Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:03 04.07.24 
Спорт
   >> Тенис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Рафа Надал - легендата продължаванови  
Автор DiavoloМодератор (невинно дяволче)
Публикувано14.09.10 18:47



РАФА НАДАЛ продължава ли продължава да твори история и изглежда няма спиране. Вече е постигал всичко. Макар и само на 24 г.
Кариерен шлем, златен Олимпийски медал и Купа Дейвис.


Какво друго да се каже когато на 24 г. правиш немислимото - кариерен шлем и то във времена когато е най-трудно да го постигнеш.

Но това което заслужава най-голямо уважение и възхищение е, че Надал се оказа освен всичко друго и много умен и зрял за годините си спортист. Разбра (той и щабът му, нещата вървят ръка за ръка), че с играта си от 2005-2007 г. няма да направи нещо повече от това да е вечно втория, да бие Федерер на клей и да стане най-великия на всички времена на землена настилка. Той искаше повече, беше роден да постигне повече. И го направи!
А потенциал имаше и то голям, защото още през 2004 г. победи Федерер с изненадващо остър и нападателен тенис, а настилката беше хард корт в Маями, тогава Роджър вече беше набрал скоростта с която се изтреля във вечността. Година по-късно Надал направи своя бум на АО когато направи невероятно впечатление на всички със скоростта си, форхенда и мощното вамос със стиснат юмрук което викаше след всяка една точка която печелеше, а мачовете му с Южни и Хюит ще останат в златния фонд. Появи се ново зрелище на корта, нещо по-различно от всичко виждано дотогава, някаква взривна лудост, бомба със закъснител. Изведнъж почна да се говори за чудото от Майорка. Дойде пак Маями и Федерер отново страдаше, а Надал определено доминираше в битката от задна линия с могъщия тогава Роджър. Изпускайки обаче (на две точки от победата) мача в третия сет, Рафа се срина в петия, все още не беше узрял да се противопостави на Роджър в такъв формат.
Тези победи обаче както и победите му в Мадирд' 2005 г. (на много бърз хард корт в зала) Дубай 2006 г. и най-вече Индиън Уелс' 2007 г. ме убедиха (винаги съм бил сигурен сам за себе си, това като усещане как друго яче да се изразя...), че когато Надал играе агресивен тенис и е във форма (точно тук беше големия спор с други уважавани клубари) е труднопобедим и на хард корт. Проблемът беше, че Надал играеше такъв тенис твърде рядко през годината. Нещата бяха в процес на развитие...
Надал никога не е спрял да подобрява играта си, все нещо се доизкусурява, все нещо развива и точно това за мен е най-великото му постижение, той постигна много през 2008 г. но все още не беше доволен, а чичо Тони каза, че стилът му трябва да се промени коренно (дори и тогава през 2008 г. Надал предпочиташе да оставя инициативата на противника, но понеже беше в супер форма и буквално летеше по корта и побеждаваше, а сервисът не беше така развит, най-важното оръжие), за да не страда от самият себе си...
Пророчески думи - година по-късно когато изглеждаше непобедим и много хора дори говориха за Голям шлем (включително и аз след като спечели Мелбърн) изведнъж всичко се срина, Надал получи тендовагинит (оказа се, че е страдал още на олимпийските игри в Пекин) и всички предричаха бърз край на една феноменална кариера. Още година и малко по-късно обаче целият свят е в краката му. Как стана тази метармофоза само той и чичо му могат да обяснят, ние само можем да гадаем...
Лично за мен това принудително отсъствие му помогна много да си събере мислите, да се концентрира/фокусира отново в играта и да работи над ''слабите си места'' - сервисът, ретурите (те никога не са били слаби, слаби са за бърз хард корт), слайс бекхенда, моментът за излизане на мрежата и той съм сигурен е работил всеки ден по много часове и ето го резултата. Надал беше твърде раним в края на 2009 г. но сега е на практика непробиваем. Как така? Да, голям срам падна на ТМЦ в Лондон, но още тогава писах, че всъщност Надал не играе лошо и имаше своите шансове и в трите си мача в групата, но срещу него играха все исторически трудни за него съперници при това във форма. 