Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:40 13.06.24 
Фен клубове
   >> Тери Пратчет
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Тема Кой е по-голям крадец...нови  
Автор maurice (The Amazing)
Публикувано28.01.05 20:05



Или по-точно има ли по-големи крадци от феновете на Тери Пратчет?

За радост все още има - тези на Стивън Кинг и на Дж К Роулинг. От доста време искам да пусна една такава тема и все не събирам смелост, защото веднъж вече опитах и не срещнах голямо разбиране.

Хвърлете едно око на този доклад.



Според него Пратчет е на 15 място сред авторите с най-много пиратски книги по интернет. Това място се дължи на сравнително малкия брой книги на Тери. Има по-показателна статистика - най-много различни версии на файлове (различни източници), тоест брой кражби. По този показател Тери се нарежда на трето място.

Преди да коментирам каквото и да било искам да кажа, че имам колекция от 229 книги на седем езика в електронен вариант и не съм чел нито една от тях. Използвам ги единствено, когато искам да намеря някакъв текст. Събирам ги просто от колекционерска страст. Освен тях имам и 61 книги (на хартия) и си чета тях. Не съм качил нито една книга в нета и не съм дал електронна книга на никого по никакъв начин. По този начин смятам, че не ощетявам никого. Един единствен път до сега съм правил опит за размяна на пиратски книги и дори тогава само взех, а не можах да предложа нищо, беше ми беден каталога. Сигурно си спомняш Хапльо, това беше опит за размяна с теб. Искренно съжалявам за този единствен случай, защото ми се струва, че Хапльо е един от най-големите крадци на Пратчет в този клуб.

Не искам да съдя и да обвинявам. Искам само да ви попитам одобрявате ли кражбата на труда на любимия си писател? Тези, които ъплоудват - Как се чувствате когато ограбвате човека, когото обичате(харесвате)? Изобщо какво ви е мнението за пиратстването на книги?

Преди да ми отговорите искам да си помислите за това, че за хората които четат онзи доклад, посланието е ясно - Най-големите крадци на книги са феновете на Стивън Кинг, Дж К Роулинг и Тери Пратчет.



Тема Re: Кой е по-голям крадец...нови [re: maurice]  
Автор hendy (jedi-master)
Публикувано28.01.05 20:39



това е интересна тема

аз събирам електронни книги по същата причина... и според мен повечето хора са така.. малко хора издържат да четат от монитор ((някои си имат падове. гадини))
събирам и стивън кинг, и тери пратчет, и джоана, и толкин... за референции, справки, сравнения в преводите...

като съм си купила една книга два пъти - веднъж на български и втори път на английски, а след това си я сваля от нета, крада ли я?
не мисля така

виж за разказите е друго нещо - тях просто няма къде да ги намеря...

а стивън кинг е един от първите, които пуснаха онлайн свое произведение.
ефектът бил невероятен :)
той разказва как преди това по терминалите на летищата почти не му обръщали внимание, само от време на време някой бизнесмен се приближавал до него да му поиска автограф за съпругата му, която била чела всичките му книги, а той разбирате ли не бил чел нито една ((коментара на кинг беше - ами да, бързам да направя поредния си милион, имам само още 5 години преди да умра от сърдечен удар )), а след публикацията се появил на корицата на Тайм, бизнесмените по терминалите му се скупчвали на главата да го питат колко е спечелил

абе ясно ви е :)

та думата ми е - както за филмовото и музикалното пиратство - ми това е бъдещето.
след N години няма да има книжарници, няма да има хартиени носители, няма да има видеокасети.

тъжно, но това е.

мисля, че по размер пиратството на книги не може да се сравнява с филмовото, еле пък с музикалното... точно тези трима писатели муа ги е уапала дет се вика
а за много млади писатели това е единственият начин да стигнат до публиката...



The shroud of the dark side has fallen, begun the clone war has...

Тема Re: Кой е по-голям крадец...нови [re: hendy]  
Автор Flight of death (killer rose)
Публикувано28.01.05 20:47



та думата ми е - както за филмовото и музикалното пиратство - ми това е бъдещето.
след N години няма да има книжарници, няма да има хартиени носители, няма да има видеокасети.


не дей такива черни прогнози

Same shit, different day.


Тема Re: Кой е по-голям крадец...нови [re: hendy]  
Автор maurice (The Amazing)
Публикувано28.01.05 21:02



Първо да започнем с това

"като съм си купила една книга два пъти - веднъж на български и втори път на английски, а след това си я сваля от нета, крада ли я?"

Не. Краде този, който чете от нета, без да си купува книгите. Още по-престъпно е, когато пиратски файлове се публикуват (ъплоудват) по сайтове.

---

"та думата ми е - както за филмовото и музикалното пиратство - ми това е бъдещето.
след N години няма да има книжарници, няма да има хартиени носители, няма да има видеокасети. "

Това няма нищо общо. Има и законни електронни книги, филми и музика.

---

"мисля, че по размер пиратството на книги не може да се сравнява с филмовото, еле пък с музикалното... точно тези трима писатели муа ги е уапала дет се вика"

Силно съм против такава позиция. Това, че някой краде милиони, не ми дава право на мен да открадна сто хиляди, нали. Парите са си на писателите и специално двама от тези тримата си ги заслужават до последната стотинка.

Имаше една такава приказка: "Не съм беден за малко." Ако ми падне възможност да свия стотина-двеста хиляди е едно, но кажете ми струва ли си за шест лева?



