много бляскане на очички съм видял аз през годинките ми, та знам кое как е. А и комай и това, че проимах изневиделица цял сандък злато ще да позаглади нещата, както би казал татко ми, мир на праха му.
За да се облече на г-н Щъкачев му потрябваха десет минути, много мъки и попържни, и изобщо никаква помощ от страна на Тифани, на която беше казано да се обърне с гръб към него и да си запуши ушите с ръце. След това тя трябваше да му помогне да излезе в градината, където той захвърли единия бастун и размаха пръст към бурените.
- А утре като ви подкарам аз вас с косата! - закани се тържествуващо той.
На градинската порта той се хвана за един от стълбовете и задъхан се изтегли до почти вертикално положение.
- Е значи, - поде той леко нервно - Ако не сега то кога. Като ме гледаш, добре ли изглеждам?
- Добре изглеждате, г-н Щъкачев.
- Нищо изцапано? Нищо откопчало се?
- Ъ... нищо такова, - успокои го Тифани.
- А косата ми как е?
- Ами... вие нямате коса, г-н Щъкачев, - напомни му тя.
- Да бе. Вярно. Ще трябва да си купя значи една какмусевикаше-де, от онези като калпаци от коса? Ще ми стигнат ли за това парите, как мислиш?
- Перука ли? Ще можете да ги си купите хиляди, г-н Щъкачев!
- Ха! А така, - блесналите му очи обходиха градината - Някакво цвете ще се намери ли? Че не виждам добре... А да... очило ми трябва на мене, виждах го веднъж аз, такова едно стъклено, като погледнеш, виждаш все едно очите са ти новички. Само като за мене... дали ще ми стигне като за очило?
- Г-н Щъкачев, - увери го Тифани - ще ви стигне за каквото си поискате.
- Ей, златна ти уста! - възкликна г-н Щъкачев - Точно сега обаче, ще ми трябва на мене една букет-китка цветя, момичето ми. Че как без цветя жена да ухажвам, а цветя хич не виждам. Да е останало нещо?
Сред бурените и трънаците в двора имаше тук таме и по някоя роза. Тифани изтича да вземе нож от кухнята и направи от тях букет.
- Ей, хубаво, - одобри той - Късен цвят, тамън като мене!
Той ги стисна здраво в свободната си ръка и после изведнъж се намръщи, замлъкна и застина като истукан...
- Щеше ми се моят Тоби и мойта Мери да можеха да дойдат на сватбата ми, - проговори тихо той - Да, но те, знаеш ли, умряха.
- Да, - продума Тифани - Знам, г-н Щъкачев.
- А ми се ще също и мойта Нанси да беше жива, макар че както се каня да се женя за друга жена, това май не е много разумен мерак. Ха! Че то кажи го всички които познавам са все мъртви - г-н Щъкачев известно време се вглеждаше в букета и после пак изправи рамене - Да ама нищо не може да се стори за това, нали тъй? Дори и за пълен сандък злато!
- Тъй е, г-н Щъкачев, - гласът на Тифани издрезгавя.
- Ей, ама недей плака, бре момиче! Слънчице грее, птички пеят, а каквото е минало не можеш го върна, нали? - тръгна да я ободрява г-н Щъкачев - А и Вдовичката Тъси чака!
За миг на лицето му се мярна паника и той прочисти гърло:
- Ама аз нали не мириша на лошо, а?
- Ами... само на нафталин, г-н Щъкачев.
- Нафталин? Че какво му е на нафталина? Хубаво значи! Айде, че нямам време за губене!
И само с един бастун, размахвайки ръката си с цветята за равновесие, г-н Щъкачев потегли с изненадваща бързина.
- Е, - проговори Госпожа Вихронрав, когато той с развяващи се пешове на сетрето си сви зад ъгъла - Добре мина, нали?
Тифани се огледа. Госпожа Вихронрав все така никаква не се виждаше, но все някъде тук трябваше да не се вижда. Тифани присви очи към нещо, което несъмнено си беше стара стена с леко попълзял я бръшлян, и едва когато вещицата се размърда, тя я видя. Нито беше направила нещо с дрехите си, нито някаква магия, доколкото можеше да каже Тифани, тя просто се беше ... сляла.
- Ами да, - каза Тифани, извади кърпичка и си изсекна носа.
- Но нещо те гложди, - подкара я вещицата - Мислиш си, че не биваше да свърши така, нали?
- Не! - отрече разгорещено Тифани.
- Да не мислиш, че щеше да е по-добре той да бъде погребан в някой евтин ковчег платен от селото?
- Не! - Тифани закърши ръце. Госпожа Вихронрав беше язвителна като цяло поле карфици - Но... добре де, някак си не изглежда... честно. Искам да кажа, щеше ми се Фийгълите да не бяха направили това. Сигурна съм, че можех ... да се оправя все някак си, да спестявам...
- Живеем в нечестен свят, детето ми. Радвай се, че имаш приятели.
Тифани погледна нагоре, там където свършваше гората.
- Да, - каза Госпожа Вихронрав - Но не е там.
- Тръгвам си, - обяви Тифани - Мислих си за това и сега ще си тръгна.
- С метла ли? - подпита Госпожа Вихронрав - Няма да е достатъчно бъ...
- Не! Че накъде да отлетя? За вкъщи ли? Не искам да го карам там! Освен това не мога просто да отхвърча нанякъде и да го оставя да вилнее наоколо! Когато то... когато аз го срещна, не искам наблизо да има хора, разбирате ли? Знам какво мога... какво то може да направи като се ядоса! Че аз наполовина убих г-ца Здравомислова!
- А ако то те последва?
- Много хубаво! Ще го взема с мен там горе! - Тифани махна към планините.
- Сам сама?
- Нямам избор, нали?
Госпожа Вихронрав и хвърли един поглед, който продължи твърде дълго.
- Не, - рече тя - Нямаш. Нито пък аз. Ето защо аз ще дойда с теб. Без спорове, госпожице. Че как ще ме спреш, а? А, това ми напомня за ... онея тайнствените синини на г-жа Тауни, та те са от това, че г-н Тауни я бие, а бащата на бебето на г.ца Бързакова е младият Фред Търви. Може да споменеш това на г-ца Здравомислова.
Докато говореше една пчела и излетя от ухото.

