Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:16 19.05.24 
Фен клубове
   >> Тери Пратчет
* Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Ikew : "Добре! Добре!!! Без паника!!!!!"нови [re: lkew]  
Автор lkewМодератор (Презрящ)
Публикувано24.05.03 20:47



Колелото на съдбата се върти, извива се в странен танц като полудял чекрък и в движението си остъргва ръбовете на вселената, посипват се пачета, които се смесват, проблясват за кратко в азбиса на мисълтта, преди да бъдат затрупани от нови такива. А колелото ни за мин не спира лудешкият си бяг, безмозъчното си дърдорене...


Прах се посипа върху RadioDiJei. Той го изгледа сякаш за пръв път виждаше такова нещо.
- Мазнър!
- даааа сър?
- Откъде се взе това?!
- поссипа се от покривва, ссър.
- Аха. Що?
- ссаради конссервата, ссър.
- Консервата?
- иссвинете, моя грешшка, госсподарю. конссервите.
- Какви консерви бе?!
- дъссдът от конссерви, ссър.
- Ааа... така кажи де. - RadiDiJei кимна разбиращо, а после отскочи от поредната пропусната вечеря - Обикновенно какво правиш когато валят консерви?
- ссънувам, ссър.
- Ахаааа... - RadioDiJei кимна разбиращо. - Хитър начин. - Помълча. - Действа, нали, нали? Давай, разкажи им играта!



Чу се гаден, органичен, заплашителен съскащ глас. Който фъфлеше.
- Афко фне префтане да офифяфа, фте те ифклиуфим от ирфата, Дамо!
- О? Мисля, че се разбрахме, че ако срелата не уцели нищо важно, което се определя с хвърляне на зар, геро...
- Определя значи?! - Провидението май даже се ЗАБАВЛЯВАШЕ. - Определя?! До сега нито веднъж не се е падало ПОЛОЖИТЕЛНО число за поражение.
- А, първият път удари манерката! - Богът на ФилмовитеКлишета,КоитоПубликатаХаресва се опитваше да изглежда невинен. Боговете отприщиха презрението си. Отдавна им беше писнало от това с манерките. А наглецът също така влияеше и на пионките. На ВСИЧКИТЕ.
А най-лошото беше, че очевидно харесваше Дамата.
Не, всъщност не. Имаше и по-лошо.
Провидението се мръщеше.
...Времето търгна отново Богинята сви рамене. Смърт каза почти тихо:
- ЧИСТ КЪСМЕТ.
Всички го изгледаха с убийствени погледи. Смърт въздъхна и отново се опита да вземе заровете. Изплъзнаха се през пръстите му и се търкулнаха.
-(5^8) и 3.14...
Боговете не умеят да се плашат. Но изпитаха леко неудобство.
Все пак си имаше ПРАВИЛА.



- Хайде ставай да ти се не види! Имай късмет да умреш! - Ikew се замисли. - Дължиш ми сума пари за печатницата!
- Млъквай и ме остави да умра, грозно джудже такова!
- Никъде няма да умираш! Ставай или ще... или... ще те снимам!
Амирлин изгледа снега с убийствен поглед. както си лежеше по корем. Цял живот чака да умре, и накрая - в такава компания.
- Аз съм смъртно ранена, изрод безподобен! От половин час само тичан насам-натам, спасявам те от неприятности, стрели, данъчни... не, без тях - освен ако не са по-точни, отколкото си мислех... , падащи китове и музикални инструменти и когато накрая се опитам кротко да си умра, какво?! Висиш ми на главата! - тя въздъхна скръбно - Поне можеш да извикаш Керът да чуе последните ми думи! Или и това не заслужавам?!?
Чу се клатене на глава. От страна на печатаря.
- СТАНИ.
Преди да се усети, Амирлин вече стоеше на краката си. После Амирлинщината я настгна, и полицайката отново натърти ръката си в черепа на Ikew.
- КАК СМЕЕШ ДА МИ ГОВОРИШ ТАКА?!!? - Тя мигна - И как го направи?! Тоя глас съм го чувала... докато преследвах Джони Изкървача по поркивите...
Ikew стърчеше насред улицата като шашната пръчка. После изведнъж почти се сромоляса.
- Кое? - измънка той. Изглеждаше, сякаш се събужда от много странен сън.
Амирлин не го слушаше.
- Отиде ми хубавата смърт... - Беше готова да се разплаче.
- СПОКОЙНО, ИМА ВРЕМЕ.
Амирлин го изгледа с толкова презрение, че всеки смъртен би се почувствал длъжен да заговори за времето, японските писмености или някой рядък и непознат език за програмиране.
Ikew се ухили. Не беше прятна гледка. Особенно в съчетание с очите му.
... които просветваха в някакъв невъзможен отенък на синьото...
Върху главата му падна консерва.
Горката.


-Ето ги!
Преследвачите наобиколиха кръга светлина, необяснимо появил се около печатаря и полицайката.
Никой от двамата не ги забеляза. Не беше забелязана и окртариновата буря, която превръщаше Моркорк в развалини - някой от тях с твърде интерестна форма.
- А сега какво?
- СЕГА? КАКЪВ ИЗБОР ИМАМЕ?
- Да загубим... или да мамим.
- ИМА СИ ПРАВИЛА.
- Да. И вече нарушихме половината.
- ЗНАЕМ ЛИ КЪДЕ Е ГРАНИЦАТА?
- Граница? - кратко весело мълчание - Ти си Пазителя на Реда, ти кажи.
- НЕ... АЗ ПАЗЯ РЕДА В ИСТИНСКИЯТ СВЯТ. А ТОВА Е ИГРА. ИГРА С ПИОНКИ И ПРАВИЛА, ОТДАВНА ЗАГУБЕНИ НА ДЪНОТО НА НЯКОЙ ШКАФ. ТУК АЗ НЯМАМ ВЛАСТ - НИТО ЗАДЪЛЖЕНИЯ.
- Игра, а? - Амирлин (ако това беше тя) се намръщи. Не те разбирам. Всичко е игра. Това е игра. Твоята прехвалена реалност е игра. Всъщност, (усмивка) твоята прехвалена реалност е ТАЗИ игра...
Минаха няколко свръхбавни секунди.
Очите на Смърт светеха почти лилаво. Защо никога не му казват тези дребни детаили? Нима не знаеха за неговите....
Не. Не. Никой, никога не беше попитал.
Изгледа Дамта в дъжда от стрели и консервирана риба.
- НИМА?
- Хайде! Можем да ПОБЕДИМ!
Бурята весело съсипа палата
- НИМА?
- Ти... - Дамата се замисли - Какво има? Още сме в съюз, нали? Не помня да се е случило нещо, което да промени ситуацията.
- НИМА? - светло лилаво. Червеникаво.
Дамта започна да разбира. Не беше тъпа, но никога не беше общувала с не-богове. Освен когато даваше команди.
Допита се до своето служебно всезнание.
Очите й се разшириха.
Тя почти се разсмя.
- Момче... взимаш всичко твърде навътре. Все пак те са СЪЗДАДЕНИ да бъдат контролирани - от нас, от елфите, от демоните, даже и от мизерните си царе... Нима не би се справил по-добре? Хайде, това е само ЕДНА пионка...
- НИМА? ЕДНА ЗНАЧИ...



