Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:48 21.05.24 
Спорт
   >> Тенис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Дежа Ву  
Автор shevchenkoМодератор (рекордьор)
Публикувано28.01.12 01:01



Помните ли, когато Рафа стана номер едно за първи път ?
Беше 2008, беше победил тогавашния първи Федерер в 4 последователни мача, последните два, от които на финали на турнири от шлема.
След УСО, Надал беше сянка на себе си и дори не участва на ТМЦ.
През 2009 в Австралия се класира за финала, но много хора смятаха, че е поднесен на тепсия, за да може най-накрая Роджър да го победи. Настилката беше най-неудобната за него (до тогава Рафа няма дори финал на турнир от ГС на хард), беше изиграл супер изтощителен над петчасов мач с Вердаско, а имаше и ден по-малко за възстановяване.

Три години след Рафа, номер едно в света стана Новак Джокович.
Той пък записа 6 последователни победи над предшественика си, но пак последните два бяха на финали от шлема. След УСО избледня, но ето го на финала в Мелбърн. И пак, изглежда уязвим, със съмнително кондиционно състояние, изиграл е смазващ 5-сетов трилър с Мъри и пак имащ ден по-малко за почивка...

През 2009 Рафа все пак спечели при това в пет сета, за да покаже, че физически може още и още и затвърди абсолютната си доминация и хегемония в световния тенис. Дали сега същото ще се повтори и с Ноле или Рафа няма да се даде ?

Нека сега обърнем малко внимание на днешния 1/2 финал. Първо не съм съгласен с Хенман, че това са били ВТА разигравания. За съжаление или не, това е съвременният мъжки тенис, мощни, изтощителни разигравания от дъното на корта, това могат да ни покажат новата генерация тенисисти, към която числиме Анди и Новак. Федерер е друго поколение, но дори и неговите мачове имат моменти на надблъскване, в по-малка степен, разбира се.

На скайп вчера споделих с Агаси, че за разлика от Ферер, който игра като робот 3 часа, Мъри ще допуска кризи, ще има моменти, в които ще греши повечко и мачът дори може да се окаже по-лесен. И така изглеждаше, че ще се получи, до сет и 2-0 за Ноле, когато световния номер едно имаше възможност за втори пробив, влезе в раизграване и изкара форхенд кроскорт, от който поиска твърде много и който не се вписваше в решенията му до този момент на корта. Изглеждаше все едно иска да каже - "Владея положението и това не е решителен момент, дали ще взема този гейм не е толкова важно".

Да, ама не. Анди измъкна гейма, след което на корта настъпи абсолютен обрат. И докато в началото Джокович изглеждаше малко подценил ситуацията, то от 2-2 игра на абсолютния си максимум на възможнсотите, но просто в този момент Мъри беше по-добрият на корта. Британецът стана много по-агресивен, а силно впечатли с някои бекхенд крос корт уинъри, на които и Ноле (считан към момента за тенисиста с най-добър бекхенд) би завидял. Многото пробиви не означаваха непремено, че става дума за слабо ниво на игра, напротив, просто и двамата са изключително добри на ретур.
Разликата с първия сет беше очевидна, тогава Анди като че ли незнаеше какво точно иска и как да го направи. Просто връщаше топката в корта, докато Ноле търсеше повече ъгли и го разкарваше много повече, което водеше до повече грешки след дългите разигравания следствие на изхабената енергия от предноото (дори и да е печелившо).

При 5-3 и 15-40, Джокович изглеждаше, че отново ще обърне развоя на събитията, само че Мъри изпраска един неспасяем сервис, а в последвалите разигравания номер едно в света изглеждаше уморен, губеше тайминга в последния си удар и изкара няколко топки, с което предаде сета.
За отбелязване е все пак и слабото ниво на първи сервис, което не помогна на Ноле (40%). Сетът обаче беше 9 гейма, а продължителността му над 1 час, което напомня за смазващите първи два сета на финала на УСО, които бяха с подобна продължителност и по 8 гейма.