Стръв, мислеше си Тифани няколко часа по-късно докато се качваха от къщичкета на г-ца Здравомислова накъм високопланинските ливади. Дали не съм стръв, също както в старо време когато ловците ще вържат някъде агне или яре за да примамят вълците?
Тя има план как да убие роилника. Знам си, че има. Измислила е нещо. То ще дойде за мен, а тя само ще махне с ръка и готово.
Сигурно си мисли, че съм глупава.
Спориха, разбира се. Но Госпожа Вихронрав беше направила една гадна лична забележка. Която беше: „Ти си на единайсе години”. Ей така. Ти си на единайсе и какво ще каже г-ца Здравомислова на родителите ти? Извинявайте много за Тифани, но ние я оставихме да иде сам самичка да се бие с едно прадревно чудовище, което не може да се убие и каквото остана от нея е в този буркан?
В този момент към нея се беше присъединила и г-ца Здравомислова, почти разплакана.
Ако Тифани не беше вещица, щеше да се разплаче, че всички са толкова несправедливи!
Всъщност обаче бяха справедливи. Тя знаеше, че са справедливи. Те мислеха не само за нея, а и за другите хора, а Тифани се намрази (добре де, мъничко), че самата тя не беше помислила за това. Но беше толкова подло от тяхна страна да изберат точно този момент да са справедливи. Ей това беше несправедливо.
Никой не и беше казал, че е само на девет, когато потегли за страната на Феите въоръжена само с тиган. Вярно, то никой друг не знаеше, че тя отива там, освен Нак Мак Фийгъл, а тя беше много по-висока от всеки от тях. Щеше ли да отиде там, ако знаеше, какво я чака? - замисли се тя.
Да. Щях.
И ще се изправиш срещу роилника, нищо че не знаеш как да го победиш?
Да. Ще се изправя. В него има частица от мен. Може и да мога да сторя нещичко...
Да, но не си ли поне ей толкова доволна, че Госпожа Вихронрав и г-ца Здравомислова спечелиха спора, така че сега потегляш на бой много безстрашно, но случайно те съпровожда, напълно пряко волята ти, най-могъщата жива вещица?
Тифани въздъхна. Ужасно е, когато собствените ти мисли се съюзят срещу теб.
Фийгълите нямаха нищо против тя да излезе срещу роилника. А имаха против това да не ги пуснат да дойдат с нея. Тя си знаеше, че много ги обиди. Обаче, както беше заявила Госпожа Вихронрав, това си бяха баш потайнювки и в тях нямаше място за Фийгъли. Ако роилникът дойдеше, не на сън, а наяве, той нямаше да има нищо, което да можеше да се ритне или джасне с глава.
Тифани се беше опитала да им държи една кратка благодарствена реч, но Роб Секигоопрай и беше обърнал гръб със скръстени ръце. Изобщо не беше минало добре. Но старата вещица си беше права. Те можеше да пострадат. Бедата беше, че ако обясняваш на някой Фийгъл, колко опасно може да стане, това само още повече го ентусиазира.
Тя ги остави да се карат помежду си. Хич не беше минало добре.
Сега обаче всичко това вече беше зад гърба и, в повече от един смисъл. Дърветата покрай пътеката бяха не толкова бухнали, а по-заострени, или, както щеше да каже Тифани, ако беше чела повече за дървета, широколистните видове бяха отстъпили пред иглолистните.
Можеше да усети роилника. Той вървеше след тях, но далече отзад.
Ако човек трябва да си представи главна вещица, нямаше да си представи точно Госпожа Вихронрав. Щеше да си представи г-жа Уховрътска, която се плъзгаше по пода все едно е на колелца и носеше рокля черна като тъмнината в дълбоко подземие, докато Госпожа Вихронрав беше просто старица с набръчкано лице и мазолести ръце и роклята и беше черна като нощта, която никога не е толкова черна колкото си мислят хората. А и полите и бяха изцапани и поразнищени.
„От друга страна, - обади се Вторият и Акъл - ти веднъж нали купи на Баба Болежкова порцеланова пастирка? Цялата синьо-бяла и лъскава?”
Първият и Акъл помисли: „Е, да, но тогава бях много по-малка.”
А Вторият и Акъл продължи: „Да но коя беше истинската пастирка? Лъскавата госпожичка с хубавата чистичка рокля и панделките по обувките или старицата която газеше през снега с ботуши с полепнало по тях сено и наметнала стар чувал?”
И тогава Госпожа Вихронрав се препъна. И много бързо си възстанови равновесието.
- Много са нестабилни тея камъни по пътеката, - каза тя - внимавай с тях.
Тифани погледна. Нямаше чак толкова много камъни, а и те не изглеждаха кой знае колко разклатени.
Колко ли стара беше Госпожа Вихронрав? Това беше още един въпрос, който никак не и се искаше да си беше задавала. Тя беше слаба и жилава, също като Баба Болежкова, като онзи вид хора, които просто не спират. Да, но един ден Баба Болежкова си беше легнала и повече не стана, просто ей така...
Слънцето залязваше. Тифани усещаше роилника също както се усеща, че някой те наблюдава. Горите загърнали планината като с шал се бяха смълчали.
Накрая вещицата спря на едно място където скалите се изправяха като колони сред почвата. Седна, облегна се на един голям камък и каза:
- И това ще свърши работа. Скоро ще се мръкне, а с всичките тея нестабилни камъни може и глезен да си навехнеш.
Наоколо се въргаляха огромни балвани, големи като къщи, срутили се някога от планината. Чукарите започваха съвсем наблизо и каменната урва като че надвисваше над Тифани като вълна. Мястото беше пустинно. Всеки звук отекваше.
Тя седна до Госпожа Вихронрав и отвърза торбата, която г-ца Здравомислова им беше приготвила за из път.
Тифани нямаше много опит в тези неща, но според книгата с приказките типичната храна за вземане на приключение беше хляб и сирене. И то твърдо сирене. Г-ца Здравомислова обаче им беше направила сандвичи с шунка, беше добавила туршия, а също и салфетки. Странна мисъл и се завъртя в главата: Може и да се мъчим да намерим начин да убием ужасяващо чудовище, но поне няма да сме целите в трохи.
Имаше и шише студен чай и торбичка с бисквити. Г-ца Здравомислова си познаваше Госпожа Вихронрав.
- Защо да не си запалим огън? - предложи Тифани.
- Как защо? Гората е доста надолу от тук за да се мъкнат чак от там съчки, а след още двайсе минути ще изгрее чудна месечина. Твоят приятел си се държи надалеч, а тук няма нищо друго което да ни нападне.
- Сигурна ли сте?
- В моите планини нищо не може да ми се случи, - отвърна Госпожа Вихронрав.
- Ама няма ли тролове и вълци и такива неща?
- О да. Колкото щеш.
- А те няма ли да се опитат да ни нападнат?
- Вече не, - отвърна и с удовлетворение глас от тъмното - Ще ми подадеш ли бисквитките, моля.
- Ето. А туршия ще обичате ли?
- От туршията получавам страшни газове.
- Е, в такъв случай...
- Ей, не съм казала не, - Госпожа Вихронрав се протегна и си взе две мариновани краставички.
Е, добре, помисли си Тифани.
Тя беше взела три сурови яйца. Схващането на цаката на плетеницата нещо беше продължило твърде дълго. Което беше просто глупаво. Всички останали момичета можеха да ги използват. А тя беше сигурна че прави всичко правилно.
Тя си беше напълнила джобовете със случайни неща. Сега ги наизвади без да гледа, уви конеца около яйцето както беше правила стотици пъти досега, хвана клечките и ги намести така, че да...
Пльок!
Яйцето се строши и се разтече.
- Нали ти казах, - отвори едно око Госпожа Вихронрав - Играчки са това. Клечки и камъни.
- Някога използвала ли си плетеница? - попита Тифани.
- Не. Не можах да им схвана цаката. Те само ми се пречкаха, - Госпожа Вихронрав се прозя, загърна се в одеялото, похъмка докато се опитваше да се намести по-удобно до скалата и след малко дишането и стана по-дълбоко.
Тифани зачака смълчана и увила се в одеялото докато не изгря луната. Беше очаквала, че така ще стане по-добре, но не стана. Преди имаше просто мрак. А сега се появиха и сенки.
До нея се разнесе хъркане. От онея сериозните, като от раздиране на платно.
Долетя тишина. Плъзна се през нощта на сребристи криле, безшумна като падащо перце, тишина въплътена в птица, и кацна на един камък наблизо. Извъртя си главата и погледна Тифани.
В този поглед имаше нещо повече от птиче любопитство.
Старицата пак изхърка. Тифани се протегна без да изпуска от очи бухала и леко я разтърси. Когато това не свърши работа тя я разтърси по-силно.
Чу се шум като че се сблъскаха три прасета, Госпожа Вихронрав отвори очи и проговори:
- Буу-ху?
- Един бухал ни гледа! Съвсем до нас!
Изведнъж бухалът примигна, погледна Тифани като че недоумяващ какво прави тук, разпери криле и се изгуби в нощта.
Госпожа Вихронрав си разтърка гърлото, прокашля се и каза прегракнало:
- Разбира се че беше бухал, бе дете! Десет минути ми трябваха да го примамя толкова наблизо! А сега просто млъкни, та аз да почна отначало, иначе ще трябва да се оправям с прилеп, а като излезеш с прилеп дори и за малко, накрая почваш да мислиш, че можеш да виждаш с ушите си, което не е работа за една прилична жена!
- Но вие хъркахте!
- Не хърках! Само малко си отпочивах, докато си примамя бухал! Да не ме беше тръскала, та да подплашиш птицата, вече щях да съм там горе, с цялата околност пред очите ми.
- Вие... обземахте ума и? - ахна смутено Тифани.
- Не! Аз да не съм някой от твойте роилници, я! Аз само... да го позаема... малко на стоп... само да го подтикна лекичко, така че то изобщо да не ме забележи. А сега опитай да поспиш!
- Ами ако роилникът...?
- Ако наближи, аз ще съм тая, която ще ти каже! - изсъска Госпожа Вихронрав и пак легна, след което пак рязко вдигна глава и добави - И не хъркам!
След половин минута тя пак захърка.
А след още няколко минути се върна бухалът, или пък може да беше друг бухал. Кацна безшумно на същия камък, постоя малко и отлитна. А вещицата спря да хърка. Нещо повече, спря и да диша.
Тифани се наведе над нея и след малко наканване допря ухо до костеливите и гърди, да види дали има пулс.
Собственото и сърце се сви като че в юмрук...
... заради онзи ден, когато намери Баба Болежкова в колибката и. Тя си лежеше мирно на тесния железен креват, но още като стъпи там, Тифани веднага беше разбрала, че нещо не е наред...
Туп.
Тифани преброи до три.
Туп.
Е добре, все някакъв пулс имаше.
Много бавно, така както расте клон, се занадига една вкочанена ръка. Плъзна се като ледник в един джоб и се върна държаща голямо парче картон, на който беше написано:
НИ СЪМ
УМРЬЯЛА
Тифани реши, че няма да спори. Но все пак зави по-плътно старицата, а и себе си уви с одеялото.
И на лунна светлина реши пак да опита с плетеницата.
Все ще може да я накара да свърши все нещо. Може би ако...
На лунна светлина, тя много, ама много внимателно...
Пльок!
Яйцето се строши. Яйцата всеки път и се трошаха и й беше останало само едно. Тифани не смееше да опита с бръмбар, дори и ако можеше да намери такъв. Щеше да е твърде жестоко.
Тя се облегна и се загледа в сребристо черния пейзаж, а Третият и Акъл помисли: Няма да дойде.
Защо?
И тя си помисли: Не знам, откъде знам. Но знам. То се пази. Знае, че Госпожа Вихронрав е с мен.
И тя си помисли: Че откъде ще знае това? То си няма ум. Не знае, какво е това Госпожа Вихронрав!
Трябва още да си помисля, - помисли Третият Акъл.
Тифани се сгуши до скалата.
Понякога в главата и беше твърде... гъчкано...
И изведнъж стана сутрин, грейна слънце, по косата и имаше роса, мъгла се надигаше от земята като пушек... а един орел седеше на камъка, където снощи беше бухалът и ядеше нещо космато. Виждаше ясно всяко перце по крилете му. Той преглътна, изгледа Тифани с бясното си птиче око и отхвръкна нанякъде развихряйки мъглата.
Госпожа Вихронрав до нея пак захърка, което Тифани реши че значи, че е пак в тялото си. Тя смуши старицата и звукът от постоянно хрррр-фиу стана на хълцук.
Старицата седна кашляйки и махна раздразнено ръка към Тифани да и подаде шишето с чая. Не проговори докато не гаврътна половината.
- Кой каквото ще да казва, ама заекът сготвен повече го бива, - забеляза задъхано тя връщайки тапата на шишето - А и да е одран!
- Вие сте обзела... заела орела? - ахна Тифани.
- Ами че как. Да не искаш да карам горкото бухалче да хвърчи след съмване, само за да поогледам. Той цяла нощ ловуваше съсели, а, повярвай ми, и суров заек е по-добре от съсел. Не си го и помисляй това, да ядеш съсели.
- Няма, - обеща Тифани с твърдото намерение да го спазва - Госпожо Вихронрав, мисля, че се сещам, какво прави роилникът. Той мисли.
- Аз пък си мислих, че той няма мозък!
Тифани остави мислите си да говорят сами за себе си.
- Но в него нали има ехо от мен, нали така? Не може да няма. Той нали си има ехо от всеки когото е... бил. Все нещо трябва да има и от мен. Аз знам, че той е там някъде, а той знае, че аз съм тук с вас. И затова той се пази.
- Я? И защо така?
- Защото го е страх от вас, така ми се струва.
- Ха! Това пък защо?
- Да, - каза простичко Тифани - Това е защото и мен ме е страх. Малко.
- Леле мале. Наистина ли?
- Да, - повтори Тифани - Той е като бито куче, което не ще да избяга. Не разбира какво лошо е направило. Но... има още едно нещо... още малко и ще ми дойде тази мисъл...
Госпожа Вихронрав не каза нито дума. Лицето и стана безизразно.
- Добре ли ви е? - обезпокои се Тифани.
- Просто ти оставях време да ти дойде оная мисъл, - отговори Госпожа Вихронрав.
- Извинявайте. Вече я загубих. Но пък... не подхождаме към роилника правилно.
- О, нима? И защо така?
- Защото... - бореше се със собствената си мисъл Тифани - Мисля, че е защото не искаме да подходим към него правилно. Става дума за ... третото желание. А не знам, какво ли значи това.
- Продължавай да я ръчкаш тази мисъл, - посъветва и вещицата, след което погледна нагоре и добави - Имаме си компания.
На Тифани и трябваха няколко секунди докато засече каквото беше видяла Госпожа Вихронрав - петънце на границата на горите, малко и тъмно. После то се оформи в образа на Петулия, летяща бавно и боязливо на няколко стъпки над пущинака. От време на време тя скачаше от метлата и я наместваше в малко по различна посока.
Като стигна до Тифани и Госпожа Вихронрав тя пак скочи, припряно сграбчи метлата и я насочи към една голяма канара. Метлата опря в нея и зависна там мъчейки се да прелети право през скалата.
- Ъъъ, извинявайте, - проговори задъхано Петулия - Но не винаги успявам да я спра, а така е по-добре, отколкото да си мъкна котва... Ъъъ.
Тя започна да прави реверанс на Госпожа Вихронрав, някъде накъм половината път се сети, че е вещица и се опита да го превърне в поклон, което е гледка, за която хората и пари можеше да плащат. Накрая тя се оказа сгъната на две, а отнякъде долетя жалното и гласче:
- Ъъъ, ще ми помогнете ли, моля ви? Май че Тримонтанската ми Октограма ми се е закачила за Кесията на Деветте Билки...
Последва минута и нещо решаване на главоблъсканици, като Госпожа Вихронрав не спираше да мърмори „Играчки, нищо повече от играчки” докато разплитаха разните му огърлици и гривни.
Накрая Петулия се изправи, цялата изчервена. Видя изражението на Госпожа Вихронрав и побърза да си свали шапката и я хвана с две ръце пред гърдите си. Което беше знак на уважение, но също така значеше, че две стъпки дълго остро нещо е насочено срещу тях.
- Ъъъ... минах да видя г-ца Здравомислова и тя ми каза, че сте излезли да се биете срещу някаква ужасия, - заобяснява тя - Ъъъ... така че аз си помислих най добре да ида да ви видя как сте.
- Ъъъ... това беше много мило от твоя страна, - каза Тифани.
Предателският и Втори Акъл обаче си помисли: А какво щеше да правиш, ако то ни беше нападнало, а? За момент тя си представи как Петулия е застанала пред някаква развилняла се ужасия, но не беше толкова смешно, колкото и се стори отначало. Петулия щеше да се изправи пред ужасията, трепереща от страх, дрънчаща с безполезните си амулети, почти загубила ума и дума от ужас... но все пак не отстъпваща. Та тя си беше помислила, че тук някой точно сега може да се е изправил срещу ужасия, и все пак беше дошла.
- Как се казваш, момичето ми? - попита я Госпожа Вихронрав.
- Ъъъ, Петулия Хрущялкова, госпожо. Уча се с Гунифър Чернокачулкова.
- А, Старата Майчица Чернокачулкова значи? - одобри Госпожа Вихронрав - Много е свястна. Бива я с прасетата. Добре стори, че дойде.
Петулия погледна разтревожено Тифани:
- Ъъъ, ти добре ли си? Г-ца Здравомислова каза, че си била... болна.
- Сега съм много по-добре, но много ти благодаря че ме попита, все пак, - зазапъва се окаяно Тифани - Виж, страшно съжалявам че...
- Е, нали беше болна, - успокои я Петулия.
И ето още нещо относно Петулия. Тя винаги ще мисли най-доброто за всекиго. Което беше малко стряскащо, когато, тази, за която тя се старае колкото може да мисли най-доброто, си тъкмо ти.
- Ще се връщаш ли в къщурката преди Изпитанията? - попита Петулия.
- Изпитанията ли? - съвсем се обърка Тифани.
- Изпитанията за Вещици, - поясни Госпожа Вихронрав.
- Днес, - уточни Петулия.
- Съвсем бях забравила за тях! - оплака се Тифани.
- Аз обаче не бях, - вметна спокойно старата вещица - Никога не съм пропускам Изпитанията. Нито веднъж вече от шестдесет години насам. Ще сториш ли едно добро на горката стара жена, госпожице Хрущялкова, да отпрашиш с тая твойта метла до у г-ца Здравомислова да и предадеш много здраве от Госпожа Вихронрав, която, тъй да и кажеш, ще поеме направо за Изпитанията. Тя добре ли беше?
- Ъъъ, тя жонглираше с топки без да си използва ръцете! - сподели възхитено Петулия - И знаете ли какво? В градината и видях феичка! Синичка!
- Така ли? - трепна гласът на Тифани.
- Да! Макар че беше доста мърляво. И като го попитах, наистина ли е феичка, то ми каза, че било ... ъъъ... „фея на големите гадни ужасно парливи, железно жилави копривища от Страната Дрън-дрън” и ме нарече „шашкънка”. Случайно да знаеш какво значи това?
Тифани я погледна в кръглото и, изпълнено с надежда личице. И и беше на устата да каже: „Значи някой, който обича феи”, но навреме се спря. Така просто нямаше да е честно. Тя въздъхна:
- Петулия, ти си видяла Нак Мак Фийгъл. То си е нещо като фея, вярно, но не от добрия вид. Тоест те по сърце са си добри... добре де, донякъде... но не са съвсем мили. А „шашкънка” е един вид ругатня. Макар че не мисля, че е особено лоша.
Изражението на Петулия за известно време не се промени. След което тя проговори:
- Значи все пак си беше фея, нали?
- Да де, технически погледнато.
На кръглото лице грейна усмивка.
- Е, добре тогава, сигурно и големите гадни ужасно парливи, железно жилави копривища си имат нужда от феи, също като всяко друго растение, - заключи Петулия.



Тема Re: Глава 10нови [re: de Cyrvool]  
Авторpgh (Нерегистриран)
Публикувано24.05.10 23:47



Уф,
Не се сдържах и я дочетох на руски.
Дето се вика "циганин, кога има петмез, не може да заспи, докато го не изяде"...
Много силна с книга.
С удоволствие ще я препрочета когато de Cyrvool я завърши.



Тема глава 11нови [re: de Cyrvool]  
Автор de Cyrvool (непознат )
Публикувано27.05.10 10:16