Магията на божият гняв вилнееше с всички сили. Половината град беше в руини, другата полека се превпъщаше с смеска между ябълков пудинг и рибена каша. Реалността се беше огънала на няколко места и съществата от долните измерения бяха нахлули.
Градът гореше.
Градът гореше в октаринови пламъци.
Дамата гледаше оторе...
Гледаше как Човек след човек умират, биват завлечени в тъмните измерения, биват превърнати в пудинг...
Тя беше Богиня и всичко човешко й беше чуждо.
Но дори и бог си има задължения.
Тя беше богиня на късмета.
А някой долу имаше нужда от такъв.
Почти се усмихна, когато видя своята пионка да ръкомаха и крещи там. Хубаво, че беше незасегната. Щеше да и трябва...
Богинята се пресегна към огромното си тесте.
Света... кой може да каже дали е огромна и сложна шахматна дъска...
... или още по-неразбираем пасианс?
Дамата се усмихна широко. Малка фигурка в черна роба размахваше косата си. Косата на Смърт...
... която разсече поредният звяр, изскочил от тъмните измерения. И после още един.





Далеч долу...

Ш


Тема СКИТНИК : "Интерестно ми е"нови [re: lkew]  
Автор lkewМодератор (Презрящ)
Публикувано24.05.03 20:48



Робин Фрут, Вилхелм Гел и Йохан Черната стрела, тримата най-прославени стрелци с лък, арбалет, дартс, тръби за изстрелване на отровни стрели, въобще всичко стреломятащо, най - големите стрелци, стъпвали някога по диска,, седяха в тиха кръчма в Анкх и кротичко се псуваха, псуваха и Провидението, събрало ги тук и сега.
Всичко си има разумно обяснение, с изключение на нещата, които не могат да се обяснят*-е казал великия философ Лин Тин Мазника.Та не са много хората,или даже никак не са, които могат да кажат, защо Провидението печели срещу другите богове и губи от Дамата.Винаги.Като принцип.А щом е принцип, трябва изключение.Същия брой хора,т.е. никой,знаят и защо тримата прославени герои. защитници на онеправданите, се бяха събрали далеч от родните си гори и планини,за да видят сметката на невзрачен печатар, чийто единствен грях е прекомерното обожание към снимки на жени в униформи**И те тримата не знаеха защо са тук и на кого е притрябвал мъртъв Икю.Той щеше да е мъртъв, ако не се беше появила онази зеленооката.Точно за нея говореха сега.
-Да ме прощавате-каза Робин Фрут, аз като мъж, пич и джентълмен никога не бих стрелял по жена, дори и да ме е опърлила,а видях как една стрела се заби в нея.Срам и позор!!!Кой от вас беше?
Черната стрела:
- И аз не бях , точно като се заби стрелата, си чистех мустаците от пепелта, сигурно е Гел,той нали все по ябълки стреля,а аз май видях две такива подобни, в нагръдника и.
-Бе знаеш ти къде да гледаш...Ама не бях и аз...Всъщност имам чувството, че не бяхме само тримата, като се запали адския огън, в светлината на експлозията ми се видяха още двама.Единия беше явно много пропаднал тип, защото от пиене и пушене беше заприличал на скелет...
-Тоя и аз го видях, сигурно беше градинаря, защото носеше коса, минал е случайно, а другия?
-Другия, каза Гел, като че ли го виждах през някаква мъгла, беше странен тип,с одтровърхи уши, миришеше неприятно, беше облечен в парцали и дантели,и стреляше с стрели с каменни върхове.
-Миризмата и аз я усетих, но помислих, че някой от нас си е свалил обувките...
Робин се намеси:
- Оставете тая работа,първо, някой ни накисна яко, на мен изобщо ми се губи момента, в който съм се съгласил .Второ, не знам дали от чорапите, дали от оня със стрелите ,или от самата нея, но работата мирише на гнило.Да вземем да решим какво да правим.
Черната стрела вдигна ръка, огледа се и предложи:
-Можем да се върнем по домовете, да продължим да гоним дребния, или пък да потърсим остроухия, който ни използва за прикритие, какво ще кажете,а?
Горе беше нечий ред да хвърли заровете


*От това математически може да се изведе извода, че нещата, които нямат разумно обяснение, имат неразумно такова.
**Но ако човек види Ангуа само по чизми и униформено бельо,размахваща с лека усмивка и ироничен поглед стражевата версия на брадва тм-със скъсена, дръжка, няма начин да не прояви разбиране

Ш


Тема ГрафДьоРезил: "Интерестно ми е"нови [re: lkew]  
Автор lkewМодератор (Презрящ)
Публикувано24.05.03 23:51