Въпреки тежкото дишане от края на втория сет, аз лично очаквах, че в началото на третия ще видим възроден Ноле, вместо това обаче както и фогела написа, Джокович изглеждаше като ветеран от войната, едвам мърдаеше краката. ОК, гримасченето сме го виждали десетки пъти и изобщо не можеше да ни впечатли, но в този момент Мъри се нуждаеше точно от два удара по-ъглите, за да вземе точката при положение, че в първите два сета виждахме смазващи разигравания с по над 20,30 удара.
В този момент целият моментум беше с Анди, но вместо това, той се поддаде по Ноле и свали нивото си на игра, правеше и неузнаваеми грешки.
В този момент бях убеден, че ако от другата страна на корта беше Федал, щяхме да имаме геврек/франзела за 20-тина минути и бърз отказ на сърбина преди началото на 4-тия сет.
Номер 4 в света все пак успя да пробие при 8-мия опит, но веднага след това се самопроби, пълна пародия в този момент на корта. При 4-3 Ноле почна физически да се съживява и за Анди напрежението при сервис геймовете му се качи.
Мъри обаче се справи невероятно добре и след като спаси гейма от 0-30, при 4-5 се справи и с 3 сетбола на Ноле, всеки от тях спасен от него, а не пропуснат.
И когато проби за 6-5 аз вече се бях отчаял, но отново Мъри се самопроби и си казах - "Май Мъри не дава да падаме днес". В тайбрека от 3:1, Ноле направи две хубави точки и реших, че показвайки шампионски характер ще измъкне 3-тия сет, а после британецът ще е пречупен психически. Нищо подобно, поредния обрат Анди се събра, връщаше топки както Надал в най-силните му години, дори по-добре, поведе 6-3 и два минипробива и затвори сета с убийствена лекота.

В този момент всичко казваше, че Анди ще спечели. Имахме Ноле, който се клатушкаше през половината трети сет, хвърлил всичко в края му и все пак неуспял да го спечели, но прекарал цели 88 минути на корта, които би трябвало да го омаломощят докрай.
Но стана точно обратното, сет за 25 минтуи за Ноле, 6-1 с три пробива, с уинъри от всяка точка на корта. Поредния странен обрат на корта.
За любителите на сензации, по средата на този сет камерата хвана как Ноле вкарва нещо в гърлото си криейки какво всъщност е то с помощта на кърпата си.

В началото на петия, Анди ми изглеждаше напълно изтощтен. Уинърите на Ноле ставаха все по-лесни. Въпреки това първият, който срещна трудности в сервис гейм беше Ноле. При 1:1 Ноле се измъкна от 15-30 с едно от най-внушителните разигравания в целия мач, а след това заби страхотен сервис. В следващия гейм обаче вместо да пробие, както обикновено става Ноле изпусна 3 брейкбола, 2 от тях Анди спаси с перфектни сервиси, въпреки че беше в много тежък психологически момент, поредния момент, в който показа, че може да има и здрави нерви.
Все пак при 3-2 Ноле проби и сервира за мача при 5-3. Не успя да затвори, Мъри показа някои невероятни неща в контраатака, потърси някой и друг уинър и докара нещата до 5-5, 15-40 и два скритимачбола. Там Ноле спаси първите два, като при 30/40 за мен беше разиграването на мача, където на 29-тия удар в него при смазващото напрежение, световния номер едно направи изключителен форхенд ДТЛ и изравни резултата.
Мъри изпусна още 1 скрит мачбол (вече след изцяло негова грешка), а в следващия гейм Джокович проби и спечели.

Къде според мен Мъри би могъл да има предимство в следващите мачове с Ноле ?
Първо, за мен в този мач Анди показа, че може да взима по-голямо предимство със сервис, но просто няма куража да влезе напред в корта и да потърси уинър при втория удар.
Би могъл да се надиграва от бекхенд кроскорт с Ноле, както никой друг в света и отделно да разнообразява с атакуващ отровен слайс по правата, в моментите, когато форхенда на Ноле е разколебан.

Общо взето е това, може и да се е получил презразказ на мача, но то си беше едно огромно надблъскване с някои мега странни кризи във физическо отношение, особено при Ноле амплитудата беше странна да дойде точно по средата на двубоя. При Анди нещата бяха малко по-логични, поумори се по едно време, но в края на мача вече когато нямаше какво да губи и за къде да се пази отново бензина се върна в краката му.

Голям респект за Ноле при интервюто му с Джим Къриер, където отдаде заслуженото на Род Лейвър, който остана до края на мача. Показа чувството си за хумор, но показа невероятен респект. Нищо общо с финала на Уимби'09 и едни думи - "Момчета, не се карайте, аз имам повече отколкото всеки един от вас тук". Но нека не влизаме в конфронтация с Фед феновете, все пак по-голямата част от тях ще ни подкрепя в неделя. АЙМОООООООООО!