2010 г. започна силно като финалът в Доха срещу Давиденко просто не знам как така го загуби, това е втората му най-необяснима загуба в кариерата след тази от Симон в Мадрид' 2008 г. На АО си личеше просто, че нещо го мъчи, защото доминираше в разиграванията срещу Мъри и много лесно стигаше до възможности за пробиви и до това да дръпне в резултата, но след това много лесно допускаше Анди да се върне в играта и да го натисне на свой ред. Тогава сервисът го подведе много, а в третия сет и се отказа заради болки в колената. Това сякаш вече беше окончателната му смъртна присъда, но аз оставах оптимист и бях сигурен, че на РГ ще мачка. Надал наскоро каза, че най-важната задача за годината (единствената ЗАДЪЛЖИТЕЛНА) е да си върне короната в Париж. А една титла няма как да не те зареди с оптимизъм, самочувствие и енергия.
Когато отбелязвах, че в Индиън Уелс (особено) и Маями, Надал играе най-добрия си тенис от 2 години насам тук ми се чудиха. Да, дори при загубите от Любичич и Родик, Надал много ми хареса, а в Инди игра просто безгрешно и великолепно, просто не мога да повярвам, че загуби от Любо тогава. Това му е третата най-мистериозна загуба в кариерата (значи имаме Симон, Давиденко и Любичич). Най-важното обаче, Надал нямаше проблеми, а играта му спореше, идваше клей сезонът и тук той трябваше да си върне и самочувствието което беше много накърнено от това, че имаше период в който той нямаше победа над топ 10 играч, нещо в което винаги е бил най-добър преди това. Всички говориха вече дори за комплекс у Надал и че не може да бие силен съперник във форма.
Този клей сезон за мен му беше най-слабият му като игра (въпреки поставения рекорд от три мастърса + РГ), но Надал си остава просто непобедим на тази настилка ако е здрав. Защо Надал допускаше толкова грешки и създаваше това впечатление, че не лети така по корта както преди и някак си е една идея по-бавен. Нищо подобно, просто както писах тук, а и мисля Хенман съшо го отбеляза, а също така и Матс Виландер по време на ''Гейм, сет и Матс'' - в този момент играта на Надал е по-насочена за бърза настилка, а не за землена. Упорития труд продължил 3 години почна да дава плодове и да му се вижда краят. Да, той вече беше почнал да играе различен тенис и въпросът беше да се нагоди и настрои към него. От там и грешките, ами като атакуваш повече ще грешиш повече, изконни истини. Другото - сервисът почна да работи все по-ефикасно, а Надал не гонеше всяка една топка като луд както преди години, а просто съкращваше разиграванията и се концентрираше над важните такива когато трябва да направи решителен пробив. Всичко това особено срещу по-слаби на практика съперници беше видимо налице, а това много го съхраняваше.
Дойде Уимби, Надал загуби на Куинс а аз бях сигурен, че ще спечели в Лондон. Мисля това му беше най-убедителната победа (дотогава) на настилка различна от клея. Надал доминираше със сервис и форхенд, беше подготвен изключително добре. Загубата от Лопес беше ''програмирана.''
После умно - дълга почивка и опипване на почвата в Торонто. В Торонто, Рафа игра точно така както искаше да играе в Ню Йорк, но му липсваше динамика и тайминг след дългото отсъствие. В Синси игра още по-силно, но срещу Баги просто не искаше на всяка цена да победи, подцени кипъреца, който досега винаги сам се биеше срещу него в решителни моменти, но точно в този мач, Маркос игра с над 80% първи сервис и ковеше много лесни печелившки точки. Всичко това дойде малко в множко и Надал загуби.
Обаче не беше изобщо ядосан или разколебан. Каза, че е доволен от играта си в Канада и Синсинати и че това което ще подобри в Ню Йорк е сервисът и ретурите, а чисто игрово той вече се намирал в отлично състояние, като хубавото на големия шлем е, че в началото играеш ''лесни'' мачове във формат 3/5 които те зареждат с енергия и игрова практика, още повече, че не играеш всеки ден, а има пауза между кръговете. Речено-сторено, Надал в Ню Йорк сервираше по неподозиран за него начин, всъщност сервираше с ефикасност на която би завидял дори и Федерер. Учуди сумати елитни и уважавани специалисти на този спорт. Продължителните и тежки мачове с Габашвили и Истомин също му помогнаха много според мен. Не е хубаво да почвам прекалено лесно турнир от ГШ.

