Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:35 25.09.24 
Фен клубове
   >> Древен Рим
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Истината за Цезар  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано11.04.07 12:00



Цезар е велик, спор няма. Обаче попаднах на интересна книга, където подробно описват не само величието и подвизите му, но и нелицеприятната му страна. Та така:
Преди избори Цезар си е купувал гласове. Водел е неописуемо разточителен начин на живот и е затънал в дългове-именно затова поема военното поприще, иначе е нямало как да изплати задълженията си. По време на война е грабел наред, обирал е дори свещените храмове(това не винаги е подкрепяно от Рим). Завладяването на Британия е предизвикано от желанието на Цезар да се докопа до приходите от добива на перлени миди край британските брегове. В Галия окрал всички храмове и светилища. В Рим според Светоний Цезар откраднал от Капитолия 3000 фунта злато и го заменил с позлатена мед. По време на гражданската война ограбил римската държавна хазна.
Относно жертвите, които му тежат на съвестта: Плиний твърди, че Цезар е изтребил милион и двеста хиляди души, без да се смятат кланетата по време на гражданската война. Велей Патеркул говори за 400 000 убити в Галия. Плутарх сочи числото 1 000 000 убити и още толкова пленени. Апиан пише за 400 000 убити само в една битка с германците. Ето и един пример за подлостта му-веднъж поканил няколко германски князе, за да водят преговори на неутрална територия, но при пристигането си те попаднали в устроената от Цезар засада и били убити. Веднага след това той избил до крак останалите без вождове племена, включително старците и децата.
Няма нужда да изброявам още гадости.....



Тема Re: Истината за Цезарнови [re: agrimonia]  
Автор The_Hobiton (1,618)
Публикувано11.04.07 17:25



Vae Victus.


IMP•AVGVSTVS

Тема Re: Истината за Цезарнови [re: agrimonia]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано11.04.07 17:46



е да, така е, но не всички знаят че все пак и той е бил човек

а не идеализиран Бог
ти да не би да си очаквала да е кротък като агънце



Тема Re: Истината за Цезарнови [re: kozaa]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано11.04.07 18:13



"ти да не би да си очаквала да е кротък като агънце"
Не, ама такава жестокост и наглост, а после остава в историята с ореол.



Тема Re: Истината за Цезарнови [re: agrimonia]  
Автор Boлk (магичен)
Публикувано11.04.07 23:13



Тия цифри на избитите са силно преувеличени.Те древните историци са все такива.Просто си представи коленето на 400 000 души с меч или нож или пробождането с копие -това би отнело месеци


Иначе за личността на Цезар -ми бил е преди всичко политик -покажи ми един който да не е с "мръсни ръце".Тя е мръсна работа по дифолт -ако не лъжеш и мажеш си аут



Тема Re: Истината за Цезарнови [re: agrimonia]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано12.04.07 10:18



Забрави да кажеш и че си е падал по мъже...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Истината за Цезарнови [re: Boлk]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано12.04.07 11:08



Ето ти един. Епаминонд

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Истината за Цезарнови [re: BlackWolf]  
Автор agrimonia (непознат )
Публикувано13.04.07 20:37



Това се знае.Нали още като млад живее известно време във Витиния(между другото там май беше умрял Ханибал,нали?) при Никомед I, с когото го свързва нещо повече от голямо приятелство, за което 35 години по-късно легионерите пеят подиграватени песнички. Според друга клюка Цезар лично отнел девсвеността на осиновения си син, но на мен ми звучи много зловещо.



Тема Re: Истината за Цезарнови [re: agrimonia]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано14.04.07 19:43



Това са селски кюлки - не им вярвай.

Червен картон


Тема Re: Истината за Цезарнови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Boлk (магичен)
Публикувано15.04.07 22:25



Къв е па тоя световно неизвестен политик?





