Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:10 24.06.24 
Фен клубове
   >> Тери Пратчет
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема хора, богове, ликьори  
Автор Noc (минаващ)
Публикувано04.04.09 07:40



Наскоро ми попадна една карта на разпространението на думата "вино" и се оказва, че води началото си от близкия изток, където е била "giin". Тогава си спомних, че в "Шовинист" когато Керът обяснява на Ваймс за свещената книга на някакви две племена, имаше текст за това как в зависимост от една точка наплюта от муха една и съща дума може да се чете като "човек", "бог", или "ликьор". Е, оказва се че в много езици ( ако някой си спомня филма "Дерзу Урзула" например ) думите за "човек" и "свръхестествено същество" обикновено са много сходни, а арабското "джин" свучи точно като напитката "джин", на английски za napitkata има и една и съща дума: "gin - a kind of alcohol SPIRIT". E, забавна приумица на Тери или просто съвпадение ?



ПП. Моля въздържайте се от шовинистки коментари, каквито съм забелязал че често се появяват в такива теми.



Тема Re: хора, богове, ликьоринови [re: Noc]  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано06.04.09 07:27



Започвайки да се ровиш в думите тръгни от там че спирт идва от Spiritus Vini - сиреч дух на виното. Самият процес на ферментация, а по-късно и на дестилация е откритие на арабите (както и началото на която и да се сетиш природна наука ама това е факт, който се подминава). Думичката Алкохол всъщност идва от арабски. Ал - кохол означава благороден дух. И е бил божество преди появата ва Исляма. След появата на Пророка Мохамед култа към Ал-кохол запада. До днес е оцеляла само сектата на алкохолиците, ама тях пък си ги бива като бройка.



Try not. Do or do not. There is no try.

Тема Re: хора, богове, ликьоринови [re: Noc]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано06.04.09 08:51



1. При Тери съвпадения рядко има - всичко което пише е резултат на енциклопедични познания съчетани с чувство за хумор, както и проучвания.

2. На английски думата spirit означава и трите: дух (човешки), привидение (свръхестествено същество) и алкохол (е за да е алкохол трябва да е мн. число, ама ще си затворим очите за това :) ). За други езици не мога да говоря тъй като знам само руски и български, а в тях не е така (а филма за който говориш - не съм гледал) :)

Прочетох за произхода на думите вино и джин... нямат нищо общо.

It is literally true that you can succeed best and quickest by helping others to succeed.


Тема Re: хора, богове, ликьоринови [re: hannibal]  
Автор Snusmumriken (immer frei)
Публикувано09.04.09 23:11



"Аl-kuhl" /така го транскрибират на латиница, ма не знам как се произнася точно/ значи "прашецЪТ", а пък вино си е гръцка дума, минала през латински и те това е.



Беспредельная сладость свободы
отринуть свободу...

Редактирано от Snusmumriken на 09.04.09 23:12.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.