Тема Re: Дежа Вунови [re: shevchenko]  
Автор Balleta (Gaucho)
Публикувано28.01.12 01:37



''Но нека не влизаме в конфронтация с Фед феновете, все пак по-голямата част от тях ще ни подкрепя в неделя''

е след толкова бой, по техния човека от страна на Рафа, кого да подкрепят

Само Пета излезе пичка



Тема Re: Дежа Вунови [re: shevchenko]  
Автор Henman (сантиментален)
Публикувано28.01.12 02:37



Дълги, мощни и модерни разигравания имаше в мача Надал - Джокович на УСО, можеш ли да направиш сравнение с този двубой и днешния? Може би преувелих с това УТА, но според мен Ноле имаше проблеми и не игра на нивото от миналата година, а Мъри беше леко изнервен и също може повече. Поддържаха добро темпо, но малко в множко ми дойдоха размените център корт и предпазливостта особено при Анди, а и имаше немалко грешчици. Пак повтарям, това е за периода до третия сет, по-нататък мога само да предполагам...

Някой чупи рекорда,
някой пада зад борда.


Тема Re: Дежа Вунови [re: Balleta]  
Автор naja_haje ((не)познат)
Публикувано28.01.12 05:25



Хехе, ама и то голям подстрактел го раздаваш :) Хайде пък аз да ти напомня, че 99% от така наречените фенове на Надал станаха такива само защото най-накрая се намери някой, който да може тогава от време на време, а сега и по-често, да бие Федерер. Не, че ще си го признаят де, но всъщност повечето Рафа фенове се дължат на... Фед, включително някои видни такива в този клуб



A man only sees what he wants to see...

Тема Re: Дежа Вунови [re: Henman]  
Автор shevchenkoМодератор (рекордьор)
Публикувано28.01.12 08:39



На Надал - Ноле бяха една идея по-завършени и изтощителни разиграванията, но затова и те са в момента номер едно и две, а Мъри е номер четири. Но според мен интензитета си беше достатъчно висок, ако го махнем финала на УСО, не мога да кажа, че ще се сетя за друго надблъскване с по-високо темпо. Грешки на Анди имаше, но имаше и някои невероятни защити в ключови моменти. Просто беше адски трудно да се прави уинъри първите три сета, Мъри покриваше всичко и дори топката да е неспасяема, той отиваше и я закачаше...

Да, миналата година Ноле летеше по корта по това време на годината, докато сега е малко по-различно, но и преди 12 месеца игра с Бердих и Федерер (тежкия жребий на Рафа от тази хахах) и не беше нужно да блъска по 20,30 удара, а с перфектния си ретур влизаше в достъчно разигравания на техни сервиси. На финала пък Мъри се гътна зверски след първия сет, в който и двамата бяха нервни.



Тема Re: Дежа Вунови [re: shevchenko]  
Автор OrelaWTW ()
Публикувано03.02.12 22:44



И отново дежа вю - Джоко ще участва в МК!!! Очаквах подобен ход но не толкова рано. Дали както през същата 2008 Надал (зверски "нацепен") преследваше Фед на всякъде и игра в Хамбург. Тогава много от познавачите до последно не вярваха че е възможно. Дали Ноле използва същият подход и е решил да разбие окончателно Надал????




Тема Re: Дежа Вунови [re: OrelaWTW]  
Автор Heмa 3нaчka (tempus fugit)
Публикувано03.02.12 23:08



Нема нищо замислено... Конспирациите са в главата на феновете





Тема Re: Дежа Вунови [re: Heмa 3нaчka]  
Автор alessandron ()
Публикувано04.02.12 10:47



Вярвай си, че такива играчи с толкова големи екипи не обмислят всяка една стъпка






Тема Re: Дежа Вунови [re: alessandron]  
Автор Heмa 3нaчka (tempus fugit)
Публикувано04.02.12 12:00



И кое е стратегическото според тебе? Да 'сплаши' Надал ли? Все едно няма други клей турнири преди РГ. Видяхме миналата година на турнирите в Мадрид и Рим.
Просто тогава беше уморен и пропусна МК защото май е единствения който не е задължителен (до колкото знам).
А до тогава има време. Ако вземе да спечели пак сумати мачове, няма да ме учуди да го пропусне ;)



Тема Re: Дежа Вунови [re: Heмa 3нaчka]  
Автор joy_r (soft kitty)
Публикувано04.02.12 12:35