Тема Re: Истината за Цезарнови [re: agrimonia]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано21.04.07 15:58



Не съм особено съгласен с характеристиката ти за великия държавник и човек, носещ името Цезар.
Първо - практика била на избори да се купуват гласове. Това се правило съвсем открито много преди Цезар.
Относно разточителния живот - кой не го е водел? Всеки младеж се е прехласвал по модни дрехи и дрънкулки. Само че това, което отличавало Цезар от съвременниците му били именно проницателността му и организаторския му талант, а също и пълководческите му заложби, които проличали още при назначаването му за управител на Далечна Испания /това е името на провинцията, по-късно разделена на Бетика и Лузитания/.
Относно войната и грабежите - я ми посочи кой не е грабел наред? Плячката по време на война - злато и роби издържала войската. Но Цезар проявявал иключително милосърдие към покорените племена /дори и тези, които се вдигали отново на борба след оттеглянето на римляните/. Именно снизхождението му позволило да покори галите за има няма 8 години.
За нахлуването /а не завладяването/ на Британия, което Цезар предприел на два пъти - целта му е била да накара бритите да се съобразяват с мощта на Рим и да не пращат подкрепления на бунтуващите гали. Това била показна демонстрация на сила, подобно на строежа на мост през Рейн. След взимането на заложници и получаването на символичен трибут, Цезар се оттеглил обратно в Галия.
За откраднатото от Капитолийския трезор злато - Цезар го присвоил и използвал във гражданската война с Помпей, а след това и за възстановяването на поразклатената държава. Съгласи се, че всеки друг на негово място би направил същото /но едва ли с по-голям успех/.
Относно изтребленията на галите - Цезар не бил главорез. Римляните имали нужда от подданници и роби, а не от трупове и обезлюдени земи. Древните автори обичат да преувеличават броя убити врагове и да слагат по някоя друга нула в повече. Примери - бол: от Херодот до.... Цезар /ако си чела "Галските войни", сигурно ти е направило впечатление колко тенденциозно и хиперболично са описани повечето битки/. Ако нашият приятел беше клал наред, как при Алезия на галите им пристигнали подкрепления в размер 100 000 души? Та по логиката за масовите изтребления цяла Галия за 7-годишната война би трябвало да бъде обезлюдена.
Относно кланетата по време на гражданските войни - Цезар проявявал още по-голямо милосърдие към враговете си /което накрая го погубило/. Повечето вражески войници били пускани по живо по здраво или се зачислявали към армията на Цезар. Жестокостите и зверствата били присъщи на помпеянците. Тук изключвам клането след битката след Тапс, осъществено против волята на Цезар, което било израз на войнишкия гняв /на легионерите им писнало пуснатите на свобода и "покаяли" се републиканци отново и отново да излизат срещу тях/.
Примера със задържането на старейшините на узипетите и тенкретите и клането срещу германските племена е отговор на тяхна атака срещу Цезаровата конница предния ден. Но като цяло Цезар бил решен да държи германите отвъд Рейн, затова мерките спрямо тези варвари били по-сурови. Всъщност нахлуването на Цезар в Галия станало по молба на галското племе на едуите, които молели за защита срещу германския вожд Ариовист, нахлул и окупирал земите им.
Относно лафа - "жена за всеки мъж и мъж за всяка" - е, древните си имали съвсем други норми на поведение и мироглед и е погрешно да ги съдим от съвременна /и в голяма степен похристиянчена/ гледна точка.
А война без кръв и дим без огън няма. Зверства е имало винаги и ще има, въпреки разните му там Женевски конвенции и пр.
Но да се окачествява Цезар като едва ли не кръвожаден злодей, подложил на геноцид мирните варвари е доста пресилено и далеч от истината. Благодарение на него и на приемника му Август тези провинции се романизирали и поели по далеч по-цивилизован път на развитие.

Facta, non verba!



Тема Re: Истината за Цезарнови [re: agrimonia]  
Автор josi1 (непознат )
Публикувано23.04.07 16:03



Много лошо впечатление прави начина по който Цезар се отнесъл с победения вожд на галите Версенгеторикс - да бъде удушен пред тълпата след като прекарал толкова време в плен! Наистина жалка постъпка според мен.

