Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:42 29.06.24 
Фен клубове
   >> Тери Пратчет
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Чудовищна команданови  
Автор nannet (Леля)
Публикувано07.06.06 13:31



Мнения за книгата?

Аз я прочетох малко бавничко, толкова бавничко, че ми се наложи да препрочитам някои епизоди, защото бях забравила до къде съм чела последния път. (Ама защото все чета, от 00.05 до 00.20 и то, ако успея да не заспя през тези 15 минутки...)

Ама защо досега нито една фенка на Прачет не си е казала личното мнение?

"..Хей мистър Прачет, ти си голяма работа! Жестока книга". А под сурдинка, може злобничко да си мърморя:"Мрън, мрън, мрън...Я ти, я жена ти е подсказала, мрън, мрън, мрън..., ама пък толкова ти харесвам книгите..Освен това в почти всички твои книги е написано и нейното име, та карай да върви...Мрън, мрън, мрън... "

Сигурно, защото винаги ми е било по-лесно да бъда сержант, а не сержантка?

Та докато четях тази книжка все се сещах за една друга на г-н Дако - за омаловажаването на женското начало...и тн.)))))

Я 'оди да питаш Леля ти Огъ... за какво иде реч?



Тема Re: Чудовищна команданови [re: nannet]  
Автор nannet (Леля)
Публикувано07.06.06 22:39



Ехооооооооо.......... Къде сте всички люде, знайни и незнайни? Що ви нема?

Ехооооооооо............Защо така се чувствам самотно? :о(( и тъжно??

Я 'оди да питаш Леля ти Огъ... за какво иде реч?



Тема Re: Чудовищна команданови [re: nannet]  
Автор ikew (frog in stone)
Публикувано07.06.06 22:56



Ми аз лично не ти видях тезата?

иначе книгата не е лоша :)


Всяка жаба да си знае за кой океан мечтае


Тема Re: Чудовищна команданови [re: ikew]  
Автор nannet (Леля)
Публикувано08.06.06 11:47



Ами трагикомична книга за представата на жената за военните (или за мъжете)*. Ама въпросът ми не беше точно за книгата, макар че от там се тръгна. Тъкмо се чудех как да изразя впечатленията си и изведнъж една мушичка ми забръмча в главата - ама защо няма досега нищо написано след като книжката излезе на пазара преди доста време..?

Та нещата се навързаха - мълчание като на гробища, жените си мълчат, мъжете си мълчат и всички се преструваме, че съществуват само Велики Сержанти..и рупърти, от време на време ...):о(....ох, ох, ох..

та това ми е тезата


*Те книгите на Прачет са си такива смях - през сълзи..

Я 'оди да питаш Леля ти Огъ... за какво иде реч?



Тема Re: Чудовищна команданови [re: nannet]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано08.06.06 14:05



Като отида др. седмица да си я купя и изчета - ще си кажа мнението.



Тема Евала за...нови [re: nannet]  
Автор KoтapakътнaШpьoдинrep (Bloody Furious)
Публикувано08.06.06 14:15



темата, лошо изпълнение....

Това ми е мнението. Признавам си - книгата ми беше скучна, още докато я четох на английски. Не можа да ме грабне, а и персонажите не бяха особено правдоподобни. Освен това често повтаряше едни и същи тези. Една от слабите книги на чичко Прачет ако питате мен.

There are three determined states the cat could be in: Alive, Dead, and Bloody Furious.


Тема Re: Чудовищна команданови [re: nannet]  
Автор ikew (frog in stone)
Публикувано08.06.06 20:31



Ми не, просто имаше голяма пауза, която накара (или "помогна на", зависи от гледната точка) народа да я прочете на английски още преди месеци (някои - преди години :)). Съответно, тогава не писахме твъре обширно за нея в клуба, защото не искахме да ви нервим (ний благородни :Р), а сега не пишем, щот ни мързи (и в моя случай - щот така и не съм я пробвал на бг)

Критиките на котарака сигурно са основателни, но аз почти всички други на пратчет ги бях чел само на бг, така че прекия досег с оригиналния му стил беше достатъчен, за да се кефя на книжката и без дълбоки образи или стряскащо могъщ плот (+ тва се случи да я чета на морето, така че имаше допълнителен приятен елемент.)

