Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:45 16.05.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
* Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема За руския и белоруския посланици!нови  
Автор здpaвeц (здравец)
Публикувано15.10.22 00:23



Всичко започна с Донецка и Луганска области! Сякаш на български казваме Софийска и Пловдивска области! Бачковският и Рилският манастири, български и руски езици и т.н. Така било на руски, какво ни интересува? Ние сме българи, говорим български и спазваме езиковите правила на нашия език.

Днес слушам, че руският и белоруският посланици нямало да бъдат поканени на откриването на новия парламент. Шашната съм! Чудя се на коя телевизия да превключа, за да науча новините, без неграмотни говорителки, случайно попаднали в телевизията, незнаещи родния си език, да влияят (отрицателно) на правоговора ми.

Мога да продължа с "безплатни доставка и връщане", "в подкрепа на българските култура и спорт", "приятни събота и неделя" и др. Достатъчно е да се знае, че в българския език няма предпоставено съгласуване и че във всички примери числото е единствено. Достатъчно е да си прочел поне няколко книги, за да имаш усет за собствения си език.

Аман от неграмотници!



Тема Re: За руския и белоруския посланици!нови [re: здpaвeц]  
Автор здpaвeц (здравец)
Публикувано28.01.23 00:46



Вчера при Цветанка Ризова беше един професор по Конституционно право - Атанас Семов. Той говори за десетките, ненужно влезли в езика ни чуждици като стартира, финализира, таргетира, оптимизира и т.н. Засегна и експертизата, защото преди него Е. Михайлова обясни, че в партията имали експертиза.

“Не изключвам всъщност да се окаже, че в наши дни неграмотността се канонизира. Унищожаването на езика е една от най-преките магистрали към самоунищожението на нацията. Правилата на езика за първите правила на обществото”, каза още той.



Тази вечер в "Панорама" представителят на ГЕРБ обясняваше какво те са лидирали, след него и Н. Минчев, да не остане по-назад, каза, че и ПП били лидирали нещо си. Само господинът от Възраждане не чух да говори за лидиране, защото не можа да задържи интереса ми.

Моят проблем, подобно на проблема на професора при Ризова е, че гледам много телевизия. Там неграмотността лъсва... И още нещо от телевизията. Преди няколко месеца при Г. Любенов беше В. Мурдаров. Зрител зададе въпроса дали политика има мн. число. Професорът отговори, че политиките заедно с животите и доста други били внос от неотдавна. Да, но се наложиха. Това е положението. Те и олиата за малко да се наложат, но за сега се отлага.

За който и за когото ще пиша друг път, че стана дълго. Не че някой чете, още по-малко пише, но нали написаното оставало.



Тема Re: За руския и белоруския посланици!нови [re: здpaвeц]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано28.01.23 12:22



Винаги си заслужава да бъде прочетено нещо смислено. Обаждам се да кажа, че съм го направила.



Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.

Тема Re: За руския и белоруския посланици!нови [re: saksun]  
Автор consideration-200755 (здравец)
Публикувано29.01.23 00:05



Благодаря, saksun.



П.П. Изгледа ли видеото с професора?



Тема Който и когото [re: здpaвeц]  
Автор consideration-200755 (здравец)
Публикувано29.01.23 00:17



Отново от вездесъщата телевизия... Миналата седмица попаднах на "Референдум". Водещата отдавна съм я разкрила, че не е много грамотна, но тогава направо се отчаях. Говори тя нещо и казва: Да се върнем на въпроса, когото обсъждахме... Хванах се за главата. Е как когото бе, жена?!

Личните местоимения кого, на кого; когото, на когото; някого, на някого; никого, на никого и т.н. са в служба на прякото и непрякото допълнение и се употребяват само за лица от м. р. ед. число. Неправилно е конят, когото нахраних, избяга. Или
хорът, на когото съм солистка, е голям... За първи път попаднах на това безумие в една книга. Авторът говореше за някакъв хладилник, кабелът на когото... Ужас! Във всички примери правилно е който - конят, който; хорът, който; кабелът, на който. Тук нямаме лица. За разлика от: Това е човекът, когото всички харесват. Пристигна ученикът, когото чакахме и т.н.

