Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:06 08.06.24 
Градове
   >> Велико Търново
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Помогнете да разреша тази мистерия  
Автор Haтypaлиcт (татко+)
Публикувано30.03.08 06:28



Здравейте!

Ще ми помогне ли някой да разгадая една голяма мистерия относно Търново.

Достатъчно е да потърсите работа в Търново за да разберете, че 400 лв. все още се смята за добра заплата в града. Като например тази:

-- Търси се специалист по маркетинг, да има висше икономическо, познания за ISO, с професионален опит... и т.н. Заплата - 300 лв.

Останалите фирми дори не пишат и заплатите в обявите и, но сигурен съм, че ако беше 800-1000 лв. едва ли щяха да я крият... От собствен опит, работих като дизайнер в две издателски фирми, знам, че заплатите са в порядъка 300-400 лв. Ако не вярвате - вижте: ""

Други приятели в компютърния бранш, професионалисти, с много опит, са щастливи ако успеят да си докарат 500 лв. на месец. Само ще спомена, че за същата работа в София нормалната заплата е 1000-1500 лв.

Преглеждал съм стотици обяви за работа в Търново - срещал съм само два пъти 800 лв. заплати и тук-там по 600 лв. Но това е за директори и управители.

И тук идва големият парадокс -- само влезте в Central Mall -- ризи по 50 лв., обувки по 200 лв., детски камиончета по 100+ лева. Наскоро до нас поставиха голям билборд, на който се рекламират алуминиеви джанти (само за сведение, най-евтината е 350 лв.) За Коледа отидохме в Технополис да си направим един семеен подарък - кухненски робот. Обикаляхме, обикаляхме, само маркови неща от 350 лв. нагоре. Накрая взехме най-евтиният за 150 лв. и дори това ни се стори много скъпо, защото е половин месечна заплата.

Добре, къде са хоратa с парите, които да си позволят да пазаруват тези скъпи неща?? И то толкова много хора, че един central mall да не стига, та да строят сега Метро, Била и Техномаркет. Това за един град със 74 хил. жители??? Не вярвам тези вериги да разчитат да си изплатят наемите и да плащат заплатите на работниците с продажби на китайски гуменки и турски ментета?

Да, разбираемо е, ако взимам 1500 лв. заплата да сложа гуми с алуминиеви джанти за 2000 лв. на новата си кола; да купя на жената обувки за 250 лв.

Но от опит знам, че едно младо семейство с деца, което се издържа със заплати 350-400 лв. не може и да си помисли да купува такива неща; в най-добрия случай може да кара 15 годишна кола, да купи китайски телевизор и обувки от битака защото като платят сметките за ток, телефон, интернет, ремонт на колата, дрехи за децата, гориво и т.н., НЕ ОСТАВА НИЩО.

Добре, да речем ако в София много хора взимат заплати над 800 лв. е нормално да има Метро, Била, Техномаркет и др. където да си харчат излишните пари.

Но тук, в Търново не го разбирам. Познавам много хора, с образование, с голям опит зад гърба си в туризма, рекламата, търговията. Но всичките малко или много оцеляват година за година и не биха тръгнали да харчат пари наляво-надясно.

И все пак за да се влагат такива огромни инвестиции в търговски комплекси, да се изхранва цяла армия от служители, трябва да има възвръщаемост.

Ето ви мистерията: град със средна заплата 300 лв. в който се строят големи търговски комплекси. Това предполага големи обороти, хората да харчат много пари в тях. А откъде ще се вземат те?

Редактирано от Haтypaлиcт на 30.03.08 07:35.



Тема Re: Помогнете да разреша тази мистериянови [re: Haтypaлиcт]  
АвторXXL (Нерегистриран)
Публикувано30.03.08 13:09



Ами както и досега ще пазаруват хората,които не разчитат на заплата,а имат собствен бизнес или са рентиери!Те не са малко!Вече 1000лв заплата не е достатъчна да гледаш с нея деца и да пазаруваш в мола!



Тема Re: Помогнете да разреша тази мистериянови [re: XXL]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано30.03.08 17:39



ти пък що си мислиш че тези вериги се строят само и единствето за тези дето вземат 300лв месечна заплата!!!! Има и много чужденци и гастербайтери дето не се срамят да пръскат пари за глезотии!!Имам едни познати дето ходиха редовно в чужбина и ей така на път за Трявна минали през мола и праснали 300лв !!!!Аз също бачкам в чужбина и се поотпускам като се прибирам в БГ





Тема ето ти мистерията разрешенанови [re: Haтypaлиcт]  
Авторбoc (Нерегистриран)
Публикувано30.03.08 21:14



Хора, разберете:
Бедността, е най-доброто наказание за некадърността.

Щом работиш за 300-400 лв. на месец, значи толкова струваш и толкова можеш. Ако някой не е съгласен и мисли, че заслужава повече... ами нека направи така, че да изкарва по 1000-2000 лв. месечно че и повече.
В Търново и региона има много хора с големи доходи. Те пазаруват колкото си искат, каквото си поискат, когато си поискат и откъдето си поискат.
Който няма мозък да изкарва повече пари, да си стои у тях, да работи за други и да не се оплаква щото той толкова си може.

