Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:57 28.06.24 
Фен клубове
   >> Тери Пратчет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Измутелният Морис. Щото мен определено ме изуми.  
Автор ikew (bittersalt)
Публикувано05.06.05 12:38



Душа не ми даде да напиша във вече готовата тема...

02:49

Нямам нет. Това е основната причина за две неща - второто е, че поствам това сега (т.е. по времето, за което цифричките горе твърдят, че е "сега") а първото - прочетох Морис.:
От условно казано първото пък следва второто по един особен начин - а именно, ако не би бяха клъцнали кабела в 00:00, тези 3 часа без десетина минути, щяха да бъдат употребени иначе.
Тоест, прахосани.
Щото тази книга според мен е обощение на всичко онова, което ме накара някога да приема пратчет за човек, когото си струва не само да слушам, но и да си водя записки. Защото тази книга успя наистина да ме изплаши - Пратчет, копелета! -, да ме съсредоточи като пирон, на какъвто оказват специално внимание, да ме накара да мисля (или в моя случай - да си припомням какво съм мислил)....
Хора, тази книга е откровение. Може да е твърде фенска проява от моя страна, обаче не ми пука. Любимата ми на пратчет е, честно. Това нещо не е писано за деца. Или по-скоро писано е за деца, които не са човешките... на пратчет му се ще да са човешките, ама не са.
Мрачно? Сега ще ти кажа колко е мрачно. Има едни неща, наречени животинки и те живеят на една планета, дето е земята. А земята е една точица в едно голямо черо гадно, а то самото е част от едно още по-голямо и още по-празно. А на границата на това цялото... ами няма граница. Имало е едно голямо бум и материята е почнала да се разпростира, обаче не го прави много бързо и сега цялата НАША вселена е една сфера, разпростираща се в баавничко, а около нея е просто празно, защото до там не е достигнало нищо. Нищо. И това празно, хора, е напълно празно, няма и вакум там даже, щот няма от къде да се вземе. И е много голямо. И идва към нас. - или ние към него.
Ей толкова е мрачна книгата.
Но това нямаше да е пратчет, ако беше само тва. Щото е и забавно. Знаеш ли колко е забавно? Сега ще ти кажа колко е забавно. Толкова забавно е, че над оная чернилка и празнотия, дето я споменах, си виси един дебил, ама такъв, божествен, клати си краката от ръба и се хили. Ама това не е много забавно. А книгата е много забавна, особено след като известно време не ти е давала да дишаш. И после не можеш да не се разхилиш. Щото нямаш избор. Ей толкова е забавна книгата.
Ама е и умна. И имаш ли идея колко е умна? Ами 42 е умна, ако толкова много искаш да знаеш. Пратчет е събрал де що важни неща повтаря непрекъснато с Ринс и Ваймс и поне половината Баба и ги е събрал на едно място... и също и номите. Особено тях. Но и нещо повече. Защото номите не пишат историята си с кръв. Щото те са умни и забавни, но не са мрачни, а ти вече знаеш колко е мрачна тая книга, да. Щото искаш ли да знаеш колко е мрачна? Ами адски е мрачна. Не знаех, че пратчет може да е толкова мрачен, хора. Но сега, сега е друго. Сега е по-истинско. Защото тази книга, уж детска, не е приказка. О, свършва си като всеки Пратчет, да, чудесно, но този път краят не е най-важното. Най-важното е там, в кръвта, в малкото-зелено-гадно-нещо, което не трябва да ядеш от плъховете, в отровата, която ти влиза през краката и те убива много много гадно, и другите не могат дори да ти прегризат гърлото, щото ще я прихванат. В мрака зад очите, ама не като в крадец на време, щото тук мракът зад очите изобщо не е само фикция. Познава се по това, че в него има неща. Силата на книгата е в това, че държи клека кибрит над боричкащи се в сламата разумни чудовища и да не я пуснка върху главите не за друго, а защото... ами защото. Само за това. Защото обядът понякога казва "може ли първо да го обсъдим?".
Тази книга е книга на болката. АМй не го казах до сега, ама е важно. Мечти? Да, разбира се. Доброта, справедливост? Има ги, за къде без тях. Но книгата е посветена на болката. На страха. Никога няма да чета пратчет по същия начин, по който го четох преди, това ще ви кажа. А и се съмнявам, че той ще ми позволи.
Чудовищният полк не се води детска, има "чудовищен" в името и знаете ли какво, усещам как след нея известно време ще ходя не по права линия и няма да знам какво ми се случва.

Палпатин :
Анакин, ще ти направя предложение, което не можеш да откажеш.


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изуми.нови [re: ikew]  
Автор maurice (is back)
Публикувано05.06.05 19:13



Човече, откога съм ти казал, че т. нар. детска серия кърти мивки и ме кефи в пъти повече от голямата. Не случайно Морис е първата книга на Тери с такава голяма награда. Не случайно и аз съм Морис - това е велика книга, една от най-любимите ми.

I'm the man of a thousand faces
A little piece of me in every part I take...

Редактирано от maurice на 05.06.05 19:14.



Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изуми.нови [re: maurice]  
Автор ikew (bittersalt)
Публикувано05.06.05 19:14



леле, колко други "детски" има?

