Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:34 01.06.24 
Фен клубове
   >> Древен Рим
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Пуническите войнинови  
Автор Last romanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.02.06 17:50



Пуническа война (264-241 г. пр. н. е.)

Мамертинците( синовете на Марс, кампански наемни войници) отправят от Месана към Рим и Картаген молба за помощ срещу сиракузкия цар Хиерон. След дебаркирането на римската войска, Сиракуза и Картаген сключват споразумение, но след поражението им при Месана Хиерон се съюзява с Рим. Завладяването на източна Сицилия от римляните се случва в 261г.пр.н.е. от Агригент.
През 260г.пр.н.е. става морска битка край нос Миле. Римляните побеждават картагенците с кораби, построени по модела на заседнала пуническа пантера, откъдето идва и названието Пунически войни. С използването на абордажния мост тактиката на сухопътните действия се пренася и върху морските сражения.
През 256г. пр.н.е. нова морска победа на римляните край нос Екном дава възможност за римско дебаркиране в Африка. Римските войски достигат Картаген и градът моли за мир, но отхвърля суровите условия на Рим.
255г. пр.н.е. Битка край Тунес. Победа за картагенците, предвождани от спартанския наемник Ксантип, с помоща на конница и слонове. Римският флот със спасените останки от войската е унищожен от морска буря. Римляните се отказват от морска война, но завладяват Сицилия до градовете с картагенски гарнизони-Лилибей, Дрепан и Ерикс.
През 250г.пр.н.е. римляните построяват нов флот, който през същата година побеждава картагенският при Панорм. През 249г.пр.н.е. обаче е разгромен при Дрепан.
След дългогодишна и изтощителна локална война с Хамилкар Барка, римските граждани финансират с лични средства създаването на нов флот-200 пантерии.
През 241г.пр.н.е. морска победа на Рим при Егатските острови. Стига се до мир. Картаген се отказва от Сицилия, която става първа римска провинция и се задължава да изплаща ежегодно 3 200 таланта за срок от 10г.
След наемническите и либийски бунтове срещу Картаген, сардински наемници молят за помощ от Рим, който отново обявява война на Картаген през 238г.пр.н.е. и принуждава съперникът си да му отстъпи Сардиния, която от 227.г.пр.н.е. е обединена със също отнетата от Картаген Корсика., както и да заплати още 1 200 таланта. Тиренско море става Mare nostrum на римляните.
През 239-228г. пр.н.е. римският флот разгромява илирийските пирати. Илирийската царица Тевта изплаща контрибуция. През 219г.пр.н.е. илирийското крайбрежие попада под римско господство.
През 222г.пр.н.е. келтите нападат Рим, но са победени при Кластидиум, а впоследствие е завзета и Медиолан, столица на келтските инсубри. Създават се новите колонии Плаценция, Кремона и Мутина и се построява Виа Фламиния.
През 237г.пр.н.е. започва преориентация на картагенската политика, което е дело на Баркидите. Картаген завладява Испания като компенсация за Сардиния, Корсика и Сицилия. През 236г.пр.н.е. придобиват рудодобива в югоизточна Испания-Сиера Морена, което улеснява изплащането на последната вноска от контрибуцията към Рим през 231г.пр.н.е.
През 227г.пр.н.е. е основан Нови Картаген в Испания.
През 226.г.пр.н.е. се сключва договор за река Ибер(Ебро). Хаздрубал се задължава да не преминава реката с вражески намерения. Римляните признават картагенското господство южно от Ибер. След убийството на Хаздрубал през 221г.пр.н.е., картагенски военнокомандващ става Ханибал, най-големият син на Хамилкар.
През 219г.пр.н.е. избухва римо-картагенски конфликт заради Сагунт, който въпреки интервенцията на Рим е обсаден и завзет от Ханибал. Рим поисква освобождаване на Сагунт и екстрадация на Ханибал, но Картаген отказва и Рим обявява войно, което води до :

II Пуническа война(218-201г.пр.н.е.)