А за т.нар. геноцид спрямо галите едва ли е преувеличено с много, със сигурност повече са загинали извън бойното поле като роби или пленници отколкото на него.

Това е част от завоевателната политика на Рим - победените народи да бъдат полу-унищожени за да могат после да бъдат управлявани и приобщени по-лесно - спомнете си съдбата на Картаген, Македония, иберите... - Цезар не е изключение.

Спрямо сънародници и съграждани той наистина е милостив (в сравнение със Сула да речем), но това е по-скоро от политическа далновидност отколкото от човеколюбие.



Тема Re: Истината за Цезарнови [re: Boлk]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано24.04.07 09:36



Не си ли чувал за Тива?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Истината за Цезарнови [re: Last Roman]  
Автор agrimonia (непознат )
Публикувано24.04.07 09:39



Очаквах да му излъскаш ореола на Цезар


"Първо - практика била на избори да се купуват гласове. Това се правило съвсем открито много преди Цезар.... Относно войната и грабежите - я ми посочи кой не е грабел наред?" Но поне това не отричаш. Аз съм далеч от мисълта да очерням Цезар, но просто в книгите и филмите някак си се заобикалят пороците му и човека се идеализира, а това ме дразни. Припомням ти, че открих темата с изречението "Цезар е велик, спор няма."



Тема Re: Истината за Цезарнови [re: BlackWolf]  
Автор Boлk (магичен)
Публикувано24.04.07 17:59



Ти с познания ли ще ми блестиш?





Тема Re: Истината за Цезарнови [re: josi1]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.04.07 16:45



Много лошо впечатление прави начина по който Цезар се отнесъл с победения вожд на галите Версенгеторикс - да бъде удушен пред тълпата след като прекарал толкова време в плен! Наистина жалка постъпка според мен.
Удушаването на пленения вожд по време на триумфалното шествие било традиция. Същата съдба сполетяла и нумидийския цар Югурта. Така че Цезар в случая просто спазил ритуала. Е с македонския цар Персей римляните се отнесли по-снизходително, но той все пак бил от цивилизованите народи.



Facta, non verba!


Тема Мартенските идинови [re: agrimonia]  
Автор Eva B. ()
Публикувано15.03.08 19:48



На тази видна дата, как да не споменем стария педофил Гей Цезар





Страхувай се, душа, от всякакво величие.
Ако не можеш своите амбиции да победиш,
със колебание и предпазливост ти ги следвай.
И колкото нагоре се издигаш,
толкова по-предпазлива и внимателна бъди.

Когато стигнеш до върха си, цезар вече,
когато вземеш образа на именит човек,
тогава главно да внимаваш; щом излезеш
на улицата - уважаван господар на свита,
ако се случи да изскочи от тълпата
някой Артемидор, носител на писмо,
и каже бързо: „Прочети това веднага,
това е много важно и за тебе се отнася“,
не отминавай, отложи
и разговор, и друга работа; а отстрани
онези, дето поздравяват и се кланят
(по-късно ще ги видиш), да почака
дори и самият Сенат, и прочети
писанието важно на Артемидор.




Тема Re: Мартенските идинови [re: Eva B.]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано15.03.08 20:15



Боговете да го приемат сред тях! Мир на праха му. Паметта за неговото велико дело ще пребъде и в бъдещите поколения!



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Мартенските идинови [re: Last Roman]  
Автор Eva B. ()
Публикувано15.03.08 20:20



Хахаха, ма сигурно, как ли не ;)
Ей, много си падаш по него, направо не се търпи


Жалко, че Сенека син не е бил жив по това време, да спретне едно "Отиквяване на диктатор Гей Юлий Цезар"



Тема Re: Мартенските идинови [re: Eva B.]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано15.03.08 22:57



По-голямо порочно и лицемерно създание от Сенека в древноримското литературно поприще не е имало. Всъщност 'стоикът' бил късметлия, че не се е пръкнал по времето на Цезар, че току виж ръчичките му щяха да бъдат заковани на портата на Сената.