А иначе да, по-интересно ми е да чета за велики сержанти и рупърти. Или нека съм по-конкретен - когато чета за мащабни военни действия, а това, за щастие, не се случва твърде често, предпочитам да чета за т.нар. велики сержанти и рупърти. Щот ми е по-лесно да се идентифицирам с тях, примерно. :D
Мястото ви не е на бойното поле така или иначе, внасяте елемент на хаос, който не помага на никого, особено на горките войници, които се опитват да (не) ви убият. :Р

Тва битката тряаа да е подредено. Тука са стрелците, тука са рицарите, а там некви селяни се налагат с прътове и брадви по главите и диво реват се едно ги колят. Neat and clean, после всеки си прибира труповете и ги изхвърля в най-близкия пункт за биологични отпадъци or something. Ред, организация и цивилизован подход към проблема. А на вас команди не могат да ви се дават, вий ше кажете "няма да се бия тука на фронталната линия, ще ходя ееей там в горичката да сека вражите стрелци, щото да не ми изгори кожата. И настава поголовна сеч и мор.
Освен тва се биете подло и нечестно. Примерно, като генерал съм сложил 30 човека с меч да пазят левия фланг. С идеята, че врага ще нападне "изненадващо" там и ще открие, че зад близкото хълче е кавалерията ми, която заедно с тежко бронираните трийсе мечисти ще хванат врага в капан.
А какво ще направят 30 жини?
Ми ще препуснат в дива атака пръсвайки се в различни посоки, причинявайки могъщи страдания на всичко що им попадне на пътя, разбивайки вражеската И нашата дисциплина, евентуално дори набивайки лошия генерал (с точилки). Така НЕ СЕ прави. Какво ще кажат враговете, ако контузите генерала в първата битка, това мислите ли го? Знаете ли как ще ни падне реномето? Всичко ще ни намразят и ще нападнат накуп, или по-лошо - вече няма да искат да воюват с нас. И икономиката ще погине. Ама на вас кво ви пука, нали после няма вие да сте без работа. :/

и изобщо, с жени на война - само ако ги държим в палатките и ги не пущаме да излазят :)


Всяка жаба да си знае за кой океан мечтае


Тема Re: Чудовищна команданови [re: nannet]  
Автор kalein (човек)
Публикувано09.06.06 02:21



Това не е мнение за книгата и може да го е довлякло лятото, или часът, но:

Две страници ми стигат. Спирам да чета - и да си купувам - Пратчет на български, поне докато не сменят преводачите (и не почнат да им плащат както трябва.)

Хау.

(Ик, да се приема и като мъст за тенекията от госпожата. Язък за безвъзмездния ни труд. Ура, че й разбихме мивката с оная footnote. :D)



Тема Re: Чудовищна команданови [re: kalein]  
Автор nannet (Леля)
Публикувано09.06.06 06:51



Мисля, че мога да преживея няколко лоши превода, ако това е единствения начин да следя писанията на Прачет. ..

Но ми е трудно да преглътна факта, че жените били разпиляни....и че им липсва чувство за ред. Има една приказка за това, къде е маслото в хладилника...И боже, къде са ми чорапите? :р

Основната ми мисъл е че има хора - мъже и жени, които ги бива за военни или нещо друго и такива, които не ги бива ни за едното ни за друготок, но пък стават за нещо трето.. Някои ги влече опасните ситуации, а други предпочитат да рисуват, пеят или плетат.

И всъщност защо това да се прикрива? Нали живеем в ерата на Водолея... или беше Плодния прилеп?

Драматичноепичнореторичнивъпроси: "...Защо си мълчим?...Къде е истината?...Кой ми изпи кафето?"

Я 'оди да питаш Леля ти Огъ... за какво иде реч?



Тема Re: Чудовищна команданови [re: kalein]  
Автор Pagerist (жаден)
Публикувано09.06.06 11:20



Мда, по отношение на превода и аз мисля, че има още МНОООГО какво да се желае. Преди 1 година я четох в оригинал, и определено ми вървеше по-бързо и по-интересно от бг варианта. Жалко...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.