Палпатин :
Анакин, ще ти направя предложение, което не можеш да откажеш.


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изуми.нови [re: ikew]  
Автор maurice (is back)
Публикувано05.06.05 19:16



2 - The Wee Free Men & A Hat Full Of Sky.

I'm the man of a thousand faces
A little piece of me in every part I take...


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изуми.нови [re: maurice]  
Автор ikew (bittersalt)
Публикувано05.06.05 19:35



А, за тия не знаех, че даже се водят детски.
Шапката определено не можа да ме впечатли и на една 5,12та от мориса :)

Палпатин :
Анакин, ще ти направя предложение, което не можеш да откажеш.


Тема Re:нови [re: ikew]  
Автор the_alchemist (nevermind)
Публикувано05.06.05 22:31



Бррр... не ми звучи като нещо, което да искам да прочета...

Deliver me from reasons why
You'd rather cry, I'd rather fly...


Тема Re:нови [re: the_alchemist]  
Автор ikew (bittersalt)
Публикувано05.06.05 22:38



СтраФливец! :))

Палпатин :
Анакин, ще ти направя предложение, което не можеш да откажеш.


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: ikew]  
Автор Flight of death (desert rose)
Публикувано06.06.05 14:10



a fairy tale...



Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: Flight of death]  
Автор ikew (bittersalt)
Публикувано06.06.05 16:15



a fiery tail по-скоро

Палпатин :
Анакин, ще ти направя предложение, което не можеш да откажеш.


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: ikew]  
Автор Flight of death (desert rose)
Публикувано06.06.05 17:30



онова беше подзаглавието на animal farm
а тук може и това :)

просто се сетих за това до колко приказките са приказки

а тук твоето върви повече да :)



Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изуми.нови [re: ikew]  
Автор thief_of_time (always late)
Публикувано06.06.05 21:58



Разкъсват ме нетърпението да прочета какво те е развълнувало толкова и... ами звучи малко зловещо... Любопитството както винаги надделява.

хипопотамите са големи и смешни отдалеч. отблизо са само големи.


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изуми.нови [re: thief_of_time]  
Автор ikew (bittersalt)
Публикувано06.06.05 22:00



Бъди подготвена! :}

И чети смело ;)

Палпатин :
Анакин, ще ти направя предложение, което не можеш да откажеш.


Тема Накрая...нови [re: ikew]  
Автор Koтapakът нa Шpьoдинrep (Bloody Furious)
Публикувано07.06.05 09:51



е най-смущаващо... като прочетох че The Rat King е съществувал реално...

There are three determined states the cat could be in: Alive, Dead, and Bloody Furious.


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изуми.нови [re: ikew]  
Автор Klodia (egoist)
Публикувано07.06.05 22:06



УАУ,Икю,вече започвам да гледам на тази книга до леглото ми като на нещо опасно.Дали трябва да спя до нея?
И се чудя дали си заслужава да довършвам трета част на Влад Талтош или да започвам направо с Морис.М?



Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изуми.нови [re: Klodia]  
Автор ikew (bittersalt)
Публикувано07.06.05 22:33



Е не, не е честно всички да имате третата талтош, а аз не!
край, утре отивам до Славейков.

А иначе, бъди в пълна спокойност, краткото ми текстче е разглежда книгата в плана на пратчет-творчеството, а не като самостоятелно явление на фона на световната литература. Книгата е много много по-тежка от всички други дискови, но на фона на дори посредствени хоръристи е светла и оптимистична като сладолед. :)

Т.е. - кефи, пуаши - слабо -, но не хапе - а когато все пак го прави, поне не го прави с еееей такива зъби. :)



Палпатин :
Анакин, ще ти направя предложение, което не можеш да откажеш.

Редактирано от ikew на 07.06.05 22:34.



Тема оффнови [re: ikew]  
Автор maurice (is back)
Публикувано08.06.05 00:04



край, утре отивам до Славейков.

Недей, моля те! Мръдни още 50 метра и си я купи от книжарница. Това, което правят с книгите на Славейков е ОБИДНО.

I'm the man of a thousand faces
A little piece of me in every part I take...


Тема Re: оффнови [re: maurice]  
Автор ikew (bittersalt)
Публикувано08.06.05 01:03



фхм. :)
Готини продавачи по славейков ме зарибиха по Лукяненко и на разни сергийки със стари книги си изнамерих почти целия Зелазни, аз съм им длъжник до живот (или поне петък, айде).
Не се чувствам обиден от това книжното слово да се разпространява между фенове - като под разпространители визирам хора, които студ-жега-дъжд-градушка си седят там и препоръчват и препоръчват на прохождащи в света на книгите пишлемета не щото не могат да си намерят друга работа, а щото им харесва да се занимават с книги - и читатели.
Ако нещо ми се струва странно и объкрващо, тва е манията книгите да се приемат за лъскава стока, която се пазарува в не по-малко лъскави книжарници и се пази като порценалена фигурка. Не знам за теб, ма аз тия неща ги купувам да ги чета - понякога на места, където и хартийка от баничка би пропищяла от ужас, щото аз никъде не тръгвам без книга, а ходя къде ли не. :)

И изобщо, мамка му, не сме средните векове, където една бройчица от дадена книга се прави с къртовски труд за седмици и месеци препис на ръка. Сега материалната обвивка на книгата е... ами хардуер. Както има да говорим за нея? Аз нищо.