Но това си е естествен подбор, не може всички да са предприемачи и заможни хора, необходими са и ратаи да работят.





Тема Re:Измислена държава сме!нови [re: бoc]  
АвторXXL (Нерегистриран)
Публикувано30.03.08 23:04



Така е само че не казваш цялата истина,за да си предприемач ти трябва освен акъл и оборотен капитал ,и понеже не всички умни хора имат такъв работят за други по-глупави(мутри)!Това уникално явление го има само в БГ!



Тема не е таканови [re: XXL]  
АвторБoc (Нерегистриран)
Публикувано31.03.08 02:11



Значи... приятелю,
Дали в България, дали по света, където и да започваш бизнес ти трябват пари.
Примерно само ще кажа, че за целта си има банки, които дават много лесно кредити. Е... какъв е проблема? Значи не е в парите. Може би ратаите не знаят че банките дават кредити? Може би се страхуват че нищо няма да излезе? Може би нямат на идея какъв бизнес да започнат?
Е, да си бачкат на заплата тогава.

Аз например навремето започнах като изтеглих кредит. После още един, и досле още един. Заложих си апартамента, на майка си и баща си също.
Сега фирмата ми има годишен оборот малко под един милион лева, за мен работят на тр. договор 14 човека. Осигуравам ги всичките, плащам им навреме, заплатите са различни. Някои получават по 1000 лв, други по 300. Кой колкото заслужава. На който не му харесва - на борсата, незаменими хора няма!

Така че не ми обяснявайте как нямало пари за оборотния капитал. Акъл няма, акъл...





Тема Re: ето ти мистерията разрешенанови [re: бoc]  
Автор Haтypaлиcm (татко+)
Публикувано31.03.08 09:08



В отговор на:


Хора, разберете:
Бедността, е най-доброто наказание за некадърността.

Щом работиш за 300-400 лв. на месец, значи толкова струваш и толкова можеш. Ако някой не е съгласен и мисли, че заслужава повече... ами нека направи така, че да изкарва по 1000-2000 лв. месечно че и повече.
В Търново и региона има много хора с големи доходи. Те пазаруват колкото си искат, каквото си поискат, когато си поискат и откъдето си поискат.
Който няма мозък да изкарва повече пари, да си стои у тях, да работи за други и да не се оплаква щото той толкова си може.

Но това си е естествен подбор, не може всички да са предприемачи и заможни хора, необходими са и ратаи да работят.



По-добре да беше казал, който мисли че заслужава повече да напусне родния си град, жена, деца, приятели и да ходи в чужбина. Или в София.

Или да тегли кредити и да започва собствен бизнес. Прощавайте, но банката няма да ти даде пари за сините ти очи. Трябва да имаш скъпа къща, или апартамент, които да ипотекираш. А не всички имат.

А могат ли 74000 човека да ввъртят собствен бизнес само за да имат нормални доходи??? В София много приятели работят към фирми на 1500-2000 че и 3000 лв. заплати.

Освен чужденците и хората със собствени фирми, къде са другите с големите доходи в Търново?

Редактирано от Haтypaлиcm на 31.03.08 09:20.



Тема мрън мръннови [re: Haтypaлиcm]  
АвторБoc (Нерегистриран)
Публикувано31.03.08 10:56



И като отидеш в чужбина какво? Ще миеш чинии за 1000 лв. Ми заминавай.
Написах ти много точно всичко, ти пак задавъш тъпи въпроси и мрънкаш. Ясен си ми. И стига се повърта ами бачкай.



Тема Re: ето ти мистерията разрешенанови [re: Haтypaлиcm]  
Авторfranco (Нерегистриран)
Публикувано31.03.08 11:35



Въпреки че Боса се надува повече от необходимото е много прав. Ако повечето от хората мислеха така, нещата в България щяха да бъдат значително по-добре. Лошото е, че повечето мрънкат, чакат заплата, недоволстват и обвиняват всички други, но не и себе си.
А хората със заплати над 500 лв. в Търново - адвокати, лекари, търговски представители на национални компании, автомонтьори, водопроводчици, плочкаджии, експерти в банки, бояджии, системни администратори, експерт счетоводители и много други. Както виждаш разнообразие голямо, а има и още знайни и незнайни професии и професийки с добро заплащане. Така че не се оправдавай. Варианти много. А това с 300 -та лева средна заплата е за успокоение на такива като тебе. Никой не взима толкова малко, а статистиката изобщо не отчита по-голямата част от доходите на споменатите по-горе.
А цените в МОЛ-а са за парвенюта. По-високи са от цените в търговските центрове в Германия.
И тъй като познавам манталитета на местните "бизнесмени", ти припоръчвам да си намериш работа в национална или международна компания. Най малкото за да не виждаш как с парите ти курвата на шефа си купува "сандалки в МОЛ-а"





Тема Re: Помогнете да разреша тази мистериянови [re: Haтypaлиcт]  
Авторчичo Mитko (Нерегистриран)
Публикувано31.03.08 15:15



в уравнението си забравил да включиш и разход от 300+ лева за наем

. А на статистиката не вЕрвай- всички ги осигуряват на минималната (или въобще не ги осигуряват)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.