-Кой беше на ред?-попита Провидението, не съм ли пак аз?
-Не, не си-останалите богове ,направо хорово
-Ами кой е тогава?
В този момент някой плахо почука на вратата.Офлър, който беше най близо, стана и отвори.Пред врата стоеше нещо, което при повече желание можеше да мине за куче, доста проскубано, с клепнали уши
-Kуй ши ти и кво ишкаш?
-Аз съм вълка Скола... Ако помните Писанията, При залеза на боговете ще изям Слънцето и ще настане Мрак.Та, ако помните, аз съм от Свтовната Асоциая на Ледените Великани, САВЛ, нещо като Нато по другите светове, но не същото, малко по мизерно, все пак не сме толкова нагли.
- Ше ти ишобшо не прилишаш на фълк. ами на офикновенфо фсе- каза Офлър
-За подробносъо питайте отдел кадри,нямаше други кандидати и аз се вредих.А сега конкретно съм тук, защото, поради липса на щат за вестоносец. съвместявам и тази длъжност, та тук съм, да ви напомня, че съгласноДоговора, имаме съвместно учение, ронгмарок, готердамерунг,апокалипсис , край на света или както щете го наречете, нащата армия е готова вече за маневрите,пратиха ме да ви повикам.
Слепия Айо каза..
-Няма как...договора си е договор, съвсем забравихме за него...Пригответе се и да ходим на ученията
Дамата:
- А тук играта?
- Абе..заеб...залюбете я засега...всички сме писани в запаса
Провидението просто опита:
-А аз?Може ли да остана?все някой трябва да остане да се грижи за населението на Диска.
-Не може,,,Ти в наряда си писан като готвач в полев кухня, Дамата е картечар...Народа на Диска една седмица ще се оправя и сам...Приготвяйте сансвичи и да тръгваме...На маневри

Ш Щ


Тема Боговете сигурно са полуделинови [re: lkew]  
АвторAмиpлин (Нерегистриран)
Публикувано28.05.03 18:54



Там долу, /а защо не и там горе?/ на гърба на Величествената А`Туин се крепеше най-невероятния свят съществуващ в галактиката - Света на Диска. Там горе /а защо не и там долу?/ на върха на Величествената планина се подвизаваха Боговете.

Там долу хората често разсъждаваха относно въпросът: Какво ли прави онази сбирщина там горе?
Там горе не им пукаше за това, което ставаше долу.
Освен ако не засягаше играта им.
Там долу назоваваха Боговете всякак. Наричаха ги горделиви, несправедливи, досадни, любими, омразни...Думичката, с която не се сещаха да ги нарекат бе най-точната – Непукисти.
Там горе се вълнуваха от три неща. И то не включваше нещата, които стават там долу. По-скоро опираха до пълните чаши, Ледените Великани и Играта. Ако там горе Боговете боледуваха, то най-често срещаната болест щеше да е атрит на ръката, с която хвърляха зарчетата.
Там долу не подозираха за Играта. А може би подозираха, но се преструваха, че не знаят нищо, за да придадат на живота си малко по-голяма стойност от необходимата. Цели философски школи разсъждаваха върху поведението на Боговете и какво да очакват хората от тях. Доста обсъждан въпрос бе:Какво ще направят Боговете, ако някой вземе да им заповядва?

- ДОГОВОР?
- Да оставим играта?
- Да приготвям сандвичи? Сбъркал си адреса, приятелче!
- Пука ни за Света, ама друг път!

Нито една философска школа не бе предвидила този разговор, но той вече бе факт.

“При залеза на боговете ще изям Слънцето и ще настане Мрак” гласеше ПИСАНИЕТО. Е, хората да се справят сами, смятаха боговете. А и в края на краищата не смятаха да залязват, а да Играят.
Заровете се изтърколиха. Дамата се усмихна игриво.
Там долу тримата стрелци, пийващи в кръчмата в Анкх Морпорк премигнаха.
Там долу Амирлин и Икю отвориха очи и се вгледаха смаяно в тримата мъже седнали на масата насред бързо трупащия се сняг.
Там долу, край Юбервалд отново ставаше интересно.
Там долу за една част от секундата гората си имаше име. От край време тя се наричаше Шруделския лес.
Там долу двама мъже, скрити в храстите смаяно се взираха в групачката.
- Бах мааму – обобщи единия и си запали нова цигара.



Тема "Този път ще успея!"нови [re: Aмиpлин]  
Автор lkewМодератор (Digitaly Yours)
Публикувано02.06.03 00:35



Лошо.
Много лошо.
Отвратително…
…Юбелвалд. През зимата.
… и то край имението Хаирок, което гледаше надолу към заблудените пътници (защото беше малко вероятно човек в здрав разсъдък да попадне тук не заблуден) и сякаш им показваше грамадният си каменен километров среден пръст.
Който не вдъхваше представата за стабилност.
В интерес на истината изглеждаше стабилен и уравновесен колкото слънчева система с три черни дупки. Всеки що-годен нормален пътник след половинчасово взиране почва да бръщолеви за махала с вградени остриета, падащи брадви и данъчни инспектори
Икю не мигаше вече три минути. Идваше му в повечко.
Само дето не гледаше към замъка на скалата.
Суоми бавно пусна кръгче от цигарата си. То бе мигновено сразено от армията снежинки.
Никой от седмината наблюдатели не обърна внимание. Точно в момента далеч повече ги интересуваше потрепващата стрела на арбалета, държан от дребно и очевидно недоспало си джудже.
- КОЙ ВИ ПРАЩА?! ПОПИТАХ КОЙ ВИ ПРАЩА! КОЙ ВИ ПРАЩА?! ПОПОИТАХ КОЙ ВИ ПР…
- нг..
- ПОПИТАШ КОЙ ВИ ПРАЩА! КОЙ ВИ ПРАЩА?! ПО…
Кръгчето излетя и разтопи няколко снежинки. Суоми зачака ентусиазма на дребният му партньор да угасне, но беше безползено. Десет хилядолетия разговори за времето не могат да се компенсират от само два въпроса зададени на някой непознат.
Така де, два си бяха. Два вече петстотин пъти...
- Диволверд…
- ВИ ПРАЩА…да? ПОПИТАХ…
- …стига.
- …ПРА…. Що?
- Защото не дишаш вече три минути и половина - обясни със лека злорада нотка Суоми. - Силно се съмнявам, че би искал да умреш от недостиг на кислород?
Тишина. Снежна.
- Бахготъпотодишане. Прав си. - чу се дълбоко поемане на въздух - КОЙ ВИ ПРАЩА?! ПОПИТАХ…
Суоми въздъхна театрално, хвърли цигарата и изгледа няколкото новодошли. Не бяха особено приятна гледка. Някакво остроухо джудже, синееща от студ …ъъъ…. Млада дама в тенекии, трима деградирали пияници…той се поправи - трима деградирали добре въоръжени сащисани пияници. Единият от тях, без да маха от лицето си идиотското изражение на човек, пренесъл се пет-шест хиляди мили към главината за време, за което светлината не можеше и да мигне, отпи от халбата си. Успя да преглътне, да се задави, да се оригне и да си поиска парите за тая пикня обратно. Забележително - отсъди Суоми с професионалната напереност на човек, комуто се налага да се телепортира поне пет пъти в седмицата. Този индивид ИМАШЕ солидна пиянска практика. Защо ли тогава в халбата му имаше само бира?
Елфът се приближи до масата, небрежно вдигна от стола и хвърли на земята вдървеното тяло на някакъв (вероятен) педал с зелени дрешки и перо на шапката, качи крака на масата, облегна се назад, вдигайки предните крака на стола и се почувства почти на шест хиляди години, в периода на буйната си младост.
Усмихна се и зъбите му засияха като снега наоколо. Избраните бяха Дошли.
Сега бяха Всички. И идваше Краят. Краят на Всичко. GAME OVER.
Цигарата му догаряше.
Той я изплю в снега, който бързо я затрупа…
И проклет да бъдеше, ако и тоя път нещо се обърка.
Почака още около две минути, докато спомените валяха около мислите му.
После се извърна към необичайно тихото джудже и с неодобрение му подвикна да издиша най-накрая. Това е то, някой неща дотолкова омръзват…