Палпатин :
Анакин, ще ти направя предложение, което не можеш да откажеш.


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изуми.нови [re: ikew]  
Автор nannet (Леля)
Публикувано08.06.05 15:48



Ми Леля и Баба са къде-къде по-весели. Баба направо може да те изгори...

...Купих си книжленцето на 1 или 2 Юни от книжарница на Гурко до Раковска. До 3 я прочетох...

...Ама още ми държи устата отворена или както някои пишат под онези малки картинки: "Без думи съм..." ...

...Оттогава си мисля за хлебарките, когато събера смелост и се радвам, че наблизо няма магическо заведение, ядрена, биологическа или химическа лаборатория...(Но само си представете какви създания обикалят из таваните и мазетата на някои сгради към БАН и не само там. ) Та всъщност, май не съм вече спокойна...(((

...Неприятно ми е да се сещам за мишките и ((: "Боже пази ме от тях" )) за плъховете. Ами те не са ли вече измрял род, интересни само за разни палелеонтолололози?...

...И Морис, този Свръхкотак, който изял един говорещ....преди да стане Свръх...

...Забелязвате, че използувам многоточия непрекъснато...Ами то е защото не мога да си събера онези клетчици, дето все се разбягват почна ли да се оптвам да ... все още.... Та сетя ли се за книгата и ми става тъмно... и ми се иска да чуя жизнерадостния глас на Леля или Казанунда...


....Ами дано да е станало ясно, че още не ми е станало светло и си седя на тротоара и чакам да падне поне още една тухла.



Я 'оди да питаш Леля ти Огъ... за какво иде реч?


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: nannet]  
Автор hendy (jedi-master)
Публикувано08.06.05 17:48



аз сега препрочитам Маскарад ((ако още не сте разбрали, мухаха))
и.. леля е... леля !!!!! ((точно 5 са, нали ;)) ))


...in a galaxy far, far away...

Тема Re: оффнови [re: ikew]  
Автор Flight of death (desert rose)
Публикувано08.06.05 17:48



английският морис е със златни буквички на корицата....



Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: nannet]  
Автор Flight of death (desert rose)
Публикувано08.06.05 17:54



плъховете са пухкави...

дори 84 не можа да ме убеди в обратното...



Тема Re: оффнови [re: Flight of death]  
Автор hendy (jedi-master)
Публикувано08.06.05 17:54



българското издание е по-готино!!
за пейпърбека говоря, де

иначе е със златни букви, да :))))))))))))))))


...in a galaxy far, far away...

Тема Аз пък си имам...нови [re: hendy]  
Автор Koтapakът нa Шpьoдинrep (Bloody Furious)
Публикувано09.06.05 00:26



Морис на хардбек още откак излези :) Предполагам че българското издание е подобно. Некой мое ли да метне неква част, за да видя как е превода?

There are three determined states the cat could be in: Alive, Dead, and Bloody Furious.


Тема Re: Аз пък си имам...нови [re: Koтapakът нa Шpьoдин]  
Автор hendy (jedi-master)
Публикувано09.06.05 00:32



морис на пейпърбек още от малко след като излези :)
българското издание е с меки корици, но с много по-готина хартия и изглежда по-голямо :))

преводът - ами Ратхаус са го превели Плъхком :(((


...in a galaxy far, far away...

Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изуми.нови [re: ikew]  
Автор ur4e69 (баба Вихронрав)
Публикувано09.06.05 11:27



Страшна книга е тази-"Изумителният Морис"! Сега я чета и от сутринта вече я преполових.
Признавам, че досега не успях да изкарам докрай нито една книга на Тери Пратчет, въпреки че имам към десетина. Харесвам му стила, има интересни мисли и попадения, но не ме грабва като сюжет. Тази книга обаче ме грабна и признавам си-очарована съм



Тема Re:нови [re: ikew]  
Автор the_alchemist (nevermind)
Публикувано09.06.05 22:23



Ами Ринсуинд ми е идол. Уча се от него

If it keeps on rainin', levee's goin' to break...


Тема Re: Аз пък си имам...нови [re: hendy]  
Автор maurice (is back)
Публикувано09.06.05 23:50



Е Ратхаус си е предизвикателство да се преведе на български като се запази и играта. Повече ме дразнят неграмотности в превода, ама да не я зачекваме тая тема.

I'm the man of a thousand faces
A little piece of me in every part I take...


Тема Re: Аз пък си имам...нови [re: maurice]  
Автор hendy (jedi-master)
Публикувано09.06.05 23:54



направо си е мишън импосибъл...

и други неща ми направиха впечатление, и пак имаше печатни ((надявам се)) грешки... но не обичам да издребнявам за такива неща


...in a galaxy far, far away...