Ако вземе да спечели пак сумати мачове...
... или да загуби





Тема Re: Дежа Вунови [re: joy_r]  
Автор Heмa 3нaчka (tempus fugit)
Публикувано04.02.12 14:12



Е харно де, имаме ИУ и Маями преди клей сезона... не са кой знае колко. Може да загуби 2 мача, а може да спечели 12 ;)



Тема Re: Дежа Вунови [re: Heмa 3нaчka]  
Автор joy_r (soft kitty)
Публикувано04.02.12 14:21



Така е, зависи кой какво разбира под "сума ти мачове"





Тема Re: Дежа Вунови [re: joy_r]  
Автор Heмa 3нaчka (tempus fugit)
Публикувано04.02.12 14:57



Ха! Ами ако вземе ИУ и Маями... се събират 19 мача... ако са ти малко, на клей сезона повече ;)



Тема Re: Дежа Вунови [re: OrelaWTW]  
Автор DiavoloМодератор (невинно дяволче)
Публикувано07.02.12 03:22



бухаха
прекалено много боксьорски филми гледаш -) Надал и 2007 г. игра в Хамбург и тогава ли преследваше сляпо Федерер?


това е огромна грешка на Джокович по-скоро, очаквам в скоро време да каталяса тотално, сам си е виновен. Не е като Федерер и Надал и скоро ще се докаже това. Такива трансформации от нищото не може да траят дълго, против природата е.



Тема Re: Дежа Вунови [re: Diavolo]  
Автор OrelaWTW ()
Публикувано07.02.12 09:41



Благодаря все пак, че ми напомни

, както винаги си безгрешен ако трябва да се цитират факти.
Резултатите от 2007 и 2008 са доста различни май (не ми ги напомняй моля). И Надал от 2008 никога не можа да се повтори като игра на клей, поне според мен. 2007 се видя, че още не готов.
П.С. това с бокса не го схванах.




Тема Re: Дежа Вунови [re: OrelaWTW]  
Автор naja_haje ((не)познат)
Публикувано07.02.12 15:31



И Надал от 2008 никога не можа да се повтори като игра на клей

Такива трансформации от нищото не може да траят дълго, против природата е.

Мдаа, логично е да не може да се повтори



A man only sees what he wants to see...

Тема Re: Дежа Вунови [re: naja_haje]  
Автор DiavoloМодератор (невинно дяволче)
Публикувано07.02.12 18:59



Не е от нищото, Надал беше най-добрия клей кортър още от 2005 г. И е такъв вече 6 години (без 2009 г.)



Тема Re: Дежа Вунови [re: Diavolo]  
Автор Heмa 3нaчka (tempus fugit)
Публикувано08.02.12 01:07



Не знам колко години броиш...
ама миналата година взе титла на клей,
там, където не срещна Джокович ;)



Тема Re: Дежа Вунови [re: OrelaWTW]  
Автор shevchenkoМодератор (специален)
Публикувано08.02.12 10:07



Естествено, че ще заяви Монте Карло, миналата година се отказа чак след титлата в Маями, а в предишните години винаги е играл...
Тази година има и една седмица повече между Маями и Монте Карло, дано не му хрумне да играе с Чехия за Купа Дейвис.



Тема Re: Дежа Вунови [re: shevchenko]  
Автор shevchenkoМодератор (специален)
Публикувано08.02.12 10:20



И отново както и през 2009 3:2 за новия световен номер едно.

Любопитно е обаче, че тогава последва доминация на Надал на мастърсите, но загуби в последните 2 турнира на клей (в Мадрид след епохалния мач 2/3 с Джокович беше уморен за финала с Федерер и след това и със Сьодерлинг на РГ), пропусна Уимбълдън заради контузия, а при завръщането си беше твърде неконкурентно способен на най-добрите.
Федерер пък взе РГ и Уимбълдън, игра финал на УСО и взе Мелбърн, след което последва нова доминация на Надал и три поредни ГС.

Какво направи Надал след финала на 2009 обаче, за да се стигне до тази контузия ?
На първо място за разлика от Ноле сега, Рафа игра един турнир в Доха. Последва Ротердам, където имаше трудни трисетови мача включително и финалът с Мъри, където след получен геврек отново каза, че има контузия.
Преди Индиън Уелс и Маями (където игра максималния брой мачове без 2) летеше за купа Дейвис в сингъли в 3/5 срещу Ноле и Типсаревич, а на клей игра Монте Карло, Барселона, Рим и Мадрид. И на трите мастърса имаше мачове с Джокович, като тези в Монте Карло и особено в Испания бяха изключително тежки.