Глава Единадесета
Артър



Когато Петулия си тръгна Госпожа Вихронрав се изправи и каза:
- Да вървим, млада госпожице. Че до Крива Урва са осем мили. Докато стигнем, те вече ще са почнали.
- Ами роилникът?
- О, да заповяда ако толкова му се иска, - Госпожа Вихронрав се усмихна - А не ми се мръщи така. Там на Изпитанията ще са се събрали повече от триста вещици, а и е навън в полето. От това по-безопасно, здраве му кажи. Или да не ти се иска да срещнеш роилника точно сега? Може пък да може да се уреди. Той май не е много бърз.
- Не! - каза Тифани по-бурно отколкото и се искаше - Не, защото... то не е каквото изглежда. Не сме го подхванали правилно. Ами... не мога да обясня. Но е заради третото желание.
- Което не знаеш какво е, а?
- Да. Но скоро ще разбера, надявам се де.
Вещицата се вгледа в нея.
- Да, и аз също се надявам, - каза тя - Е добре, няма какво да се мотаем тук. Да вървим.
И като каза това, вещицата си взе одеялото и потегли, като че я теглеха с въже.
- Ама ние даже не сме закусили! - притича след нея Тифани.
- Снощи ядох колкото щеш съсели, - отвърна през рамо Госпожа Вихронрав.
- Да, но то не е като наистина да сте ги яли, нали така? - възрази Тифани - Този който всъщност ги изяде, е бил бухалът.
- Теоретично погледнато, така си е, - призна Госпожа Вихронрав - Но след всичките тези съсели дето си мислиш, че си изяла, ще се учудиш, как няма да ти се яде нищо друго на сутринта. Или оттогава нататък во веки веков.
После тя кимна към отдалечаващата се фигурка на Петулия:
- Приятелка ли ти е?
- Ами... ако ми е приятелка, аз не я заслужавам, - отговори Тифани.
- Ммм, - провлачи Госпожа Вихронрав - Е, понякога получаваме каквото не заслужаваме.
Като за възрастна жена Госпожа Вихронрав можеше да върви доста бързо. Тя крачеше ли крачеше през пущинака като че ли разстоянието и беше лично оскърбление. Но освен това я биваше и в още едно нещо.
Тя разбираше от тишина. Дългите поли на роклята и шумоляха отърквайки се в пирена, но някак си това ставаше част от фоновия шум. И в тази тишина, както си вървяха, Тифани можеше да дочуе спомените. Роилникът и ги беше оставил със стотици. Повечето бяха толкова бледи, че в тях нямаше нищо повече от леко неудобно усещане в главата, но прастарият тигър беше ярък, а преди него и онзи гигантски гущер. Те са били машини за убиване, най-могъщите създания в техния свят, някога отдавна. Роилникът ги беше завзел и двамата. И те бяха умряли в бой.
Постоянно е вземал все нови и нови тела, всеки път подлудявайки собствениците им от жажда за власт, което винаги е свършвало с това, че са ги убивали... и тъкмо когато Тифани се зачуди защо, един спомен се обади: Защото го е страх.
Че от какво ще да го е страх? - мислеше си Тифани - Нали е толкова могъщ!
Кой знае. Но е пощурял от ужас. Напълно е изкухял!
- Ти си Чувствителиян Суетон, нали? - каза Тифани и чак тогава ушите й и съобщиха, че го е казала на глас.
- Приказлив е, а? - подметна Госпожа Вихронрав - Много приказваше, докато ти спеше. Много високо мнение е имал за себе си. Като гледам, затова спомените му ще да са се запазили толкова време.
- Да, но не може да различи изкухяване от изкуфяване, - забеляза Тифани.
- Е, нали спомените избледняват, - сви рамене Госпожа Вихронрав.
И изведнъж спря и се облегна на една скала. Като че не можеше да си поеме дъх.
- Добре ли сте, госпожо? - обезпокои се Тифани.
- Като кукуряк съм, - отвърна Госпожа Вихронрав с леко хриптене - Само да си поема малко дъх. А и то само шест мили останаха.
- Забелязвам, че понакуцвате, - отбеляза Тифани.
- Така ли било? Тогава престани да забелязваш!
Викът и отекна от канарите, строг и заповеден. Госпожа Вихронрав се прокашля, когато ехото заглъхна. Тифани беше пребледняла.
- Като гледам, - промълви старата вещица - комай днес съм малко нещо сприхава. Сигурно е от съселите, - тя пак се прокашля - Онея, които ме познават или са си заслужили по един или друг начин, ми казват Баба Вихронрав. Няма да придирам, ако и ти ми викаш така.
- Баба Вихронрав? - Тифани беше от шокирана по-шокирана от този пореден шок.
- Не и технично погледнато, - добави припряно Госпожа Вихронрав - Това е на каквото му викат почетна титла, също както Старата Майчица Еди-коя-си или Добрата Стара Някоя-си или Леля Нещо-си. Да е ясно, че тая вещица е... напълно... е била...
Тифани не знаеше дали да се разсмее или да заплаче.
- Знам, - каза тя.
- Така ли?
- Като Баба Болежкова, - обясни Тифани - Тя си беше мойта баба, но всички на Варовитище и казваха Баба Болежкова.
„Г-жа Болежкова” просто неямаше да върши работа, то си беше ясно. На хората им трябваше някоя по-топла, сърдечна, открита думичка. Всеки можеше да иде при Баба Болежкова.
- То е като да си като баба на всички, - допълни тя.
Но не добави: „която им разправя приказки!”
- Е добре тогава. Може и тъй да е. Както и да е, Баба Вихронрав съм, - съгласи се Баба Вихронрав, но бързо допълни - но не и технично погледнато. А сега стига приказки и да мърдаме.
Тя се изправи и пак потегли.
Баба Вихронрав. Тифани го опита няколко пъти наум. Изобщо не познаваше другата си баба, която беше умряла преди тя да се роди. Да наричаш някого другиго Баба беше странно, но пък, кой знае защо, изглеждаше правилно. Нали всеки си имаше по две.
Роилникът ги следваше. Тифани го усещаше. Но не ги приближаваше. Така значи, ето ти чуден трик, който да покажеш на Изпитанията, помисли си Тифани. Баба (умът и потрепна като си помисли тази дума), та значи Баба си имаше план. Не можеше да няма.
Обаче... нещо не беше наред. Имаше още една мисъл, която тя някак си все не можеше да премисли, която все и се изплъзваше всеки път като и се стореше, че а-а да я схване. Роилникът действаше някак-си неправилно.
Тя се постара да не изостава от Баба Вихронрав.
Като понаближиха Изпитанията, това си пролича. Тифани зърна поне три метли във въздуха, всичките в една посока. После излязоха на утъпкана пътека, по която групи хора вървяха все в една посока, а сред тях имаше и няколко островърхи шапки, което си беше сигурен признак. Пътеката слезе през някаква гора, излезе насред нивички и градини приличащи на кръпки и се насочи към един висок плет иззад който се чуваше духов оркестър свирещ подборка от Хитовете на Всички Времена, макар че като го слушаш, надали имаше и двама музиканти, които да бяха съгласни по въпроса кои са Хитовете и кои Времената.
Тифани подскочи като зърна един балон издигащ се над дърветата, подхванат от вятъра и отнесен нанякъде, но се оказа че си е просто балон, а не сгъстък от излишен Брайън. Тя можа да познае това по последвалия го продържителен яростен врясък примесен с гръмогласната жалба: „ААаауууааауууискамискамиииидаймидаймидаймидайаааауууааааа БААЛОНЧЕТООООО!”, което беше традиционният звук на мъничко детенце, току що научило, че с балоните, както и с живота като цяло, е много важно да знаеш, кога да не му отпускаш края. То балоните за друго не стават, освен да учат малките дечица на това.
Обаче в този случай една метла възседната от някого с островърха шапка се издигна над дърветата, хвана балона и го смъкна обратно на терена за Изпитанията.
- Не беше така навремето, - размрънка се Госпожа Вихронрав като стигнаха до една порта - Аз като бях момиче, ние просто се срещахме някъде на някоя поляна, само ние си. Сега обаче, не, трябва да е непременно Големия Празник за Цялото Семейство. Ха!
Пред портата водеща за полето имаше навалица, но в това „Ха!” имаше нещо. Тълпата се раздели като с магия, жените си придърпаха децата по-близо към себе си и Баба прошества направо към портата.
Там имаше едно момче продаващо билети, на което точно сега му се искаше изобщо да не се беше раждало. Баба Вихронрав го изгледа. Тифани видя как ушите му се зачервяват.
- Два билета, млади момко, - проговори Баба. В думите и проблясваха ледунки.
- Значи, ъъъ, това ще са, ъъъ ... един детски и един за гражданка на възраст? - изломоти младият момък.
Баба се надвеси над него и попита:
- Какво е това гражданка на възраст, млади момко?
- Амии... нали разбирате... за старите хора... - мънкаше момчето.
Ръцете му се разтрепериха. Баба се надвеси още по-наблизо. На момчето много, ама наистина много му се искаше да отстъпи, но краката му се бяха залепили за земята. Не можа да направи нищо освен да се изгъне назад.
- Млади момко, - обясни му Баба - Аз нито сега съм, нито изобщо някога ще бъда „стари хора”. Ще вземем два билета, които както виждам на табелата са по пени парчето.
Ръката и се стрелна, бърза като усойница. Момчето отскочи със звука „ньииии”.
- Ето два пенса, - каза Баба Вихронрав.
Тифани погледна Баба в ръката. Тя беше опряла палеца в показалеца си, но между тях не се виждаше да има паричка. Въпреки това младият момък много внимателно и с ужасена усмивка взе пълната липса на два пенса между своя палец и показалец. Баба изтръгна два билета от другата му ръка.
- Благодаря ти, млади момко, - каза тя и влезе.
Тифани се втурна след нея.
- Ама какво...? - започна тя, но Баба Болежкова вдигна пръст пред устните си, хвана Тифани за раменете и я обърна кръгом.
Билетопродавачът още се взираше в пръстите си. Даже си ги потърка. После сви рамене, премести ги над кожената си кесия и пусна.
Дзън, дзън...
Тълпата около портата ахна, някои изръкопляскаха. Момчето се огледа с една ми ти налудничава усмивка, сякаш разбира се е очаквал, че точно това ще се случи.
- Е, хубаво, - измърка доволно Баба - А сега как добре ще ми дойде чашка чай и може би малко сладки.
- Бабо, но тука има малки деца! Не са само вещици!
Хората ги гледаха. Баба Вихронрав рязко повдигна брадичката на Тифани така че да я погледне в очите.
- Я се огледай. Че тука не може и крачка да направиш без да настъпиш куп амулети и вълшебни пръчици и к’во ли не! Той ще е просто неприлично да не избяга, а?
Тифани се обърна да се огледа. Наоколо беше пълно с палатки и сергии. Доста от тях бяха панаирджийски забави, каквито тя вече беше виждала по селскостопанските панаири в селата край Варовитище: Хвърляне на подкови, Изненади във торба, Бъркане за Пирани, такива ми ти неща. Натапящият стол беше особено популярен сред дечицата особено в тази жега. Нямаше гледачки, защото никоя гледачка нямаше да е толкова глупава да се появи тук, където толкова много от посетителите имаха квалификацията да спорят и задават неудобни въпроси, но беше пълно с вещерски сергии. Закзак беше вдигнал грамаден павилион с дървен манекен отпред с Небостъргача на главата и Полъха на Зефира на раменете, което беше събрало цяла тълпа почитателки. Другите сергии и павилиончета бяха по-скромни, но и те бяха претъпкани с бляскащи и подрънкващи джаджи и всичките се радваха на изобилна клиентела изсред по-младите вещици. Имаше сергии пълни само със съноловки и муски против уроки, включително последната новост, муски с активен детектор. Макар че на кой ли ще да му е дошла мисълта, че вещиците ще си ги купуват. То беше все едно риби да си купуват чадъри.
Е, как да дойде тук роилникът, с всичките тези вещици?
Тя пак с обърна към Баба Вихронрав.
Баба Вихронрав я нямаше.
Трудно е да намериш вещица насред Изпитанията за Вещици. Тоест, прекалено е лесно да намериш вещица на Изпитанията за Вещици, но е много трудно да намериш точно тази, която търсиш, особено пък ако изведнъж се почувстваш изгубена и ужасно самотна и усетиш как паниката започва да се разлиства в теб като папрат.
Повечето по-възрастни вещици бяха насядали на маси от дъски сложени на дървени магарета посред една голяма оградена с въжета поляна. Всичките пиеха чай. Островърхи шапки се поклащаха докато езиците им мелеха ли мелеха. Изглежда всяка жена беше в състояние едновременно да говори и да слуша всички останали, която дарба впрочем не е ограничена само до вещиците. Няма как да търсиш там възрастна жена в черно с островърха шапка.
Слънцето вече се беше вдигнало доста високо. Поляната се пълнеше с народ. Откъм далечния край кръжаха за кацане още вещици, и все повече хора нахлуваха през портата. Вдигаше се страшен шум.
Накъдето и да се обърнеше Тифани, щъкаха черни шапки.
Тя се провираше през навалицата отчаяно търсейки поне едно приятелско лице, примерно мис Тик, г-ца Здравомислова или Петулия. Или в краен случай поне някое неприятелско лице, дори и да е г-жа Уховрътска.
Мъчеше се да не мисли. Да не мисли, колко е изплашена и самотна в тази огромна тълпа и че там, горе, на баира, невидимият роилник знаеше това, защото мъничка частица от него беше нейна.
Тя долови как роилникът се размърда. Как се задвижи.
Тифани се запрепъва през някаква сурия бърборещи вещици с едни такива резки и неприятни гласове. Чувстваше се като че слънчасала. Виеше и се свят.
Интересен факт относно роилниците, - поде един писклив глас някъде от дъното на главата и, - е, че от всички възможни хищници, по ловните си навици те наподобяват именно обикновената акула...
- Не ми трябва лекция, г-н Суетон, - измърмори Тифани - Изобщо нямате работа в главата ми!
Но паметта на Чувствителиян Суетон не беше обръщала много внимание на другите хора и докато е бил жив, та откъде накъде ще почне сега. Той си караше все така със самодоволния си писък: ... с това, че след като веднъж избере плячката си, той напълно пренебрегва всички други атрактивни цели...
Той беше откъм отсрещната страна на полето на Изпитанията и можеше да види, как нещо наистина иде. Преминаваше през тълпата като вятър през трева. Напредването му можеше да се види по хората. Някои припадаха, други изпищяваха и се обръщаха, някои побягваха. Вещици спираха бръщолевенето си, столове се катурваха и се занадигваха крясъци. Той обаче не нападаше никого. Интересуваше го само Тифани.
Като акула, помисли си Тифани. Убиецът от морето, където ставаха все лоши неща.
Тифани заотстъпва, обзета от паника. Заблъскаха я някакви вещици забързани към суматохата, а тя им викна:
- Не можете да го спрете! Не знаете какво е то! Вие само ще размахвате срещу му бляскавите си пръчки, а то ще си идва ли идва! Няма да спре!
Тя бръкна в джобовете си и докосна късметлийския камък. И канапа. И парчето тебешир.
Ако това беше някоя приказка, помисли си горчиво тя, щях да вярвам в сърцето си, да следвам звездата си и други такива неща и всичко щеше да си се оправи от лъскавата Магикккка. Но никога не си посред приказка когато ти дотрябва.
Приказка, приказка, приказка...
Третото желание. Третото Желание. Най-важно е третото желание.
В приказките духът или вещицата или вълшебният котарак ... ти изпълнява три желания.
Три желания...
Тя се вкопчи в една забързала се покрая нея вещица и се озова лице в лице с Аннаграма, гледаща я ужасено и мъчеща се да се присвие.
- Моля те, нищо не ми прави! Моля ти се! - проплака тя - Аз нали съм ти приятелка, нали?
- Както искаш, но онова не бях аз, а и вече съм по-добре, - зауспокоява я Тифани усещайки се, че лъже, защото си беше тя, и това беше нещо важно - Бързо, Аннаграма! Кое е третото желание? Бързо! Като имаш три желания, кое е третото?
Лицето на Аннаграма се намръщи възмутено, както тя правеше когато нещо посмееше да не и се побира в ума:
- Но защо ти е...?
- Не мисли за това, моля те! Просто отговори!
- Ами, ъ... може да е какво ли не... да си невидима или... да си руса или знам ли... - запелтечи Аннаграма с мисли пръскащи се по шевовете.
Тифани поклати глава и я пусна. Втурна се към една стара вещица взираща се в суматохата.
- Моля ви, госпожо, много е важно! В приказките, кое е третото желание? Не питайте защо, моля ви! Просто се сетете!
- Ами... щастие. Щастието е, нали? - откликна старицата - Да, точно така. Здраве, богатство и щастие. А сега, ако бях на твое място...
- Щастие ли? Щастие... благодаря ви, - Тифани отчаяно се заоглежда за още някой.
Не беше щастието, това тя го знаеше и с костите си. Щастие с магия не може да се получи, а това пък беше още една податка.
А ето я и мис Тик, забързала се сред шатрите. Не беше време за половинчати мерки. Тифани я сграбчи, завъртя я кръгом и извика:
- ЗдравейтеМисТикДаДобреСъмДаноИВиеДаСтеДобреКоеЕТретотоЖеланиеБързоМногоЕВажноМоляВиНедейтеДаСпоритеИДаРазпитватеЧеНямаВреме!
Мис Тик, трябва да и се признае, се поколеба за не повече от един два мига.
- Да получиш още сто желания ли? - реагира тя.
Тифани я зяпна и после каза:
- Благодаря ви. Не е това, но и то също казва нещо.
- Тифани, виж сега... - започна мис Тик.
Тифани обаче беше видяла Баба Вихронрав.
Тя беше застанала посред полето, в един голям квадрат, който кой знае защо беше ограден с въже. Като че никой не я забелязваше. Тя наблюдаваше щуращите се покрай роилника вещици и от време на време проблясващите и пръскащите се в искри магии. Лицето и беше спокойно и отнесено.
Тифани отметна ръката на мис Тик, мушна се под въжетата и се втурна към нея.
- Бабо!
Сините очи на Баба Вихронрав се обърнаха към нея.
- Да?
- В приказките, когато духът или вълшебната жаба или феята кръстница ти дава три желания... кое е третото?
- Ах, приказките, - отвърна Баба - Че то е лесно. Във всяка приказка, която си струва да се чуе, която разбира кое как е в света, третото желание е да се оправят бедите причинени от първите две.
- Да! Това е то! Това е! - извика Тифани и натрупалите се зад въпроса думи се заляха в буен поток - Той не е зъл! Няма как да е! Та той си няма свой ум! Всичко е до желанията! Нашите желания! То е като в приказките, където те...
- По-полека, по-полека. Я си поеми дълбоко дъх, - прекъсна я Баба, хвана Тифани за раменете и я обърна към паникьосалото се множество.
- За малко ти се изплаши, но сега то иде и няма да обърне назад, не и сега, щото е отчаяно. Та то дори не вижда навалицата, те нищо не значат за него. Ти си тая, която то иска. За теб е дошло. Ти си тая, която трябва да се изправи срещу му. Готова ли си?
- Ами какво ще стане ако загубя...
- С това какво щяло да стане ако загубя, аз доникъде нямаше да съм стигнала, млада ми госпожице. Ти го би веднъж, и пак ще можеш.
- Но може да се превърна в нещо ужасно!
- Е, тогава значи ще се изправиш срещу мен, - отвърна Баба - Срещу мен, на моя земя. Да, но това няма да го бъде, нали? Писнало ти е от сополиви деца и глупави жени, а? Е, значи това е... онова другото. Пладне е. Трябваше вече да са започнали същинските Изпитания, ама, ха, като гледам хората май са забравили. Та значи... бива ли те да си вещица по пладне, далече от твойте ридове?
- Да! - нямаше друг отговор, не и пред Баба Вихронрав.
Баба Вихронрав и се поклони низко и отстъпи няколко стъпки назад.
- Е значи, когато си готова, мадам, - каза тя.
Желания, желания, желания, мислеше си разсеяно Тифани, ровейки се в джобовете си за съставките за бърканица. Той не е зъл. Дава ни каквото си мисли, че искаме! А какво искат хората? Още желания!
Не можеш да кажеш: Едно чудовище ми влезе в главата и ме накара. Тя си беше поискала парите да са нейни. Роилникът просто се беше хванал за нейната мисъл.
Не можеш да кажеш: Но аз самата изобщо не съм ги взела! Роилникът използваше каквото намереше - тайните желанийца и пожеланийца, моментите на гняв и досада, всички онези неща, които истинските хора знаеха как да пренебрегват! Той обаче не ти дава да ги пренебрегваш!
И тогава, докато припряно овързваше нещата, яйцето и се изплъзна от ръцете, довери се на гравитацията и се разби върху пръстите на ботуша и.
Тя го зяпна и мракът на отчаянието помрачи пълнопладнието. Защо ли опитах това? Никога досега не бях правила бърканица, която да става за нещо, та защо ли ми хрумна, че сега ще стане? Защото вярвах, че този път трябва да стане, ето защо. Като в някоя приказка. Изведнъж всичко да си се... подреди.
Да, но това не е приказка, а яйцата свършиха.
Чу се крясък, но този път високо отгоре и с едно само тупване на сърцето той я върна у дома. Беше ястреб, идещ точно откъм слънцето, пикиращ към полето, право към нея.
Пак се издигна като мина над главата на Тифани, бърз като стрела, но в този момен нещо мъничко се отдели от ноктите на ястреба с вика: „Кривънци!”
Роб Секигоопрай запада като камък, но „шляп!” и над него изведнъж се разтвори кълбо от плат. Две кълба, да сме по-точни, или с други думи Роб Секигоопрай беше „заел” парашута на Хамиш.
Той го захвърли веднага щом го позабави веднъж и скочи право посред бърканицата.
- Нема да те остаим саминка! - викна той хващайки се за конците - Ми че мене ми е клетва наложена, я! Аре давай без хъката-мъката!
- Какво? Не мога! - опита се да го изтръска оттам Тифани - Не и с теб! Ще те убия! Винаги чупя яйцата! Кого си налагал?
- Нема да ми зяеш! - изкрещя Роб, поклащайки се нагоре надолу на конците - Стори го! Или не си ти бабаягата на ридовете! Я па наем дека си ти!
Хората наоколо се разбягаха. Тифани вдигна поглед. Стори и се, че видя роилника като очертание движещо се в прахоляка.
Тя погледна оплетеното нещо в ръцете си и ухиленото лице на Роб.
Моментът дрънна и настъпи.
Вещицата се оправя с нещата, обади се Вторият и Акъл. Няма „не мога”.
Та-ка...
Защо не е ставало досега? Защото е нямало нужда да става. Аз не съм имала нужда да става.
А сега то ми трябва. Не. Аз си трябвам.
Помисли значи. Не гледай шумотевицата, нито това как роилникът приижда към нея през изпотъпканата трева...
И без това трябва да използва каквото има, така че поне с това всичко е наред. Спокойно. Кротко. Гледай си бърканицата. Мисли за мига. Тук са всичките ти неща от вкъщи...
Не. Не са всичките. Изобщо не са всичките. Този път тя почувства формата на онова, което липсваше...
... и дръпна сребърния кон от врата си, скъса верижката и го закачи на конците.
Изведнъж мислите и станаха хладни и ясни като лед, ярки и блестящи, каквито трябваше да бъдат. Да видим... това по-добре да е тук... а това трябва да се дръпне ей така...
От подръпването конят като че оживя. Полека се завъртя, мина право през нишките и през Роб Секигоопрай, който викна:
- Ич нищо ми нема! А още мънечко!
Краката на Тифани изтръпнаха. Конят проблясваше.
- Нечем да те припирам! - каза Роб Секигоопрай - Ма а по-бърже!
Далече съм от вкъщи, помисли си все така спокойно Тифани, но вкъщи си е тук, затворено в мене. А сега си отварям очите. И отново си отварям очите...
Ааах...
Мога ли да съм вещица надалече от моите ридове? Разбира се, че мога. Изобщо не съм те изоставяла, Земьо Под Вълната...