Тема Вразумителния Мориснови [re: ikew]  
АвторAлвин (Нерегистриран)
Публикувано11.06.05 20:16



Тая книга я излапах точно за 4 часа и половина. Но закусвах, пък и бях махмурлия.
Да ти кажа, мен не ме изкърти толкова, колкото теб (явно), но вътре наистина има пасажи, които ме карат да я сложа в ТОП3. Накрая мисля, че ще се класира на.. 6-7-о място
Заслужава си книжлето - и историята си е история, и хартията си е хартия. А и новият шрифт ме кефи. Само дето капс-а на Смърт е по-различен, но се свиква. Него не можеш го сбърка



Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изуми.нови [re: ikew]  
Автор Vena the Raven-Haired (млада варварка)
Публикувано11.06.05 22:31



Ааааа, край!!!
Стига сте ме дразнили с разни мнения. Утре най-накрая я взимам от гаджето да я чета, че тук само ми разбудихте любопитството още повече! Амахам!
Вече направо не знам какво да очаквам... Затова не очаквам нищо... И сигурно ще бъда изумена

NULLUS ANXIETAS!!!


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изуми.нови [re: Vena the Raven-Haire]  
Автор ikew (bittersalt)
Публикувано12.06.05 02:18



Ммм... нинам, мисля си, че ако имаш прекалено високи очаквания, шансът да те впечатли колкото мен е... ми не много голям :)



Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: ikew]  
Автор Taлиecин (radiant brow)
Публикувано12.06.05 13:49



Пичове, като оставим флуда настрани, я метнете един поглед

и кажете, не е ли странно съвпадението на числото 32? Или е умишлено?

А на всичкото отгоре таковата чудо съществувало и до ден-днешен... Мамка му, вече не знам как ще си препрочитам "Хамелнският ловец на плъхвое"... Или как ще възприемам песента на In Extremo...

А бтв, книжката е страхотна и за пореден път потвърждава личното ми наблюдение, че с годините книгите на Пратчет еволюирата все повече и повече и далеч вече не са просто книжки за забавление. И че от 1996 насам Тери го тресе някакъв небивал и невероятно плодотворен прилив на вдъхновение.

No one remembers the singer. The song remains.


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изуми.нови [re: ikew]  
Автор Vena the Raven-Haired (млада варварка)
Публикувано12.06.05 14:05



Въпреки всичките ти хвалби, книжката все пак ми прави доста добро впечатление поне до 30-тата страничка
А колкото до очакванията - не обичам да слушам големи хвалби за каквото и да е, защото като се пренавия така, много рядко успявам да си извлека истинско удоволствие от книжката. Обикновено гледам да не обръщам внимание на чужди мнения, но твоя пост в началото на темата мнооого ми разбуди любопитството
Айде, аз отивам да си дочета книжката

NULLUS ANXIETAS!!!


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: Taлиecин]  
Автор maurice (is back)
Публикувано12.06.05 14:57



Аз лично бих си придържал към тезата, че това е легендарно същество и че повечето случаи са фалшификати. Трудно ми е да си представя, че плъхове ще се оставят опашките им да се срастнат, въпреки че в природата има доста по-странни феномени.

Открих обаче нещо друго интересно, което присъства в TAMAHER и съм сигурен, че не е съвпадение, Тери обича да прави такива препратки.

The Pied Piper of Hamelin is a folk tale, among others written down by the Brothers Grimm. It tells about a disaster in the town of Hamelin, Germany, that supposedly occurred on June 26, 1284. In that year a man came to Hamelin claiming to be a rat-catcher. The people of Hamelin promised him payment for killing the rats. So the man took a pipe, attracted the rats by his music and made them follow him to the Weser river, where they all drowned. Despite this success the people reneged on their promise and did not pay the rat-catcher.

He left the town, but returned several weeks later. While the inhabitants were in the church, he played his pipe again, this time attracting the children of Hamelin. One hundred thirty boys and girls followed him out of the town, where they were lured into a cave and sealed inside. Depending on the version, at most two children survived.


I'm the man of a thousand faces
A little piece of me in every part I take...

Редактирано от maurice на 12.06.05 14:58.



Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: maurice]  
Автор hendy (jedi-master)
Публикувано12.06.05 15:17



е да, това е приказка :)

а аз съм чувала и преди за това с плъховете, но не знаех, че така се казва
но представата за хора с много свободно време и .... абе гнусно е
а и нали са били живи като са ги намирали

доста гадно нещо


...in a galaxy far, far away...

Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: hendy]  
Автор maurice (is back)
Публикувано12.06.05 18:41



Абе май не са били много живи.

I'm the man of a thousand faces
A little piece of me in every part I take...


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изуми.нови [re: Vena the Raven-Haire]  
Автор ikew (bittersalt)
Публикувано12.06.05 19:47



Хехе. :)
щях за завиждам, но май днес ще гледам син сити, така че всъщност нямам голямо основание :))

Функцията на f(x) е да плаши малките деца.


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: maurice]  
Автор ikew (bittersalt)
Публикувано12.06.05 19:51



Науката предполага, че поне част от времето си са били живи. :)

Функцията на f(x) е да плаши малките деца.