Икю много бавно отвори око. Повтори операцията докато се убеди че всичките му очи (две плюс-минус пет) са функциониращи Главата му щеше да се пръсне. Потърка я и усети скапана подутина, все едно че консерва беше паднала от октаринов облак в Морпорк и го беше ударила по твърдата кратуна докато той и Амирлин бяха бягали от…
Затвори очи. Опита се да почне отначало. "Значи боли ме главата щото съм препил с брендито на Диблър, а пък то се знае колко е вредно то за главата, а цицината е щото… ъъъ… заради Амирлин и снимките (това си беше съвсем рационален обяснение напоследък откакто лудата амазонка беше постъпила в Морпорската стража) и всъщност ако успея да отворя очи ще съм си у нас в печатницата, и това под мен не е сняг а просто…ъъъ… чисти чаршафи (той помисли трескаво) брашно? прах… ПРАХ да, домашна прах (поздрави се за находчивостта) която го обвиваше плътно и го приспиваше така приятно…
- Ставай мързеливо животно или пак ще ти налея в ухото бренди!
Не можеше да сбърка този глас. Никой честен търговец в Морпорк не можеше. Оказа се на крака и с ръце чинно пред себе си още преди в ума му да изплува име Амирлин(24). Онази негова част, която си беше взела почивка отказа да обясни на другата какво значеше номерчето. Май коя поредна Амирлин е тая?
Той се разтрепери флегматично. Ако и другите двайсет и … двайсет и… двайсет и четири без едно му се изтърсеха…
Всъщност що не? Повече по-весело, нъл' тъй?
Рационалната му част се опита да го хване за врата след тези думи. Инстинктите за самосъхранение провериха кога пристига влака за луната и предпочетоха да вземат такси.
Останал (почти) сам, елфилът фокусира валкирията. Изграчи нещо като "Ърхъмгх…?"
- Стига си се правил на мухльо, трябва да спасяваме света!
- Ооо. О. - Икю помисли малко - а другите 23 Амирлин с нас ли са?
- Не. - това дойде от Суоми. - Доколкото ми е известно ще се опитат да ни спрат.
- Аааа. А. Ха. Що?
Елфът погледна небето, което ръсеше скапан мокър сняг, скалите, които му показваха колкото си искаха средни пръсти и полето, покрито с проклет петметров сняг.
- Това е един добър въпрос, младежо. Един добър въпрос. - елфът изглеждаше дълбоко замислен - Коя от хилядите причини бих избрал аз...?
- Студено кафе? - обади се Скитник по-бодно отколкото се чувстваше - Ето, черно е и мирише на обеззаразен потник…
- Даааа, мисля, че си прав. Мисля, че си прав…
- Я го дай! - Икю не слушаше високия елф, а й вероятно не би го разбрал. Грабна кафето от Скитник, опита се да изрази благодарност, отпи и се опита да не изразва съдържанието на стомаха си. На вторият опит успя. После го изпи цялото.
Суоми се замисли, погледна нялокото неизправили се фигури и се намръщи. Времето му се подигра.
- Хайде! Трябва да ви заведем накъде на сухо и топло място. Иначе току-виж сме посрещнали края на света болни. Ха-ха. Ха. Ха. Ха…




_________________________________________________________________
откровено по-зле от досегашното ниво, но следващият път ще се реванширам!
Не ме бийте!


