Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:48 05.05.24 
Фен клубове
   >> Древен Рим
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Древноримски зодиакнови  
Автор *WiSh* (червеноперка)
Публикувано27.04.09 11:04



Намерих този откъс в произведението на Гай Петроний - "Гощавка у Трималхион":

"Това небе, дето живеят дванадесетте богове, се превръща в също толкова фигури и скоро то става Овен. И тъй, който се роди под тоя знак, има много добитък, много вълна, освен това твърда глава, безсрамно чело, остър рог. Под тоя знак се раждат повечето педанти и извъртвачи." Похвалихме остроумието на нашия астролог, а той продължи: "След това цялото небе става Бик. Затова тогава се раждат такива, които хвърлят къч, и воловари, и хора, които сами си изкарват хляба. Под знака на Близнаците се раждат двойка коне, волове, мъдета и такива, които намазват и двете стени.[Касае се тук за някаква поговорка, чийто смисъл не е напълно ясен.] Под Рака съм роден аз. Затова стоя на много крака и притежавам много и по сухо, и по море. Ракът именно приляга еднакво добре и към едното, и към другото. Ето защо вече от дълго време нищо не съм слагал върху него, за да не потискам звездата си. Под Лъва се раждат лакомците и властниците. Под Девицата - жените, избягалите роби и окованите във вериги. Под Везните - месари, търговци на парфюми и такива, които продават чрез размерване. Под Скорпиона - отровителите и убийците. Под Стрелеца - кривогледите, които гледат към зелето, пък задигат сланината.[Поверие,че кривогледите са същевременно и крадливи.] Под Козирога - нещастници, на които от беди израстват рога. Под Водолея - кръчмари и кратуни. Под Рибите - готвачи и ретори. "*

*Астрологическият коментар към зодиакалния кръг, който дава Трималхион, не е негова измислица. Той отразява тогавашните астрологически схващания.

Е,древни римляни, харесвате ли си хороскопа?


Ако някой от вас има и друга информация по темата,моля да я сподели



Тема Re: Древноримски зодиакнови [re: *WiSh*]  
Автор masterix (Mr. Smith)
Публикувано27.04.09 11:19



Зодиакът, такъв какъвто го познаваме днес, е средновековно дело. Римляните, египтяните и др. не са имали подобен цикъл.



Тема Re: Древноримски зодиакнови [re: masterix]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано27.04.09 14:53



Да, да!



Тема Re: Древноримски зодиакнови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор masterix (Mr. Smith)
Публикувано27.04.09 15:11




и виж внимателно ето това образователно филмче:





Тема Re: Я пак -нови [re: masterix]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано27.04.09 17:26



кой измислил зодиака (изобщо не говорим за хипи-утопията Цайтгъз и има ли тя основания):


и представен му в



Редактирано от Roxy на 27.04.09 17:49.



Тема Re: Древноримски зодиакнови [re: *WiSh*]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано27.04.09 18:32



Не мисля, че се вписвам при готвачите и риторите.





Тема Re: Древноримски зодиакнови [re: *WiSh*]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано27.04.09 18:35



Ха, страхотна тема! Аз съм Рака, харесвам си го, но ми се струва, че другите зодии са описани като доста калпави хора, което не е така.



Тема Re: Я пак -нови [re: Roxy]  
Автор masterix (Mr. Smith)
Публикувано27.04.09 20:14



Аз ти говоря, че съвременния зодиак е средновековно творение и няма нищо общо с древните такива.





Тема Re: Древноримски зодиакнови [re: ThunderGoddess]  
Автор lila_va ()
Публикувано27.04.09 23:37



В прав текст казано - пак близнаците го отнесоха



Редактирано от lila_va на 27.04.09 23:39.



Тема Re: Древноримски зодиакнови [re: lila_va]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано28.04.09 21:13



Да, бе. И Скорпионите също, доста.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.