Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:31 30.06.24 
Фен клубове
   >> Тери Пратчет
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Re: Да разбирам ли че феновете на ТП не са религиозни?нови [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
Автор Dee Model (furious)
Публикувано19.04.04 14:53



Ще повторя няколко човека тук, но не смятам, че "Малки Богове" е антихристиянска книга. Да наистина тя осмива църквата като организация, но към вярата се отнася напълно сериозно и с подобаващо уважение.
Има още една причина сравнението между книгите на Пратчет и реалността да са неточни. Пратчет изобщо не поставя въпрос за съществуването на боговете. Те са там и по тази причина на Диска няма нито един истински атеист.

...if men are to be ruled, then the enemy is reason.


Тема Re: не обичам да казвам такива неща,нови [re: Paganel]  
Автор »№*ы{|}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано19.04.04 18:04



Ами и аз въобще не съм съгласен с нещата, които изписа в темата, но поне не те обиждам.
Предните ти постинги си противоречат един с друг, а ти намери за най-уместно да ме обявиш за дебил и готово.
Извинявай, че толкова дълбоко разстроих нежната ти душа.



Тема Re: Да разбирам ли че феновете на ТП не са религиозни? [re: Dee Model]  
Автор lkew (mortal slug)
Публикувано19.04.04 18:27



Има! Дорфл :)

стадо охлюви танцуват


Тема Re: [re: Paganel]  
Автор Poruchik_Rzevski (ентусиаст)
Публикувано19.04.04 20:02



Не виждам защо се дразниш ?
Въпросът беше точно дали е пародия или не е, т.е. Пратчет бъзика ли се с религията или не. Независимо с коя религия.
В "Малки Богове" бъзикът не е само с християнството. Както и в други книги.
Просто Пратчет е роден и живял в държава в която основната религия е християнска. Ако беше мюсюлманин или будист сигурно основната църква в тази книга щеше да е друга.
А пародията си е баш подигравка.
Удхаус според теб какъв е? Ами , че неговите книги са една тотална пародия на една излишна прослойка - аристокрацията.
Мен лично изобщо не ми пука кой е вярващ в какво е вярващ и колко е вярващ - деля хората по други характеристики. Лично аз не съм и не изпитвам омраза или любов към които и да е човек заради религията му или заради липсата на такава. Нито пък смятам , че религията е вредна или полезна. В "наш'то недавно" е изиграла полезна роля примерно. А в по-далечното ни минало е имало и моменти когато е играела кофти роля.
Колкото до "цитирането" както се изразяваш, казвах ти какво пише Пратчет. Ама не според мен, щото такова е мойто мнение ами най-конкретно си го пише. И тук вече мога да цитирам и то много.
Ако смяташ , че не е така, отговори ми плс ама аргументирано, а не просто така общо-взето.
А и ми кажи къде са тези измислени "всякакви доводи", и къде са приложени "всякакви изкривени логики" в постинга ми към теб?
Без заяждане и без цупене или обиди.
Аз продължавам да ТВЪРДЯ, че Пратчет се бъзика с религия и аристократи и не си пада ни по едното , ни по другото.



Тема Re: не мисля, че... [re: Kopo]  
Автор Firebird (интернавт)
Публикувано19.04.04 21:27



Много точно казано.
Малки богове е подигравка с иституцията, която така се е увлякла в политика и ритуали, че е забравила какво е в основата.
На главния въпрос - аз определно съм атеист, за което допринесе не Тери Пратчет, а един приятел, който затъна в нещо като секта, Пътят на мъдростта на Ваклуш Толев...
Този човек дори не посмя да прочете "Малки богове", защото отзад на корицата пише, че Брута искал неговия бог да си избере някой друг...
Страшно е, когато човек изгуби чувството си за хумор (а онзи младеж го имаше в изобилие) и когато откаже дори да погледне друг източник на знание...



Тема има и други религии, бе хора. [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
Автор the_witch (ни&)
Публикувано20.04.04 02:00



Мнението ми по въпроса се припокрива с много от изказаните вече, така че накратко: вещицата, като фен на Пратчет и каквото и да е друго, е силно религиозна.
И е силно не-християнка.

Това, което дразни е неминуемата препратка от религия към християнство и изключването на друга религия.
Пратчет, разбира се, коментира историята на християнството в "Малки богове", защото това е религията, формирала до голяма степен облика на европейската, та дори и извън европейската цивилизация.
Именно историята на християнството, която включва предпоставките, протичането и последствията от Инквизицията.

Прекалено субективно би било да се съди и иронизира съвременното християнство... (Освен ако не се захване за американците и Буш и неговите "год блес Америка" на края на всяка реч. Но тогава би преминал в политическата сатира... Не е като за Диска :/)

Обаче защо не се споменават и други религии?
Има всевъзможни системи, според които човек да си изгради мирогледа, всевъзможни неща, в които да се вярва....

Зависи от определението за религия. Аз бих включила всичко, в което вярвам, което знам, на което се надявам... свързано с устройството на света и нещата... светоглед.
Съвременната наука си има своите митове, също толкова реални за нас колкото и едновремешните за едновремешните хора.
Съвременни идоли, съвременни ритуали, канони... норми за отношения, които преди са били определяни от християнството а сега от много други неща - закони, споразумения... карта за правата на човека ...
Хората си оставаме същите, само сменяме опаковките и имената на нещата... :)

И, сигурна съм, ако познавахме по-добре исляма, щяхме да намерим и съответствия мужду него и Омнианството. ;)

Merci d'avoir enchantй ma vie...


Тема praw si [re: lkew]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано20.04.04 13:05



Така е. Ранния е пародия, а сега е по-скоро сатира. Предполагам, че казах пародия по-скоро по-навик. Сатира е. Не съм се изразил съвсем точно. Това обаче не е в контрадикция с основната ми идея (макар, че може би прави изречението в което съм използвал думата грешно.
Извинявам се на човека, който нарекох дебил(не мога да му произнеса името ;). Естествено, че не е. Просто не трябва да пиша, когато се чувствам афектиран.

Love actually... is all around us.


Тема Re: [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано20.04.04 14:08



Надявам се, че си прочел извинието ми за грубата реакция. Тя бе породена от това, че ми репликата ти ми изглеждаше буквално като заяждане, след всичко което бях изписал...
Виж следния ред от една критика:

Given the Medieval Catholic nature of Omnianism....

Казах го по-рано и повтарям:
Пародията е на Средновековния католицизъм и по точно Инквицията.

Love actually... is all around us.


Тема Re: [re: Paganel]  
Автор »№*ы{|}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано20.04.04 19:11



Няма проблеми, разбрах, че си афектиран.



Тема Re: има и други религии, бе хора. [re: the_witch]  
Автор Cлънчeвo зaйчe (мечтателка)
Публикувано20.04.04 21:44



Хех...Пратчет и исляма го споменава в "Шовинист".
Както и будизма в "Крадец на време"
Общо взето не виждам нищо странно да се бъзика с религиите.
В края на краищата за бъзикане са си.
И най-вече са за бъзикане хората, които в името на Боговете си са пролели толкова много кръв.
"Малки богове" е прекрасна книга, защото много добре си описва историята на християнството. Всички сякаш малко са позабравили, че преди Бог и Исус на земята са почитани стотици други богове. Да не говорим за преселението на Олимп...Дълга тема. Не виждам защо и в интернет трябва да се пролива виртуална кръв в името на...

"Жена съм едва от 30 минути, но вече мразя тия свине мъжете" /Ноби Нобс/



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.