Bing nIt Lф is Bing Dfined


Тема :: Въведение ::нови [re: lkew]  
Автор Haplio ()
Публикувано14.07.03 14:52



Вселената е като огромна черна книга.
Толкова огромна, че не можеш дори да си представиш колко е голяма,
да не говорим да Я огледаш цялата - от корица до корица. Не може да
става и дума да Я вземеш от рафта, защото Тя е толкова голяма, че не съществува рафт, на който би могла да се постави. А дори и да имаше - кой щеше да Я постави?
Толкова черна, че въглените, сравнени с Нея, са като капчици сметана по гърба на пингвин, намазан от особено палава пингвинка. В тази велика чернота галактиките са като трошици от курабийки по дъното на кошница, а звездите в тези галактики са подредени по педантичната методика на китайка средновековна порцеланова ваза, паднала от високо върху белия мраморен под на Необятното. Или ако се върнем на аналогията с книгата - в тази огромна черна книга, галактиките са отделните глави, а планетите - като остатъци от древен текст, изтънчено дегустиран от немного гладен буквояд. А звездите - като заглавни букви, около които малките букви се събират, за да придобият смисъл за съществуването си.
Някъде сред тази неопределимо грамадна книга* се намираше А’Туин, световната костенурка, наречена така, защото носи на надраната си от метеорити коруба цял свят.
Светът на Диска.
Няма втори като него - толкова преливащ от магия, досущ като препълнена чиния с яхния трета употреба. Толкова невероятен, че не бихме могли да използваме думата “невероятен”, ако го нямаше. Защото тя е била измислена, за да го опише. И почти се справяше с отредената й роля.
Но, как можах да пропусна... Та това е невероятно голям пропуск - мастният еквивалент на четири огромни планински вериги... Тях - Берилиа, Тубул, Великият Тфон и Джеркин. Четирите космически слона, поспрели да си починат върху изстрадалата коруба на Величествената А’Туин, които междувременно са разрешили да подържат върху стабилните си масивни плещи цял един свят..., че и малко повече.
Тясно скроеният читател може да си помисли, че това е една много абсурдна комбинация - костенурка, дълга 16 000 километра (и почти толкова широка); четири слона, за които, от съображения за точност, би трябвало да кажем “по-малки”, но думи като “малък” са толкова далеч от същността им, че не бихме посмели да ги изречем; а за капак на всичко това - огромен диск, вживяващ се в ролята на узряла сочна черешка върху каремелена мелба с резенчета банан, кокосови стърготини и наронен шоколад.
Да... Това е Светът на Диска. Едно място, което е отбелязано с петна от кетчуп (или пък горчица - зависи какво е яло по това време съществото) върху междупланетната карта на всяка разумна единица във Вселената.
Свят, изпълнен с много изненади, приключения и преживявания и... и... ами да - изненади! Дори да отвориш сандъка на магьосник не можеш да се изненадаш толкова. Защо? Защото сандъкът е само една микроскопична наночастичка от Света на Диска.
Някъде там долу, посред всички тези високи и не чак толкова високи планини, сред всички тези грациозни реки и сред дебелия килим от трева*, е полегнал от няколкостотин години градът Анкх-Морпорк.
Да отидеш в Анкх-Морпорк и да не те ограбят е все едно, да отидеш в Юбервалд и да не споделиш гостоприемно кръвта си с някой вампир, или да влезеш в джуджешка мина и да не си отгледаш няколко прелестни цицини на главата. Това е градът на свръхпредприемчиви хора***, дори понякога прекомерно свръхпредприемчиви. Повече отколко е здравословно за тях самите, а и за околните сгради.


--------------------
* Толкова голяма, че не може дори да се определи колко е необятна.
** Тук-там и просторни зелеви плантации, но те освен, че се виждат пределно ясно от всеки, който няма по-интересно нещо за гледане, те се и помирисват. А дори и да имаш какво друго да миришеш, ти не би могъл. Как да видиш дневната светлината в края на тунела като това огромно метално нещо се е устремило към теб с ужасна скорост, а фарът му отпред забива треските си от светлина право в очите ти? Същото е и със зелето, но то ти отнася обонянието, още преди да се е събудил посреднощ и да се е изнесъл по терлици, докато другите спят.
*** В едно мултивитално и многовидово общество като това, думата “хора” е малко неточна или най-малкото неточна в поне 62-64 % от случаите.

Vulnerant omnes, ultima necat!


Тема Re: Малка схлупена къщурка.... + още малконови [re: lkew]  
Автор lkewМодератор (Shatered)
Публикувано08.08.03 23:04



ето част от обединените ни усилия с Халпьо... повечето е негово :)







---------------------------------------------------------------------------------------------------
В средата на снежната буря по необясними причини имаше малка схлупена къщурка, така и не успяла да падне въпреки обединените услия на физиката, природата и елементарната естетика. Вътре въздухът бе така застоял, че бе хванал прах в по-горните слоеве, а интериорът беше изящно украсен с безценните произведения на няколко поколения майстори паяци.
Имаше маса. Тя някога беше била дървена, красива и като цяло четирикрака. Сега беше само маса. Когато Икеларион я погледна, тя се опита да се изчерви.
Около нея имаше столове. И камина.
Поне за удобство приемаме, че е камина.
Ето, има си комин!
Също така по ъглите се намираха разхвръляни керамични съдове, един от които вероятно бе квантов, защото заемаше централно място в три от ъглите едновременно. Или поне отчасти.
И всичко това бе грижливо покрито с три пръста прах, за да се запази непокътнато и в целия си блясък за Избраните.
Някой плахо потропа по вратата.
Тя падна навътре.
След няколко секунди Суоми навъсено увери печатаря, че сега само той ще си е виновен за студа.
Амирлин обстойно разгледа видимачата чсат от интериора и изтъкна, че това място е отвратителна мръсна дупка.
Беше. Срока му на годност беше изтекъл преди около шест хиляди години..
Влязаха.

Не беше топло, но вятъра благоразумно отказваше да влиза вътре от страх нещо да не се стовари върху него. Компанията видя, че по-чиста къщата няма да стане, и Робин излезе да събере дърва, придрушжен от Вилхелм. Разбира се, не намериха, но за това пък подишаха чист въздух. Масата весело запламтя в това, което решихме да наричаме камина.
И това бяха приготовленията.
Първият въпрос зададе Икеларион, когото митовете и легендите щяха да наричат Пресветлият.
"Не", отговори му Суоми, "няма нищо за ядене."