Овчарите от Варовитище усетиха как земята се разтресе, като гръм под торфа. Птичките в храсталаците се пръснаха. Овцете заповдигаха погледи.
И земята се разтресе още веднъж.
Някои казват, че сянка преминала през слънцето. Други казват, че чули тътен от копита.
А едно момченце излязло да лови зайци в долчинката на Коня каза, че склонът се взривил и от него изскочил кон като вълна стигаща чак до небето, а гривата му била като вълна в морето, а козината му била бяла като варовик. Още каза, че конят препуснал право по въздуха като надигаща се мъгла и отпрашил за планините като буря.
Е, наказаха го за разправяне на врели-некипели, разбира се, но според него то си струваше.

Бърканицата засия. Сребро потече по нишките. Излизаше от ръцете на Тифани и блестеше като звездите.
И в тази светлина тя видя, как роилникът я достига и как се разпростира докато не обеме всичко около нея, а невидимостта му стана видима. Замъждука и заотразява светлината някак чудато. Сред тези бликове и проблясъци се мяркаха лица, трепкащи и разкривени като отражения във вода.
Времето течеше бавно. Отвъд стената от роилника тя виждаше как вещиците я гледат. На една от патакламата и беше хвръкнала шапката, но остана увиснала във въздуха. Не беше имала време да падне.
Тифани размърда пръсти. Роилникът замъждука във въздуха, развълнуван като вир, когато хвърлиш в него камъче. Пипалца от него се протегнаха към нея. Тя усети паниката му, ужаса му като е разбрал, че е хванат...
- Добре дошъл, - поздрави го Тифани.
„Добре дошъл ли?” - отвърна и роилникът с гласа на самата Тифани.
- Да. Тук си добре дошъл. Тук си в безопасност.
„Не! Никога не сме в безопасност!”
- Тук си в безопасност, - повтори Тифани.
„Умоляваме те!”, - проплака роилникът - „Подслони ни!”
- Магьосникът беше почти прав за теб, - каза Тифани - Ти наистина се криеш в другите създания. Но той така и не се запита защо. От какво се криеш?
„От всичко”, - отговори роилникът.
- Мисля, че знам какво имаш предвид, - каза Тифани.
„Наистина ли? Да не би да знаеш, какво е да осъзнаваш всяка звезда, всяко стръкче трева? Да. Знаеш. Наричаш го „отваряне на очите отново”. Но го правиш само за миг. А ние сме го правили цяла вечност. Без сън, без почивка, само безкрайна... безкрайна опитност, безкрайно осъзнаване. На всичко. И през цялото време. Как ви завиждаме, ах, как ви завиждаме! Блажени сте вие човеците, че можете да си затваряте умовете пред безкрайните студени дълбини на пространството! Вие го имате това нещо, наричахте го ... скука? Това е най-редкият дар във вселената! Чухме една песен, казваща „Трепкай, трепкай във нощта моя мъничка звезда...” Какво могъщество! Какво чудодейно могъщество! Вие можете от билион трилиона тона пламтящо вещество да вземете и да направите песничка за малки дечица! Вие си правите малки светове, приказчици, черупчици около умовете си, които задържат безкрайността навън и ви позволяват да се будите от сън без да пищите!”
„Напълно изкухял!” - обади се един бодър глас от дълбините на паметта на Тифани. Д-р Суетон просто не можеш да го накараш да млъкне и толкоз.
„Смили се над нас, да, смили се над нас!” - примоли се гласът на роилника - „За нас няма подслон, нито покой, нито убежище. Ти обаче, ти ни устоя. Ти имаш умове в умовете си. Укрий ни!”
- Тишина ли искаш? - попита Тифани.
„Да, и повече от тишина”, - отвърна гласът на роилника - „Вас, човеците, толкова ви бива да си затваряте очите за нещата. Вие сте почти слепи и почти глухи. Погледнете някое дърво и виждате... просто дърво, вдървен бурен. Не виждате историята му, не усещате как помпа соковете си, не чувате всяко насекомо в кората му, не долавяте химията в листата му, не различавате стотиците оттенъци зелено, не забелязвате бавното движение следващо слънцето, нито постепенния растеж...”
- Ти обаче не ни разбираш, - каза му Тифани - Не мисля че който и да е човек може да оцелее след теб. Даваш ни каквото си мислиш, че желаем, веднага щом си го пожелаем, направо като в приказките. А желанията винаги се обръщат накриво.
„Да. Вече знаем това. Вече имаме ехо и от теб. Придобихме... разбиране”, - каза роилникът - „Така че сега ние имаме желание към теб. Желанието което да поправи всички останали.”
- Да, - продума Тифани - Това е винаги последното желание, третото желание. Което казва: „Нека това да не се е било случвало”.
„Научи ни как се умира”, - поискаха гласовете на роилника.
- Аз не знам как!
„Всички човеци знаят пътя” - възразиха гласовете на роилника - „Вървите по него всеки ден от вашия кратък прекратък живот. Знаете го. Завиждами ви за това ваше знание. Знаете как да свършите. Вие сте много надарени”.
Трябва да знам, как се умира, помисли Тифани. Все някъде дълбоко в мен. Само да помисля. Да мина отвъд „Не мога”...
Тя надигна искрящата бърканица. От нея все още извираха светлинни лъчи, но тя вече не и трябваше. Тя можеше да държи силата в собственото си средоточие. Всичко опираше до баланса.
Светлината угасна. Роб Секигоопрай още висеше на конците, но всичките му плитки се бяха разплели и косата му беше щръкнала като голяма рижа топка. Изглеждаше зашеметен.
- Ей-ей, кървавица направо очушквам, - проговори той.
Тифани го спусна олюляващ се на земята и прибра остатъка от бърканицата по джобовете си.
- Благодаря ти, Роб, - обърна се към него тя - Но сега трябва да си вървиш. Може да стане... сериозно.
И точно това, разбира се, не трябваше да казва.
- Я нема да те остаим! - запъна се той - Я и обещах на Джейни да те пазим! Аре давай нататък!
Нямаше как да се спори. Роб беше застанал полуприсвит, с онея негови свити юмруци и вирната брадичка, готов за всичко и изгарящ от непокорство.
- Благодаря ти, - повтори Тифани и се изправи.
Смъртта е точно след нас, помисли си тя. Животът свършва и ей я на смъртта, очакваща ни. Така че... трябва да е наблизо. Много наблизо.
Ще има... врата. Да. Стара врата, от старо дърво. Тъмно също така.
Тя се обърна. Зад нея във въздуха висеше черна врата.
Пантите ще скърцат, помисли си тя.
Когато отвори вратата, те изскърцаха.
Та-ка... помисли си тя, това тук не е точно истинско. Аз сама си разказвам приказка, която да мога да разбера, за разни врати, и с нея се залъгвам точно колкото всичко да проработи. Само че трябва да балансирам на този ръб, та то да продължи да си работи. А това е също толкова трудно, колкото да не мислиш за розови носорози. Но щом като Баба Вихронрав го може, значи и аз мога.
Отвъд вратата се ширеха черни пясъци под небе обсипано с бледи звезди. На далечния хоризонт се виждаха някакви планини.
„Трябва да ни изпратиш”, - поискаха гласовете на роилника.
- Питаш ли ме мене, ич нема да го слушаш, - обади се откъм глезена на Тифани Роб Секигоопрай - Я на тоя ми ти шашкънин ич никаква вера му немам!
- В него има частица от мен. На нея и вярвам, - отговори тя - И ти казах, че няма нужда да идваш, Роб.
- Епа тъй ли? И да те остаим да си ойдеш там саминка ли? Нема да го бъде туй, я да те изостаим!
- Ама ти си имаш клан и жена, Роб!
- Епа да, тъй че ич нема да ги опозорим като те остаим да прекрачиш саминка през праго на Смъртта, - заяви твърдо Роб Секигоопрай.
Така значи, помисли Тифани взирайки се през вратата, ние нали точно това правим. Живеем на предела. Помагаме на тези, които не могат сами да си намерят пътя...
Тя си пое дълбоко дъх и прекрачи прага.
Нищо особено не се промени. Пясъкът беше едър и хрустеше под стъпките, точно както тя беше очаквала, обаче като го подритнеш падаше бавно-бавно като пух от глухарчета, което тя не беше очаквала. Въздухът не беше студен, но беше рядък и от него можеше да се изтръпне.
Вратата леко се затвори зад нея.
„Благодаря ти”, - казаха гласовете на роилника - „И сега какво правим?”
Тифани се огледа, погледна към звездите. Нямаше такива, които тя да разпознае.
- Умираш, струва ми се, - каза тя.
„Но нямаме ‘аз’, което да умре”, - оплакаха се гласовете на роилника - „Има само ние”.
Тифани си пое дълбоко дъх. Тук опираше до думи, а тя знаеше туй онуй за думите.
- Ето ти една приказка, в която може да се вярва, - подхвана тя - Някога ние сме били сгъстъци от нещо в морето, после сме били риби, после гущери, плъхове, после маймуни, и още стотици други неща между тях. Тази ръка някога е била перка, някога е имала животински нокти! В човешката си уста аз имам островърхите зъби на вълк, длетовидните зъби на заек и зъбите за преживяне на крава! Кръвта ни е солена като морето, в което някога сме живяли! Когато се изплашим, космите по кожата ни щръкват точно както някога ни е щръквала козината. Ние сме история! Ние сме всичко, което някога сме били, докато сме ставали каквото сме. Да продължавам ли приказката?
„Разкажи ни”, - подкани я роилникът.
- Направена съм от спомени от родителите ми, на дядовците и бабите ми, на всичките ми предци. От тях е видът на лицето ми, цветът на косата ми. Направена съм от всички, които съм срещала, които са променили начина, по който мисля. И коя тогава съм „аз”?
„Онази част, която току що ни разказа тази приказка”, - отговори роилникът - „Частта, която си истински ти”.
- Ами... да. Но и ти трябва да имаш такава. Нали казваш „ние”, кой го казва това? Кой казва, че ти не си ти? Ти не си различен от нас. Просто ние сме много, ама много по-добри в забравянето. И освен това ние знаем, кога да не слушаме маймуната.
„Този път не те разбрахме”, - оплака се роилникът.
- Старата част от мозъка ни, която иска да е главната маймуна и която напада като я стреснат, - поясни Тифани - Тя само реагира. Не мисли. Да си човек значи да знаеш, кога да не си маймуната, нито гущерът, нито още някой от старите отгласи. Ти обаче, когато обземаш някой човек, ти заглушаваш човешката част. Ти слушаш маймуната. Маймуната не знае от какво има нужда, а само какво и се иска. Не, ти не си „ние”. Ти си „аз”.
„Аз”, - замисли се роилникът - „Аз съм аз. Кой съм аз?”
- Искаш ли име? Това помага.
„Да. Име...”
- Винаги ми е харесвало името Артър.
„Артър”, - каза роилникът - „И на мен ми харесва Артър. А ако аз съм, то мога и да спра да съм. И после какво?
- Създанията които ти... вземаше, те не умираха ли?
„Да”, - отговори Артър - „Но ние... но аз не виждах, какво ставаше с тях. Те просто преставаха да са.”
Тифани обходи с поглед безбрежния пясък. Не можеше да види никого, но все пак нещо като че се движеше. Светлината ли се променяше, що ли, все едно и се мяркаше нещо, което не беше за очите и.
- Мисля, - каза тя - че трябва да прекосиш пустинята.
„Какво има оттакък?” - попита се Атрър.
Тифани се замисли.
- Някои мислят, че отиваш в по-добър свят. Някои мислят, че се връщаш в същия, но в друго тяло. А други мислят, че изобщо няма нищо и просто спираш.
„А ти какво мислиш?” - поинтересува се Артър.
- Аз мисля, че няма думи, с които да се опише, - отговори Тифани.
„Истина ли е това?” - попита Артър.
- Мисля, че точно затова трябва да прекосиш пустинята. За да разбереш.
„Ще се заема с това. Благодаря ти.”
- Сбогом... Артър.
Тя почувства как роилникът потегли. Нямаше много по какво да се усети - тук помръднат няколко песъчинки, там избучи нещо във въздуха - но той бавно се заплъзга през черния пясък.
- И да пукнеш дано и да се не повратиш! - изкрещя след него Роб Секигоопрай.
- Не. Не говори такива неща, - скара му се Тифани.
- Епа он нали ора умаряше та да си живее.
- Но не е искал. Той не е разбирал как са устроени хората.
- Както и да е, ама убави бабини деветини му пробута ти, - възхити се Роб - Таквиз като твойте бабини деветини и гонагъл не мое да скалъпи.
Тифани не беше сигурна дали бяха такива. Веднъж, когато бродещите учители бяха дошли в селото, тя беше платила половин дузина яйца за цяла сутрин образование по *** Чудесата на Фселената!! ***. Скъпичко си беше за образование, вярно, но напълно си струваше. Учителят беше малко смахнат, даже като за учител, но в казаното от него май имаше доста смисъл. Едно от най-изумителните неща за вселената, беше казал той, било, че рано или късно всичко се оказва направено от всичко останало, въпреки че може да минат много милиони години, докато стане това. Другите деца се кискаха или възразяваха, но Тифани знаеше, че нещо, което някога е било живи същества, сега беше варовикът на Варовитище. Всичко се въртеше, дори и звездите.
Много хубава сутрин си беше това, особено като се има предвид, че и върнаха половин яйце задето посочи на учителя, че „Вселена” е написано неправилно.
Истина ли беше? Може пък да нямаше значение. Може би беше просто достатъчно вярно като за Артър.
Очите и, онези вътрешните, които се бяха отворили два пъти, започваха да се затварят. Усещаше как силата изтича от нея. Не може да стоиш задълго в това състояние. Иначе толкова пълно осъзнаваш вселената, че преставаш да осъзнаваш себе си. Колко умно от страна на хората, че са се научили да си затварят умовете. Има ли във вселената нещо по-изумително от скуката?
Тя седна на земята, само мъничко да си почине, и загреба една шепа пясък. Той се надигна от дланта и, завихри се като пушек отразявайки звездите, след което се зарея обратно надолу сякаш иразполагаше с цялото време на света.
Никога не се беше чувствала толкова уморена.
Все още чуваше вътрешните гласове. Роилникът беше оставил след себе си спомени, малко на брой. Тя си спомняше какво е било, когато не беше имало звезди и какво е било, когато не беше имало такова нещо като „вчера”. Знаеше какво има отвъд звездите и под тревата. Но не можеше да си спомни кога за последно беше спала, ама както си трябва, в легло. Безсъзнанието не се брои. Тя си затвори очите и още веднъж ги затвори...
Някой силно я ритна по крака.
- Нема да ми нанкаш! - извика Роб Секигоопрай - Не тука ма! Немой да спиш тука! А рипай и да одим!
Все още замаяна Тифани с мъка се изправи на крака, вдигайки лениви валма прах, и се обърна към мрачната врата.
Която я нямаше.
Виждаха се само следите и в пясъка, и то само за няколко стъпки, а и те постепенно чезнеха. Покрай нея нямаше нищо, освен мъртвата пустиня, без край.
Тя пак се обърна да погледне далечните планини, но гледката и беше запречена от висока фигура, цялата в черно и държаща коса. Нея преди я нямаше.
- ДОБЪР ДЕН, - поздрави Смърт.