Разбира се съмненията относно сексуалната ориентация на Гай Юлий Цезар са напълно неоснователни и се дължат на злостните клюки на живелите доста след него прорепубликанските драскачи, които си поставили за цел да очернят цялата Юлиево-Клавдиева династия. Но един историк трябва да гледа над злободневните измишльотини и да не приема на доверие всяка казана дума. Също така да съдим древните, изхождайки от днешния похристиянчен морал е доста неуместно.

Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Истината за Цезарнови [re: Boлk]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано16.03.08 13:34



Да, прав си. За да останеш в политиката, няма как да не си оцапаш ръцете и да не си направил нещо, което знаеш, че е направилно. Не казвам, че Цезар е идеален или нещо такова, или че харесвам това, което е свършил и колко хора е убил, но все пак е постигнал много и е наистина важен и бележит политик и добър пълководец. Относно морала ... ъъъ... верно е много гадно, ама така са го възпитали, хахаха :) Смисъл всеки римлянин е бил такъв. Ако Цезар не е велик и готин, то кой друг? Съгласна съм за Версенгетрикс - постъпил е много гадно с него. Простил е на много от враговете си, оставил ги е в Рим, а на този наистина брилянтен пълководец ... нищо

. Той е бранел само народа си. Относно това, че е гей - това не го прави ненормален или по-малко велик. Гейовете са си нормални хора, развити интелектуално, някои от тях имат големи възможности, не знам какъв ви е проблема с тях



Тема Re: Мартенските идинови [re: Last Roman]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано19.03.08 13:36



Бе да си педал не е било престижно нито тогава -нито днес





Тема Re: Мартенските идинови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано19.03.08 14:05



Хората тогава са били по-толерантни според мен

. Виж, Цезар е постигнал много и е бил харесват от хората, нищо че е бил мека китка. Да не забравяме и император Адриян. Та ... какво казваше за гейовете?



Тема Re: Мартенските идинови [re: ThunderGoddess]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано19.03.08 15:41



Цезар, дори и да е имал обратни наклонности, по-скоро е бил бисексуален, казано на съвременен език.

Aut Caesar, aut nihil



Тема Re: Мартенските идинови [re: Last Roman]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ахъм)
Публикувано20.03.08 08:13



Галия под Цезар падна, Цезар пък под Никомед





Тема Re: Мартенските идинови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор mellisa (божествена)
Публикувано23.03.08 23:26



Велико



The Zantedeschia aethiopicas are in bloom again

Тема Re: Истината за Цезарнови [re: agrimonia]  
Автор ognyancom (Върховен Цензор)
Публикувано28.04.08 14:22



Това със със сигурност си го прочела в книгата на комунистическия деец Костас Варналис "Диктаторите". Извинявай, но като видя комунист си го представям добре застрелян с 32 куршума. Та не бих казал, че нещата, изложени от тоя дърт комунист са дори и 30 % верни. Чел съм книгата и безусловно за незнаещия и непредубеден читател ще е интересна...

Обичам свободата, мразя свободията...


Тема Re: Истината за Цезарнови [re: ognyancom]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано28.04.08 14:59



в тази тема обсъждаме Цезар, а не комунистите. А и всеки има право на собствено мнение.



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Истината за Цезарнови [re: ognyancom]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано28.04.08 15:30



И аз съм чела книгата, но честно казано не съм чак толкова негативно настроена. Още повече, че някои от жестокостите, които приписваше на диктаторите, просто бледнееха пред това, което е ставало през средновековието.
А при положение, че не е бил свидетел - 30%, които му даваш са добра доза правдивост.





Тема Re: Истината за Цезарнови [re: agrimonia]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано14.05.08 06:43



Бюст на Цезар, датиран от 46 г. пр. н. е. намерен в гр. Арл:


и на английски:



Редактирано от Last Roman на 14.05.08 06:45.



Тема Re: Истината за Цезарнови [re: Last Roman]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано14.05.08 13:36



Май не е бил много суетен. Или поне не се е притеснявал от бръчките.





Тема Re: Истината за Цезарнови [re: Kaлoмaин]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано14.05.08 14:01



римските скулптури се отличават с реализъм, за разлика от гръцките /с идеализирани черти/.