Римският военен план е нападение срещу Испания, а от Сицилия срещу Африка. Но той е осуетен, поради неочакваната атака на Ханибал. Той преминава Пиринеите и Алпите с 50 000 пехотинци, 9 000 конници и 37 бойни слона. Сражения с големи загуби намаляват численността на войската след идването и в северна Италия до 26 000 души. Хаздрубал, брат на Ханибал, защитава Испания с една армия. Консулът Публий Корнелий Сципион изпраща брат си Гней Корнелий Сципион Калв в Испания, връща се от Рона в Италия и е разбит от Ханибал през есента на 218г.пр.н.е. при река Тицин(Тесин). Върналият се от Сицилия консул Тиберий Семпроний Лонг, заедно със Сципион губят битката при река Требия през декември 218г. Ханибал преминава Алпите, като келтите се присъединяват към него. През 217г. консулът Г. Фламиний търпи поражение при Тразименското езеро и това води до провъзгласяване на Кв.ФабийМаксим с прякор Мудния за диктатор. Той води само предпазливи военни действия.
През 216г. се води битката при Кана. Това е най-тежкото поражение в римската история. Картагенската конница обкръжава римската войска, избити са около 50 000 от 86 000 римски войници., като убит е и консулът Емилий Павел. Капуа, самнити, лукани и брутии се отцепват. Римляните възобновяват отбранителната си политика(стратегия на изтощаването). през зимата Ханибал разквартирува войските си в Кампания, но е принуден да се откаже от настъпателни действия поради недостатъчната подкрепа о тКартаген.
През 215г. Съюз на Ханибал с Филип 5 Македонски, чието настъпление срещу Илирия се проваля.
В Испания-първата морска победа на братята Сципион при устието на Ибер и превземането на Сагунт, са последвани от победа над Хаздрубал, чийто опит за пробив към Италия е осуетен. Римляните достигат река Бетис(Гуадалкавир) и сключват съюз срещу Картаген с царя на западните нумидийци Сифакс през 212г.
В Сицилия след смъртта на сиракузкия цар Хиерон през 215г.пр.н.е се стига до съюз на наследника му с Картаген. Следва 2 годишна римска обсада под командавнето на консула Марцел, срещу която отбрана са използвани защитните средства на Архимед. През 212г.пр.н.е. Сиракуза е завзета и разграбена от римляните, които си възвръщат Сицилия, а през 210г.пр.н.е. картагенците я напускат.
През 212г. Ханибал завзема Тарент, което води до отцепването на гръцките полиси по южноиталианското крайбрежие. Ханибал постига победа и при Капуа. Също през 212г. Рим се коалира с Етолийският съюз в борбата срещу Филип 5 Македонски. през 211г. към съюза се присъединяват и Елида, Месена и Спарта. Съюзът получава завладените територии, а римляните плячката. През 209г. в коалицията влиза и царят на Пергам-Атал 1.
През 211г. Капуа е обсадена и превзета от римляните. Ханибал напада неуспешно Рим и Капуа става обща земя.
В Испания Сципионите търпят поражение от Хаздрубал и нумидийският цар Масиниса. В Испания е изпратен Публий Корнелий Сципион-25 годишен, с правомощия на консул. През 209г. той превзема Нови Картаген. След свързания с тежки загуби пробив при Бекула през 208г. Хаздрубал тръгва за Италия. Това принуждава Рим да изтегли войските си от Гърция. Филип 5 пък сключва съюз с етолийският съюз през 206г.
През 207г.пр.н.е. е битката при река Метаур, край Сена Галика. Римляните начело с Марк Ливий Салинатор и Гай Клавдий Нерон побеждават с помоща на картагенската тактика за обхождане на войската и самостоятелни действия на легионите. Хаздрубал загива.
След победата на Сципион при Илипа през 206г. над Магон и Масиниса, римляните настъпват до южна Испания и завземат Гадес. Картагенският флот, командван от Магон се оттегля на Балеарските острови, а оттам в Генуа, за да спечели лигурите и галите за борбата срещу Рим.
С това обаче е сложен края на картагенското господство в Испания. Сципион се връща в Рим и е избран за консул през 205г.пр.н.е. Същата година е сключен и мир между Рим и Филип 5.
През 204г.пр.н.е. Сципион се прехвърля в Африка в съюз с бившия картагенски съюзник Масиниса. След победата край Тунес през 203г. и безуспешните преговори Картаген отзовава Ханибал, а Магон умира в северна Италия.
През 202г.пр.н.е. е решителната битка при Зама. Картагенската войска е унищожена, а Ханибал бяга в Хадрумет и препоръчва мир. Мирният договор включва отказ от Испания, преминаване на Нумидия под властта на Масиниса, изплащане на репарации от 10 000 таланта в продължение на 50г., предаване на бойните кораби с изключение на 10 триери, забрана за водене на войни извън Африка, водене на войни в Африка само с разрешението на Рим. Провинция Сицилия получава Сиракуза. Картагенското поражение документира победата на римският гражданин( жертвоготовност) над картагенският търговец.
Сципион е удостоен с прозвището Африкански и триумф в Рим.

Трета Пуническа война 149-146г.пр.н.е.

