Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:34 10.06.24 
Спорт
   >> Тенис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Величието в тениса и физикатанови [re: vogelfrei]  
Автор Orelaz (3,5NTRP)
Публикувано09.03.07 22:22



Ако трябва да говорим за възможности за подобрене на физиката също са възможни чудеса. Ако си спомняш Дейвънпорт какво представляваше в началото,!!!Майко мила!?! Загубих не един и два баса! Това е единственият състезател за който бях сигурен че си е объркал спорта. Взе, че стигна и до номер 1.
Ако обаче не се научиш когато му е времето как да местиш краката и как да удряш, после няма как да стане. Това го виждаме непрекъснато при всички и то в момента. Работят много но на техническо ниво не могат да мръднат и си играят почти едно и също. Кажи според теб кой е израстнал значително за последните 2 години.
П.С. А Давиденко има много добра техника на придвижване и ранно вземане на топката. Той е един окастрен Агаси и едва ли е толкова елементарен колкото изглежда, просто не е атрактивен.



Тема Re: Величието в тениса и физикатанови [re: Orelaz]  
Автор vogelfrei (cribcaged)
Публикувано10.03.07 03:16



е да, и аз съм споменал, че може да има подобрение при физиката (пример при мъжете според мен може да е мъри, но ще го видим), обаче има и някакъв процент вроден талант. помисли един щих колко повече щеше да постигне с по-здрава физика.

а това за местенето хубаво го споменаваш, ние забравихме един много важен елемент, който е по-скоро техника, но е свързан и с физиката - а именно таймингът. защото все за удари говорим, а огромна част от техниката е да знаеш кога да удариш, а не само с кой удар. примерно един гаске като техника на ударите спокойно може да оспорва най-големите, но често избира грешния момент за атака, бърка и крачките понякога... не е проста работа това, а и там е до природен усет, не толкова до тренировки. важна част от величието на федерер е, че той знае кога да засили темпото, кога да приеме привидно защитна позиция, кога да превключи от слайс на лифт и т.н.

относно значителното израстване: ами мъри и родик - двама, които дължат изключително много на новите си тренери. марио анчич също можем да го споменем за успешния преход от сервис-воле към игра от задно поле.

давиденко има много добро придвижване наистина, но като техника не виждам с какво превъзхожда останалите. безличен сервис, който не се отличава с особена вариативност и удари, които нито са твърде силни, нито твърде лифтирани. онова, заради което е толкова напред в класирането, е участието в много турнири и нелошата психика, но това само срещу слаби съперници, иначе срещу надал, фед и т.н. не го търси, там се е предал предварително.



Тема Re: Величието в тениса и физикатанови [re: vogelfrei]  
Автор Orelaz (3,5NTRP)
Публикувано10.03.07 17:56



Род според мене се завърна на нивото си от 01-02 год., не се е развил с оглед на нещо ново, слайса е крайно дефанзивен а тичането към мрежата и волетата са направо плачевни. Бекхенда е подобрен но нищо съществено за играч който иска да е в топ 3. За Мъри донякъде да, но той и преди си стоеше технически добре, от към кондиция не го докарваше. Физиката му като дадености също е добре. Преди време ти споменах, че го слагам в топ 5 в обозримото бъдеще.
Та за тайминга, според мене това е основното нещо което го имат едни а други не. Той според мен се учи и усета е много малко тука, за разлика от волетата примерно където трябва и рефлекс и т.н. Мисълта ми е, че Фед може за един 5 сетов мач да не повтори един удар 2 пъти което е непосилно за играч като Хаас, който удря 100 форхенда в един мач по един и същи начин. Това става обаче ако е на 100 % фит и ако леко се разстрои всичко отива на кино. Категоричен Пример - Хаас, Блейк, Шутлер. Този тип играчи могат да удрят само по един и същи начин и най-малката промяна дава грешка. По тоя начин са предвидими и лесна плячка. Докато Фед владее изкуството на компенсацията до съвършенство - дори да изостава, почти винаги удря точно и силно (или с малки изключения) със пододящият лифт и треактория. Сампрас го правеше това от форхенд - гледаш, бухат му диагонал и няма как да я стигне и "безкрайната ръка (така му казвахме тогава)" с леко протягане връща неспасяемо. Фед обече достига доста повече "неспасяеми" топки и ги завършва при това и форхенд и от бекхенд. Та тези неща се учат според мен много рано, ако подхода е да се изпълнява един удар точно по един и същи начин, почти роботизирано се стига до резултатите като на Хаас и другите изчадия на школата Болетиери, т.е. всичко зависи от треньора и малко от бъдещият играч.



