Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:17 19.06.24 
Фен клубове
   >> Древен Рим
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Населението на Древен Римнови  
Автор Kaлипco (хубава)
Публикувано09.11.06 01:01



Колко души е наброявал града през първите години на нашата ера? Има ли как да се разбере бройката? Моля да ме извините, ако въпроса ми е глупав. :(



Тема Re: Населението на Древен Римнови [re: Kaлипco]  
Автор Last_RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано09.11.06 01:08



около милион души.
Преброявания - не само на града, но и на империята като цяло е правено при Август и Клавдий. Населението на империята /сиреч цялото средиземноморие/ е било около 40 - 50 милиона.



Facta, non verba!

Редактирано от Last_Roman на 09.11.06 01:09.



Тема Re: Населението на Древен Римнови [re: Last_Roman]  
Автор Kaлипco (хубава)
Публикувано09.11.06 01:21



Благодаря ви. Като казахте бройката се сетих, че съм я виждала някъде, но по отношение на друг въпрос. Цитираше се във връзка със съотношението между свободни граждани и робите. Картинката под отговора ви ме подсеща за още един въпрос. Чела съм, че по нашите земи войската е набирана от местното население, което се е противяло. Но е имало и доброволци. На каква възраст момчетата са влизали в наборна възраст и какви са били законите, ако откажат да служат в римската армия. Например ако някое момче- овчарче избяга в планината, някой издирвал ли го е? Не знам как точно да формулирам въпроса си. Може би дали <скатаващите> се от казармата са били наказвани и на каква възраст са ги взимали?

Редактирано от Kaлипco на 09.11.06 01:22.



Тема Re: Населението на Древен Римнови [re: Kaлипco]  
Автор Last_RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано09.11.06 01:27



Имало е доста принудителни набори през 1 век. В провинция Мизия и васалното Тракийско царство през 19-20 година. По принцип "наборниците" били пращани далеч от родните си места. Това предизвикало въстания сред траките през 21 г. Особено активни били бесите, ръководени от някой си Вологес /жрец/. Е, бунтовете били потушени от регулярните римски части /както обикновено се случвало/.

Facta, non verba!



Тема Re: Населението на Древен Римнови [re: Last_Roman]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано09.11.06 10:45



"Особено активни били бесите, ръководени от някой си Вологес /жрец/."
Моля те, посочи ми римски автори и произведения, в които пише по-подробно за траките ( без Полибий). Наистина ми е интересно.



Тема Re: Населението на Древен Римнови [re: agrimonia]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано09.11.06 11:30



Дион Хризостом, Дион Касий, Светоний, Страбон, Диодор Сицилийски, Плиний Стари, пък и Млади и тн.

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Населението на Древен Рим [re: Kaлипco]  
Автор BeNZiN (Triarii)
Публикувано09.11.06 19:46



чувал съм че населението на Рим е наброявало около 1 400 000 души през разцвета на вечния град




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.