Сега да видим дали щаба на Джокович ще допусне и сърбинът да се срине и преумори и да не може да покаже най-доброто в турнирите от шлема ?
Засега Ноле е заявил Дубай, Индиън Уелс и Маями, а за Купа Дейвис с Швеция няма да играе. Очертава се и 1/4 финал с Чехия след Маями, за който вече ще е нужен на отбора, ако искат да се класират и е интересно как ще постъпи. Защото досега винаги Ноле е играл, освен ако съперниците не са такива, че да е ясно, че Сърбия бие и без него.

Ако аз трябваше да правя програмата на Ноле (въпреки, че не съм наясно изцяло с физическото му състояние и т.н.) бих опитал с титли в Дубай и Индиън Уелс, ранно отпадане в Маями, пропуска и 1/4 финал за Дейвис и играе и на трите мастърса на клей, но тази година без домашния турнир в Белград.
Иначе ако трябва да правя прогнози, Ноле ще се опита да направи точно това, което и миналата година, да защити трите титли на хард, след което да откаже Монте Карло в последния момент, и все пак да си играе на турнира в Сърбия.





Тема Re: Дежа Вунови [re: shevchenko]  
Автор shevchenkoМодератор (специален)
Публикувано08.02.12 10:23



И освен всички прилики е хубаво все пак да се каже, че Ноле'11 е подобрена версия на Надал'08, тъй като спечели три турнира от шлема (срещу само 2 на Рафа), 5 Мастърса и доминацията му почна от самото начало на сезона (на испанеца след Маями) и не пропусна края на сезона, така че можем да очакваме и че Ноле'12 ще се представи по-добре от Надал'09. :))



Тема Re: Дежа Вунови [re: shevchenko]  
Автор shevchenkoМодератор (специален)
Публикувано08.02.12 10:29



В същото време Федерер за пръв път от незнам колко години ще участва още от първия кръг на Купа Дейвис и е заявил Ротердам (мисля първо участие след титлата през 2005 като настилките са различни, КД е клей, другото е хард в зала) и Дубай преди северно американските мастърси.
За клей сезона обаче ще има само 2 турнира преди РГ, така че чичо Родж ще почива през април вместо през февруари за разлика от Ноле и Надал.

Анди Мъри пък се очаква да се завърне на корта за турнира в Дубай.





Тема Re: Дежа Вунови [re: Heмa 3нaчka]  
Автор DiavoloМодератор (невинно дяволче)
Публикувано10.02.12 02:40



Джокович го видяхме на Ролан Гарос докъде стигна.
Ако не броим Надал през миналата година, то трябва да му броим 2009 г. въпреки, че загуби Ролан Гарос. Избирай си сам, все ми е тая на мен, но пак са 6 години.



Тема Re: Дежа Вунови [re: shevchenko]  
Автор OrelaWTW ()
Публикувано10.02.12 08:14



Преди играеше, сега според мен няма смисъл. Прекалено точки има да защитава + Олимпиада. Вчера Някъде май прочетох че ще играе ДК и задължително Белград?!?. Пълна глупост е да се пусне в МК




Тема Re: Дежа Вунови [re: OrelaWTW]  
Автор shevchenkoМодератор (специален)
Публикувано10.02.12 08:52



Не, точно обратното, казал е че тази година може изобщо да не играе Купа Дейвис и Ноле Опън в Белград. ;)

Щабът на Ноле изглежда по-умен от този на Надал. Очаквам Рафа отново да пръсне конкуренцията в Барселона.





Тема Re: Дежа Вунови [re: shevchenko]  
Автор DiavoloМодератор (невинно дяволче)
Публикувано12.02.12 17:15



че какво се смееш, Барселона е един от най-престижните турнири 500 и е с големи традиции.



Тема Re: Дежа Вунови [re: shevchenko]  
Автор shevchenkoМодератор (специален)
Публикувано02.03.12 17:56



Първата загуба на Надал след спечелването на АО'09 беше от Мъри



Тогава Рафа се оправда с контузия де, но след това спечели Индиън Уелс.



Тема Re: Дежа Вунови [re: shevchenko]  
Автор Murray (king of tennis)
Публикувано03.03.12 04:49



Дежа Ву в реалния живот няма, особено пък спорта, стига с тия паралели. Джокович няма никакъв шанс в Индиън Уелс.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.