Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:40 18.05.24 
Спорт
   >> Тенис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Величието в тенисанови  
Автор vogelfrei (cribcaged)
Публикувано03.03.07 01:57



Сега видях, че Orelaz е редактирал мнението си и ме е предизвикал да отворя нарочна тема. :)

Поводът: моето мнение, че факторите, които оказват влияние върху класата на даден играч, са в следното съотношение:
- психика (60%);
- физика (30%);
- техника (10%).

Естествено, процентите може да претърпят известни корекции, но става ясно за какво говорим. Лично за мен техниката на първите 50 съвременни тенисисти е равностойна (изключвам Федерер), докато при физиката и психиката влиянието е доста по-голямо и именно то прави разликата между първите 10-20 елитни играчи.

Е, какво мислите? Кое е най-решаващото и кое прави големият играч? Какви са разликите отпреди и какво се е променило в тениса?



Тема Re: Величието в тенисанови [re: vogelfrei]  
Автор nerro ()
Публикувано03.03.07 02:15



Кое е най-решаващото- комплексността много ясно, няма да открием топлата вода;).

Поправи ме ако греша (дано да не греша, че ще ми се разбие цялата теория

), но преди години като че ли нямаше чак толкова много нагъсто турнири. Сега, докато свърши единият, е почнал другият, аз не мога да им хвана края, камо ли да ги прогнозирам тука из игрите
Което означава, че със сигурност физиката има вече по-голямо участие от 30%. Бих й дала равна тежест с психиката. Айде, съвсем малък превес да има психиката, защото този натоварен график изисква огромна психическа устойчивост да издържиш на напрежението.
50/40/10 го виждам съотношението между трите елемента.
Но някак си не ме кефи техниката да е само десет процента. Ще се окаже, че тенисът се е превърнал в здрави нерви и търчане.



Тема Re: Величието в тенисанови [re: nerro]  
Автор vogelfrei (cribcaged)
Публикувано03.03.07 02:37



В отговор на:

Кое е най-решаващото- комплексността




Да, но комплексността от кои фактори и в какво съотношение? Това е въпросът. ;)

В отговор на:

Ще се окаже, че тенисът се е превърнал в здрави нерви и търчане.




Ами за съжаление има нещо такова. Макар че, честно казано, това не е никак малко. Аз по-скоро бих казал, че с техниката си може да влезеш в първите 100, да кажем, но оттам нататък всеки скок е свързан с физика и психика. Или с други думи - първите 50-100 са равни по техника, първите 10-20 по физика, а първите места се определят според психиката. Така си мисля.

В отговор на:

Поправи ме ако греша




Поправям те.
Според теб Джимбо Конърс как е набрал своите 105 (или 109, зависи кой източник гледаш) титли?:) Едва ли е участвал в по-малко турнири. :)

Всъщност календарът на АТП не се е изменил кой знае колко от 30 години насам. Ето какво е било положението през 1977. Баш същото.

Разликата идва от промяната в играта, а не от броя на турнирите. В днешно време усилията, които трябва да хвърлиш за една победа, са доста повече. А да не забравяме и по-професионалното отношение към спорта, в миналото едва ли са тренирали толкова много, нито пък са се зобали с всичко позволено.

Така че си прав, че физиката е по-важен фактор от едно време. Обаче пък в днешно време тя зависи до голяма степен от зобане, а и всеки елитен играч си има качествен физиотерапевт. Докато психиката няма как да я тренираш, това или го имаш, или не. Не можеш да го научиш. Затова и големите шампиони се раждат такива. Затова и съм я оценил малко по-високо.



Тема Re: Величието в тенисанови [re: nerro]  
Автор vogelfrei (cribcaged)
Публикувано03.03.07 02:43



Забравих да вметна, че най-точният пример за значението на психиката, е твоят човек. Сам знаеш, че като техника и физика той далееееч не заема моментното си място. :)



Тема Re: Величието в тенисанови [re: vogelfrei]  
Автор Orelaz (3,5NTRP)
Публикувано03.03.07 10:29



Отлично заглавие на тема. Да направим логичното продължение на "Съвършенният тенисист", защото компонентите разгледани така академично в тази интересна за всички ни тема малко изпреварват това за което се каним да пишем.
И така ако трябва да говорим в проценти то аз считам че за да си велик тенисист когато и да било (сега или преди 20 г.) съотношението на компонентите психика/физика/техника е следното - 10/40/50.
Ще отворя дискусията леко йезуитски: понеже нашето съвремие познава само един велик тенисист а именно Роджър Федерер може да започнем с него. Считам че той доминира именно с техника и физика. Като в 99,9% от случаите Фед бие с техника и понякого използва малко повече физика отколкото му се иска. В 4-5 случая най-общо казано психиката му е била подлагана на изпитание досега.
Явно ще трябва и някой и друг аргумент да дам за тази теза.

