Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:46 02.07.24 
Фен клубове
   >> Тери Пратчет
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Една тема за Нощен патрул (ама на Лукяненко)нови  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано17.08.06 00:37



Сега, знам че е офтопик, ама къде другаде може човек да си говори за Нощния патрул на спокойствие?
Не и в онзи ръждясал клуб, а и тук се срещат хора, които биха споделили нещо яко по темата.
И не само за Нощния, цялата поредица имам предвид, но мисълта, която напоследък ме гложди е свързана с разни неща от Нощния.
Като начало тази натрапчива идея за любовта. За коя от двете страни на силата мислите, че е характерно това чувство? Нали тъмни стават тези, които мислят преди всичко за себе си. Ако заобичат някого прекалено много, няма ли да загубят тази своя характеристика, която ги прави тъмни?
Но повече ме интересува голямата драма с йерархията. Защо двама мага, при това от една боя, не могат да за заедно, ако единия е по-силен от другия?
Ей това ме мъчи и не мога да го разбера. Изкарват го, че е нещо много повече от въпрос на желание. Нещо, с което по никакъв начин не могат да се борят. Биха правили революции, биха обръщали света с хастара нагоре и надолу, за да са с еднакви сили, само и само да са заедно, а не могат да пренебрегнат едно просто различие в силите.
Всъщност това, което се чудя е можеш ли да обичаш някой, който не ти е равностоен по сили? Ако не, както излиза от поведението на светлите, то това любов ли го наричат? И щом за да си с някого е толкова важно той колко точно е силен, какво му обичаш тогава?
Е, друго си е да му обичаш луничките, далеч по-смислено ми изглежда, ама вече съм офтопик и от темата си





Тема Re: Една тема за Нощен патрул (ама на Лукяненко)нови [re: else]  
Автор ikew (repair kit)
Публикувано17.08.06 01:13



Ехааа :))

Любовта - в човешката й форма - е далеч по-типична за тъмните, според мен. Тъмен означава просто "свободен", според дневния патрул, а той все пак е по-хм-вероятно достоверен по въпроса. Много ме впечатли откровяението, че те не гледат на хората като на добитък, а просто като на други създания, водещи собствената си борба срещу света независимо от тях. Продължава да е бягство от отговорност по моите разбирания, но в същото време е някакси... нормално. И във всеки случай, един тъмен маг примерно 5то ниво не може да направи повече добро на човечеството от някой съвсем неразличен богаташ.
Ениуей, някак ми е по-лесно да очаквам саможертви от онези, които са родени с повече... потенциал. Така де. Всеки според възможностите и тн...

Всъщност, като се замисля, тъмните дори не са Свръхчовеци - т.е. не се грижат дори за доброто на другите тъмни -; те са просто хора, извадили късмет. Любовта във вида, в който я познаваме, е човешко явление - а светлите постепенно губят човешкото у себе си, заменяйки го със над-човешко (или на моменти с чисто и просто не-човешко).

А това силата не е точно сила. То е... усет. То е... сливане. В трета част един велик маг го обяснява това - дори маг първо ниво, застанал до такъв като него, е като плувец с акваланг и гумени плавници, състезаващ се с делфин - дори да победи някак, си остава просто човек с разни играчки, докато делфинът е... ами делфин :)
Ако са с различна "сила", ще виждат свеята по различен начин, ще усещат себе си по различен начин, абе представи си четиресгодишен революционер+програмист+художник, ходещ с 15годишно момиче - просто са различни отвътре. И докато в моя пример разликите ще намалеят с времето, при различните ще се увеличат...

Спомни си разликата Дайвър / Хакер. А сега си представи, че дайвърите също така можеха да рисуват виртуалност в реално време че и да хакват, ако нищо друго не помага.
Общо взето такава е пропастта между три нива на силата - т.е. например межди трето и първо, межди пето и трето, между второ - а защо не първо? - и Маг Отвън Категориите...

Специално в случая на светла и антон обаче промяната, за която хесар предупреждава нашия в края на първа част (на първа част), се очаква в не-съвсем близкото бъдеще - дори тя да достигне пълния си потенциал за някакви си три години, пак ще промени мисленето си достатъчно застрашително след половин век примерно. В случая става въпрос за мащаб - на мисленето и чувствата :)

Лунички рлз бтв

КЗИ!

Редактирано от ikew на 17.08.06 01:18.