БОГОВЕ => МАНЕВРИ

Мигаха.
Суоми гледаше как се опитват да смелят информацията, раздробявайки я на по-малки късчета, и си припомняше себе си.
- Значи... скоро...
- днес.
-....скоро..днес... светът ще...
- Да.
-.... преживее сътресения...
- Ще свърши.
-...тежки сътресения... - Икеларион спря и преглътна Май щеше да отнеме малко време докато асимилира информацията. Вместо него продължи Вилхелм :
- И начи няма кой примерно да го спаси? Що?
- Има. Вие.
- Хъм, има значи. И що не си довлече дебелия задник да речем?
- ВИЕ.
- Е да де, примерно ние сме тук, ама... - Вилхелм примигна
- Ахааа.... ама то ...значи.... таковата.... - Суоми в крайна сметка реши да не прекъсва потока на мисълтта на стрелеца -ние... ние сме.... Ние ще му свършим работата на тоя, А?!
Суоми поклати глава. Хората вианги полагат усилие да не разбират това, което им се повтаря няколко пъти. Огледа още веднъж събралата се група, театрално въздъхна, и реши да използва "Вдъхновяваща Реч 14Б - А Аз Си Мислех, Че Сте Герои..."
- А боговете?
Амирлин бавно се беше изправила.
- Моля?
- Питам : Защо Боговете Не Си Свършат Работата? От каквото и да трябва да се спасява света, те са уторизираната инстанция! Тоест те премахват суши, напасти от скакалци и прочее. Нали?
Суоми не разбраше. Боговете да спасяват света?
Опита се да призове цялата мощ на хилядолетняит си интелект, но той не беше бил използван толкова време, че бееше ръждясал.
Извади цигара, колкото да спечели врме, запали я на огъня, пусна облаче дим, и се чудеше с какъв тон да даде гениалното обяснение, което му беше хрумнало докато търсеше кутията цигари под унищожителният немигащ поглед на полицайката.
- Защото (кръгче дим) си има правила. Закони. - все пак тя беше пазител на реда. Като него.
Следващото нещо, което видя, беше една ядосана Амирлин. Много близо.
Която се беше ухилила като голяма хищна котка. Тоест, зъбеше се заплашително без никаква следа от това, което някое разумно същество би нарекло "усмивка"
- Не. Ми. Говори. За. Правила. Никой не оставя диска света да бъде унищожен заради някакви си там закони!
Минаха няколко дълги секунди. После още няколко. Суоми много бавно изтръска цигарата си, изпусна солидно количество дим през носа и забележимо тихо се съгласи.
- да. - каза той - тварите просто ги мързи да си размърдат дебелите задници.
Той се изправи. Тя също.
Другите последваха примера им, защото въпреки огъня беше почнало да им става студено.
- Тогава.... започна Икеларион толкова бавно и концентрирано, че думата зае определено МЯСТО във въздуха.
- .... шъ отидем и шъ им ги наритаме! Примерно!
Винаги... Винаги става по-лесно да си свършиш работата, когато знаеш, че някой неизмеримо по-умел от теб е трябвало да го направи, но не е.
Къщата остана да си стърчи в снега.







- Следващият път - започна Радиодиджей доакто се опитваше да махне снега от обувките си - предлагам да се екипираме по-добре преди да направим това.
- Сссъвссем пхавилно, госссподахю.
- Знам. - увери го младежът.
Огледа скръбно за пореден път обувката си. В грният си край беше твърде широка. Едно затъване в мааалко по-дълбок снежец и кракът му става бисквитката в сладоледа. Въздъхна. Зачуди се дали да не сподели с Григор наблюденията си върхо ползата от скупите дрехи, но ис припомни, че вече го беше направил десетина пъти през последните няколок минути.
Дантелите почваха да го дразнят.
Ръката му замръзна.
Добре де, тя отдавна беше позамръзнала - сега просто спвя на едно място във въздуха, тъй като мозъка се нуждаеше от всички налични ресурси. После бавно се сви около глупавото окрашение и го отстрани.
- Григор... ти не си ли от някъде тук.
- Да, ссссър.
- Хубаво. - завърши разговора Радиодиджей и най-накрая се усмихна на творението си.
- Знеш ли.... хората твърде често подценяват дантелите. Хайде, трябва да намерим къде да се настаним. Ей-натам има пушек... мисля.
Скоро останаха само следите на два чифта обувки и дантелена лента, влачеща се малко след едната.











- Светът... е студен. - Коснтатира Икеларион и се изкашля.
Никой не коментира поредното му оплакване. Повървяха още малко, после още много и след това пак още малко. Почваха да се уморяват. И замръзваха
Беше престанало да вали сняг, но небето ги гледаше мрачно със очите си от сиви облаци, и намекваше, че съвсем скоро на тези долу може да им стане по-зле. Снегът беше равен зарди вятъра, но в него се затъваше твърде лесно и можеше да стъпиш на какво ли не. Обикновено бяха камъни. И консерви.
Имаше много рибни скелети.
Части от снега бяха сметанов сладолед.
Понякога прехвърчаха водни кончета.
Мястото беше магически нестабилно, поясни Суоми. Повечето места, където светът е свършвал, са.
Никой от групата не схвана нищо.
Някои от неразбралите го помили да обясни.
Елфът запали цигара и допълни обяснението си с твърдението че вероятностната ос по-скоро е спирала, увита около реалността, а магическата хиперактивност в даден район причинява огъване в измерения път, седменадесет и осемдесет и две, като по този начин не само прави някои лоши неща на реалността, ами я увива около себе си, обръща я отвътре навън и в крайна сметка в един момент не е ясно кое е реалност и кое виртуалност.
Амирлин каза, че консервите изглеждат пределно реални.
Миг преди Суоми да обясни всичко наново всички го увериха, че са схванали пределно ясно всичко и няма нужда от повече повторения н очевидни работи.
Икеларион се оплака колко е студен света, с надеждата този път да си проличи чувството му за хумор.
Предложиха му да млъкне

Descending from heaven
The angel sworn to bring him down

Редактирано от lkew на 08.08.03 23:07.



Тема Само ние можем да спасим светанови [re: lkew]  
Автор Cлънчeвo зaйчe (мечтателка)
Публикувано03.10.03 14:11




