|
Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема
|
Нещо повече за разделението?
|
|
Автор |
Kaлoмaин (търсеща) |
Публикувано | 08.03.08 13:40 |
|
Поставих въпроса в темата да римските императори, но там вече има доста мнения и не искам да я натоварвам. Можете ли да разкажете или да дадете повече информация за разделянето на Римската империя?
| |
Тема
|
Re: Нещо повече за разделението?
[re: Kaлoмaин]
|
|
Автор |
Last Roman (PRAEFECTUS URBI) |
Публикувано | 08.03.08 16:16 |
|
Много има да се говори, но накратко - докато империята била стабилна, нямало сепаратизъм. Но когато императорската власт отслабнала, противоречията между Рим и провинциите се задълбочили, а отвън зачестили варварските нашествия - се появили и множество узурпатори.
Така през 260 г. се появила Галската империя /обхващаща Галия, Испания и Британия/, Палмирската империя /обхващаша Мала Азия, Сирия и Египет/.
През 275 г. вътрешнополитическото положение на Рим се стабилизирало и той присъединил отпадналите провинции.
През 280 г. Диоклециан, за да предотврати по-нататъчните опити за разцепление, въвел Тетрархията. Според него империята се управлявала от двама Августи, които си назначавали двама Цезари, които да ги заместят след техното оттегляне. Всеки от тетрархата управлявал дадена част от империята.
Системата на тетрархата се оказала нежизнеспособна и след гражданска война Константин отново обединил империята. Синовете му отново си я поделили, след нова гражданска война и появата на нови узурпатори, съпроводено с нашестието на готите, последен обединител на империята бил Теодосий. Той през 395 г. разделил империята между двата си сина - Хонорий и Анастасий. Хонорий получил западната, а Анастасий - източната част на империята.
Декретите обаче били издавани от името на двамата /оттам и традицията всички владетели от там насетне да говорят са себе си в множествено число/. Въпреки че империята била поделена това били две половини на едно тяло. Оттам и гербът на Източната римска империя - двуглав орел.
Aut Caesar, aut nihil
| |
|
А причините за отслабването на императорската власт?
Изобщо къде може да се прочете за политическите борби по онова време. Струва ми се, че тази част от историята е май по-интересна, а много по-непопулярна.
| |
Тема
|
Re: Нещо повече за разделението?
[re: Kaлoмaин]
|
|
Автор |
Last Roman (PRAEFECTUS URBI) |
Публикувано | 08.03.08 21:08 |
|
Причината за отслабване на имперската власт са:
Граждански войни, противоречия в римското общество, поредица от слаби императори, финансова и икономическа криза, варварски нашествия. Тук съм писал нещо по въпроса:
И ще ти препоръчам труда на Едвард Гибън, макар че пише в много черни краски и е доста субективен на моменти:
Aut Caesar, aut nihil
Редактирано от Last Roman на 08.03.08 21:11.
| |
|
По принцип империите рано или късно "зациклят" - и загиват.
Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!
| |
|
всичко старее и умира, вечни империи няма, колкото и да им се иска на западняците.
Aut Caesar, aut nihil
| |
|
Така е, разбира се. Просто установих за себе си, че имам доста голяма празнина в информацията - всички книги които съм чела се ограничават с родата на Август и малко след нея. А ми се струва, че краят на една такава епоха е може би по-значим от началото.
| |
Тема
|
Re: Нещо повече за разделението?
[re: Last Roman]
|
|
Автор |
easy (wanderer) |
Публикувано | 10.03.08 18:08 |
|
Последното разделяне на две части повтаря разделянето на империята между Октавиан и Антоний след елеминирането на Лепид.
| |
Тема
|
Re: Нещо повече за разделението?
[re: easy]
|
|
Автор |
Last Roman (PRAEFECTUS URBI) |
Публикувано | 10.03.08 19:42 |
|
Да, тук си много прав. Но онова по-скоро били сфери на влияние.
Aut Caesar, aut nihil
| |
Тема
|
Re: Нещо повече за разделението?
[re: Last Roman]
|
|
Автор |
easy (wanderer) |
Публикувано | 10.03.08 23:42 |
|
Въпрос на наричане.
Самото обособяване на такива граници е интересно, особено за Европа - Илирик е към Запада, границата минаваше (май) по Дрина... Напомня на едни по-късни политически разделения. И да се чуди човек дали съществуването им е било плод на моментна прищявка, оставила отпечатъка си за векове напред, или за нещо друго.
Всъщност, присетих се покрай едни други граници от територията на нашето държавоподобие, за които стана дума преди време в История.
| |
|
Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
|
|
|