Тема Re: Кой е по-голям крадец...нови [re: maurice]  
Автор Taлиecин (radiant brow)
Публикувано28.01.05 23:41



Ами аз не съм броил колко точно книги имам в електронен вид, но до момента не съм чел нито една от тях от монитора (просто не мога да чета продължително от монитор и това е), също както и не съм разпространил нито една от тях. Тези книги в една немалка част са на английски и доста от тях не са издавани на български, а тези, които са, включая и тези на български, си ги купувам на хартия, просто щото съм адски старомоден и триста пъти предпочитам да чета на хартия. Дали одобрявам кражбата, питаш? Не, естествено, както не одобрявам каквато и да е кражба на интелектуална собственост - филми, музика, и тн. Само че що се отнася до музиката, слушам сигурно над 100 групи и ако тръгна да им купувам дискографиите не знам къде ще му излезе края, та затова все още съм на mp3-та... Но филми на компютъра не гледам, ама това не е за тук. А специално за Пратчет - имам всичките му книги на български - купени; на английски - свалени и нечетени, с изключение на Night Watch, която си я купих на английски, щото не ми се чакаше да излезе... Така мисля да направя и с Monstrous Regiment и Going Postal. Това прави ли ме крадец?

No one remembers the singer. The song remains.



Тема Re: Кой е по-голям крадец...нови [re: maurice]  
Автор ikew (about:blank)
Публикувано29.01.05 00:33



нещата са хлъзгави :/

опираме до глобална икономика и прочее.

Да речем - процента, който е една книга от минималната (или да речем средната) работна заплата.
или диска с музика.
или компютърната игра.
или филма.
(да не говорим, че един куп от игрите, филмите, книгите и музиката не си стуват парите.)

Кражбата сама по себе си не е е никак хубаво нещо. Особено когато се осънзава като такава и все пак се прави. Но да не се лъжем - ако пратчет спре да бъде издаван тук, ние ще си го сваляме и четем на английски, ако любимите ни групи продължат да бъдат издавани на високи за нас цени ще си слушаме емпетройки, ако филмите продължат да са предимно шит, първо ще ги гледаме на компа за проба.

и т.н.

explorer


Тема Re: Кой е по-голям крадец...нови [re: Taлиecин]  
Автор maurice (The Amazing)
Публикувано29.01.05 00:52



Така като слушам - не. Даже напротив - доста възпитан млазеж .



Тема Re: Кой е по-голям крадец...нови [re: ikew]  
Автор тиrъp (Тигъртрон)
Публикувано29.01.05 01:03



ногу си прав, братчед!

Добре дошъл, страннико. Пътеките днес са опасни.


Тема Re: Кой е по-голям крадец...нови [re: maurice]  
Автор tchupakabra (кофти)
Публикувано29.01.05 01:07



Отдавна съм ошмулил де що има ТП книжки по интернет, и паралелно с това съм си накупил всички издадени в БГ, а в последно време ловувам за английските издания и съм събрал 2/3 Не знам дали съм крадец. Ма ако някой ми поиска, ще му запиша на СД колкото книжки желае. Ако не си ги купи на хартия, след като ги прочете, значи бездруго едва ли има шанс да ги купи. А не знам колко по-евтино излиза да се гърбиш пред монитора и да си разваляш очите, ама това е друга тема май

______



Тема Re: Кой е по-голям крадец...нови [re: maurice]  
Автор kalein (човек)
Публикувано29.01.05 01:23



(Аз! Аз!)

В "Колекция 3001" (за която вече се изпуснах) съм събрал тъкмо това - 3000+ текста, фантастични и не само, с авторски права или не, в оригинал; цел - масово ползване от всички, които имат нужда да прочетат въпросните текстове. (Защото в крайна сметка ние не четем от нямане какво да правим... да?)

(Не ме питайте колко време и китки ми е отнело събирането... For in the end, we'll all pay this price, обажда се де Фейс от Virgin Steele.)

Въпросът за ощетяването на авторите ме вълнува от дълго. Не искам да се впускам в подробности тук - само искам, подобно на hendi, да изтъкна, че силно насърчавам всеки, който може да задели необходимото, да си купи/плати любимите книги - и така на свой ред да насърчи автора им да пише още. В същото време - ако не можем да си позволим по 16 лева на книжка, а ни се чете (ама как ни се чете...) - ...? (То не е като да отидеш в магазина и да си откраднеш кило сирене - поради чудатите, благословени закони на информацията, когато ти изтеглиш една книга на Тери на собств. си комп, Тери не остава с една книга по-малко.)

Помислете и върху следното: Един пишещ какво би предпочел - да го прочетат повече хора или да получи повече (много повече за случаи като Пратчет и Кинг) пари от негосътвореното? Защото, ще признаете, има една граница приходи, отвъд която вече не си осигуряваш прехраната, а навлизаш в територията на яхтите, частния самолет, седемте извънградски имения и още цял куп неща, които даже не ни правят щастливи; а да знаеш, че си дарил с усмивка още хиляди души в една страна, в която усмихващите се не са много (огледайте лицата на срещнатите, като излезете по софийските улици) - това как е като чувство/житейски смисъл?

(То стана като оня диалог между Бъди и Глод в "Музика за душата" за онова, което един музикант най-много иска... Ти кой от двамата си, Тери? :))

Може и да не се изразявам кохерентно - малко ми е късен тоя час, но темата силно ме изкуши. (Пък и да водя диалог със събеседници като maurice, hendy, Талиесин и ikew си е удоволствие... не, не се познаваме лично - или почти не. :)

Бъдете!
Калин

* Аз обичам... * Аз Обичам!!! *

Редактирано от kalein на 29.01.05 01:24.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.