.
Ами как се формира психиката на тенисиста? Ние тук ги разглеждаме в готовата им фаза което е крайно неточно.. Играча не е някакъв кандидат студент който се явява на изпит за който се е готвил дълго време и понеже задачата му е непозната се насмита и не може дори да каже колко е 2+2.
Знаеш как е: почваш от дете - тренираш и гледаш - аха аз го правя по-добре това от другите, после идват турнирчетата и така ако имаш необходимата техника и усвояваш повече от другите почваш да печелиш. Психиката е резултат на твоите умения и ако ЗНАЕШ, че можеш много повече (а при ФЕД е много повече във всичко) то няма как в игра като тениса да не победиш.
Изключителната техника на Фед му позволява да не товари физиката си което е най-големият плюс в днешният тенис. Дори хора с физика като Марат и Анди се контузват или изразходват а ФЕД дори на финали 3/5 на хард не мокри тениската. Е то по голям бонус от това не може да има.
Основната разлика между всички играчи досега според мен е следната:
- Фед притежава най-добрата техника и е комплексен играч, няма слаб удар и превъзхожда по този показател поне 2 пъти всички други в момента;
- на всички останали или играта им се гради върху един основен удар, или имат слаба физика или пък им куца психиката.
Това е мнението ми открай време и очаквам интересна дискусия. Това е като за начало. Статистиката и другите показатели ги чакам.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Orelaz на 03.03.07 10:55.</EM></FONT></P>

Редактирано от Orelaz на 03.03.07 11:00.



Тема Re: Величието в тенисанови [re: Orelaz]  
Автор nerro ()
Публикувано03.03.07 11:17



Подписвам се под това мнение:).

Точно при Федерер това, което ме е удивлявало, е че сякаш изобщо не тича и не изразходва физически сили. Разбира се, това е леко измамно, но той може да си позволи благодарение на превъзходната техника да не тича, колкото останалите.
За мен лично това е огромната разлика между него и другите тенисисти и затова има такава скромна конкуренция Федерер. Защото при останалите максимума е търчане и яки нерви.
В това определение на мен винаги ми се е вписвал най-добре Хюит. Огромна воля за победа, много тичане, много хъс, ама техниката му понакуцва на момчето.



Тема Re: Величието в тенисанови [re: vogelfrei]  
Автор nerro ()
Публикувано03.03.07 11:20



Не е баш така, психологически му е проблемът, но не е точно липса на психика. Напротив, знаеш, че той е перде и това че губи с намсиколко сета изобщо не означава, че няма да му трекне да заиграе точно в последния възможен момент.
От всичко, което съм чела за него и от интервютата му, оставам с впечатлението, че на него просто му липсва мотивация. Той не е сигурен доколко иска да се отдаде на тениса и трябва ли да жертва туй-онуй в негово име. Много силно впечатление ми е направило едно негово интервю, в което разказва как като малък са го карали да играе до умопобъркване и са му повтаряли непрекъснато `ти трябва`, а когато вече стигне до пълно изтощение и не може повече и казва, че е дотук, те отново му казват, че трябва. Може би сега ще кажеш, че това е слаба психика, но за мен по-скоро той просто не може да реши иска ли да се бъхта толкова, колкото трябва, или не, заслужава ли си тениса жертвите или може да го кара по-лежерно:)



Тема Re: Величието в тенисанови [re: nerro]  
Автор Orelaz (3,5NTRP)
Публикувано03.03.07 11:39



Кой е твоя човек?



Тема Re: Величието в тенисанови [re: Orelaz]  
Автор nerro ()
Публикувано03.03.07 11:43



За Сафин говорехме:)



Тема Re: Величието в тенисанови [re: nerro]  
Автор Orelaz (3,5NTRP)
Публикувано03.03.07 11:50



...много го харесвах Сафката в периода 2000-2002 г., ама честно да ти кажа тоя човек си е драматичен престъпник - Господ дал физика и талант повече отколкото на всички, тате пари да тренира в Испания и всичко за което може да мечтае човек и той пропилява всичко това. Де да знам, на моменти си мисля, че ще си отреже някое ухо, ще се засели в Южна Франция и ще се преименува на Винсънт.

Редактирано от Orelaz на 03.03.07 11:59.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.