Тема Re: Една тема за Нощен патрул (ама на Лукяненко)нови [re: ikew]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано17.08.06 01:40



Това е много интересно, което казваш.
Няма да ти описвам как ми запя сърцето, когато видях Лукяненко да цитира любимата ми напоследък песен на Кипелов и Марвин - "Я свободен". Полудех ти казвам, много бурен момент в личен план


В същата книга още няколко пъти се цитираха мои любими парчета, чувството е... страхотно

Сега за любовта и силата. Силата е част от човека. Ти или го обичаш или не го обичаш.
Дори и да имаше много широки хоризонти идващи от силата, двамата би трябвало да се обичат не заради тази сила. Ако обичаш някого заради силата му, дали обичаш него или нещо друго? Мисля, че може да се направи аналогия с парите.
А това с делфините... ама връзката не е състезание, точно това се опитвам да кажа. Защо трябва да се състезават изобщо? Какво, като единият може нещо повече? Ами ако единият може да вдига големи камъни, а другия - не, това трябва ли да се отразява на любовта им?
Имам предвид, че ти обичаш някого заради самия него... Така де, не че не го разбирам това с големите хоризонти, просто ми се струва неискрено. Обичаш някого докато е повече от теб, но когато ти ставаш повече от него, вече не можеш да го обичаш, той вече не "достоен". Това е прекалено егоистично и не се връзва с представата ми за обич.

Иначе много ми се ще да напиша нещо и за случката с Егор - когато ти се покаже доброто откъм лошата му страна...
Не може да се бориш едновременно за доброто на конкретния индивид и за доброто на всички. Понякога двете неща се изключват и за да се бориш за доброто на всички, трябва да се бориш за злото на някой конкретен човек. В името на доброто. Изумителен парадокс.



Тема Re: Една тема за Нощен патрул (ама на Лукяненко) [re: else]  
Автор ikew (webcom)
Публикувано17.08.06 02:08



Съвсем нормална ситуация, какъв парадокс... :)


За любовта - абе уф, състезанието беше метафора, тук става въпрос за пропаст. Днес се обичате, след месец се обичате, след половин година обаче някакси си личи, че той не ти дава онова неизразимо с думи еднакво виждане за свеята, от което имаш нужда - и го търсиш другаде. След година вече е нормално да го правиш, след две просто не намираш в него нищо, освен временно убежище от проблемите си. Неспособно да те разбере убежище, създание, от което вземаш като от... човек. От ония, нормалните.
Създание, върху което паразитираш, едва ли не :)

Тези, които смятат, че любовта може да победи всичко, просто не са си имали работа с бдж :Р
Тя не може. Дамнит, тя трябва да се пази от света, не да те пази от него.

Ъфкорс, обичта е нещо съвсем друго и е чудесна основа на приятелство, с евентуалните вторични производни приятелство-със-секс-в-него и брак :)
Но и тук кур, светлите (неосъзнато) имат отчаяната нужда от онази сигурност, която се опитват да дадат на хората, а нея могат да открият само в онзи, който резонира с тях. И тук една пропаст = нулева сигурност. Пак са си сами, просто са с някой друг. Търпят в името на любовта, но тя не стига, за да затвори дупката.

Т.е., светлият спокойно може да обича многократно по-силен или по-слаб маг от себе си, но не може да получи от него онова, от което има нужда, а все пак това е в основата на връзките.

lmaorotflwtimypapmp, lol

Редактирано от ikew на 17.08.06 02:12.



Тема Re: Една тема за Нощен патрул (ама на Лукяненко)нови [re: ikew]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано17.08.06 11:53



Парадоксът е във връзка с това, че не можеш да правиш абсолютно добро, без то да се превърне в зло. То е малко като с посоките на света. Ако вървиш прекалено дълго на изток, в един момент се озоваваш по- на запад, отколкото си бил, когато си тръгнал с идеята да вървиш на изток.
В тази връзка доброто и злото, както са представени от Лукяненко, ми се връзват с действителността доста повече отколкото идеята на К.С Луис. Все още не мога да намеря грешката в разсъжденията на Луис, но определено пропуска нещо.

