Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:02 03.07.24 
Фен клубове
   >> Тери Пратчет
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Nightwatchнови  
Автор Paganel (believer)
Публикувано11.10.03 02:27



Не се сещам да се е писало нещо за тази книга тук, а пък аз тъкмо я прочетох, та реших да споделя едно-две усещания.
1. Много ме изкефи! (Не е типичния му суперхумористичен стил, затова пък има голям дял нещо като научна фантастика (пък мен SF си ми е слабостта...))
2. Има трагични моменти (от типа на кончината на Къди)(които са рядкост при Тери, затва пък отново са ми слабост) т.е. по-сериозна е.
3. Виждаме Ветинари на младини (макар и за малко... пак си е зрелище, което не е за изпускане...:)) (А Ветинари също ми е голяма слабост) (Като стана дума за младини, виждаме и Ваймс като млад, ама той за разлика от Патриция се развива малко по-малко... а не е роден фсихофат, така че не е нищо особено)(В тоя ред на мисли трябва и да добавя, че Ваймс не ми е слабост, хихи).
Абе все в слабините му удряше тоя път Тери, направо ме разплака...

А ето ви песента, която Детритъс и съчинил за новобранците в стражата (да пеят докато маршируват, тичат и т.н. бе като марините...):

Now we sing dis stupid song!
Sing it as we run along!
Why we sing dis we don't know!
We can't make der words rhyme prop'ly!

Say what you mean and mean what you say!


Тема Re: Night watchнови [re: Paganel]  
Автор Hellen (...is back.)
Публикувано14.10.03 02:47



Мене ме впечатли фактът, че Тери Пратчет толкова правдиво е описал тайната полиция - пълна с параночни, полу-нормални служители. Обикновено хората, родени и израсли в демократични общества, не могат точно да схванат подобна концепция - как държавата се опитва да се предпази от собствените си граждани. Според тяхното разбиране единствената функция на държавата е да *служи* на гражданите. Докато Пратчет не само е проумял поведението на тайната полиция, но и включва детайла как те *подклаждат* недоволството на гражданите, само и само да имат после основание да арестуват неудобните...

Еволюцията на Редж Шу също беше забавна, макар и в известен смисъл трагична.

Отрицателният герой този път ми беше искрено неприятен - без да искам непрекъснато му четях името "Канцер" вместо "Карцер", понеже много ми напомняше някакво зловредно раково образувание. Не случайно тайната полиция го прибра под крилото си. ;-) Много се надявах Ваймс да го убие в крайна сметка, въпреки че това би противоречало на основния принцип, в името на който той започна да го гони от самото начало.

Хубава книга... Една от най-добрите всъщност. Има ли я картината на Рембранд отпечатана на гърба на българското издание?

Hellen
==
"The Assassin moved quietly from roof to roof until he was well away from the excitement around the Watch House. His movements could be called cat-like, except that he did not stop to spray urine up against things." -- Terry Pratchett, Night Watch



Тема Re: off-topicнови [re: Hellen]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано14.10.03 08:45



Hellen, липсваше ми!

TANSTAAFL


Тема Re: Nightwatch [re: Paganel]  
Автор Haplio ()
Публикувано14.10.03 09:33



Аз писах за книгата на 2-3 пъти и даже пубилувах цитати от нея в "Любими Пратчет - лафчета?", но явно ти не си видял. Както и да е, книгата е наистина добра и забавна, мен ми беше интересно как Ваймс се чувстваше в ролята на собствен учител и как си спомня какво е научил от себе си и си мисли, че не може да е бил той, а друг.

Vulnerant omnes, ultima necat!


Тема ami tq ne e prevejdana oshte...нови [re: Hellen]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано14.10.03 10:14



Daje i ne sym chul da e na opashkata za prewejdane...

Btw i az mnogo se radwam da te widq pak tuk :) WB :)

Say what you mean and mean what you say!


Тема Re: off-topicнови [re: Kopo]  
Автор Hellen (...is back.)
Публикувано15.10.03 22:12



И ти на мене. Честно.



Тема Re: offнови [re: Queen Alice]  
Автор Hellen (...is back.)
Публикувано15.10.03 22:13



Здравей, Файърфокс! Радвам се да те заваря тук! ;-)

Hellen



Тема Re: off-topicнови [re: Hellen]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано17.10.03 18:26




Надявам се, че се върна, а не че просто наминаваш през старите места.

TANSTAAFL



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.