Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:30 20.04.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Грамотността е хигиена на ума и изказа  
Автор shshtt (късметлийка)
Публикувано22.07.12 15:49



Журналистка пита Любен Дилов- син:

- Смятате ли, че е необходимо условие за един пишещ човек да е грамотен, или може да му се прости при наличието на професиите „редактор“ и „коректор“?

- Грамотността е хигиена на ума и изказа. Все едно да ме попитате, необходимо ли е да се мием, при положение, че има химическо чистене…





Мда...., а аз съм доста неграмотна.


Има ли шанс да проумея кога се слага пълен и кога непълен член или пък запетая? Съмнявам се, след като милион пъти приятели са правили опити да ми обяснят.

Мислех си да се снабдя с учебниците по български език от 1-ви до 12-ти клас и да опитам веднъж за винаги и из основи да се ограмотя.
Как ви се струва тази идея?
А за други варианти сещате ли се?

:)

Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: shshtt]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано22.07.12 15:59



Оооо, Шитке, здрасти


Имаш шанс, разбира се, това са прости и елементарни правила, може би не са ти ги обяснили достатъчно разбираемо и атрактивно
Питай, давай изречения, които те съмнявам и малко по малко ще се научиш, сигурна съм!
Специална прегръдка от мен



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: shshtt]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано22.07.12 18:03



Според мен най-важното е да имаме желание. Човек, който не прави никакви грешки, просто няма...или поне - не се намира сред дращещите в подобни клубове...



Тук се питаме и си отговаряме, споделяме си съмнителни неща и ги нищим. Много е приятно.

Относно пълния член - много е просто. Не знам защо казваш, че не го разбираш...За това, за което се съмняваш дали да му Е пълен членЪТ - проверяваш дали можеш да зададеш въпроса КОЙ. Тоест - дали е подлог (извършващ действието в изречението). И веднага му шляпваш пълниЯ член (какво шляпваш? НЕ Е подлог). Това е първият белег.

Вторият е - да бъде свързан с глагола "съм" в трето лице единствено число, във всичките му времена.(той Е, той БЕШЕ, той ЩЕ БЪДЕ, той БИЛ) Така звучи сложно, ама е просто - значи - виж предишните ми две изречения.
"ВториЯТ Е" Или може да бъде "Това Е първиЯТ белег". Или: "ВториЯТ случай БЕШЕ". Или" ВториЯТ случай ЩЕ БЪДЕ"

Значи - пишеш си изречението, връщаш се назад, ако нещо те чопли, и проверяваш дали думата е подлог (кой), или дали е свързано с въпросното Е във всичките му форми.

Например - "Това поставя на преден план въпроса" (какво?), но "На преден план е поставен въпросът". Не, че въпросът извършва някакво действие, ама е свързан с въпросното "Е"...

Има още няколко случая, в които се употребява пълен член, сигурна съм, че ще ти ги обясни някой друг...

Относно запетайките - аз лично я карам интонационно. Където спирам, за да направя пауза - слагам запетайка. (Понякога - тире, ама ти питаш за запетаи) Разбира се, има и някои други истински правила, свързани с определени думи и части на изречението, пред които почти винаги се слага запетая, но те пък се учат още в началното училище, и също почти винаги са свързани с интонационна пауза.

Ако усвоиш този супер първобитен урок по граматика, мисля, че хигиената на ума и изказа ти е спазена поне наполовина!
----------------------------------------
(Здравец, запетаята след "мисля" трябва ли да я има??)



Като си мислех върху това, което написах, и ми дойде на ум друг въпрос. Въпросът за намиране на подлог е "кой" за лица и "какво" за предмети, нали? Тоест - "Столът падна.(какво падна?)" ОБАЧЕ, да му се невидяло, въпросът за допълнение СЪЩО е "какво"...."Той ми даде стола (какво ми даде той?)"...

И - кво прайм сега?

(И някои казват, че всичко това може да се изучи за един час седмично от четвърти до седми клас???)

Редактирано от УниKaлнaтa на 22.07.12 19:20.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано22.07.12 20:29



Много сложно и много шарено, нечетимо





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: shshtt]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано22.07.12 21:04



Здравей и добре дошла!



Ако искаш да усвоиш правописа (него), трябва да останеш тук или честичко да ни навестяваш. Правописът (той) не е труден. Не си отделила време или не ти е било обяснено добре.

Току-що ти преподадох първия (него) урок за пълен и кратък член... Навсякъде, където интересуващата те дума може да се замени с "той", използваш пълен член, ако я заменяш с "него", "го", използваш кратък.

1. Столът е близо до масата. (Той е близо до масата) - пълен член.
2. Погледнах вестника. (Погледнах го, погледнах него) - кратък член.

П.П. Не се притеснявай да питаш!



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано22.07.12 21:16



(Здравец, запетаята след "мисля" трябва ли да я има??

Трябва!



Като си мислех върху това, което написах, и ми дойде на ум друг въпрос. Въпросът за намиране на подлог е "кой" за лица и "какво" за предмети, нали? Тоест - "Столът падна.(какво падна?)" ОБАЧЕ, да му се невидяло, въпросът за допълнение СЪЩО е "какво"...."Той ми даде стола (какво ми даде той?)"

Твоят начин ми е труден. Аз не процедирам със задаване на въпроси.

Столът падна = Той падна - (не става с "него падна")

Той ми даде стола = Той ми даде него - (не става с "той ми даде той")



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано22.07.12 21:45



Навсякъде, където интересуващата те дума може да се замени с "той", използваш пълен член, ако я заменяш с "него", "го", използваш кратък.

НАПРАВО ГЕНИАЛНО! И сега ако можеш да ми обясниш ЗАЩО нито един учител не дава тази проста, почти математическа формула...

За пръв път я чувам.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано22.07.12 21:59



Не четете, не четете... Елементарно правило "кой" и "кого". Писано и говорено сто милиона пъти





Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: chavdar4e]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано22.07.12 22:07



Ти на децата си, като не им е ясно нещо, така ли им го обясняваш?



Почва да не ми е ясно защо те наричат ПИЧ!

Един "пич" на място ще обясни сто пъти.



Тема Re: Грамотността е хигиена на ума и изказанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано22.07.12 22:15



Чеки ся, ти не си ли чела големият как го научих къде се пише пълен и кратък член???

Че съм го писала сто пъти, вече ме е срам...
Кажи, ако не си, да се срамувам пак публично




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.