Тема бележки към глава 11нови [re: de Cyrvool]  
Автор de Cyrvool (непознат )
Публикувано27.05.10 10:18



Натапящ стол (Ducking stool)
Има такъв атракцион използван по публични и частни забави: цистерна с вода над която е закрепена седалка. Острани има лост с мишена на него, която като се уцели с топка, се задейства механизъм освобождаващ седалката, която заедно с човека на нея се потапя във водата. Така е в днешни дни, в средновековието обаче под същото име е бил използван уред за наказание, предимно на жени за скандалджийство, злословие и други нарушения на благоприличието. Това е било стол с някакво приспособление да може да се потапя в местния вир, на който връзвали провинилата се и я потапяли във водата. Присъствието на този атракцион на Изпитания за Вещици има особена пикантност, защото е имало поверие, че с този уред може да се разпознае дали една жена е вещица. Смятало се е, че тялото на една вещица нямало да приеме да бъде „кръстено” с потапяне и нямало да може да бъде натопено.


„Трепкай, трепкай във нощта моя мъничка звезда”
Една от най-известните англоезични люлчини песни от 19 век.



Тема глава 12нови [re: de Cyrvool]  
Автор de Cyrvool (непознат )
Публикувано22.06.10 11:27



Глава Дванадесета
Екзодът


Тифани вдигна поглед към черната качулка. В нея се виждаше череп, но очните му кухини светеха в синьо.
Е, Тифани никога не се беше плашила от кокали. Това беше просто варовик разхождащ се натам насам.
- Вие ли сте... ? - започна тя, но Роб Секигоопрай изкряска нещо и скочи право срещу качулката.
Чу се глух удар. Смърт отстъпи крачка назад и вдигна костена ръка към качулката. Издърпа Роб Секигоопрай за косата и го вдигна ритащ и псуващ на една ръка разстояние.
- ТОВА ТВОЕ ЛИ Е? - попита той Тифани.
Гласът беше тежък и обемаше всичко наоколо, като гръм.
- Не. Ъ... той си е негов си.
- ДНЕС НЕ БЯХ ОЧАКВАЛ НАК МАК ФИЙГЪЛ, - сподели Смърт - ИНАЧЕ ЩЯХ ДА НОСЯ ЗАЩИТНО ОБЛЕКЛО, ХА-ХА.
- Вярно, много се бият, - съгласи се Тифани - Вие сте наистина Смърт, нали? Знам че може да ви е прозвучало малко глупаво.
- НЕ ТЕ ЛИ Е СТРАХ?
- Още не. Но... накъде е екзодът, моля?
Смърт се смълча. Накрая попита колебливо:
- ТОВА НЕЩО МНОГО ЕКЗОТИЧНО ЛИ БЕШЕ?
- Не, - отговори Тифани - Всички си мислят, че е такова. А всъщност значи изход.
Смърт посочи с ръката, в която все още държеше кипящия от гняв Роб Секигоопрай.
- НАТАМ. КАТО СЕ ПРЕМИНЕ ПУСТИНЯТА.
- Чак до планините ли?
- ДА. НО САМО МЪРТВИТЕ МОГАТ ДА ПОЕМАТ ТОЗИ ПЪТ.
- Се некога че ме пущиш ти, шкелет ниеден, - изкрещя Роб - И тогаз като те заритам!
- Тука имаше една врата! - посочи Тифани.
- ТАКА Е, - отвърна Смърт - НО СИ ИМА ПРАВИЛА. ОНОВА БЕШЕ, РАЗБИРАШ ЛИ, ВХОД.
- И каква е разликата.
- БОЯ СЕ, ЧЕ ДОСТА СЪЩЕСТВЕНА. ЩЕ ТРЯБВА САМА ДА СИ НАМЕРИШ ПЪТ НАВЪН. НЕ ЗАСПИВАЙ ТУК. ТУК СЪНЯТ НИКОГА НЕ СВЪРШВА.
Смърт изчезна. Роб Секигоопрай тупна на земята и скочи готов за бой, но вече нямаше с кого.
- Требе да си напра’иш изходо, - каза и той.
- Не знам как! Роб, нали ти казах да не идваш с мен. А ти можеш ли да излезеш?
- Епа да. Мо’е би. Ама требе да те пазим. Она келдата клетва ми наложи. Требе да я спасим бабаягата на ридовете.
- Джейни да ти е казала това?
- Епа да. Она така го рече, че нема хън мън, - отговори Роб Секигоопрай.
Тифани пак се тръшна в пясъка, който се разхвърча покрай нея.
- Няма как да се измъкна, - оплака се тя.
Да се влезе, да, виж това беше лесно...
Тя се огледа. От време на време, макар че трябваше да се вглеждаш внимателно, нещо като че се мяркаше наоколо и се вдигаха малки облачета прах. Хора, които тя не можеше да види, минаваха покрай нея. Умрели хора, отиващи да видят какво има оттатък планините...
Аз съм на единадесет години, мислеше си тя. Хората много ще тъгуват. Тя си помисли за дома и как ще приемат новината майка й и баща и. Обаче нямаше да има труп, нали така? Значи хората ще вземат да надяват, че тя все някога ще се върне, че е просто... изчезнала, също като старата г-жа Случкова, която всяка нощ палеше свещ на прозореца за сина си, който не се върнал от морето преди повече от тридесет години.
Тя се зачуди, дали не би могла да им прати вест по Роб, но пък какво ли можеше да им пише? „Не съм умряла, просто съм запецнала” що ли?
- Трябваше да помисля и за другите хора, - каза тя на глас.
- Епа че ти си помислила за тех, - седна до крака и Роб - Твоя ми ти Артър си ойде по живо по здраво и така ти ги спаси ората от умирачка. Баш стори ти онуй що си требеше.
Да, помисли си Тифани. Това е, което трябва да правим. И няма кой да те спаси, защото тоя вид работа се пада точно на теб.
Но Вторият и акъл каза: Радвам се, че го направих. Ако трябва и друг път пак ще го направя. Попречих на роилника да убие други хора, нищо че го доведох право насред Изпитанията. И след тази мисъл последва празно място. Там трябваше да има още една мисъл, но Тифани беше прекалено уморена за да я помисли. А онази мисъл беше важна.
- Благодаря ти, че дойде, Роб, - каза тя - Но като... като стане така, че да можеш да си тръгнеш, иди право при Джейни, разбираш ли? И и кажи, че съм и благодарна, че те е пратила. Кажи и, че ми се искаше, да бяхме имали случай да се поопознаем по-добре.
- Епа арно. Я момците и без друго вече ги отпратих. Само Хамиш ме чека.
И в този момент изникна и се отвори вратата.
Баба Вихронрав пристъпи през нея и настойчиво заръкомаха.
- Някои май нямат акъл и за новородено! Идвай тук веднага! - изкомандва тя.
Вратата зад нея тръгна да се затваря, но тя свирепо се обърна и я затисна с крак с вик:
- Няма да стане твоята, колкото и да си гявол!
- Но... аз си мислех, че има правила! - възкликна Тифани ставайки и хуквайки към вратата.
Цялата и умора изведнъж се беше изпарила. И най-умореното тяло иска да оцелее.
- Я? Така ли? - викна Баба - А да си подписала нещо? Някаква клетва да си дала? Не си? Значи тея правила не са били твои! Хайде, бързо! И ти, г-н Секи-го-оправя!
Роб Секигоопрай скочи на обувката и точно преди тя да я дръпне. Вратата се затръшна, изчезна и ги остави в... някаква като че ли мъртвешка сивота, посред празно пространство.
- Няма да е задълго, - каза Баба Вихронрав - Обикновено минава бързо. Докато светът се освести. О, я не ме гледай така. Ти му показа Пътя, нали? От жалост. Е, този път и аз го знам. Пак ще вървиш по него, няма как, заради някой нещастник, пак ще отваряш вратата вместо тези, които не могат да я намерят сами. Но за това не се приказва, ясно?
- Г-ца Здравомислова никога...
- Казах, че за това не се приказва, - натърти Баба Вихронрав - Знаеш ли какво е част от това да си вещица? Да правиш избор, когато трябва да се избира. Като е труден изборът. Ти обаче се справи ... доста добре. Жалостта не е срамна.
Тя изтръска от роклята си някакви репеи.
- Дано е дошла вече г-жа Ог, - рече тя - Че ми трябва рецептата за нейния ябърков сос. А, да... като пристигнем може малко да ти се завие свят. Да имаш предвид.
- Бабо? - попита Тифани, докато наоколо почна да просветлява.
С което се завърна също и умората.
- Да?
- Какво точно се случи тогава?
- А ти какво мислиш, че се е случило?
И ги обля ярка светлина.

Някой бършеше челото на Тифани с влажна кърпа.
Тя беше легнала обзета от блажена прохлада. До нея се чуваха гласове, сред които се разпознаваше вечно-оплакващият се тон на Аннаграма:
- ... да не говорим как се беше развилняла при Закзак. Честно да ви призная, тя май не е наред! Буквално е изкукала! Говореше ги едни и използваше някакъв вид, ами, не знам, някакъв селяшки трик, за да ни накара да си помислим, че е превърнала оня тъпак Браян в жаба. Е, мен, разбира се, не можа да ме излъже нито за миг...
Тифани отвори очи и видя кръглото розово лице на Петулия надвесила се угрижено над нея.
- Ъъъ, тя е будна! - обяви момичето.
Пространството между Тифани и тавана се изпълни с островърхи шапки. И после пак неохотно се отдръпнаха, когато тя седна. Отгоре сигурно е изглеждало сякаш се отваря и затваря голяма черна маргаритка.
- Къде съм? - попита тя.
- Ъъъ, в Палатката за Първа помощ и Изгубени деца, - съобщи и Петулия - Ъъъ... ти припадна, когато Госпожа Вихронрав те върна от... от там, където беше отишла. Всички минаха да те видят.
- Тя каза, че ти си, такова, завлякла онова чудовище в, такова, Оня Свят! - възкликна с блеснали очи Луси Уорбек - Госпожа Вихронрав разказа всичко на всички!
- Е, не беше точно... - започна Тифани.
Но усети нещо опиращо в гърба и. Зашари с ръка зад себе си и намери островърха шапка. Посивяла от старост и доста опърпана. Закзак не би се осмелил да продаде подобно нещо, но другите момичета я бяха зяпнали като прегладнели кучета ръката на месар.
- Ъъъ, Госпожа Вихронрав ти даде нейната шапка, - промълви затаила дъх Петулия - Нейната собствена шапка.
- Тя каза, че си родена вещица и че не бива вещица да няма шапка! - не откъсваше поглед от шапката Тюла Суматохова.
- Много мило, - каза Тифани, която беше свикнала да носи използвани дрехи.
- Това е само една вехта шапка, - изказа се и Аннаграма.
Тифани вдигна поглед към високата девойка и бавно се усмихна.
- Аннаграма? - започна тя вдигайки ръка с разперени пръсти.
Аннаграма отстъпи крачка назад.
- Не, не, - писна тя - Недей! Недей! Някой да я спре!
- Искаш ли балон, Аннаграма? - продължи Тифани смъквайки се от масата.
- Не! Моля те! - Аннаграма отстъпи още крачка назад закрила лице с дланите си, препъна се в една пейка и падна.
Тифани и помогна да стане и я потупа дружелюбно по бузата:
- Добре тогава, няма да ти го купувам. Но, моля те, вземи някой път научи какво точно значи „буквално”, а?
Аннаграма се усмихна някак си посърнало и успя да произнесе само:
- Ъ, да.
- Добре. И пак ще сме приятелки.
Тя обърна гръб на момичето и отиде да прибере шапката.
- Ъъъ, сигурно още не си се освестила докрай, - заговори Петулия - Май не разбираш.
- Ха, аз, нали разбирате, всъщност не се бях изплашила, - заяви Аннаграма - Аз само за да се посмеем, разбира се.
Никой не и обърна внимание.
- Какво да не съм разбрала? - попита Тифани.
- Това е нейната собствена шапка! - казаха в хор момичетата.
- Ако, такова, тази шапка можеше да говори, какви ли истории можеше, нали разбирате, да разкаже, - добави Луси Уорбек.
- Беше само шега, - обяви Аннаграма на всекиго, на който би му скимнало да я слуша.
Тифани изгледа шапката. Беше много опърпана и не особено чиста. Ако тази шапка можеше да говори, сигурно щеше да мрънка.
- Къде е сега Баба Вихронрав? - попита тя.
Момичетата ахнаха. Това ги впечатли почти колкото шапката.
- Ъъъ... тя няма ли да се сърди, че я наричаш така? - разтревожи Петулия.
- Тя сама ме покани, - увери я Тифани.
- Само дето аз бях чула, че трябва да се познаваш с нея поне, такова, сто години, преди тя да ти позволи да и казваш така... - промълви Луси Уорбек.
Тифани сви рамене:
- Както и да е. Знаете ли къде е тя?
- О, пие си чая с другите стари вещици и бърбори за някакви сосове и как днес вещиците изобщо не били като когато тя е била момиче, - отговори и Лулу Муцинкова.
- Какво? - сащиса се Тифани - Просто си пие чая?
Младите вещици се спогледаха объркано.
- Ъъъ, има и курабийки, - каза Петулия - ако е от значение.
- Но тя отвори вратата за мене. Входа за... изхода от... пустинята! Как може след всичко това просто да седне да ядеш курабийки!
- Ъъъ, тези които аз видях, бяха със захарна глазура, - обади се притеснено Петулия - Не просто някакви домашни...
- Виж какво, - намеси се Луси Уорбек - мислиш ли, че ние, помисли си само, не сме видели нищо? Как си стоиш ей така, с това, такова, сияние около теб, а ние не можем да го преминем, а после Ба... Госпожа Вихронрав идва и направо си влиза вътре, така че и двете, нали разбираш, си стоите там. А после сиянието щрак, изчезва и ти, такова, падаш в несвяст.
- Това, което Луси не успя да обясни като хората, - намеси се Аннаграма - беше, че в действителност не сме те видели да ходиш където и да е. Само дето имаше сияние, а то може да е било от какво ли не.
От Аннаграма ще стане добра вещица, отбеляза си Тифани. Тя може сама да си разказва приказки, в които буквално да си вярва. И удариш ли я, отскача като гумена топка.
- Не забравяй, че видях коня, - включи се Хариета Кръшкачева.
Аннаграма завъртя очи.
- Ах, да, Хариета си мисли, че била видяла някакъв кон в небето. Освен че, казва ми тя, не било изглеждало точно като кон. А било изглеждало, казва ми тя, както щял бил да изглежда един кон, ако махнеш от него същинския кон и оставиш само конската същина, така ли беше, Хариета?
- Не съм казала това! - сопна се Хариета.
- Е, извинявай много, но аз това чух.
- Ъъъ, а още някои хора казват, че видели бял кон да пасе на съседното поле, - добави Петулия - А доста от по-старите вещици казват, че усетили ужасно много...
- Да, някои хора мислят, че са видели кон на полето, но там вече го няма, - изви глас Аннаграма както правеше когато искаше да покаже колко глупаво мисли че е нещо - Това сигурно е страшно рядка гледка, кон пасящ насред поле. А между другото, ако наистина е имало бял кон, той е бил сив.
Тифани приседна на ръба на масата и сведе поглед към коленете си. Ядът срещу Аннаграма я беше върнал към живота, но сега умората пак занастъпва.
- Предполагам никоя от вас не е видяла малко синьо човече, около петнадесетина сантиметра високо, с рижа коса? - подхвърли тихо тя.
- Е, някоя да го е видяла? - надигна глас с злобна ведрост Аннаграма.
От всички страни и изсмотолевиха, че „не”.
- Извинявай, Тифани, - добави Луси.
- Не се безпокой, - каза Аннаграма - Може пък да е заминал с белия кон!
Пак става като със Страната на Феите, помисли си Тифани. Дори и аз не си спомням, че е било наистина. Как ще ми повярва някой? Но все пак трябваше да опита.
- Имаше тъмна врата, - заразказва бавно тя - а зад нея имаше пустиня, цялата с черен пясък и там беше доста светло, макар че на небето имаше звезди. И Смърт също беше там. Говорих с него...
- Говорила си с него, така ли? - заяде се Аннаграма - И какво ще да ти е казал, извинявай много?
- Не каза „извинявай много”, - отговори Тифани - То ние не говорихме много. Но той не знаеше, какво е екзод.
- Това не беше ли един вид цвете растящо по клоните на едни чужбински дървета? - замисли се Хариета.
Настъпи тишина, нарушавана единствено от шума на Изпитанията отвън.
- Не е виновна тя, - изказа се Аннаграма с тон, който като за нея беше почти приятелски - Както ви казах: Госпожа Вихронрав обърква умовете на хората.
- Ами сиянието? - възрази Луси.
- Сигурно е било кълбовидна мълния, - предположи Аннаграма - Те нали са едни такива странни.
- Но хората, нали, такова, ритаха и блъскаха само да минат през него! Но то беше твърдо като от лед!
- Добре де, може и да е имало такова усещане, - не се даде Аннаграма - обаче... сигурно е въздействало на мускулите на хората, примерно. Ей, аз само се опитвам да помогна, - добави тя - Хайде, бъдете разумни. Тя просто си стоеше тук. Всички я видяхте. Нямаше никакви врати и никакви пустини. Нямаше друго освен нея.
Тифани въздъхна. Чувстваше се толкова уморена. Искаше и се просто да изпълзи нанякъде. Искаше да си иде вкъщи. Направо щеше да си тръгне, ако нещо в обувките и не я убиваше.
Докато момичетата се караха, тя отвърза връзките и изу едната обувка.
Оттам се посипа сребристо-черен прах. Като достигна земята, отскочи от нея, бавно като на сън, и се закълби във въздуха като мъгла.
Момичетата се обърнаха и го загледаха смълчани. После Петулия се протегна и хвана малко от праха. Като си вдигна ръката, прашинките се заизсипваха измежду пръстите и. Падаха бавно като перушина.
- Понякога нещата се объркват, - заговори тя замислено - Госпожа Чернокачулкова ми го каза. Някоя от вас бдяла ли е до нечий смъртен одър?
Едно две от момичетата кимнаха, но всичките се бяха втренчили в праха.
- Понякога нещата се объркват, - продължи да говори Петулия - Понякога те умират, но не могат да си отидат, защото не знаят Пътя. Тя каза, че тогава те имат нужда от теб, да си до тях, да им помогнеш да намерят вратата, така че да не се изгубят в тъмното.
- Петулия, нали не биваше да говорим за това, - смуши я леко Хариета.
- Не! - възрази Петулия и лицето и почервеня - Време е да поговорим за това, само тук, само между нас си! Защото тя каза, че онова е последното нещо, което можеш да направиш за някого. Тя каза, че има мрачна пустиня, която те трябва да прекосят и пясъкът там е...
- Ха! Г-жа Уховрътски казва че тези неща са черна магия, - прозвуча рязко и внезапно като с нож гласът на Аннаграма.
- Нима? - рече унесено Петулия гледайки как пясъкът се сипе - Е, а пък Госпожа Чернокачулкова казва, че понякога луната е ярка, друг път е в сянка, но не трябва да забравяме, че си остава все същата луна. И... Аннаграма?
- Да?
Петулия си пое дълбоко дъх.
- И отсега нататък никога повече да не си посмяла да ме прекъсваш. Никога. Да не си посмяла! Сериозно ти говоря.



