Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:14 23.06.24 
Фен клубове
   >> Древен Рим
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема IV легион "Скитика" в Римнови  
Автор Aulus Vitellius Celsus (N.R.)
Публикувано25.04.12 09:59



IV легион "Скитика" на древноримската провинция Скития минор премина триумфално през Римския форум



По повод 2765- я рожден ден на Рим неделният пролетен ден на 22 април като че ли завъртя колелото на времето с две хилядолетия назад. На най-големия стадион за конни надбягвания "Чирко масимо" над 30 хиляди зрители успяха да видят невероятния древноримски кортеж, който прекоси централната част на града, отвеждайки участници и наблюдатели назад във времето, във вековете на великата Римска империя.

Стотици европейци, членуващи в около 50 клуба, дадоха начало на невероятния спектакъл по улиците на вечния град. Бяха представени различни ритуали и сцени, типични за древния Рим. Имаше интересни моменти като играта arpastum (наподобяваща, както футбол, така и ръгби), въпреки, че публиката предпочиташе историческите танци, гладиаторските борби и крайната битка. Необичайна беше демонстрацията на римско погребение от италианския клуб от Фано, но едни от най-аплодираните и снимани клубове беше нашият български клуб за ИСТОРИЧЕСКИ РЕКОНСТРУКЦИИ - СКИТИЯ МИНОР - IV ЛЕГИОН "СКИТИКА".

Малка Скития е античното наименование на днешна Добруджа. Територията е ограничена от делтата на река Дунав и обхваща степното причерноморско пространство, обитавано от скитски племена. Названието се употребява от 2 в. пр.Хр. до основаването на Дунавска България. След римските завоевания на Балканите територията й; е включена в римската провинция Мизия, а след разделянето й – в Долна Мизия. По време на реформите на император Диоклециан е обособена в отделна провинция, като латинското й наименование е Скития минор.

Находки от Малка Скития могат да бъдат видени в историческия музей на Каварна, където са изложени предмети, отразяващи културата на многобройните племена, населявали граничната провинция на Византийската империя.

През месец септември 2010 г. в град Добрич бе създаден първият клуб за римски исторически възстановки "Сдружение ЗА ИСТОРИЧЕСКИ РЕКОНСТРУКЦИИ - СКИТИЯ МИНОР - IV ЛЕГИОН "СКИТИКА", който в действителност е станувал през 1 в. на територията на днешна Добруджа. Председател на клуба е Радостин Колчев, който уточнява, че целта на клуба е не само да се популяризира военната част от римската история, а и цялостния културен живот по нашите земи от времето на римското доминиране.

В момента е изработена необходимата екипировка за оформяне на легионна контуберния (група от 10 човека), като вече има напълно оборудвани центурион, аквилифер (орлоносец), сигнифер (знаконосец), имагинифер (носещ портрета на императора), корницен (тръбач) и шестима легионери.

Самата група наброява общо 15 човека от Добрич и София. Членовете са различни по възраст и професия, но това, което ги обединява, е любовта към римската история и култура. Тъй като историческите възстановки са хоби на участниците, те сами влагат средства за закупуването или направата на необходимото снаряжение. Основната част от него (колани, апликации, ками, мечове, шлемове, щитове, копия, легионни знаци и символи) е изработена от самите членове на клуба с максимална точност. За прототипи използват съхранените изображения по барелефи, находки на римско военно снаряжение, литературни източници, тъй като идеята е да се впишат актуално в периода от началото на 1 век, пресъздавайки го възможно най-достоверно и реалистично. Паралелно с усъвършенстването на римската екипировка членовете създават и адекватно тракийско въоръжение за периода 4-2 в. пр. н.е. Част от членовете пък пресъздават хоплитско въоръжение от Гръко-Персийските войни.

Само за една година от своето основаване благодарение на високото ниво на адаптация клубът получава признание от много чуждестранни групи от Западна и Източна Европа, създавайки ценни контакти за по-нататъшно сътрудничество с тях. Клубът е вече част от голямото европейско риенакторско семейство след съвместното им участие с Legio X Gemina от Белгия през април 2011 г. в празненствата, посветени на честването на рождения ден на град Рим. Това е един от най-мащабните фестивали в Европа, където всяка година се събират около 3000 възстановчици.

Редактирано от Last Roman на 25.04.12 16:28.