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: maurice]  
Автор Taлиecин (radiant brow)
Публикувано12.06.05 20:32



Ами и аз по-горе споменавам същото - "Хамелнският ловец на плъхвое" е името, под което съм чел въпросната легенда на български. За мен не просто е съвпадение, а Пратчет директно се е вдъхновил от там. Ето какво казва и L-Space по въпроса:

+ The Amazing Maurice presents a new take on the old fairy tale of The Pied Piper of Hamelin.

Отделно, в книгата има и още редица препратки тъкмо съм Германия и тамошните легенди и приказки. Най-елементарният пример - Сестрите Грим.

Всъщност, ето цялата анотация към TAMAHER от L-Space:


Не е много богата, но пак има интересни неща.

No one remembers the singer. The song remains.


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: maurice]  
Автор hendy (jedi-master)
Публикувано12.06.05 22:39



ама е миришело...


...in a galaxy far, far away...

Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: Taлиecин]  
Автор maurice (is back)
Публикувано12.06.05 23:30



Отделно, в книгата има и още редица препратки тъкмо съм Германия

Цялото действие се развива в Юбервалд, което не е препратка, ами си е жива Германия. От там иде и най-яката, но почти непреводима игра на думи Ratthaus, в българския превод - Плъхком.

I'm the man of a thousand faces
A little piece of me in every part I take...


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: maurice]  
Автор ikew (bittersalt)
Публикувано13.06.05 01:04



Хм, юбервалд на моменти в петият слон твърде силно ми мязаше на русия, напълно убедени ли сте, че е чиста германия? :)
Все пак и Анкх-морпорк си е Рим + Лондон...

Функцията на f(x) е да плаши малките деца.


Тема exa...нови [re: ikew]  
Автор Lancelot (Knight)
Публикувано13.06.05 10:58



Знаеш ли, Икю, че аз силно се влияя от мнението на други хора относно музика или книги? Дори само заради едно ревю на албум, музикант, книга или каквото и да е, съм готов да си го купя.
Е, случая е такъв Не че няма да ми попадне и да я прочета, но след тези ти описания даже ще я търся.
А Пратчет само може да те почерпи за това А аз после ще го почерпя него.

= Nobilitas Obligat =


Тема Re: exa...нови [re: Lancelot]  
Автор hendy (jedi-master)
Публикувано13.06.05 11:18



м, няма да съжаляваш :)
аз вече взех да я разпростирам по мрежата си от усукани мишлета :)


...in a galaxy far, far away...

Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: maurice]  
Автор Taлиecин (radiant brow)
Публикувано13.06.05 13:28



Бе Юбервалд на мен ми мяза на един бест ъф от почти цяла североизточна Европа - кеф ти Русия, кеф ти Гермния... Ама името си е немско.

No one remembers the singer. The song remains.



Тема Re: exa...нови [re: Lancelot]  
Автор ikew (bittersalt)
Публикувано13.06.05 14:54



Хехехехе :)))
Ако ти падне шанс да черпиш пратчет, почерпи го и от мен, после ще ти го върна двойно. :))

И мерси че, хм, си се заразил от моята пропаганда :)))))
книжката си го заслужава ;)

Функцията на f(x) е да плаши малките деца.


Тема Re: exa...нови [re: hendy]  
Автор Flight of death (desert rose)
Публикувано13.06.05 16:34



аз вече взех да я разпростирам по мрежата си от усукани мишлета :)





Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: ikew]  
Автор maurice (is back)
Публикувано13.06.05 20:44



Лондон може до някъде да го приема, но за Рим, неееееееееее... АМ е типичен средновековен град. Мога да споделя следните обаче известни ми факти.

Ако вземем за основна характеристика на АМ факта, че няколко пъти е горял и построяван отново и сега представлява няколко града един върху друг, то земния му еквивалент е Бостън.

Самия Тери е споменавал, че градовете вдъхновили го за АМ са Прага и Талин.

Ако вземем впредвид "прякора" на АМ - Голямото Уахуни, аналогията е 100% Ню Йорк. С малката разлика, че Голямата ябълка идва от джазмените - всеки град, в който правят концерт наричат ябълка, съответно Ню Йорк е Голямата ябълка. Уахунито обаче е плод известен с две качества - характерната си неприлична форма и непоносимата си смрад.

Заключение - АМ е всички градове на всички времена в едно, което (от мен да мина, нали си шефче) включва и Рим.

ПП Баси, колко съм интелигентен!

Морис оглежда всички с блясък в очите.

Те мърморят и си мислят: "Перко!"

Хенди мята мръснишки погледи: "Баси гадния котарак, тоя път не мога да го затапя."


I'm the man of a thousand faces
A little piece of me in every part I take...

Редактирано от maurice на 13.06.05 20:45.



Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: maurice]  
Автор ikew (bittersalt)
Публикувано13.06.05 21:02



Колега, за две неща грешиш :
1) вида мръснишки погледи, които ти хвърля хенди. (ама още си млад и зелен, не ти тряаа да знаеш...)
2) римът в анкх-морпорк.
Приликата се намира основно в две неща - патриция (култова интерпретация на римската административна система) и склонността на морпорк да се справя с нашествията, като ги асимилира и ограбва по пътя на пазарната икономика.
А две никак не са малко в такъв омешан град. :)

Функцията на f(x) е да плаши малките деца.