Тема глава 13нови [re: de Cyrvool]  
Автор de Cyrvool (непознат )
Публикувано22.06.10 11:28



Глава Тринадесета
Изпитанията за вещици


А после... после започнаха самите Изпитания. То нали заради тях беше всичко. Обаче когато Тифани излезе обкръжена от момичетата, тя долови витаещия във въздуха въпрос: И какъв е смисълът да се продължава сега? След онова което се случи?
Но все пак някой пак беше опънал въжетата около арената, а доста от по-възрастните вещици си бяха придърпали столовете до края й, така че като че ли все пак щеше да се има нещо. Тифани отиде до въжето, намери си място, седна на земята и остави шапката на Баба Вихронрав пред себе си.
Усещаше как другите момичета се тълпят зад нея, и как шушукането и шептанието се разпространяват из множеството.
„... гледай ти, тя наистина го е направила... ама наистина... чак до пустината... сама видях праха... ботушите и били пълни догоре, така казват...”
Клюките се разпространяват сред вещиците по-бързо и от тежка настинка. Вещиците клюкарстват като свраки.
Нямаше съдии, нито награди. Както беше казала Петулия, Изпитанията изобщо не бяха такива. Цялата работа беше да покажеш какво можеш, до къде си стигнала, така че хората като си тръгнат да си мислят: „Ей, няма грешка тая Карамела Ботълтуейт.” Не беше съревнование, ама честна дума. Никой не побеждаваше.
И повярваш ли на това, като нищо ще повярваш и, че луната я търкаля по небето дяволче на име Уилбърфорс.
Колкото до това, което ставаше наистина, като начало някоя от по-възрастните вещици откриваше събитито с някой засукан, но не изненадващ никого трик, някой, който всички вече са го виждали, но все още го харесват. Така се разчупваше ледът. Тази година това беше Добрата стара Тъпчинещова с нейния ансамбъл пеещи мишки.
Тифани обаче не и обръщаше внимание. Точно насреща и, от другата страна на ограденото пространство, обкръжена от други стари вещици като кралица на трон, беше седнала Баба Вихронрав.
А шепотът се носеше ли носеше. Сигурно като си беше отваряла очите, са и се отворили и ушите, защото Тифани можеше да чуе шепнения от всички страни на площадката.
„... Без никакво обучение, ей тъй на, да земе да го напарви... ама видяхте ли оня кон? ... Никакъв кон не съм видяла!... Ама не само да отвори вратата, ами направо да си влезе!... Е да, ама кой я прибра, а? Есме Вихронрав, ето кой!... Да, винаги съм го казвала, на всяка новоизлюпена глупачка можи да й се отвори късмета да отвори вратата, но виж, за връщането, тук вече си трябва истинско вещерство, това е то, шампионският номер, това е... пребори се с онуй ми ти нещо и там го остави! ... Тебе пък ей толкова не съм те видяла да направиш, на вас ти говоря, Виолета Пулсимоун! Това дете обаче... И какво, имаше ли кон или нямаше?... Мислих си аз да изляза с оня мой номер с танцуващата метла, да, ама сега кой ще ти го гледа... И защо Госпожа Вихронрав даде на девойчето шапката си, да ви питам аз вас? Какво ли иска да си мислим, а? Та тя никога пред никого не сваля шапка!”
Можеше да се усети как напрежението прехвърча от островърха шапка на островърха шапка като електрически разряд.
Мишките се стараеха колкото можеха със „Когато бях овчарче”, но се усещаше, че не влагаха цялата си душа. Мишките са много темпераментни и твърде чувствителни създания.
Няколко жени се наведоха към Баба Вихронрав. Тифани видя, как се разразява оживена дискусия.
- Знаеш ли, Тифани, - обади се из-зад гърба на Тифани Луси Уорбек - на теб друго не ти трябва, само, такова, ставаш и си го казваш. Нали всички знаят, че си го направила. Искам да кажа, никоя досега, такова, не е правила нещо чак такова на Изпитания!
- И е крайно време дъртата злобарка да загуби, - добави Аннаграма.
Да, но тя не е злобарка, мислеше си Тифани. Тя самата е силна и очаква и от другите вещици да са силни, защото животът на ръба не е за хора, които може да се пречупят. А Третият и акъл й подаде същата онази мисъл, която тя не беше успяла да оформи тогава в палатката: „Бабо Вихронрав, ти знаеше, че роилникът ще нападне само мен, нали? Говорила си с д-р Суетон, ти сама ми каза. Та да не би аз да съм ти номерът за днес, а? За колко нещо ли си се досетила? И колко ли си знаела?”
- Ще спечелиш, - увери я Тюла Суматохова - Дори и на някои от старите ще им се иска някой да и поохлади малко самочувствието. Всичките знаят, че голяма магия е станало. Цяла бъркотия не е останала на мили околовръст.
И какво значи, ще спечеля, защото някои хора имат зъб на някого ли? - помисли си Тифани. Ей с това вече наистина ще има да се гордея...
- Можеш да се обзаложиш, че тя ще стане, - каза Аннаграма - помни ми думата. Ще заразправя на всички, как чудовището завлекло горкото детенце в Оня свят и как тя те върнала. И аз да бях на нейно място, така щях да сторя.
Ти сигурно щеше, помисли си Тифани. Но ти не си на нейно място, нито пък аз.
Тя се взря в Баба Вихронрав, която отпращаше с махване на ръка две-три от по-старите вещици.
Интересно, помисли си тя, дали те не й говорят неща от рода „На това момиченце трябва някой да му поохлади малко самочувствието, Госпожо Вихронрав.” И докато си го мислеше, Баба се обърна и видя, че Тифани я гледа...
Мишките спряха да пеят, предимно от смущение. Някое време всички мълчаха, после някои заръкопляскаха, защото нали така се правеше. Една вещица, която Тифани не познаваше, влезе в оградения квадрат, не преставайки да ръкопляска по онзи суетлив начин, с ръце вдигнати пред брадичката и, който някои използват, когато искат да подбудят зрителите да поръкопляскат поне още мъничко.
- Чудесно, Дорис, превъзходно изпълнение, както винаги, - зачурулика тя - Забележително са напреднали от миналата година, много ти благодаря, прекрасно, браво... хъ-хъм...
Жената се позапъна, докато зад нея Дорис Тъпчинещова пълзеше на колене мъчейки се да събере мишките си в кутията. Една от изпълнителките беше изпаднала в истерия.
- А сега, може би... някоя дама би пожелала да, ъъъ... да излезе на, ъъъ... сцената? - подкани ги водещата бодро като стъклена топка току пред пръсване - Някоя ще се пробва ли?
Настъпи тишина, последвана от още тишина.
- Хайде, не да се срамувайте, дами! - гласът на водещата ставаше все по-напрегнат с всяка секунда. Не е шега работа то да организираш цяло поле пълно с родени организаторки - Скромността не краси вещицата! Коя ще излезе?
Тифани усещаше как островърхи шапки се извръщат, някои към нея, други към Баба Вихронрав. Отсреща Баба посегна и рязко отблъсна от рамото си нечия ръка, без да откъсва очи от Тифани. „И никоя от двете ни не си носи шапката,” - помисли Тифани - „Някога ти ми даде виртуална шапка, Бабо Вихронрав, и съм ти много благодарна. Днес обаче тя не ми трябва. Днес знам, че съм вещица.”
- Е, хайде де, дами! - подкани ги пак водещата, вече почти в паника - Та това са Изпитанията! Приятелско и поучително съревнование в дух на братство и добра воля! Не може все някоя дама... или може би млада дама...?
Тифани се подсмихна. Трябваше да е „сестринство”, а не „братство”. Ние нали сме сестри, госпожо, не братя.
- Давай де, Тифани! - подкани я Тюла - Те знаят, че те бива!
Тифани поклати глава.
- Ах, така значи било, - изви очи Аннаграма - Дъртата чанта пак е бъркала в ума на момичето, както винаги...
- Не знам кой в чий ум е бъркал, - сопна се Петулия и запретна ръкави - Аз обаче ще си напарвя номера с прасето.
Тя се изпрви и тълпата се развълнува.
- О, значи ще е... А, това си ти, Петулия, - каза леко разочаровано водещата.
- Да, г-це Пенджерева, ще изпълня номера с прасето, - обяви гръмко Петулия.
- Но, ъъъ, като гледам не си водиш прасе, - стресна се г-ца Пенджерева.
- Да, г-це Пенджерева, ще изпълня номера с прасето... без прасе!
Това предизвика вълнение и викове „Невъзможно!” и „Тук, знаете ли, има малки деца!”
Г-ца Пенджерева се озърна за помощ и не намери такава.
- Ами добре тогава, - склони безпомощно тя - Щом като си сигурна, миличка...
- Да, сигурна съм. Ще използвам... кренвирш! - обяви Петулия, извади един от джоба си и го вдигна за всеобщо изумление.
Тифани не видя номера. Нито пък Баба Вихронрав. Погледите им като че очертаваха железни решетки и дори г-ца Пенджерева инстинктивно гледаше да не ги пресича.
Тифани обаче чу изквичаването и възгласите на изумление и гърма от аплодисменти. В този момент хората щяха да ръкопляскат на всичко, също както запреченият порой би рукнал от където и да е, стига да заобиколи дигата.
И тогава вече заставаха и други вещици. Г-ца Здравомислова жонглираше с топки, които спираха и променяха посоката си направо във въздуха. Една вещица на средна възраст демонстрира ново средство против задавяне, което даже не изглеждаше вълшебно, и така докато не се сетиш, че начин да правиш почти умрели хора напълно живи, струва повече от десетки магии, които пръвят само „пбум!”. И други жени и момичета заизлизаха и запоказваха бляскави номера, полезни хитринки, неща, правещи „пук-пук” и неща помагащи срещу зъбобол, а в един отделен случай нещо, което просто гръмна...
... и участничките свършиха.
Г-ца Пенджерева се върна в средата на поляната, почти опиянена от облекчение, че Изпитанията все пак минаха, и за последен път отправи покана към някоя дама „или, също така, млада дама” да покаже още нещо.
И настъпи толкова плътна тишина, че можеше да ковеш в нея пирони.
И тогава тя рече:
- Ами добре тогава... в такъв случай обявявам Изпитанията за окончателно и надлежно закрити. Има чай в голямата шатра!
Тифани и Баба се изправиха едновременно, с точност до секунда, и се поклониха една на друга. После Баба се обърна и се присъедини към блъсканицата за към чая. Любопитно беше да се наблюдава как тълпата се разделя пред нея без дори да се усеща, като море пред някой особено добър пророк.
Петулия беше заобиколена от други млади вещици. Номерът с прасето беше приет наистина много добре. Тифани застана на опашка за да се прегърне с нея.
- Но трябваше ти да спечелиш! - възкликна Петулия с лице почервеняло от радост и безпокойство.
- Няма значение. Наистина няма, - успокои я Тифани.
- Ти се предаде, - обади се из-зад гърба й един рязък глас - В кърпа ти беше вързано, но ти сама се предаде. И как е сега усещането, Тифани? Как е то, да вкусиш унижението?
- Чуй ме сега, Аннаграма, - започна, посочвайки я яростно с пръст Петулия.
Но Тифани се пресегна и смъкна ръката й. После се обърна и се усмихна на Аннаграма толкова весело, че чак стряскаше.
Това, което и се искаше да каже, беше: „У нас, Аннаграма, имаме Състезания за овчарски кучета. Овчарите се насъбират отвсякъде за да покажат какво могат кучетата им. Има сребърни звънци и колани със сребърни катарами и всевъзможни награди. Но можеш ли да се сетиш, коя е голямата награда, Аннаграма? Не, не можеш. Е, има и съдии, но те не се броят, не и за голямата награда. Има... имаше една дребна старица, застанала винаги най-отпред, облегнала се на оградата, с лула в устата и двете най-добри изобщо раждали се някога овчарски кучета в краката и. Те се казваха Гръм и Мълния и бягаха толкова бързо, че подпалваха въздуха, а козината им светеше по-ярко от слънцето. Обаче тя никога, ама никога не ги изкарваше на Състезанията. Тя знаеше за овцете повече отколкото и овцете знаеха за себе си. И това, което му се искаше на всеки млад овчар, ама каквото наистина му се искаше, не беше някаква тъпа купа или колан, а да я види как си вади лулата от устата, когато той си тръгва от арената, и да каже тихичко „Ей това го биваше”. Защото това значеше, че той е истински овчар, а и всички останали овчари ще го знаят. А пък ако му кажеш, че трябвало било да я предизвика, той ще те изпсува и ще тропне с крак и ще ти каже, че по-скоро би тръгнал да гаси слънцето с плюнка. Че как може да я бие? Нали тя е самото овчарство. То беше целият й живот. Отнемеш ли нещо от нея, от себе си го отнемаш. Ти обаче това не го разбираш, нали? Да, но това е душата и средоточието на нещата! Душата... и... средоточието!”
Да но така само щеше да си пропилее дъха, затова тя каза просто:
- О, я млъквай, Аннаграма. Я да видим, дали са останали някакви курабийки, а?
Високо над главата и изкряска ястреб. Тя вдигна поглед.
Птицата се обърна, хвана вятъра и се заплъзга високо във въздеха накъм дома си.
Те винаги бяха с нея.