Ох, аз като цяло мисля такива екстравагантни неща за любовта, че ми е интересно да гледам тези лукяненкови романтични представи. Едно мило такова ми става... например момента с Алиса, когато се побърка по Игор. Не мисля, че човек може да изпитва такива чувства към някого след една нощ секс, но пък спокойно може да си мисли, че ги изпитва. Което е винаги в основата на любовта.
Та като стана дума за Алиса - ето, тя се побърка по човека с ясната идея, че той най-вероятно е обикновен човек. Беше готова да му бъде съпруга, да му готви и кърпи чорапите и да понесе подигравките на всички. Явно любовта е присъща само за тъмните

Светлите са някакви пресметливи копелета, дето първо се теглят на кантара и ако си по-слаб - байбай.
Е, това, че го осъждам донякъде не значи, че не го разбирам. Хората всъщност се обичат в един конкретен момент и разновидност. Нали ти казах да правата и точките по нея. Обичаш някого, когато ти си точка А, а той е точка Б. Но в следващия момент ти ставаш точка Ц, а той точка Д и тогава наличието на любов между първите два варианта не е предпоставка за наличие между следващите два.
А за брака важи единствено формулата приятелство-със-секс-в-него. Любовта може да бъде чудесна основа на ъъъ една връзка. Нищо повече. Тя просто е временна.
Много е интересно чувството за вечност, когато си влюбен. Сигурен си, че ще ви вечно влюбен и то си е точно така, но важи само за пресичането на точка А с конкретния момент от времето. То си е една отделна вселена, която си има своя собствена вечност. Просто човешкият живот е прекалено дълъг и включва в себе си толкова много редуващи се вселени



Тема Re: Една тема за Нощен патрул (ама на Лукяненко)нови [re: else]  
Автор ikew (webcom)
Публикувано17.08.06 20:05



Хяхя :)))

Добре де добре, наистина обективно погледнато имаш привилегията да обясняваш такива очевидни неща на хм, неопитните :]
*оглежда се за евентуални неопитни*

.... сигурно има и такива тук де. I guess...

Ениуей.
Не, светлите не са пресметливи копелета и ако бъдеш така добра да си спомниш какво става в книгите, никой не тегли чертата. Те просто ОСЪЗНАВАТ точно това, за което ти говориш тъй мъдро - временността на любовта. И то ги разяжда отвътре. Правят ли нещо по въпроса? Не. Не късат един с друг, не си правят скандали, не могат и не искат да теглят чертата. В действителност тяхната любов е далеч по-емоцилнална, защото те живеят В БЪДЕЩЕТО СИ, докато тъмните живеят за мига - любовта между светлите не е точка във времето, а вектор. Колкото до Алиса - тя беше готова в онзи момент, но след месец просто щеше да й омръзне, ако той беше обикновен човек. И какво щеше да прави тогава? Секс. Нейната малка сладка играчка, yay. Да, щеше да го обича. Ура ура ура. Сигурен съм, че той щеше да го оцени.... :j
Тъмните просто са по-импулсивни. Много по-импулсивни. Защото от тях не зависи нищо. Докато светлите не могат да си позволят подобно отношение към света, тяхната доброволно приета отговорност ги смазва. Пак повтарям - те имат нужда от сигурност, за това не могат да изпитат временното щастие на връзка, чийто пламък ще изгасне просто така. Поне не през първия век на живота си. Ако смяташ, че това е незряло, постарай се поставиш на тяхно място за момент баси - самотни пламъчета в безкрайната празна студена вселена. Баланс? Ya right, за 50 години да не схванеш какви маймуни са хората, особено в русия, изисква ебахти затвореността към света, която определено не е присъща на светлите.
Младите светли не могат да търсят "приятелство-със-секс-в-него" - ако могат, значи не са светли, а просто сиви. Те отчаяно се нуждаят от ПОЛОВИНКА. Тъмните никога не биха търсили ТОЛКОВА обвързваща връзка, щот те са си цели и завършени. При половинките няма точка а, точка б, има една обща точка W, която съдържа и двамата. и не че точката не се мести, но когато го прави, пак си остава една, а не две.
Това не се среща често в живота, ако изобщо. But hey, никой не е казвал, че е лесно да си светъл.


И отделно от горното - престани да игнорираш това, което се опитвам да ти обясня за "силата" - а именно, че не става въпрос за способността да вдигаш големи камъни, you Neanderthal, говорим за начин, по който гледаш на света и за допирните ти точки с него. Различните не са различни само от хората, различни са и един от друг.