Тема Re: IV легион "Скитика" в Римнови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (N.R.)
Публикувано27.04.12 17:42



А ето и клипчето от марша на Legio IIII Scythica през Рим:





Тема Re: IV легион "Скитика" в Римнови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (N.R.)
Публикувано27.04.12 18:02



Великотърновец участва в честванията в Рим



Велико Търново имаше свои представител в честванията на 2765 г. на Рим “Natale di Roma”. Те се състояха на 22 април с грандиозна среща на античните реконструктори. Любители на античността от повече от 50 клуба от цял свят се събраха във Вечния град. Стефан Стефанов от клуб “Традиция” бе единственият представител на старата столица. Той участва в групата за възстановки “Скития”, която заедно с реконструкторите от Свищов представи България в международния форум.


Стефан Стефанов като сигнифер.

“Скития минор – 4-и легион “Скитика” обединява хора от много градове. Тя е една от най-младите групи за историческа реконструкция, но за две години успя да оборудва напълно необходимата екипировка за оформяне на легионна контуберния (група от 10 човека), като вече има напълно оборудвани центурион, аквилифер (орлоносец), сигнифер (знаконосец), имагинифер (носещ портрета на императора), корницен (тръбач) и шестима легионери. Великотърновският клуб “Традиция” работи с нея от създаването и има двама напълно оборудвани легионера и изработени метателни машини балиста и скорпион. По време на събитията в Рим великотърновският участник Стефан Стефанов бе назначен за сигнифер.
Облечени в бойни униформи от различните периоди на Римската империя и република легионите върнаха духа на отминалото време с грандиозен петкилометров марш по улиците на града.
Друга част о реконструкторите пресъздадоха дрехи, прически и обичаи в ежедневието на древността. Трета част представиха враговете на могъщата държава – гали, готи и траки, също облечени и снаряжени с автентични оръжия и брони, пресъздадени по откритите артефакти.
Сборът на повече от двете хиляди реконструктори започна на най-големия стадион за конни надбягвания, където участниците бяха построени пред 30 хилядната публика.
Нашата група не престана с маршировката по цялото трасе, а скандиранията на имената на императорите, построили величествените сгради, край които минавахме, името на легиона и името на “Вечния град” бе възнаградено – бяхме една от малкото групи, със своя публика – тия които ни харесаха, ни съпровождаха от страни през цялото време и не можеха да повярват, че сме българи – перфектанта униформа, вълчите кожи на шлемовете на сигниферите, бронзовите и сребърни ръчно изработени регалии, бронзовите фибули и украшения на дамите привличаха хората които разбират от история, разказа Стефан Стефанов.
Събитието продължило на стадиона с ритуали, древни игри, гладиаторски битки. Представихме се достойно, спечелихме публиката и защитихме името на “Скития минор – 4-и скитски легион” в международен план, а в мен се появи едно желание – нашите граждани да видят форумите на Никополис ад Иструм пълни с народ, амфитеатъра – с артисти, а по улиците да се разнесе тропотът на подкованите войнишки сандали в един фестивал, който да припомни, че земята ни е с древна история, която трябва да уважаваме, познаваме и пазим, коментира Стефан Стефанов.
“Янтра ДНЕС”



Тема Re: IV легион "Скитика" в Римнови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (N.R.)
Публикувано28.04.12 13:35



а ето и кадри от парада на всички риенактори в Рим:





Тема Re: IV легион "Скитика" в Римнови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (N.R.)
Публикувано29.04.12 10:18



A ето и ритуалите, които направихме на Circus Maximus:
Ауспиция:


И освещаването на знамената на Legio IV Scythica:




Тема Re: IV легион "Скитика" в Римнови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (N.R.)
Публикувано08.05.12 13:53



eто епизод от ауспицията /птицегадаенето/, която направихме на Circus Maximus:





Тема Re: IV легион "Скитика" в Римнови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (semper spamens)
Публикувано13.05.12 19:22



ето и репортаж за легиона, излъчен по телевизия 7:





Тема Re: IV легион "Скитика" в Римнови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (semper spamens)
Публикувано17.05.12 17:37



ритуалът по освещаване на знамената, който направихме на Circus Maximus. В древността бойните знамена били светини, които били почитани със съответните ритуали: в случая - Signa Militaria:





Тема Re: IV легион "Скитика" в Римнови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (semper spamens)
Публикувано30.11.12 15:05



Legio IIII Scythica получи отново покана да вземе участие в честването на 2766 рожден ден на Рим на 22 април 2013 година:


Кратко клипче от тазгодишния парад:




Тема Re: IV легион "Скитика" в Римнови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (semper spamens)
Публикувано09.01.13 16:34



Тази година отново сме в Рим. Който желае, може да се присъедини към честването на 2766 рожден ден на Вечния Град:






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.