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: ikew]  
Автор maurice (is back)
Публикувано13.06.05 21:28



За патриция си прав, ама за нашествията, не съм съгласен. Верно е, ама римляните не са първи с такъв подход.

А по другия въпрос, котките не разбират от такива работи. За нас на света е прост. Има два вида хора - такива, които те галят и такива, които те ритат. Е има и трети, които те настъпват по опашката без да искат, ама те не се броят.

I'm the man of a thousand faces
A little piece of me in every part I take...


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изуми.нови [re: ikew]  
Автор Kaтo Пpиkaзka (приказка)
Публикувано13.06.05 21:50



"- Добре де - настоя плъхът, който повдигна целия този въпрос за невидимата част - когато се събудиш, къде отива онова сънуващото в теб? Като умреш къде отива онова нещо, дето е вътре в теб?
.....
- Чувал ли си за Костеливия Плъх? - подхвана друг - Разправят, че като умреш, идва да те вземе"

ПИСУК!

Изумена съм и аз. Приятно изумена при това. Добре, че храната си я купувам от магазина, защото в противен случай ще отнеме доста време да я разпитвам дали говори. Злобина е страхотна. Праскови рулз! Морис...Още съм във възторг просто. Икю е направил повече от великолепна презентация /наистина чудесно пише този приказен младеж/, макар че може да се напише само: Тери Пратчет! След това име нужда от коментар просто няма.

Животът те иска. Излез!


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: ikew]  
Автор Гaнимa (fairy-tale)
Публикувано13.06.05 22:08



Иска книжка!!!

" От пътища кръстосан е света..."


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: maurice]  
Автор hendy (jedi-master)
Публикувано13.06.05 22:36



ти пък, винаги мога да те затапя :)
но в случая съм съгласна - АМ е всички градове в едно и същевременно нито един от тях.. изумителен мегаполис, в който с удоволствие бих живяла ;)))

аз лично намирам много прилики със софия, но се съмнявам, че Тери ги е имал предвид :)


...in a galaxy far, far away...

Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: ikew]  
Автор hendy (jedi-master)
Публикувано13.06.05 22:37



днес погалих едно коте и то каза мърр, завъртя се по гръб и ми цапна ръката с лапичка :)))


...in a galaxy far, far away...

Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: ikew]  
Автор Taлиecин (radiant brow)
Публикувано13.06.05 22:42



Още една прилика на АМ с Рим - генерал Тактикус. А май имаше и някакъв монумент, подобен на римските.

Онова с патриция обаче не съм съгласен, най-вече заради дългия му мандат и единствеността му. В Рим такива положения до империята няма. А патриций там е съсловие.

И за да не е съвсем оф-топик - как са Злобина и Кански Мекиц в оригинал?

No one remembers the singer. The song remains.



Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: Taлиecин]  
Автор ikew (bittersalt)
Публикувано13.06.05 23:48



точно за тва казах, че интерпретацията е култова :)
"Един човек - един глас", нали помниш кво каза ринс : "О, да. Познавам човека. Гласът е неговият." Щях да си изстрадам от кеф. :)

то не е точно римско слово, идва от гърция май, но патриций си е чисто римско отсекъде.

За тактикус дам, що не се сетих...
Подобния на римските монументи - има, ма като каза, там имаше и гавра с триумфалната арка. Жалко, че не помня нищо по-конкретно :)

Функцията на f(x) е да плаши малките деца.


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: ikew]  
Автор hendy (jedi-master)
Публикувано13.06.05 23:53



от тук виждам къщата ти :)))


...in a galaxy far, far away...

Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: hendy]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ ()
Публикувано13.06.05 23:54



Що не си направите направо един и.р.ц. канал бре?

"coldplay is the kind of music computers will make when they get smart enough to make fun of humans"


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор hendy (jedi-master)
Публикувано13.06.05 23:56



ми то си има, за кво ни е още един
ама никой от нас не влиза там :)


...in a galaxy far, far away...

Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: hendy]  
Автор maurice (is back)
Публикувано14.06.05 08:29





I'm the man of a thousand faces
A little piece of me in every part I take...


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор maurice (is back)
Публикувано14.06.05 08:31



Щото така по ни кефи

I'm the man of a thousand faces
A little piece of me in every part I take...


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: maurice]  
Автор hendy (jedi-master)
Публикувано15.06.05 01:11



не-флуд-отговор-на-смайли




...in a galaxy far, far away...

Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изуми.нови [re: ikew]  
Автор dzver (чатер)
Публикувано15.06.05 13:25



Силна книга, но ДОСТА мрачна и странно (не много приятно) структурирана, сякаш предвидена за кратък разказ, проточил се необичайно. Струва ми се като първа стъпка в една нова тежка посока, като втората стъпка вече ни е позната от Night watch (2002).

Съгласен съм с това, че книгата се чете бързо и оставя следа в съзнанието.

Възможно е тези книги да са повлияни от някакъв психологически обрат в Тери Пратчет, свързан със смъртта на Джош Кирби 2001 година (малко не се връзва с Морис, защото е писан 2001, но Кирби се е споминал чак в края на годината).



Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: hendy]  
Автор Flight of death (silenced by...)
Публикувано15.06.05 14:18



кой ли ти вярва :)



Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изуми.нови [re: ikew]  
Автор Vena the Raven-Haired (млада варварка)
Публикувано15.06.05 18:31



Сега вече намерих време да драсна и аз един ред относно качествата на книжката: МНОГО са!!!
Определено има нещо в нея, което ти се загнездва в съзнанието като малка треска - нещо мрачно и странно, но същевременно хубаво.
Заслужаваше си. Браво за точното ревю, икю!!!

NULLUS ANXIETAS!!!


Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: hendy]  
Автор maurice (is back)
Публикувано15.06.05 19:21



Марш при другите флудъри.

I'm the man of a thousand faces
A little piece of me in every part I take...


Тема Re: Вразумителния Мориснови [re: Aлвин]  
Автор Flight of death (silenced by...)
Публикувано15.06.05 21:34



Само дето капс-а на Смърт е по-различен, но се свиква.

мисля че е крайно време някой да ми обясни как изглежда капса на Смърт когато не е прецакан от вузев?



Тема Re: Вразумителния Мориснови [re: Flight of death]  
Автор ikew (bittersalt)
Публикувано15.06.05 22:01



Принципо май се използва small caps опцията на уърда, при която пишеш... хм... с печатни букви :)

Бе всички букви са главни, но някои са по-главни от други. :)



Редактирано от ikew на 28.02.08 00:55.


Тема Re: Вразумителния Мориснови [re: ikew]  
Автор Flight of death (silenced by...)
Публикувано15.06.05 22:49



е да де- ама как изглежда?



Тема Re: Вразумителния Мориснови [re: Flight of death]  
Автор hendy (jedi-master)
Публикувано15.06.05 23:10



ами виж некоя от книгите на английски, как да ти го опишем :)
нали ти ги бях пратила на файлчета, ама там не помня дали беше така


...in a galaxy far, far away...

Тема Re: Вразумителния Мориснови [re: hendy]  
Автор Flight of death (silenced by...)
Публикувано16.06.05 19:34



унф, знам че някъде си в джимейл ги има, въпросът е къде...ще си проверя де ;)



Тема Re: Вразумителния Мориснови [re: Flight of death]  
Автор hendy (jedi-master)
Публикувано16.06.05 21:08



ами аз имам 1088мб, представям си при теб какво е :)
добре че го удвоиха, че не знам какво щях да правя :)

как съм издържала 5 години с 6 мегабайта, е тва не мога да разбера сега :)


...in a galaxy far, far away...

Тема Re: Вразумителния Мориснови [re: hendy]  
Автор Flight of death (silenced by...)
Публикувано16.06.05 21:23



You are currently using 1616 MB (70%) of your 2301 MB.

ами те го удвоиха в деня в който аз пуснах кратко гжимейлче на някой, казвайки- леле, скоро трябва да си чистя пощата че е почти пълна....

абе не знам, аз чакам да махнат лимита за файловете
днеска гледам че са пуснали и интерфейса на още 10 езика- ама бг няма....



Тема Re: Вразумителния Мориснови [re: Flight of death]  
Автор hendy (jedi-master)
Публикувано16.06.05 22:01



уау, то гугъла расте още, ама май няма да ти стигне скоро :)

ако махнат лимита и почнем да си пращаме филми по пощата ще е голямо меле :)))))

да бе, скоро ще има
аз се бях записала там за доброволен преводач, може да пратят назначения :)


...in a galaxy far, far away...

Тема Re: Вразумителния Мориснови [re: hendy]  
Автор Flight of death (silenced by...)
Публикувано16.06.05 22:23



ааа, за сега се справя :)

това имах пред вид :))))))))

и кво- ше ти плащат ли? :)



Тема Re: Вразумителния Мориснови [re: Flight of death]  
Автор hendy (jedi-master)
Публикувано16.06.05 22:44



доброволен


...in a galaxy far, far away...

Тема Re: Вразумителния Мориснови [re: hendy]  
Автор Flight of death (silenced by...)
Публикувано17.06.05 15:19



това не пречи :)

петела казва- BARCA CAMPEONS- да му вярвам ли? :)


Тема hm hm :)нови [re: ikew]  
Автор ikew (bittersalt)
Публикувано18.06.05 19:12





*sigh*
the things i do for lust...

Тема Re: hm hm :)нови [re: ikew]  
Автор hendy (jedi-master)
Публикувано18.06.05 23:32



2005-06-17 21:56:26, Внимание,столичани!
Най-много плъхове изкочиха след разпускането на парламента.Внимание,столичани!Очаква се втора,още по-голяма вълна след изборите,когато ще наизлезнат още по-лакоми плъхове от Министерския съвет!

ахаха :)


...in a galaxy far, far away...

Тема Re: hm hm :)нови [re: ikew]  
Автор Flight of death (..)
Публикувано20.06.05 20:32



в зоопарка при хипопотамите има доста...

rainy summer day


Тема Re: hm hm :)нови [re: ikew]  
Автор ilPorcupinoNilSodomyEst (боде)
Публикувано26.06.05 16:47



Днес видях един. На Орлов мост. Точно до едно дърво където е реката. Бах маааму. Пробва се да се избъзика с мен и затанцува степ размахвайки бастунче и подхвърляйки шапка.