Сега съвсем между другото се замислих - имам една приятелка, която е безумно влюбна в приятеля си, но в същото време смята, че той е нещо много повече от него и дори не може да се накара да му говори за това колко много означава той за нея, защото се чувства, де да знам, unworthy. Според теб такава връзка колко ще издържи? Учила си психология ffs, act like it :)

lmaorotflwtimypapmp, lol


Тема Re: Една тема за Нощен патрул (ама на Лукяненко)нови [re: ikew]  
Автор зaxиp (път)
Публикувано17.08.06 22:12



Интересно. Тъкмо си чета "Дневен патрул" и на каква тема попадам...и то в клуб за Пратчет. :-)

На Тъмните им е много по-лесно да обичат...с цялото си сърце. Те мислят само за себе си. Любовта е част от тях. Хората, които обичат са част от тях...Докато Светлите...обичат, но не се отдават напълно, защото не забравят останалите си задължения. Светлите не са свободни, защото са отговорни. Зарежеш ли всичко заради любовта, то не ставаш ли веднага Тъмен? Защото Любовта е едно доста егоистично чувство.

Колкото до йерархията...И в живота е така. Представи си двама съученици. Голяма любов, голямо нещо. След време единия отива в Елитен Университет, а другия работи на някой строеж. Пак се обичат, но малко по-малко животите им преминават в различни коловози. Единия е потеглил нагоре, а другия ... дърпа надолу. Единия се подтиска, че нищо не е постигнал, а другия се чувства виновен, защото върви нагоре, а не крета с приятелчето си...

Това според мен, разбира се.

Както казват Инквизиторите..."Истините са две"



нека вали

Тема Re: Една тема за Нощен патрул (ама на Лукяненко)нови [re: ikew]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано17.08.06 23:49



Привилегията!?
Да обяснявам на неопитните?!
Exactly quoting Virgin Mary "Cum again!?"

Не всяко говорене има непремено претенцията да бъде обясняване и не всяка гледна точка има желанието да бъде спор. Ама ти това много добре го знаеш. Предполагам. Да не кажеш пак, че те светкам :)
Така де, моята мъдрост няма потенциала да се побере (или има потенциала да не се побере) само в рамките на главата ми и затова плиска цунамита наоколо, не е по силите ми да я спра.

Надолу не виждам нищо, с което да не съм съгласна, не разбирам само защо спориш с мен, но явно това ще си остане една от загадките на мистичното ни съществуване.
По някаква причина си разбрал точно обратното на това, което казвам, ама то не е сефте, а и предполагам, че не съм го написала ясно като за пред хора...

За приятелката ти, нямам представа как ще се развие тази връзка. И аз имах една такава. В началото мисълта да се сравнявам с него ме караше да се опитвам някак си да подтисна естественото си желание да падна на колене и да блъскам чело в земята. Обаче за последвалите осем години се научих, че всеки си има своите ценни страни.

Само дето в това мнение не написах нищо по темата





Тема Re: Една тема за Нощен патрул (ама на Лукяненко)нови [re: зaxиp]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано18.08.06 00:17



Ей, радвам се, че и някой друг се включи


Съгласна съм с това за светлите и отговорността. Точно така е. Когато имаш да мислиш само за себе си е много по-лесно.
Но сравнението ти със съучениците не е много уместно, защото амбицията е част от характера. Този, който решава да работи на строеж, вместо да учи, сам прави този избор. Този избор е част от неговия характер и той носи отговорност за решението си. Съответно е по силите му да задържи или отблъсне любимият човек.
А силата на Различните не е въпрос на избор, нито е някакво постижение, което зависи от тях самите. За нея не може да се прави аналог с уважението, което хората изпитват един към друг, когато могат или не могат нещо.

Всъщност не съм имала предвид Светлана и Антон, там други неща ме озадачават, но вече се чудя дали да ги споменавам изобщо.
По-скоро имах предвид Хесер и Олга. Той може да я обича дори когато тя десетилетия наред е препарирана сова без капка сила, но не може да е с нея, ако тя не си върне силата...!?
И всяко негово действие е подчинено на идеята тя да си върне силата, а на другите - майната им.
В същото време отдалечава Светлана от Антон по същия начин, като чудесно осъзнава какво прави. Като това разбира се не го казвам ни най-малко категорично, защото ми спойлнаха някакви неща от следващите книги, които го опровергават.

Както и да е, изобщо идеята ми не е била да споря, ама явно не мога да се изразявам ясно. Идеата ми беше да попитам "Какво мислите за тези моменти". Само това.

Редактирано от else на 18.08.06 00:22.



Тема Re: Една тема за Нощен патрул (ама на Лукяненко)нови [re: else]  
Автор Пpинцът koйтo бe вишиcт (изтрещял)
Публикувано21.09.06 16:21



daiwyrite sa po qki

една луна наеба звездата



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.