Големите стъпки в снега скоро накараха всички в групата, дори и Икеларион да замлъкнат и навъсено да втренчат поглед в невероятно огромните отпечатъци. Сега вече всички ходеха плътно прилепени един към друг. Само Суоми переше напред, без дори да се замисли за това, чия ли голяма лапа е минала оттук и колко ли високичък е собственика и. Сепна се, и то доста мързеливо едва когато ленива, космата лапа се пресегна и улови фаса на поредната му пура преди още да е стигнал до снежната земя.
- Всеки път го правиш, мътните те взели. – боботещия и лежерен глас достигна до ушите на замръзналите пътници и кой знае защо ги стопли. А може би се стоплиха, защото се доближиха толкова плътно един до друг, че в един момент не се знаеше къде започва Амирлин и къде Икеларион.
- Сноули. – изрече Суоми и му кимна разсеяно – Радвам се да те видя. Отдавна не са те пращали като Водач.
- Е. Бях зает. Знаеш как става. Жени, деца. А и отдавна не са минавали Избрани насам. – Суоми кимна.
- Което си е вярно, вярно си е. Но сега е време. – Сноули размърда големите си космати уши и се обърна към скупчилата се нещастна дружинка. Огледа ги от главата до петите. Бледо-сините му очи се присвиха.
- Горе май пак са осрали нещата. – Суоми вдигна безпомощно рамене и бръкна в джоба си, за да изкара поредната пура.
- Не ми напомняй.
- Е. Има някакъв прогрес от предния път. – Суоми скептично заби поглед в него и драматично погледна часовника си.
- Не са казали нищо от десет минути. Все още не могат да схванат каква е работата, нито дори на къде си тръгнал. И тези хора ще унищожават света, представи си.
Групата не помръдна. Информацията се стелеше през снежната пелена, но така и не успяваше да достигне до измръзналите им мозъци. Сноули се усмихна и разкри пред скупчилото се множество ослепително белите си и остри зъби.
- Здравейте, приятели! Как сте днес? – Мълчанието осезаемо запълни всяко празно кътче наоколо. А празните кътчета наоколо определено не липсваха. Кълбо информация все пак успя да достигне до мозъка на Икеларион.
- Ти си йети. – Сноули се ухили още повече и с ентусиазъм се обърна към брадясалия мъж, успял да запали пурата си.
- Нали ти казах. Има напредък от предните пъти.
- Да унищожим света ли, каза? – Друго парче информация явно се бе добрало до Амирлин.
- Ти мен уважаваш ли мъ? – включи се и единия от тримата деградирали пияници, на който въпреки сериозния ръст всички викаха Малкия Джон. Останалите двама закимаха одобрително на въпросът му и посегнаха към лъковете, преметнати през рамената им. Извиниха се едва след унищожителния поглед на Амирлин.
- Може би имахте предвид “Да спасим света”. – помогна тя на леко стъписания Суоми. Две минути бяха нужни, за да се установи, че боботенето не идва от свличаща се зад гърба им лавина, а от здравия смях на Сноули.
- Забавно момиченце си…Аргхххххх! – Сноули запищя и заподскача, хванал зачервената си лапа. – Какво? КАКВО?!?
- Ще видиш ти какво. Само още веднъж ми кажи “момиченце”. – Йетито бавно и оправдателно вдигна ръце.
- Вижте какво. Ако ще работим заедно трябва да сме приятели. Нека поработим върху кооперативността и съпричастността на групата. Нека бъдем толерантни. Нека бъдем заед…
- Един за всички. Всички за един. – Пълен с ентусиазъм мъжки глас прекъсна за радост на нещастната група току-що започналата реч на Сноули. Младеж със смешна шапка с пера, яхнал вран жребец се спря пред тълпата и се поклони до земята. – Арам Ис на вашите услуги, уважаеми дами и господа. Днес аз ще съм вашия ключ за портата на Края.
- Чудесно. – изкоментира Суоми и изхвърли фаса си. - Да вървим.
- Да тръгваме тогава да унищожим света! – жизнерадостно извика Арам Ис. Амирлин ядно го изгледа. Суоми изпъшка.
- Ето пак. – Амирлин тропна инатливо с крак. – Никъде няма да ходим преди да обясните защо няма да спасяваме, а ще унищожаваме света.
- Точно така! – включи се и Икеларион. – И въобще няма да ходим на никакъв Край. Чувал съм, че не е особено кокетно местенце.
- Но нали вие сте Избраните? – с недоумение попита Арам Ис.
- Нищо не съм избирал! – контрира го Робин. – И таз бира дори не съм я избирал аз. Кой изобщо пие подобен боклук? Ти си полицайка, арестувай глупавия барман. Бирата ми е разредена. А дори не съм си я поръчвал!
- Аха! – провикна се Амирлин. – Кражба значи?
- Кого наричаш ти крадец? – тримата облечени в зелени дрехи мъже скочиха като един и заобиколиха Амирлин. Тя от своя страна бе извадила черния тефтер от джоба си и драскаше като обезумяла акт след акт.
- СТИГА ВЕЧЕ! – Суоми хванал се за главата скръцна ядно със зъби. – Вие сте Избрани. Когато стигнем до Края вие ще решите Как Да бъде УНИЩОЖЕН Света.




There is no spoon


Тема ...нови [re: Cлънчeвo зaйчe]  
Автор Haplio ()
Публикувано27.10.03 14:35



Коко-Боко ...