Тема Re: Величието в тениса и физикатанови [re: Orelaz]  
Автор vogelfrei (cribcaged)
Публикувано11.03.07 18:12



За Род не съм съгласен - самият той казва, че преди време е можел да завършва едно разиграване след 2-3 удара и че не е имал нужда от кой знае какъв арсенал от удари. Докато сега, е вярно, че бекхендът му не е за топ 3, но има голямо израстване. Също така е станал по-търпелив и чака подходящия момент за атака. А и защитата му е станала по-добра. Колкото до Мъри - ами да, обаче преди той използваше техниката си доста неразумно и губеше спечелени мачове, докато сега е по-стабилен и успява да играе далеч по-ефективно. Впрочем самият Федерер се е променил значително през годините, ето

едно клипче срещу Блейки от 2003. Сам ще видиш - много по-силова игра, търсене на бърза развръзка и почти никакъв лифт. Сега е съвсем различно. Така че тенисистите израстват малко или много, все пак сме във време, когато ол-корт тенисът е на мода...

Хм, май различни понятия използваме... Разнообразието от удари е част от тайминга, но основното за мен е умението да преценяваш крачките си и да преценяваш кога да използваш форхенда си (това е основен елемент от съвременния тенис). Тия неща могат да се научат, но това не е единственото, просто някои се ориентират по-добре и усещат кога топката идва ниска, висока, лифтирана и т.н. - което е вродено. То затова и едни го имат, а други - не. Не вярвам Фед да е учил нещо кой знае колко по-различно от Болетиери, обаче го е усвоил не по роботския начин на един Хаас.

Колкото до разнообразието от удари, да, това е много важно също. Федерер владее всички удари и знае кога да ги използва - от това по-нагоре няма. Дори Сампрас беше предимно ефективен и след това ефектен. А това е и в основата на господството на Роджър - защото срещу Блейк, Любо или Родик той блокира и изчаква момент за атака, докато срещу Банди или Надал самият той поема инициативата и т.н. Единствената рецепта срещу това се оказа екстремният лифт на бекхенд на Надал, обаче с това настоятелно използване на бекхенда, рафа си вкара таралеж в гащите, защото така Федерер съвсем стана безпогрешен. Ще се съгласиш, че над 95% (!!!) сервиране на бекхенд (Рафа в Шанхай) е нечовешка работа.



Тема Re: Величието в тениса и физикатанови [re: vogelfrei]  
Автор Orelaz (3,5NTRP)
Публикувано14.03.07 15:22



....за тайминга на нивото на първите 10 според мене не е само "умението да преценяваш крачките си и да преценяваш кога да използваш" някой удар а следното : когато си затруднен да изпълниш достатъчно ефективен удар от неудобна или невъзможна позиция. Тогава се вижда таланта и класата. То на тренировка когато им ги подават от коша всички имат отличен тайминг. Доста търсих в архива един удар от бекхенд на Фед, ама аз съм така, помня точките и ударите, но срещу кой и кога е мача не се напрягам много. Та с 2 думи не можах да го открия и ако продължа да ровя ще се изгуби дирята на дискусията. Значи на около 3 м зад осн. линия Фед блъсна уинър от бекхенд като взе топката над рамото. Еми чудих се поне 5 мин. как може да стане тая работа чисто физически (технически няма как да знам ;-)) ) . Коментатора (май Братанов беше) каза буквално следното "от позиция в който всеки друг би се затруднил да опита дефанзивен бекхнед Федерер направи уънър бекхен по правата". Ето такива изпълнения ме впечатляват най-много при Фед. Та това имам пред вид за техническото превъзходство, не точно разнообразието на всички удари а разнообразието на всеки един конкретен удар от арсенала. То като всеки удар му е с различна скорост и спин няма как да се нагодиш към тях или поне е много трудно.
Иначе всички когато са около 19-20 години блъскат, може би е психика на новобранеца, само Сафката като 19 годишен си го спомням да е играл като старите кучета.



Тема Re: Величието в тениса и физикатанови [re: Orelaz]  
Автор vogelfrei (cribcaged)
Публикувано15.03.07 02:01



ами просто различни понятия използваме. това, за което говориш, аз го наричам 'избор на удари', тоест да знаеш как най-ефективно да използваш техническия си потенциал. ако говорим за това, обаче, не можеш да отречеш, че голяма роля играе психиката. защото ако не си по природа агресивен и не желаеш да доминираш, никога няма да търсиш нападателни удари във важните точки. това го има при федерер, че е много агресивен, но без да е рисков, но в същото време се защитава чудесно, без защитата му да става нито за момент хаотична. щото на моменти наистина нашият човек прави уникални завършващи удари, обаче доста често се измъква със силно подсечени слайсове, които карат другите да грешат при атака.

а под тайминг аз разбирам идеалният баланс между придвижване и удар - да знаеш как да извлечеш максималното от един удар, независимо къде е пласирана топката. това според мен често се отминава, а е доста важно, не мислиш ли?

а за блъскането - ми има блъскане и блъскане. ако под блъскане разбираме "силене" на топката, то това важи може би за европейската школа, но не и за латинската. испанците лифтират от съвсем малки.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.