Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:04 01.07.24 
Фен клубове
   >> Древен Рим
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Филмнови  
Автор Nbtj ()
Публикувано11.11.05 21:27



Почти ме е срам да задам този въпрос, но какво да се прави...... човек като не знае пита!
Та понеже мен навия поглед върху историята за крал Артур доста ме шокира, а и вече са се опитвали да го изкарват какъв ли не, ми стана любопитно да разбера вашето мнение за последната версия. Звучи наистина правдоподобно. На всичкото отгоре казват, че е археологически доказана. Какви са доказателствата? Какво по-точно е открито?



Тема Re: Филмнови [re: Nbtj]  
Автор Taлиecин (radiant brow)
Публикувано11.11.05 22:51



Ами това, което наричаш последна версия, всъщност изобщо не е нова... с тази разлика, че във филма всичко е огелпено. Няколко доказателства, поне за мен достатъчни да заклеймя цялостната достоверност на филма като нулева:

- Римски завоевателен поход към сарматските земи през 300 г. от н. е.? Абсурд, Диоклециан и с-ие тепърва се мъчат да стабилизират империята и хич не им е до завоевателни походи...

- Действието започва 452 г. от н. е. и всъщност се развива "15 години по-късно", демек през 467 г. от н. е. За справка - римските войски са изтеглени от Британия между 407 и 410, като има сведения, че през 410 тогавашният император на Западната империя Хонорий призовава бритите да се защитават сами, с което на практика се отказва от Британия.

- Саксонците да нападат от север стената на Адриан? До колкото си спомням, те даже и не достигат дотам в началния етап на нашествието (или преселението?) си, а се установяват най-първо в Кент и днешна Южна Англия.

Но има и реални неща, например личностите на Пелагий или Германий. Също така и конфликтите на римляните с племената на север от стената на Адриан, но и там не е толкова просто... Документирано е и използването на сарматски конници от римляните. В Британия със сигурност е имало такива покрай стената на Адриан в края на втори век от н. е., но за това след малко.

Що се отнася до евентуалния произход на името Артур от Арторий (Artorius), това не е нова идея (има го като бележка дори в българското издание на "Смъртта на Артур" на Томас Малори от 1986). Обаче точно така, както е представено във филма, няма начин да е...

Действително, човек с името Арторий е съществувал. Родът Артория е с произход от Кампания и е принадлежал към конническото съсловие. Най-известен негов представител е Луций Арторий Каст, който наистина e бил префект на ала сарматски конници покрай стената на Адриан (като конни ауксилии към намиращия се в Ебуракум Шести легион), обаче това е около 180 г. от н.е. , демек близо три века преди събитията от филма...

Всъщност, цялата хипотеза е предложена някъде средата на 20-те години на 20-ти век, но не като гореспоменатият Луций Арторий Каст, а като отражение на делата му приживе върху някои истории и легенди от региона. А е имало какво да се разказва.

No one remembers the singer. The song remains.


Тема Re: Филмнови [re: Taлиecин]  
Автор Nbtj ()
Публикувано11.11.05 23:19



Добре де, но защо легендите изместват действието значитилно по-късно? Точно това ми е най-интересно. Митологията обикновено прави точно обратното - изтегля дадено събитие в по-ранно време, поставяйки го като примир и за настоящото, в което даденото събитие се митотогизира.



Тема Re: Филмнови [re: Nbtj]  
Автор last romanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано12.11.05 02:16



И като стана дума за филми...
Кой филм за Древния Рим най-много ви харесва?

Primus inter pares!



Тема Re: Филмнови [re: last roman]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано12.11.05 10:16



Бен Хур. И библейските поредици (за Исус по римско време).



Тема Re: Филмнови [re: last roman]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано12.11.05 10:45



Всеки филм, в който дават християните на лъвовете.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Филмнови [re: lutom]  
Автор last romanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано12.11.05 11:46



Лично аз се радвам на филми, които достоверно изобразяват римското въоръжение. В повечето "исторически" филми /особено за Цезар/ легионерите са дадени с Lorica segmentata и шлемове от императорски-галски тип, характерни за 1-2в от н. е.
Затова "Гладиатор" ми харесва /обаче филмът е 100% недостоверен откъм история/..
Много съм критичен и все намирам кусури. Иначе ми харесват: "Спартак" с Кърк Дъглас /ама там въоръжението робува на Холивудските традиции/, Клеопатра....
От сериалите /не знам дали още го дават по Hallmark/ имаше един - "Roma" - е там що годе се бяха постарали....
А за тебе друже, щом се кефиш на по-библейски мотиви - препоръчвам ти да погледаш "Животът на Брайън" /Life of Brian/ - пародия за живота на Исус, ама съм се спукал от смях...
В момента си го дърпам от нета...

Primus inter pares!



Тема Re: Филмнови [re: last roman]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано12.11.05 16:13



В научно-популярните филми се снимат хора от разни клубове за "ливинг хистъри", "реанактмент" и пр., които обкновено са на ниво. За игралните... Е сега примерно нали у нас се снима един фелм "Ханибал" (разни приятели ходиха да се правят на гали); та там художниците бяха българи и се чудеха откъде какво... после май им пратиха материали и пр., ама и аз трябваше да им доверя за известно време част от скромната си колекция от "Мен-ат-Армс"... Какво друго да им дам? Дано са им пратили по-свестни материали...

Впрочем, в гладиатор стрелците как бяха направени? Според мен зле... Да не говорим, че варварите (германци?) бяха...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Филмнови [re: Black Wolf]  
Автор Taлиecин (radiant brow)
Публикувано12.11.05 16:40



А между другото, знаеш ли, че сред отпадналите сцени на "Гладиатор" има точно такава?

No one remembers the singer. The song remains.


Тема Re: Филмнови [re: Nbtj]  
Автор Taлиecин (radiant brow)
Публикувано12.11.05 16:43



Честно казано, не се наемам да твърдя нищо със сигурност.

Ето ти два линка за споминатият по-горе Каст. Първият се занимава с биографията на реалния такъв, а втория прави паралел с Артур:




No one remembers the singer. The song remains.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.