Полето беше безкрайно. И заснежено. Тук-там украсено с някой декоративен айсберг. Беше студено. Толкова студено, че дори и пингвините трябваше да ходят с шалове и ръкавици. Беше бяло. Впечатлението, което създаваше бе за място, което те сковава… Сковава тялото ти от студ и сковава съзнанието ти с мисълта кой може да живее тук и какво би могло да убие някой, който тук си е като удома.
Боговете потрепериха. Не от студ – те са богове и не усещат температурните промени. Не и от страх – те са богове в крайна сметка… т.е. безсмъртни… Нали? Потрепериха от уважение и неприязън към враговете си.
- Поштара ли ша ше… - задавено прошепна Офлър, богът-крокодил.
- Направо са се престарали! – смело отсече Дамата. – Виж какви снежни минивиелици са си инсталирали – красиви, впечатляващи, изпипани… Трябва да имат много солиден бюджет.
- От това бяло ме заболяха очите… - изстена Провидението. – Ако знаех, щях да си взема опушените стъкла за очи.
- Лигльо! – Гласът на Дамата извикваше в съзнанието представата за трион. – “Ако знаех това…”, “Ако знаех онова…” – насмешливо го имитираше тя. - И тъй като ти все не знаеш, а ние знаем, че ти не знаеш, спести ни лигавщините и се дръж като мъж!
- Аз съм мъж! И при това съм бог! – Напери се той страхливо. – И то не какъв да е, а…
- Млъкни! И се дръж като мъж! И понеже не знаеш как, можеш да гледаш от Офлър… Много можеш да научиш за мъжеството от едно земноводно.
Достатъчно! – прекъсна спора Йо. – Повече да не съм ви чул в лични пререкания. Тук сме на маневри. Пригответе се психически за маневри.
По дяволите!, мислеше си Слепият Йо, не е никак лесно да управляваш сбирщина себелюбци, които нищо не могат да правят, освен да се джавкат за глупости и да хвърлят зарове. А аз трябва да ги ръководя… Да ги мотивирам… Да ги вразумявам, ако изобщо им е останал разум, неразтопен от литрите гроздов елексир. Да ги мониторирам… какво и как вършат. Да ги напътствам в правилната посока – да им покажа вратата, през която трябва да минат. Трябва! Трябва. Трябва… Но не става така. В “Ръководство за мениджмънт на божествените ресурси” всичко е описано много хубаво, но в реалния живот не става. Те са глупави и много себелюбиви. Те са завистливи и заядливи. Аз им показвам вратата, а те не само, че не минават през нея, ами искат да ги пренеса на ръце. Да, ама не! Показвам вратата и като погледнат какво има зад нея, ги ритвам по задниците и да влизат. За мениджмънта – толкоз! Ръководството винаги е било, е и ще бъде трудна работа.
Офлър се завъртя към Скола, вълкът от Писанията.
- Върви при Ледените Великани и им каши, че шме тук и им е време да ши дотътрят ледените шадниши тук.
- Ние сме богове и не чакаме никого! Тичай! – заповяда му Йо.
- Да, но може да не са готови с приготовлени… - заобяснява Скола.
- Тишина, миризлива топко с козина! Аз съм Слепият Йо! Владетелят на Кори Селести! На мен никой не ми възразява! – Йо бе леко раздразнен от тази торба с карантии, които живеят, при повечко късмет, 20-25 годинки и после се разпадат на тор. Това му възразява… Това му казва да чака… Може би ще чака, но няма да позволи това да разбере, че го е раздразнило. Никога! – Ако тъпите помръзляци не са се организирали добре, това си е техен проблем – продължи върховният бог с все същия спокоен глас. Винаги говори спокойно и бавно, така другите ще те приемат по-достолепно. – Ако им е слаба управленческата структура, това пак си е техен проблем… - тук Йо направи кратка пауза, за да може мозъчето на Скола да осмисли последните думи. Наведе се към проскубания пес и впи в него слепите си очи. – Помниш ли какво ти казах преди да си позволиш да ми възразиш?
- Ъъъъ… Даа… - запелтечи Скола – Ми-ми-мислъ, че беше “Тичай!” – едва изрече той на пресекулки, отстъпвайки бавно назад.
- А ти какво правиш още тук? – Йо му се усмихна широко, разкривайки по-белите си и от сняг зъби.
Инстинктът за самосъхранение се събуди у Скола и го разлюля с все сила. Лапите му затанцуваха тихо по снега и не забелязаха, че се носят със скорост, недостижима дори и за вълк.
- Това беше шештоко, шефе! – изхили се Офлър.
- Това беше, каквото беше – философски отвърна Йо. – Слушайте сега… - Ох, пак е време за инструктаж, изпъшка наум Йо. А тези слабоумници са прекрасно тъпи. Т.е. изглеждат прекрасно и са тъпи едновременно с това. Всъщност те са божествено тъпи, но ако ги обединя може и да разбием Великаните. – Тук има нещо ужасно. Нещо ужасно и неустрашимо. Нещо, което не обича да губи и досега не го е правело... Това нещо сме ние! Ние сме богове, а боговете никога не губят! Нашите противници, Великаните, са ни врагове отдавна и още не са ни върнали тревокосачката. Но те са и още нещо – те са проклета вода в твърдо състояние. Т.е. вода, умряла от студ... Да, Провидение?
- И ние ссскоро ще сссме в твърдо сссъстояние от този ссстуда... – изтрака със зъби той.
- Като мъж, бе лигльо, не като пикла! – сряза го Дамата, обръщайки очи от досада.
- Ние сме богове! Ние не изпитваме студ! – Дамата е права, мислеше си Йо, тя е за трима. Дори гущерът е по-мъж от Провидението. – На нас не ние е студено. Просто скапаните помръзляци са си обзавели много добре офис-полето. Всичко това е само театрална сцена. Целта е да се впечатлиш и да си помислиш, че ти е студено. Мозъкът прави нещата реални. Ако повярваш, че ти е студено, то тогава ще ти е студено. Аз ти казвам, че ти не изпитваш студ, защото си бог!
- Ама краката ми казват, че изпитвам студ, защото са до колене в сняг – изхленчи божеството.
Йо размърда леко пръсти и в ръката му се появи назъбена огнена светкавица, която си припукваше и спокойно си гореше.
- Да ти стопля ли краката? – попита Йо изцъкления и отстъпващ Провидение. – Или ще ми повярваш, че не изпитваш студ?
- Прав си, Всемогъщи! Прав си, просто мозъкът ми прави лоши шеги.
- Хубаво!... – светкавицата за миг стихна във въздуха и изчезна. – Хайде сега си използвай мозъка да мислиш, че си по-добър от тези тътрещи се висулки зад вас. – Йо им кимна към идващите великани.

***

Мразландия. Валеше сняг. Той винаги валеше тук. Защото в тази част на Диска беше вечна зима. Тук се намираха снежните будоари на Ледените Великани.
Разбира се, не валеше непрекъснато, но валеше много често. Повече, отколкото бе необходимо.
Дори в това царство на сняг, лед и скреж имаше лято. Не това, което бихте си помислили – слънце, жега, пот, а просто отрязък от време, когато не валеше. Тогава Ледените Великани използваха думата “топло”, защото температурата се повишаваше до -5 градуса. А това за тях беше почти на границата на топене.
Това “лято” се дължеше на студените сезони в други краища на Света на Диска. И тъй като всички снежни облаци бяха в Мразландия, за да може някоя друга страна да има зима, трябва да наеме необходимото количество облаци за нужното й време. Така Ледените Великани си осигуряваха необходимите финансови средства за проточилото се дело с боговете за тревокосачката.
Всъщност на Ледените Великани не им трябва тревокосачка, нито дори пари. Но те взеха тревокосачката от онези самовлюбени фукльовци, които се мислят за господари на света, само за да ги ядосат и да им объркат незаслужено уредения им живот. А таксата, която вземат за облаците си е просто средства, което им помага да бъдат люспата от пуканка в гърлото на боговете.

Vulnerant omnes, ultima necat!


Тема Рисункинови [re: lkew]  
Автор Haplio ()
Публикувано11.12.03 10:27



Ето ви малко рисунки по този FenFiction:

> Amirlin___



> Ikelarion___


> Radio DJ___


> Robin Frut___


> Suomi___


Vulnerant omnes, ultima necat!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.