Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:38 04.07.24 
Фен клубове
   >> Тери Пратчет
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Асоциациитенови  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано22.07.05 13:40



Четох тези дни Господари и господарки и ме налегнаха едни мисли, които много често ме налягат с книгите на Пратчет.
Ами... знам кои бяха те. Господарите и господарките. Познавам ги. Едни хора от реалния живот...
Често имам такова усещане, че чета книга, която в огромна степен се базира на асоциациите, които аз си правя. Не успявам да разгадая "какво е искал да каже автора", но пък за сметка на това, всичко, което се случва в книгата си има някаква стойност лично за мен.
Нещо като Шекспиров театър - всичко в пиесата е метафора на действителна случка, към която вниманието на читателите е умишлено насочено.
Ох, някой разбра ли за какво говоря?

Та исках да ви питам дали някой от вас си има представа кои може да са първообразите на елфите в тази книга. Няма да ви кажа аз кого разпознах

Науката, да, науката ще уреди всичко. А ние можем спокойно да си гледаме телевизия.


Тема Re: Асоциациитенови [re: else]  
Автор ikew ()
Публикувано22.07.05 14:08



Да.... разбрах те....

И не, и аз няма да разкажа........




......

А вий, вий сте педеарси!


Тема Re: Асоциациитенови [re: ikew]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано22.07.05 14:13



Да не би да се сети аз кого имам предвид

Науката, да, науката ще уреди всичко. А ние можем спокойно да си гледаме телевизия.


Тема Re: Асоциациитенови [re: else]  
Автор ikew ()
Публикувано22.07.05 14:40



О, да. Ама ти не позна аз кого имам предвид :)
т.е., предполагам че предполагаш погрешно :)

А вий, вий сте педеарси!


Тема Re: Асоциациитенови [re: ikew]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано22.07.05 15:26



Е, ти в крайна сметка ми каза
Иначе аз за теб съм отворена книга, няма какво да се знае за мен повече от това, което ти знаеш... Само да не си си помислил пак, че имам предвид твоя ... подражател :)

И до голяма степен съм съгласна с теб за твоята ... Добре, че ти си от друга книга


Науката, да, науката ще уреди всичко. А ние можем спокойно да си гледаме телевизия.

Редактирано от else на 22.07.05 15:37.



Тема Re: Асоциациитенови [re: else]  
Автор Гaнимa (fairy-tale)
Публикувано22.07.05 16:01



Май няма книга, която да не ми навява асоциации с реални хора . Не става въпрос само за книгите на Пратчет, а изобщо.
В момента съм на друга вълна, а и съм позабравила "Господари и господарки", та няма да взимам отношение към нея.

"Често имам такова усещане, че чета книга, която в огромна степен се базира на асоциациите, които аз си правя. Не успявам да разгадая "какво е искал да каже автора", но пък за сметка на това, всичко, което се случва в книгата си има някаква стойност лично за мен."

Хех, ми нормално е да е така. Асоциациите ти се базират на твоя живот, не на авторовия.
Колкото до това, какво е искал да каже автора - надали и той самия е в състояние да ти каже точно . Ние може да си вадим едни изводи, а пък той съвсем друго да е имал предвид . Случките с Вазов и Вонегът ги знаете, нали?

" От пътища кръстосан е света..."

Редактирано от Гaнимa на 22.07.05 16:04.



Тема Re: Асоциациитенови [re: Гaнимa]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано22.07.05 16:53



Ох, да... но аз имах нещо друго предвид.
Като чета за някои пратчетови герои и си мисля, че с точно същите думи бих могла да опиша еди кой си. Все едно всеки от нас чете своя собствена версия на книгата, където се разиграват неща, които самият читател си е мислел много пъти. Поне при мен талка става.
Ясно, че всяка книга е асоциативна, но като чета книги на Пратчет (а това важи в много голяма степен за Господарите), имам чувсвтвото, че някой е чел мислите ми... Спомням си и за Маскарад. Направо имах усещането, че книгата се разказва за мен. Няма да кажа в коя роля...

Май пак не го обясних много ясно. Както и да е, идеята ми беше да кажете дали ви идва наум някакво предположение, кого или какво Пратчет е описал с елфите...

Науката, да, науката ще уреди всичко. А ние можем спокойно да си гледаме телевизия.


Тема Re: Асоциациитенови [re: else]  
Автор Гaнимa (fairy-tale)
Публикувано23.07.05 00:16



Не е друго, същото е . Ти си го открила в Пратчет, някой друг - другаде...
Добре си го обяснила, или поне аз си мисля, че те разбирах :).

"Ще тръгнеш ли по пътека, за която знаеш, че няма да те отведе доникъде?"


Тема Re: Асоциациитенови [re: else]  
Автор ДoбpиБoжилoв (грозен изрод)
Публикувано24.07.05 06:55



Е как бе. Толкиновите елфи са първообрази. На копелетата и една свястна работа не можеш да им повериш без да я оплескат.



Тема Re: Асоциациитенови [re: else]  
Автор ДoбpиБoжилoв (грозен изрод)
Публикувано24.07.05 07:00



Ъъъъъ... виждаш се в Маскарад? Ъъъъъ.... Да нямаш влечение по подземия обитавани от хора във вечерен костюм?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.