Тема Re: Истината за Цезарнови [re: Last Roman]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано14.05.08 14:07



Май реализмът си е в техен плюс. Човек наистина трябва да има доста висока самооценка за да си позволи да бъде реалист.

Като Ехнатон. Хора, които не си крият слабостите са обезоръжаващи - даваш си сметка, че не можеш да ги засегнеш. Не са на това ниво.



Тема Re: Истината за Цезарнови [re: Kaлoмaин]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано15.05.08 21:41



Той и да се е притеснявал, какво е можело да направи? Да се маже с крем против бръчки ли

. Не, наистина това е яко, че не са били много суетни ии са се "рисували" естествени, а не идеални :)



Тема Re: Истината за Цезарнови [re: ThunderGoddess]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано15.05.08 21:50



Това е идея!


Мисля, че тук някъде имаше тема за дрехите и прическите в древен Рим, но не помня да е имало за козметиката. Или май имаше нещо такова в едно от мненията. Ще потърся.



Тема Re: Истината за Цезарнови [re: ThunderGoddess]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано15.05.08 21:58



, но и нея сме успели да оспамим.

Все пак, каква козметика са ползвали римляните, освен сместа за избелване на зъбите, кравешката плацента и луковиците от нарцис.



Тема Re: Истината за Цезарнови [re: Kaлoмaин]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано16.05.08 18:08



Че то туи да не ти е днеска. Днеска видях една позната, която приличаше на плашило- точно на плашило. Беше си сложила фон дьо тен, но може би с няколко степени по-тъмен от нейната кожа и си беше намазала лицето, врата и бюста. (малък разход!). Хубаво, де, но всичко това беше станало на едни гадни петна + това тя има пъпки и като си сложи на лицето тази помия, много й личи. Да не говорим, че беше забравила да си намаже ушите и доста белееха, както и пространството над окото под веждите. Сетих се за маските, които са носели актьорите в Древна Гърция и в Древен Рим, за да покажат дали героя е положителен или отрицателен. Биха я сбъркали с някой актьор в древния свят, хахаха. АМа айде стига съм превръщала темата за Юлий, патрона на моята зодия, в тема за козметика



<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от ThunderGoddess на 16.05.08 18:09.</EM></FONT></P>

Редактирано от ThunderGoddess на 16.05.08 18:09.



Тема Re: Истината за Цезарнови [re: ThunderGoddess]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано17.05.08 10:34



a на мен описанието ми напомня белосаните лица на гейшите или репликата на една съученичка, когато коментирахме как някои девойки се омазват с грим около очита "като бухали": "Я не обиждай птиците!"





Тема Re: Истината за Цезарнови [re: Kaлoмaин]  
Автор Capa_ ()
Публикувано17.05.08 12:52



СПА процедури?Дали са ползвали своеобразни такива?





Тема Re: Истината за Цезарнови [re: Capa_]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано17.05.08 18:45



аре верно за минералните бани, термите и козметиката - в друга тема.



Тема Re: Истината за Цезарнови [re: Last Roman]  
Автор Rusticus Flavius (непознат )
Публикувано19.05.08 22:35



Интересно... Ще влизам тук по-често.



Тема Re: Истината за Цезарнови [re: Last Roman]  
Автор Eva B. (холмскиолдия)
Публикувано02.06.08 16:00



Защо имам усещането, че периодично ти повтарям едно и също...?
Не е вярно и е доста елеменатарно казано, че едните били реалистичшни, другите статуи не били. Първо, в класичшеска Гърция рядко съществуват статуи и портрети на реални хора за да може да се съпоставят с тези на реални римляни по-късно, а и римляните, и гърците, и всички нормални народи, естествено са идеализирали своите богове. В това няма нищо особебно и не е белег по който да се говори за гръцката склуптура.
От друга страна, дори в римското изкуство има доста много идеализирани скулптурални представяния на римляни, най вече от империята нататък.
така че, не опростявай така.

А кой от вас заслужава вечен живот?



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.