Седнала до котела си, Джейни отвори очи.
- Он си иде у дома! - извика тя, скочи и заразмахва ръце към наблюдаващите я Фийгъли - А не ми стойте тука зяпнали! - разкомандва се тя - А фанете некое зайче за печено! Накладете огиньо! Стоплете вода, оти я че се баням! Вижте се ма, ма тука е като некоя кочина! Бърже да го изчистите! За Големио човек го искам светнало! Идете да гепите от Специалното Овче Средство! Накършете мънечко зелени вейки, мънечко от трънка, мънечко от глог! Лъснете ги златните чинии! Сичко да светне! К’во сте ми застанали, бе?
- Ъъъ, що че речеш да сториме първо, бе Келда, - попита притеснето един фийгъл.
- Сичкото!
Напълниха й супника за къпане в нейната стая и тя се затърка с една от старите четки за зъби на Тифани, докато отвън се разнасяше шумът от фийгъли работещи здраво на много фронтове. Миризмата на печен заек заизпълва могилата.
Джейни се облече в най-хубавата си рокля, оправи си косата, взе си шала и излезе от дупката. И застана на открито взряла се в планините, докато след около един час една точка в небето занараства.
Като келда тя щеше да посрещне с добре дошъл завръщащ се войн. Като съпруга тя щеше да целуне мъжа си и да го сгълчи, че се е забавил. Като жена, й се струваше, че направо ще се разтопи от облекчение, благодарност и щастие.



Тема глава 14нови [re: de Cyrvool]  
Автор de Cyrvool (непознат )
Публикувано22.06.10 11:30



Глава Четиринадесета
Пчелна царица


А седмица по-късно, един следобед, Тифани отиде да види Баба Вихронрав.
Беше само на петнадесет мили полет с метла. А понеже Тифани все още не обичаше да лети с метла, г-ца Здравомислова я закара.
Беше невидимата част на г-ца Здравомислова. Тифани само си лежеше плътно на дръжката и стискаше с ръце, крака, колене, а ако можеше и с уши. Носеше си и книжен плик за повръщане, защото никой не обича да му падне от небето анонимно повръщано. Носеше и голяма торба, която придържаше много грижливо.
Не си отвори очите докато не заглъхна фученето и на слух ни си усити, че е съвсем близо до земята. И наистина, г-ца Здравомислова беше много любезна. Когато тя падна защото краката и се бяха схванали, метлата беше докарана точно над един особено дебел мек мъх.
- Благодаря, - каза Тифани докато ставаше, защото винаги си заслужава да си учтива като си имаш работа с невидими хора.
Тя беше с нова рокля. Зелена като предишната. Сложният, изплетен от услуги и задължения свят, в който живееше и се подвизаваше г-ца Здравомислова, даде плод - два метра чудесен плат (за безпроблемното раждане на бебенцето на г-ца Бързакова) и няколко часа шев и кройка (болният крак на г-жа Авджийска вече върви на оправяне, благодаря много). Черната тя я беше върнала. Когато остарея ще нося полунощ , реши тя. Засега обаче, стига толкова чернота.
Тя огледа поляната на склона, от три страни обкръжена от дъбове и чинари, но отдолу се отваряше прекрасна гледка към разположените по-надолу земи. От чинарите се сипеха хвърчилки и се виеха лениво над няколкото лехи. Които не бяха оградени, нищо че наблизо пасяха няколко кози. Ако се зачудите, как така козите не опоскват градината, значи сте забравили кой живее тук. Освен това имаше кладенец. И, разбира се, къщурка.
Г-жа Уховрътска определено щеше да има възражения срещу нея. Беше все едно излязла от приказките. Стените се облягаха една на друга, сламеният покрив се смъкваше надолу като калпава перука, а комините бяха вити като тирбушони. Ако смятате, че от къщичката от сладки твърде ще се надебелява, значи това ще е следващият по лошотия избор.
Дълбоко в гората в една къщурка живееше Злата Стара Вещица...
А това беше къщурка от по-гадния вид приказки.
Кошерите на Баба Вихронрав бяха скътани от едната страна на къщурката. Някои бяха от старите сламени, повечето бяха надве натри сковани дъсчени. Всичките се бяха разхръвчали като за последно, нищо че лятото вече отминаваше.
Тифани отиде да ги разгледа и пчелите заизригваха от кошерите в плътен черен поток. Стекоха се към Тифани, сляха се в колона и...
Тя се засмя. Те бяха образували фигурата на вещица, хиляди пчели увиснали във въздуха. Тя вдигна дясната си ръка. Повдигайки нивото на жуженето, пчелната вещица също вдигна ръка. Тифани се завъртя. Фигурата също. Пчелите старателно повтаряха всяко потрепване на роклята и, като тези от края зажужаха отчаяно, защото трябваше да летят най-бързо.
Тя грижливо остави торбата си на земята и протегна ръка към пчелите. Крилцата им пак се разбучаха, за момент те се пръснаха и пак се построиха малко по-нататък, но този път ръката на фигурата беше протегната към Тифани. Пчелата образуваща върха на показалеца и зависна точно пред пръста на Тифани.
- Ще танцуваме ли? - покани ги Тифани.
И посред поляната изпълнена от въртящи се хвърчилки, тя завъртя рояка в танц. Пчелите я следваха доста добре, с жужащи пръсти плътно до нейните, обръщаха се когато тя се обръщаше, макар че винаги по няколко пчели изоставаха и отчаяно догонваха фигурата.
По едно време роякът вдигна две ръце и се завъртя на другата страна, а пчелите от „полата” се завихриха в шшеметни дипли. Роякът се учеше бързо.
Тифани се разсмя и направи същото. Рояк и момиче се завихриха през поляната.
Тя се беше толкова щастлива, че даже се чудеше, дали някога досега е изпитвала такова щастие. Златната светлина, сипещите се хвърчилки, танцуващите пчели... всичко се беше сляло в едно. Това беше обратното на мрачната пустиня. Тук светлината беше навсякъде и я изпълваше отвътре. Тя се чувстваше където си е, но все пак виждаше себе си отгоре, валсираща с жужащата сянка, проблясваща в златисто, когато слънцето се отразеше от пчелите. Заради моменти като този си струваше да се премине през какво ли не.
Тогава направената от пчели вещица се приближи към Тифани като че ли взирайки се в нея с хилядите си очички като скъпоценни камъчета. Някъде от вътрешността на фигурата нещо като че смътно изсвири и пчелната вещица се пръсна в бръмчащ облак от насекоми, които хвръкнаха и заминаха. И на поляната не остана да се движи нищо друго освен падащите семена на чинарите.
Тифани издиша.
- Брей, някои хора това щеше да ги изплаши, - обади се един глас из-зад гърба и.
Тифани не се обърна веднага. Първо каза:
- Добър ден, Бабо Вихронрав.
Чак тогава се обърна. И попита, все още наполовина опиянена от удоволствие:
- А ти някога правила ли си така?
- Не е учтиво да се започва с въпроси. Най-добре ела в къщи на чаша чай, - отвърна Баба Вихронрав.
В тази къща човек можеше да реши, че никой не я обитава. До огъня имаше два стола, единият от които люлеещ се, а до масата още два, които не се люлееха, но се клатеха поради неравния каменен под. Имаше бюфет и парцалена черга пред огромното огнище. В единия ъгъл на стената беше облегната метла, а до нея имаше нещо тайнствено и островърхо, покрито с плат. Имаше много тясно и тъмно стълбище. И толкова. Нямаше нищо лъскаво, нищо ново, нищо ненужно.
- На какво дължа удоволствието да те видя? - попита Баба Вихронрав сваляйки осаждено черно котле от огъня и пълнейки също толкова черен чайник.
Тифани отвърза торбата, която беше донесла.
- Дойдох да ти върна шапката, - каза тя.
- Я, - изсумтя Баба Вихронрав - Тъй ли било то? И защо?
- Защото е твоята шапка, - обясни Тифани оставяйки я на масата - Благодаря ти, че ми я зае все пак.
- Да ти кажа аз, много млади вещици и кътаните си зъби ще дадат за тая моя стара шапка, - отбеляза Баба вдигайки шапката.
- Вярно, - съгласи се Тифани и не добави: „Всъщност се казва кътни зъби”, а вместо това добави - Но аз мисля, че всяка вещица трябва сама да си намери шапка. В смисъл, точната шапка като за нея си.
- Да ама, като гледам, ти носиш купешка, - забеляза Баба Вихронрав - Една от ония Небостъргачите. Със звездички, - добави тя и в тази дума „звездички” имаше достатъчно киселина да поряде бакър, след което да прокапе през масата и пода и да прояде още бакър на долния етаж - Да не мислиш, че това я прави по-вълшебна, а? Звездички?
- Аз... така мислих, като я купувах. А сега засега и тя върши работа.
- Докато не си намериш точната шапка, - вметна Баба Вихронрав.
- Да.
- Която няма да е мойта?
- Няма.
- Добре.
Старата вещица прекоси стаята и смъкна покривалото от нещото в ъгъла. Оказа се, че то било голям дървен конус, точно колкото е една висока островърка шапка, на висока подставка. И върху нея се ... изграждаше шапка, от тънки резки върбова кора, карфици и корав черен плат.
- Сама си ги правя, - поясни тя - Всяка година. Няма друга шапка като тази, която сама си направиш. Слушай ме, няма да сгрешиш. Вкоравявам аз хасето и го правя непромокаемо с една специална настойка. Ще се учудиш, колко нещо можеш да наместиш в шапка, която сама си си направила. Да, ама ти не си дошла да приказваш за шапки.
И Тифани най-сетне изплю камъчето.
- Онова беше ли истинско?
Баба Вихронрав си сипа чай, взе чашата и чинийката, след което грижливо сипа от чая в чинийката. Вдигна я и много внимателно, сякаш вършеше нещо много важно и деликатно, го духна. И всичко това го правеше бавно и спокойно, докато Тифани се мъчеше да прикрие нетърпението си.
- Роилникът вече го няма, нали? - проговори Баба.
- Не. Но...
- Как беше усещането? Докато се случваше? Усещаше ли се като истинско?
- Не, - отговори Тифани - Усещаше се като повече от истинско.
- Е, значи това е то, - провъзгласи Баба Вихронрав и си сръбна от чинийката - Верният отговор е: И да не е било истинско, не е било и неистинско.
- Беше като сън, когато почти си се събудила и, нали разбираш, можеш да го контролираш, - заразправя Тифани - Стига да внимавам, всичко ставаше. Беше все едно се издигам във въздуха като се дърпам за връзките на обувките си. Все едно сама си разказвам приказка...
Баба кимна:
- Винаги има някоя приказка. То всичко си е все приказки. Че слънцето изгрява всяка сутрин, пак е приказка. Във всичко има по някоя приказка. Промениш ли приказката, променяш света.
- А какъв беше твоя план да победиш роилника? - не издържа Тифани - Моля те? Трябва ми да знам!
- Моя план ли? - отвърна невинно Баба Вихронрав - Моят план беше да те оставя ти да се оправиш с него.
- Така ли? А какво щеше да правиш, ако бях загубила?
- Всичко по силите ми, - отговори спокойно Баба - Както правя всеки път.
- Щеше ли да ме убиеш, ако пак бях станала роилника?
Чинийката с чая не трепна в ръката на старата вещица. Тя се вглеждаше замислено в нея.
- Щях да те пощадя стига да можеше, - заключи тя - Но не ми се наложи, нали така? Нямаше по-добро място от Изпитанията. Повярвай ми, вещиците могат да действат задружно, ако се наложи. По-трудно е отколкото да подкарваш стадо котки дори, но може да се направи.
- Само че на мен все ми се струва, че ние... обърнахме всичко на малко шоу, - отбеляза Тифани.
- Нищо подобно. Направихме го на голямо шоу! - възрази с доста удовлетворение Баба Вихронрав - Гръм и мълния, бели коне и невероятни подвизи! Добро представление като за пени, какво ще кажеш? А с времето ще разбереш, момичето ми, че по малко шоу тук там хич не се отразява зле на репутацията ти. А и чини ми се, г-ца Здравомислова вече го е разбрала, сега като може едновременно да жонглира с пет топки и да си вдига шапката! Слушай ме какво ти казвам, няма да сгрешиш!
Тя отпи изискано от чая в чинийката и после кимна накъм вехтата шапка на масата:
- Твойта баба, тя шапка носеше ли?
- Какво? А... обикновено не, - отгоори Тифани, все още мислейки си за голямото шоу - Ако времето съвсем се развалеше тя си връзваше като забрадка някоя стар чувал. Тя казваше, че шапките все ти хвърчат по вятъра и иди ги гони през баира.
- Значи си е направила шапка от небето, - заключи Баба Вихронрав - А палто носеше ли?
- Ха, овчарите казват, че видиш ли Баба Болежкова с палто, значи ще е такава буря, че ще издухва и канари! - каза гордо Тифани.
- Значи тя и от вятъра си е направила палто, - рече Баба Вихронрав - Умение си е това, да. Дъждът не вали върху вещица, како тя не го иска, обаче аз лично предпочитам да си се намокря и да съм благодарна.
- Благодарна за какво? - не разбра Тифани.
- Че после ще изсъхна, - отговори Баба Вихронрав и остави чашата с чинийката на масата - Ти, чедо, си дошла тук да научиш, кое е истина, а кое не е, но малко неща мога да те науча аз, дето ти вече да не ги знаеш. Просто още не знаеш, че ги знаеш. И още цял живот ще има да учиш това, дето ти е в костите. Ей ти я истината.
Тя погледна изпълненото с надежда лице на Тифани и въздъхна:
- Е, тогава да излезем и ще ти дам урок номер едно. То друг урок няма. И няма нужда да го пишеш в някаква книга с очи отгоре.
Тя я заведе до кладенеца в задния си двор и намери на земята някаква пръчка.
- Ето, виж, вълшебна пръчка, - каза тя и от пръчката изригна зелен пламък, от което Тифани се стресна и подскочи - А сега опитай ти.
На Тифани нищо не и се получи, колкото и да тръскаше пръчката.
- И няма как да стане, - обясни Баба - То си е просто пръчка. Е, може и да съм накарала огъня да излезе от нея, а може да съм направила така че ти да си мислиш, че е излязъл огън. Ама все тая. Едно ще ти кажа, аз бях това, а не пръчката. Ти си оправи ума, и пръчката ще ти стане жезъл, небето ще ти е шапка, а всяка локва ще е вълшебната ти... вълшебното ти... ъ, как им се викаше на онея натруфените чаши?
- Ъ... потири, - сети се Тифани.
- А така. Вълшебен потир. Не са важни вещите. Хората са всичко, - Баба Вихронрав изгледа накриво Тифани - А аз мога да те науча как да търчиш през баирите със заека как да летиш на тях с ястреба. Мога да те науча на тайните на пчелите. Мога да те науча на всичко това и на още много друго, ако само направиш едно нещо за мен още тук и сега. Нещо много лесно, съвсем простичко.
Тифани кимна с широко отворени очи.
- Е, тогава значи нали разбираш, че всичко дето блести са само дрънкулки и играчки, а играчките само те отбиват от пътя?
- Да!
- Тогава, момиче, вземи това блещукащо конче, дето го носиш на врата си и го хвърли в кладенеца.
Послушна, наполовина хипнотизирана от гласа и Тифани посегна зад врата си и откачи огърлицата.
Парчетата на сребърния кон заблестяха на слънцето, в ръката и точно над водата.
Тя ги зяпна, като че ги виждаше за пръв път и тогава...
Тя изпитва хората, помисли си Тифани. Постоянно.
- Е? - подкани я старата вещица.
- Не, - реши Тифани - Не мога.
- Не можеш или не искаш? - попита я рязко Баба.
- Не мога, - отвърна Тифани и вирна брадичка - И не искам!
Тя отдръпна ръката си и пак си закачи огърлицата гледайки непокорно Баба Вихронрав...
Вещицата се усмихна.
- Браво, - рече и тихо тя - Не знаеш ли кога да постъпиш по човешки, значи не знаеш и кога да си вещица. А ако много те е страх да не се отбиеш от пътя си, до никъде няма да стигнеш. Ще ми дадеш ли да го погледна, моля?
Тифани я погледна в тези нейни сини очи. След което откачи верижката и и подаде огърлицата. Баба я вдигна нагоре.
- Чудна работа, как изглежда сякаш препуска само като проблесне на слънцето, - промълви вещицата завъртайки го натам-насам - Майсторска работа. Вярно, не е то каквото кон изглежда, но определено е то, каквото конят е.
Тифани я поглезна със зяпнала уста. За момент пред нея беше застанала ухилена Баба Болежкова, а следващия момент пак беше Баба Вихронрав. Тя ли го направи това, зачуди се тя или сама си го направих? И смея ли да попитам?
- Дойдох не само за да върна шапката, - осмели се да каже тя - А и ти донесох подарък.
- Сигурна съм, че на никого не съм давала повод на мен да ми се носят подаръци, - изсумтя Баба Вихронрав.
Тифани не и обърна внимание, защото умът и все още беше в шаш. Тя пак бръкна в торбата си и извади малък мек пакет, мърдащ в ръцете и.
- Аз повечето неща ги върнах на г-н Силен-в-ръката, - обясни тя - Но си помислих, че това може и да ... ти влезе в работа.
Старата жена бавно разви бялата хартия. Наметалото „Полъх на зефира” се разгърна из-под пръстите й и изпълни въздуха като дим.
- Прекрасно е, но не е за мен, - поясни Тифани докато наметалото се извиваше по нежните течения на поляната - За да се носи такова наметало, е нужно достолепие.
- Доста-летие ли? - попита лязко Баба Вихронрав.
- Достолепие... о, това е достойнство. Тежест. Мъдрост. Такива неща, - разясни Тифани.
- А, - поуспокои се малко Баба.
Тя се вгледа в нежно диплещия се плат и вдъхна въздух. Наистина беше невероятно творение. Едно нещо можеше да им се признае на магьосниците: бяха направили едно от онези неща, които запълваха празнина в живота ти, която докато не го виждаш, изобщо не си подозирала че я е имало.
- Е, сигурно има такива, които могат да носят такова наметало и такива, които не могат, - заключи тя, наметна го и го пристегна със брошка във формата на полумеесец - Но пък е твърде претенциозно за такива като мен. Малко префърцунено си пада. С него ще взема да изглеждам като някоя фльорца.
Това последното беше казано като утвърждение, но завършваше с въпросинелна извивка.
- Не, много ти отива, ама наистина, - увери я бодро Тифани - Не знаеш ли кога да постъпиш по човешки, значи не знаеш и кога да си вещица.
Птичките спряха да пеят. Горе по дърветата катериците побягнаха и се скриха. Дори и небето като че притъмня за миг.
- Ъ... поне така чух, - добави Тифани - От някой, който ги разбира тези неща.
Сините очи се взряха в нейните. От Баба Вихронрав не може да криеш тайни. Каквото и да кажеш, тя внимава, какво имаш предвид.
- Някой път може пак да наминеш, - каза тя, обръщайки се бавно и гледайки как наметалото се вихри във въздуха - Тук винаги е толкова тихо.
- С удоволствие, - откликна Тифани - Да кажа ли на пчелите, че ще идвам, та ти да си готова с чая?
За момент Баба Вихронрав я изгледа ядно, след което лицето и се промени в лукава усмивка.
- Ах че си умна, - похвали я тя.
Какво ли се крие в теб? - помисли Тифани. Кой си ти всъщност, дълбоко в себе си? Правиш се на голямата лоша вещица, да, но не си. Постоянно изпитваш хората, изпитваш ли изпитваш, но всъщност ти се иска някой да е достатъчно умен, че да те бие. Защото сигурно е тежко това, да си най-добрата. Не ти е позволено да спреш. Може само някой да те бие, а пък си твърде горда за да загубиш. Гордост! Ти си я обърнала на страховита сила, но тя те яде отвътре. Дали не смееш да се засмееш от страх да не се окаже това началото на изкикотването?
Някой ден пак ще се срещнем. И двете го знаем. Пак ще се срещнем, на Изпитанията за Вещици.
- Достатъчно съм умна да разбера, как успяваш да не мислиш за розови носорози, когато някой каже да не мислиш за тях, - осмели се да каже на глас тя.
- О, дълбока магия е това, да, - рече Баба Вихронрав.
- Не. Не е. Ти не знаеш, как изглеждат носорозите, нали?
Слънчева светлина изпълни поляната, когато старата вещица се разсмя, ясно като планински поток.
- Правилно! - каза тя.