И така в крайна сметка имаме един дългогодишен труд дал плодове в най-хубавата тенис възраст (24 г.) имаме един много различен тенисист, но не на последно място и една много по-умна програма. Рафа пропусна Ротердам, Купа Дейвис, Барселона, падна рано в Куинс и Торонто, а отделно от това печелеше много по-лесно мачовете си, печелеше лесни точки в пъти повече отпреди, в резултат на всичко това в Ню Йорк дойде в супер форма и победата му беше предначертана.

Останалото е история...

Ето няколко любопитни факта конкретно около US Open, а не всичките му рекорди и постижения.

Рафа Надал стана единственият тенисист спечели три поредни ГШ турнира в рамките на 1 година, естествено след Лейвър.

Рафа Надал изравнява Роджър Федерер и Пийт Сампрас, които единствени които имат последователност от 3 поредни победи на турнири от ГШ.

Рафа Надал изравнява Матс Виландер, Джими Конърс и Роджър Федерер, които единствени имат 3 титли от ГШ в една година.

Рафа стана най-убедителния шампион в историята на US Open със само един загубен сет и само 5 допуснати пробива, никой друг няма точно такова съотношение при спечелената титла.

Със само петте допуснати пробива, Рафа изравни рекорд на Анди Родик от 2003 г.

Рафа става единствения тенисист в света за всички времена който печели в една календарна година Ролан Гарос, Уимбълдън и ЮеС оупън, като това нещо преди това е правено само от Род Лейвър (но само на клей и трева).

Надал се нарежда до Роджър Федерер, Андре Агаси, Род Лейвър (единственият който го е правил два пъти), Рой Емерсън, Доналд Бъдж и Фред Пери - единствените които имат кариерен шлем.

Надал става най-младият в оупън ерата който постига това - само на 24 г.
А изобщо в историята е на второ място след Дон Бъдж, който прави това постижение през 1938 г. на 22 г.

Рафа Надал изравнява Андре Агаси и двамата стават единствените в света които имат кариерен шлем + златен олимпийски медал на сингъл.

Рафа е първият левичар след Джон Макенроу, спечелил US Open.

В крайна сметка Биг Мак отново позна за крайният победител и се затвърждава впечатлението ми, че от всички тенис легенди, именно Макенроу най-често познава...

И една любопитна статистика за Надал и мачовете му на ГШ - испанецът има 107 победи от 108 в Големия Шлем, когато е печелил първия сет !!!

Надал продължава да не губи финален мач от Ноле

Единственият който е побеждавал Надал на финал на ГШ е Роджър Федерер (при това два пъти и двата пъти на Уимбълдън). Този показател от 9-2 на финали на ГШ е супер впечатляващ.

Рафа има и само 6 загуби на финал на турнирите от Матърс серията и 18 победи, което е не по-малко впечатляващо. Единствените които са побеждавали Надал на финал на Мастърс турнир са Николай Давиденко (Маями и Шанхай), Налбандян (Париж) и Роджър Федерер (Маями, Хамбург и Мадрид).

Никой не е постигал четири поредни победи над Рафа. Ноле се провали на четвъртия опит. Евентуално това може да го направи Дел Потро, който в момента е в серия от три поредни победи над Надал - Маями, Монреал и US Open - 2009 г.

Единствените (действащи) тенисисти които имат положителен баланс срещу Надал са:
Доминик Хърбати (1-3)
Николай Давиденко (4-5)
Мари Чилич (0-1)
Никола Маю (0-1)
Йоаким Йохансон (0-1) - Йо Йо обаче май се отказа вече...


VAMOS, RAFA!

Редактирано от Diavolo на 14.09.10 21:32.



Тема Re: Рафа Надал - легендата продължаванови [re: Diavolo]  
Автор peti_ta (удивителна)
Публикувано14.09.10 18:55



Честито и на теб

, на Рафа вече честитих и слава Богу, се появи, че се бях попритеснила за липсата ти цял ден (да не си получил някакво пристъпче от прекалена емоция)

On ne voit qu'avec le coeur

Тема Re: Рафа Надал - легендата продължаванови [re: Diavolo]  
Автор AndyR (No Compromise)
Публикувано14.09.10 19:08



Честито още веднъж! И приятен за четене ферман си написал братле






Тема Re: Рафа Надал - легендата продължаванови [re: Diavolo]  
Автор speranza (dreamer)
Публикувано14.09.10 19:27



Дяволе, сърдечно честитя на теб и на останалите фенове на Рафа титлата и невероятното постижение, макар че още много ме боли и не ми се пише за това. Надал заслужава всичко, което е постигнал. Хайде, насладете се на момента и до нови срещи с Ноле, след които, надявам се, вие ще честитите



What you do speaks so loudly that I cannot hear what you say.