Подклажданите от Рим конфликти с Масиниса, който разширява царството си за сметка на Картаген, подтикват града към неразрешена от Рим война. В отговор Рим обявява война на Картаген. Картагенциите капитулират след дебаркирането на двете римски войски, но отказват да напуснат града и възобновяват борбата. Изпратеният там Публий Корнелий Сципион Емилиан постига целта и през 146г.пр.н.е. завладява Картаген, който въпреки неговото застъпничество е разрушен, а оцелелите продадени в робство. Картагенската област става римската провинция африка. Триумф на Сципион Емилиан, с прозвие Африкански Млади.

По-рано през 196г.пр.н.е. Ханибал, който е избран за върховен магистрат(суфет) в Картаген, избягва при Антиох 3, след искането на Рим за екстрадицията му през 195г.пр.н.е. Сирийският цар обаче отхвърля неговия план за война в Италия. След мира в Апамея Ханибал избягва при цар Прусий във Витиния, но римляните отново изискват неговата екстрадиция. Ханибал се самоубива през 183г.пр.н.е.

Ad majorem pharmacie gloriam!



Тема Re: Пуническите войнинови [re: Last roman]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано26.02.06 17:48



Ханибал се самоубил (182/3? г.пр.х.), защото нямал възможност да избяга. Един оракул му бил предсказал, че ще умре на либийска земя, и той си мислел, че ще загине в родината си, но ето че смъртта го настигнала в място, наречено Libyssa. Сципион Африкански умрял приблизително по същото време - 184пр.хр.




След триумфалното си завръщане в Рим, Сципион станал първия генерал, удостоен с име като името на завладяната от него земя. Огромната му популярност обаче била съпроводена и с доста "особено" поведение. Той е бил почитател на гръцката култура, и това го вкарало в конфликт с традиционната римска партия на Маркус Порциус Като. Обвинили брат му Луциус, а по-късно и самия него, в корупция, и трябвало да се яви пред Сената - нещо, на което той просто не се подчинил...




The chase is better than the catch


Тема Re: Пуническите войнинови [re: kozaa]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано27.02.06 12:23



Защо Ханибал напуска Картаген на 9-годишна възраст и израства в Нови Картаген в Испания? И доколко е вярна легендата, че баща му го кара да се закълне още като малък, че ще мрази римляните и ще се бори с тях с цената на всичко? И какво ли щеше да стане, ако Ханибал беше влязъл в Рим(съвсем хипотетично,де)



Тема Re: Пуническите войнинови [re: agrimonia]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано27.02.06 18:05



Който е влязъл в Рим все е станал римлянин!
Да живее империята!

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.


Тема Re: Пуническите войнинови [re: agrimonia]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано27.02.06 21:21



Ханибал напуска Картаген на 9-годишна възраст и израства в Нови Картаген, защото баща му го взема със себе си, след като го е накарал да положи въпросната клетва. Кой може да докаже със сигурност доколко е вярна една легенда? Но май наистина се е клел, поне доколкото знам...
А когато говоря за история, не ми се ще да говоря хипотетично

The chase is better than the catch



Тема Re: Пуническите войнинови [re: kozaa]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано27.02.06 21:31



А когато говоря за история, не ми се ще да говоря хипотетично

Готина си с това си мнение. Аз пък най-обичам за историята да говоря хипотетично, понеже ме освбождава да блъскам главата си с доказателства.

Vade retro, Satana


Тема Re: Пуническите войнинови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано27.02.06 21:41



Да извиняват другите за спама, но току-що видях как Вейдъра те е посъветвал да си блъскаш главата в нещо друго, а не в доказателства Ти не му вярвай, а потърси някое доказателство по случая с клетвата на Ханибал, че мен ме мъъъррррзиии

The chase is better than the catch



Тема Re: Пуническите войнинови [re: kozaa]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано27.02.06 21:48



Все ми се струва, че Ханибал не е мразил римляните, а те него и затова са го очерняли при всякаква възможност.

Vade retro, Satana


Тема Re: Пуническите войнинови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано28.02.06 08:34



Интересно мнение....Именно на римските летописци дължим информацията за Ханибал, а те, естествено, нищо хубаво не са написали за него. Обаче ако Ханибал не е мразил римляните, защо унищожението на Рим да е било цел в живота му? Едва ли само обещанието към баща му го е подтиквало години наред да води битки и да държи обсади.



Тема Re: Пуническите войнинови [re: agrimonia]  
Автор BeNZiN (непознат)
Публикувано09.08.06 01:47



neznam dali Hanibal e mrazel Rim no naistina uni6tojenieto na ve4nia grad e bila negovata golqma ambiciq ina4e go smqtam za nai golemiq taktik prez anti4nosta. smqtam daje 4e e po dobar ot Alexandar tui kato Alex e imal kasmeta da se rodi v podhodq6toto vreme na podhodq6toto mqsto pak i voistakata mu e po ka4estvena ot persiistaka, a tazi na Hanibal e bila po slaba ot rimskata




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.