Нещо много нахитряха гризачите.

не мож ме избъзика...


Тема Re: hm hm :)нови [re: ilPorcupinoNilSodomy]  
Автор ikew (Дарту Ди-ту)
Публикувано26.06.05 17:22



изумително

Cold rage coldly rages within me.


Тема Re: hm hm :)нови [re: ilPorcupinoNilSodomy]  
Автор hendy (jedi-master)
Публикувано26.06.05 18:10



така си е...


I'm awake but my world is half asleep

Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изуми.нови [re: ikew]  
Автор Lorien (pure soul)
Публикувано02.07.05 14:35



Мда...споделям мнението ти напълно.
Наистина изумителна книжка.

I studied silence to learn the music...
I joined the sinful to regain innocence...



Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изумнови [re: Lorien]  
Автор Waserbundlai Ushtenheim (Inquisitor *V*)
Публикувано02.07.05 16:51



ааа пак зафлудихме в таз позабравена тема..... щастлив съм

като я прочета и аз ще си кажа лекокрилото си Носготянско Вилендорфско от Куурхейгън мнение

Srafan's Plague



Тема Re: hm hm :)нови [re: ilPorcupinoNilSodomy]  
Автор Tapaлeжa (неизбъзикан)
Публикувано03.07.05 13:20



Скоро ядох някаква змия с вратовръзка. Не знам как я беше закрепила. Това брои ли се?



Тема Re: hm hm :)нови [re: Tapaлeжa]  
Автор Mellindor (шемет)
Публикувано06.07.05 23:03



Змия с вратовръзка ли? Аз познавам една змия с вратовръзка! Даже веднъж й нарисувах портрет. Да не би да имаме общи познати?

На този свят всичко е поправимо - дори оптимистите. Но, за Бога, не отнемайте крилете им!


Тема Re: hm hm :)нови [re: Mellindor]  
Автор Tapaлeжa (неизбъзикан)
Публикувано07.07.05 19:58



В отговор на:

Да не би да имаме общи познати?



Ами май имахме.




Тема Re: Измутелният Морис. Щото мен определено ме изуми.нови [re: Lorien]  
Автор thief_of_time (always late)
Публикувано07.07.05 20:45



nai- nakraq i az q pro4etoh. naistina me vpe4atli.

btw - sorry za latinizata, no tuk nqmat kiriliza i nqma kak.

МИСЛЯ, ЧЕ КРАЯТ НА СВЕТА ЗАСЯГА ВСИЧКИ НИ, А ТИ НА КАКВО МНЕНИЕ СИ?


Тема Re: hm hm :)нови [re: Mellindor]  
Автор Flight of death (numb)
Публикувано07.07.05 22:18



какво ви става на всички с това цикламено?

All these thoughts we held so close and still we never said...


Тема Re: hm hm :)нови [re: Flight of death]  
Автор hendy (jedi-master)
Публикувано08.07.05 01:56



мани, днес една какво цикламено сако си поръча, аз бях леко шашардисана....


With the storm
And the night behind me
And a road of my own...


Тема И мен!нови [re: ikew]  
Автор Гaнимa (fairy-tale)
Публикувано08.07.05 11:34



Взех! Прочетох!

Който си има котка, чете по особен начин "Морис" :))).
Имам силни подозрения, че една рижа котка също се е добрала до нея . Много подозрително се държи напоследък.

" От пътища кръстосан е света..."


Тема Re: hm hm :)нови [re: hendy]  
Автор Flight of death (numb)
Публикувано08.07.05 13:41



абе мола ти се, случва се :)

All these thoughts we held so close and still we never said...


Тема Re: hm hm :)нови [re: Flight of death]  
Автор Mellindor (шемет)
Публикувано08.07.05 16:23



Моето цикламено е откакто се помня. Май никога не съм използвала друг цвят. Добре де, може да съм използвала веднъж или два пъти, но то е било поради специални случаи.

Пък и аз не го считам за цикламено! Може да имам твърде странно виждане за цветовете, но за мен това си е виолетово!

На този свят всичко е поправимо - дори оптимистите. Но, за Бога, не отнемайте крилете им!


Тема Re: hm hm :)нови [re: Tapaлeжa]  
Автор Mellindor (шемет)
Публикувано08.07.05 16:28



Ама ти цялата змия ли изяде? Защото тази змия, която аз познавам, е като червеите: ако е останало малко парченце, от него е пораснала нова. А останалата част може да е пораснала и в стомаха ти: и сега там има толкова малки змийчета, на колкото хапки си я изгълтал

На този свят всичко е поправимо - дори оптимистите. Но, за Бога, не отнемайте крилете им!


Тема Re: hm hm :)нови [re: Mellindor]  
Автор Tapaлeжa (неизбъзикан)
Публикувано08.07.05 23:08



Цялата. Беше с размерите на червей от Дюн но с тази разлика, че беше препила и не се беше заровила в асфалта.




Тема Re: hm hm :)нови [re: Tapaлeжa]  
Автор ikew (zombyl)
Публикувано08.07.05 23:22



може връзката да й е пречела?

Да неживеят немъртвите!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.