Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:06 01.05.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема От матуритенови  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано22.05.14 18:10



В кое от изреченията е допусната пунктуационна грешка?

А) Автобиографията, както и попълненият формуляр за участие в конкурса, са подадени в срок.

Б) Замислен за проблемите на децата си, възрастният човек се разхождаше самотен в пустия парк.

В) Залата на летището, изпълнена със заминаващи пътници и с техни близки, жужеше като кошер.

Г) Дебютният филм на младия режисьор обаче не беше сред номинираните за наградата на фестивала.


Според вас?

Редактирано от UnicaDonna на 22.05.14 18:17.



Тема Re: От матуритенови [re: UnicaDonna]  
Автор npubem (:-)
Публикувано22.05.14 23:45



В последното.
При толкова много думи, не може да няма някоя запетая!

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг


Тема Re: От матуритенови [re: UnicaDonna]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано23.05.14 02:31



Вероятно в последното, ако приемат "обаче" като вметната дума. Но аз не бих сложила запетая.

А може и да е първото - без запетаи... Но не ми се проверява в момента.

Редактирано от zdravets21 на 23.05.14 02:47.



Тема Re: От матуритенови [re: zdravets21]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано23.05.14 10:00



Важно ми е мнението ти, защото преглеждах матурата и този отговор (А) ми се стори грешен...дори ще се обадя на института на БАН, и ако съм права - ще вдигам шум... Догодина ме чакат матури и не искам да оставям грешки да се ширят - трябва да знаят, че ги контролираме!





Тема Re: От матуритенови [re: UnicaDonna]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано23.05.14 10:37



Проверих само на едно място, защото нямам време - не трябва да има запетаи.

Обособените думи и изрази, въведени със съюза както и и др., се отделят или ограждат със запетая, ако след тях продължава същото просто изречение.

Например: И в селото, както и в града, се чувствах добре; Градината, както и улицата, беше покрита с прах.

Двете изречения могат да съществуват и без обособените части - "и в селото се чувствах добре", "градината беше покрита с прах". В първото изречение от теста не е така.

Когато имам време, ще погледна на още няколко места - включително и в речника на БАН. Не бързай да им се обаждаш.





Тема Re: От матуритенови [re: zdravets21]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано23.05.14 11:05



Във всеки случай - в А аз НЕСЪМНЕНО бих сложила запетаите...а ти?



Тема Re: От матуритенови [re: UnicaDonna]  
Автор Heisenb3rg (непознат )
Публикувано24.05.14 22:22



Така ,запетая щеше да има ,ако изречението изглеждаше така:
Автобиографията, както и попълненият формуляр за участие в конкурса, e подаденa в срок.



Тема Re: От матуритенови [re: Heisenb3rg]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано24.05.14 22:46



Автобиографията, както и попълненият формуляр за участие в конкурса, e подаденa в срок.

Е няма такова изречение! То щеше да е неправилно само по себе си.

А интервалът се слага след запетаята, впрочем.

И никой да не се опитва да ме убеди, че там запетаи НЕ ТРЯБВА да има.



Тема Re: От матуритенови [re: UnicaDonna]  
Автор fordesc (Улав,ама много!)
Публикувано25.05.14 22:25



Не знам защо, но по-правилно ми звучи "са подадени в срок". Все пак става дума за повече от едно съществително...
"Следващия път ми изпратете само запетаите, текста ще напиша сам!" - почти Марк Твен.
Бъдете здрави!



Тема Re: От матуритенови [re: UnicaDonna]  
Автор zdravets21 (здравец)
Публикувано26.05.14 01:01



Уни, непрекъснато си мениш мнението, което не е ненормално, разбира се. И аз го правя.



Веднъж казваш - преглеждах матурата и този отговор (А) ми се стори грешен.. После в А аз НЕСЪМНЕНО бих сложила запетаите. И накрая - И никой да не се опитва да ме убеди, че там запетаи НЕ ТРЯБВА да има.

В нищо няма да те убеждавам (говоря за себе си), защото самата аз не съм убедена. Ако се явявах на матурата обаче, като правилен отговор щях да посоча А, понеже в останалите не намирам грешки... Според теб кой е правилният отговор?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.