А относно Добрина Чешмеджиева това не и е първият гаф. Преди години в предаването гласуваха зрители и в края му тя обявяваше резултатите. Това беше абсолютна мъка - двайсет и един цяло и пет процента, петдесет и два цяло и десет процента и още такива. Тази жена не е влизала в час по математика. Казва се едно цяло и пет, две цяло и десет. Тя не е единствена, престанах да гледам новините на Нова с една конкретна говорителка, защото, докато се вихреше коронавирусът, се работеше много с проценти - еди-колко си процента повече (по-малко) от вчера, а за нея процентите са инквизиция, всъщност не за нея - за зрителите.

П.П. Вчера много внимавах как Цв. Ризова ще завърши предаването, защото тя беше тази с приятни събота и неделя, и бях готова да побеснея. Каза го правилно. Дали случайно, дали някой и направи забележка?!



Тема Re: За руския и белоруския посланици!нови [re: consideration-200755]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано30.01.23 17:07



Да, изслушах казаното от професора.

Прав е. Аз също употребявам понякога чуждици, колкото и да се старая да не го правя.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.

Тема Re: Който и коготонови [re: consideration-200755]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано30.01.23 17:53



Водещата отдавна съм я разкрила, че не е много грамотна, но тогава направо се отчаях. Говори тя нещо и казва: Да се върнем на въпроса, когото обсъждахме... Хванах се за главата. Е как когото бе, жена?!

Добре, че не е казала и: ,,Да се върнемЕ на въпроса..."

Погрешното слагане на окончанието ,,ме" вместо ,,м" на глаголи от 1 л. мн. ч. сегашно време доста ме дразни. ПишемЕ, говоримЕ, носимЕ и т.н.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: Който и коготонови [re: saksun]  
Автор здpaвeц (здравец)
Публикувано31.01.23 23:59



И мен ме дразнеше, но притръпнах. Толкова много глупости слушам и чета, че вероятно ще трябва да се примиря. Нищо не мога да направя. Неграмотността е на мода.

Чувала съм журналистка нееднократно да казва, че някой имал високо самочувствие за себе си. Ами тя самата дума означава, че е за себе си. Няма как да имам самочувствие за някой друг. Няма как да се самоубия и някой друг да е отговорен за това.

Чувала съм и продължавам да чувам, че човекът умрял благодарение на грешна диагноза, че отборът загубил благодарение на треньора. И отново, самата дума благо даря е с положителен знак. Можеш да оздравееш благодарение на нещо, да победиш благодарение на друго нещо, няма как нещо лошо да ти се случи благодарение на...Станахме като футболистите: Загубихме, защото малшансът не беше на наша страна.



Мога да пиша много дълго, но няма да досаждам.

П.П. Относно мекането, това е западен диалект. В училище спрежението на глаголите се учи в пети-шести клас - може и по-рано, не знам. Когато говорим, не се замисляме дали да кажем пеем или пееме; ходим или ходиме, идва ни отвътре или не ни идва.

Редактирано от здpaвeц на 31.01.23 23:58.



Тема Капкитенови [re: здpaвeц]  
Автор здpaвeц (здравец)
Публикувано15.02.23 00:42



Тази вечер, а и предишната, Като две капки вода за всяко дете, избиха рибата.

На едната вечер събирахме пари за невербалните деца, демек за неможещите да говорят. Невербален обаче звучи по така, затова е за предпочитане. Тази вечер средствата отиваха за ранна детска интервенция. Зачудих се каква е тази ранна детска намеса. Ако не бяха дали примери с деца, изоставащи в развитието си, изобщо нямаше да свържа детската интервенция със забавения детски растеж.

Ясно е, че това е нещо купешко, но от който и език да е купено, в съответния език словосъчетанието има смисъл. На български няма. Нали при превода се стремим да запазим смисъла, а не превеждаме едно към едно, защото се получава пълна безсмислица.

Опитвам се да оправдая водещите - най- вече Ани Салич, и не мога. Преди да ми поднесат нещо, което трябва да прочета, ще го прегледам предварително, ще споря, ще се опитам да докажа, че съм права и няма да позволя безсмислици да си проправят път... Така се появиха хората с експертиза, вместо правилното - компетентност.




*Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.