Тема глава 15 (последна)нови [re: de Cyrvool]  
Автор de Cyrvool (непознат )
Публикувано22.06.10 11:31



Глава Петнадесета
Шапка от небето


Беше един от онези странни дни в края на февруари, когато е малко по-топло, отколкото е редно и, макар че има вятър, той духа все някъде покрай хоризонта, а точно край теб е тихо.
Тифани се изкачи горе на рида, където в закътаните долчинки ранните агънца вече бяха стъпили на крака и припкаха натам насам на сюрии с онзи скоклив бяг, както тичат понякога агънцата, така че приличат на вълнести скачащи коне. И сигурно на деня наистина му имаше нещо, защото и старите овци се присъединиха и заиграха наравно с агнетата. Те подскачаха и се въртяха, наполовина щастливи, наполовина шашнати, а дългите им зимни руна се кламбуцаха като клоунски гащи.
Интересна зима беше. Тя научи много неща. Едно от които беше, че е възможно да си шаферка на младоженци, чиято сборна възраст надхвърля 170 години. Този път г-н Щъкачев, с буйна перука и блеснали очила, беше настоял да даде една от жълтиците на „нашата малка помощничка”, което беше много повече от заплатата й, която Тифани така и не поиска и която г-ца Здравомислова не можеше да си позволи. Тя употреби част от парите да си купи наистина добро кафяво наметало, което не плющеше и не се развяваше зад нея, обаче беше топло и плътно и пазеше сухо.
И много други неща беше научила. Сега като минаваше покрай овцете с агнънцата им, тя леко докосваше умовете им, толкова меко, че те не забелязваха...
Тифани беше останала горе на планината за Прасоколеда, която официално бележи новата година. Там имаше много работа за вършене, а и без това на Варовитище този праздник не го тачеха много. Сега обаче г-ца Здравомислова с удоволствие и даде отпуска, за праздниците на агненето, което старите хора наричаха Овчи търбуси. Тогава започваше овчарската година. Бабаягата на хълмовете това не можеше да го пропусне. Точно тогава, в меки гнезда от сено, защитени от вятъра с плетове от прещип, се оформяше бъдещето. Тя помагаше за оформянето му, работеше заедно с овчарите на светлината на фенери, грижеше се за трудните раждания. На работа си носеше островърхата шапка и усещаше как овчарите я наблюдават, как с нож, игла, конец и утешителни думи спасяваше овци майки от мрачната врата и извеждаше агнета на светлина. Дай им шоу. Дай им приказка. И на сутринта тя се връщаше гордо вкъщи с ръце окървавени до лактите, но това беше кръвта на живота.
По-късно тя се качи до могилата на Фийгълите и пропълзя в дупката. Беше мислила за това от доста време и се беше подготвила - с чисти нарязани кърпички и малко шампоан от сапуниче по рецепта на г-ца Здравомислова. Имаше чувството, че те ще влязат в работа на Джейни. Г-ца Здравомислова винаги посещаваше родилките. Така се правеше то.
Джейни се зарадва да я види. Легнала по корем, така че поне отчасти да се вмъкне в покоите на келдата, Тифани има възможността да подържи като новородени агънца, едновременно всичките осем, както тя ги наричаше наум, Робченца. Седем от тях врещяха и се биеха помежду си. Осмото си мълчеше и чакаше да дойде времето й. Бъдещето се оформяше.
Не само Джейни я гледаше с други очи. Новините се разпространяваха. Народът на Варовитище недолюбваше вещиците. Те винаги досега бяха идвали отдругаде. Винаги досега бяха чужденки. Сега обаче ето я наша Тифани, как изражда агънца както някога баба й, а пък казват, че била изучила вещерство там горе на планината! Да, ама си е пак нашата Тифани и толкова. Вярно, може и да носи шапка с големи звезди, но пък нали прави страхотно сирене и разбира от агнене, а и нали тя е на Баба Болежкова внучка. И те се потупваха многозначително по носовете. Внучката на Баба Болежкова. Помните ли какво можеше да направи старата, а? Та значи, тя може и да е вещица, ама си е нашата вещица. И си разбира от овце, да, разбира. Ха, а чух аз, че там горе в планината те имали някакви техни си състезания за вещици и нашта Тифани им показала на тях, какво може едно момиче от Варовитище, даде им тя да разберат. А и нали времената се менят. Е, та значи вече си имаме вещица, ама такава, че по-добра никой друг си няма! Никой няма да хвърля във вира на Баба Болежкова внучката!
На следващия ден тя пак щеше да се връща в планината. Много нещо се случи през тези три седмици, даже без да се брои агненето. Роланд я беше поканил на чай в замъка. Беше малко неловко, както е винаги с този род неща, но чудна работа, как за няколко години той беше станал от непохватен смотаняк на притеснителен младеж, забравящ какво е искал да каже щом тя му се усмихнеше. А освен това в замъка имаше книги!
Той срамежливо й беше подарил „Речник на Изумително Редките Думи”, а тя се беше подготвила достатъчно да му донесе ловджийски нож производство на Закзак, който беше майстор по ножовете, нищо че магиите му бяха боклук работа. Шапката много внимателно изобщо не беше спомената. А когато се прибра, тя намери белязка посред „П”, където с тънък молив бяха подчертани думите „Плонжон: вид реверанс, на около една трета от дълбочината на традиционния. Излязъл от употреба.” Останала сама в спалнята си, тя се изчерви. Интересно как всеки път се изненадваш, когато нещо ти напомни, че докато ти наблюдаваш другите и мислиш за тях с толкова чувство за вещина и превъзходство, в същото време те пък те наблюдавали и мислили за теб.
Тя си го записа в дневника, който беше станал доста по-дебел, с всичките му изсушени билки, белязки и странични бележки. Врани го бяха кълвали, мълния го беше удряла, чай го беше оливал. И си нямаше око. Едно око щеше да бъде извадено още на Ден Първи. Това беше дневникът на истинска вещица.
Тифани беше престанала да носи шапката, освен на публични места, защото тя постоянно се огъваше от ниски врати, а покривът на стаята й направо я смачкваше. Днес обаче си я беше сложила, от време на време хващайки я, когато някой порив на вятъра се опитваше да я отнесе.
Стигна до мястото, където четири ръждясали железни колелета наполовина се бяха заровили в торфа, а посредата се подаваше тумбестото кюмбе. То беше удобно за сядане.
И край Тифани настана тишина, жива тишина, в която овцете играеха с агънцата си, а светът се въртеше ли въртеше.
Защо да си тръгва? За да се върне пак тук. Така че да може да види мястото откъдето е тръгнала с други очи и в нови разцветки. А и хората виждаха нея по нов начин. Да се върнеш откъдето си започнала, не е същото като никога да не си заминавала.
Думите преминаваха през ума и, докато Тифани гледаше овцете и се изпълваше с дълбоко щастие - заради новите агнета, заради живота, заради всичко. Пред щастието веселието е като локва пред океана. Беше чувство което душата просто не можеше да побере. И то излезе като смях.
- Аз се върнах! - викна тя на хълмовете - И съм по-добра отколкото като заминавах!
И тогава тя си свали нашарената на звезди шапка. Не беше лоша шапка, като за показ, макар че с тези звезди приличаше малко на играчка. Но тя никога не е била нейната шапка. Нито можеше да бъде. Единствената шапка, която си заслужаваше да се носи, беше тази, която сама си си направила, а не някоя, която си си купила или са ти я подарили. Твоя собствена шапка за твоята си глава. Твоето собствено бъдеще, а не нечие чуждо.
Тя метна шапката на звезди колкото можа по-нависоко. Вятърът бързо я поде. За миг тя се заклатушка, след което един порив я издигна, завихри я и я запреобръща и я отнесе далече далече над ридовете, където тя изчезна завинаги.
И тогава Тифани си направи шапка от небето и седна на старото тумбесто кюмбе заслушана как вятърът духа някъде покрай хоризонта, докато слънцето залязва.
Когато сенките се удължиха, множество дребни фигурки се измъкнаха от близката могила и дойдоха на свещеното място да гледат заедно с нея.
Слънцето залезе, една всекидневна магия, и настъпи топла нощ.
Шапката се изпълни със звезди...


Бележка на Автора

Учението за сигнатурите, споменато в глава 3, в действителност съществува и в нашия свят, макар че е познато по-добре на историците, отколкото на лекарите. Стотици, че може би и хиляди години наред, хората са вярвали, че Бог, който разбира се е сътворил всичко, е „белязал” всички неща така, че да показва на човешкия род, за какво може да се използват. Например, енчецът е жълт и, „следователно”, ще да е добър против жълтеница (и покрай всичкото гадаене на сляпо, понякога болните вземат, че оздравяват).
По невероятно съвпадение, Конят изписан на Варовитище изумително наподобява Ъфингтънския Бял Кон, който в този свят е издълбан на ридовете до село Ъфингтън в югозападен Оксфордшир. Той е 112 метра на дължина, няколко хиляди години на възраст и е издълбан на склона така, че може да се види целият наведнъж само от въздуха. Което предполага, че:
а) е изработен за да го съзерцават боговете; или,
б) летенето е било изобретено много по-рано отколкото си мислим ние; или,
в) някога хората са били много, ама много по-високи.
Ах, да, и на нашия свят също е имало Изпитания за вещици. Изобщо не било весело прекарване на времето.



Тема Re: глава 15 (последна)нови [re: de Cyrvool]  
Автор нaив (тя)
Публикувано22.06.10 14:11



Супер! Голямо удоволствие са тия книжки на български - още веднъж благодаря!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.