Тема Re: Рафа Надал - легендата продължаванови [re: Diavolo]  
Автор mopsus (!)
Публикувано14.09.10 19:34



Превърнал си се в мега "болен" фен на Надал, в най-добрия смисъл на думата

... на моменти чак ти завиждам благородно.

Статийката е супер. Стилът е увлекателен, а съдържането стойностно. Ако намалиш малко и инфото за рекордите (т.к. според мен, някой от тях са само за статистиката), определено можеш да посветиш и книжка за идола си!

Поздравления за написаното и честито за Победата!

П.С. Но, ако си писал това цеееелия ден , откажи се от идейката за книга - ще побелеем от чакане!

You can't judge a book by its cover!

Тема Re: Рафа Надал - легендата продължаванови [re: mopsus]  
Автор DiavoloМодератор (невинно дяволче)
Публикувано14.09.10 20:06



написах го за около 20 минути грубо. Може и много по-добре, но някой друг ден... ;)
от 2 часа съм онлайн ама имах много хамалогии с класирания, ранглисти, статистики и т.н. :)



Тема Re: Рафа Надал - легендата продължаванови [re: Diavolo]  
Автор bulby (мъждукащ)
Публикувано14.09.10 20:55



Дяволе, чаках да си пуснеш темата за да поздравя официално теб и останалите фенове на Надал.

Вашият човек е просто невиждано явление и то далеч отвъд тениса. След толкова тежко крушение през втората половина на 2009та да направиш такъв сезон е нещо невероятно. Сигурно ще ме анатемосаш, че отварям темата

, но според мен постижението Голям Шлем вече не е изобщо химера. Ако Рафа си го навие на пръста и естествено, остане напълно здрав, има само един човек, който може да го спре. Съмнява ме Надал да се огъне пред историята и напрежението, енигмата е дали въпросния човек има достатъчно гориво в танка.

А на мен, естествено, ми е доста кофти, че Ноле загуби след толкова добра игра. За съжаление феновете му трябва да приемем факта, че, колкото и прекрасен all court играч да е, няма толкова силен сервиз и взривна мощ в ударите си за да може да се справи с този Надал.
Това не променя факта колко, иначе, ми е кеф от представянето му тук. Спечели мач в 5 сета срещу Федерер, какво повече да кажем. И най-важното е, че, може би не толкова забележимо, както при Рафа, и той се опитва да се развива след близо 2 години застой. Подобри си играта на мрежата и стана по-смел, все още голямата дупка си остават оувърхед смачовете, но може и тях един ден да ги овладее. Много ме е яд за неуспешния експеримент със сервиза, който му прати прекрасната форма от края на миналата година по дяволите за близо 7 месеца , но сега вече съм голям оптимист и вярвам с цялото си сърце, че няма да остане One Slam Wonder. Пък дори и да не го вземе този заветен втори шлем, няма да се откаже и ще продължава да се бори. Ajmo!

И, естествено, все пак ми е по-добре като знам, че отпадна от човек, който освен че е неоспорим номер 1 в момента, е и негов добър приятел.



Тема Re: Рафа Надал - легендата продължаванови [re: bulby]  
Автор Wimbledon (Тенис фен)
Публикувано14.09.10 21:00



Дяволе,чаках те да пуснеш тема и да те поздравя като хората,щото ти си най-дивия фен на Надал във форума.Честито на Рафа и всичките му фенове по света,голяма победа,победа на еволюцията и развитието,победа на волята и неприримостта,победа на страстта и себераздаването...



Тема Re: Рафа Надал - легендата продължаванови [re: bulby]  
Автор Henman (nobody)
Публикувано14.09.10 21:38



Да, Сьодерлинг има достатъчно гориво в танка, спокойно.





Тема Re: Рафа Надал - легендата продължаванови [re: bulby]  
Автор shevchenkoМодератор (рекордьор)
Публикувано14.09.10 21:51



Баце, не ми казвай, че говориш за Федерер







Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.