Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:14 10.06.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Има ли думанови [re: jeweel]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано21.06.12 16:23



Има два варианта: на място и намясто. "Убили го на място" и "Марширувам намясто". На мен ми е ужасно трудно с тези наречия, дори когато знам как се пишат, а аз знам. Имам вътрешна съпротива да напиша "невинаги", макар че така трябва.





Тема Re: Има ли думанови [re: здpaвeц]  
Автор jeweel ()
Публикувано21.06.12 16:34



Абе нещо не ми харесва това "намясто" въпреки всичко. Дори като го пиша тук ми се подчертава в червено. Този сайт, дето му дадох препратка, нещо е сбъркан. Струва ми се, че вече и тия, дето трябва да ни учат кое как се пише, са тотално объркани.
Проверих в 2 онлайн речника, няма "намясто".

Редактирано от jeweel на 21.06.12 16:36.



Тема Re: Има ли думанови [re: jeweel]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано21.06.12 16:50



Разбирам, но аз го намирам на три-четири места като наречие. Демек - слято. Има и обяснения. И на мен не ми харесва, както казах, но няма начин. Единствената възможност е да отбягваме думата или думите. Но напоследък ми се налага да отбягвам доста думи - напът, накрак и др.





Тема Re: Има ли думанови [re: здpaвeц]  
Автор jeweel ()
Публикувано21.06.12 17:44



Ами "накрак" май има, но "напът" няма - ето, подчерта ми се в червено.



Редактирано от jeweel на 21.06.12 17:48.



Тема Re: Има ли думанови [re: jeweel]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано21.06.12 17:53



И "напът" има, този спор вече сме го водили.





Тема Re: С извинение - журналистически бисери -3нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано21.06.12 19:21



И как ще направиш разлика между "Вие, дами, сте дошли" и "Вие, госпожо, сте дошли"

В единия случай дамите са повече от една, а в другия госпожата е една, иначе биха били госпожи.


Говорех за друга разлика. Например - имаш пред себе си един мъж и една жена. Ако кажеш - "Вие сте добре дошли" - как ще разберат дали и за двамата става дума, дали за жената или за мъжа?

Не ми отговаряй, че ТРЯБВА да доуточня. Точно това е неправилно - да си помагаш с патерички, за да дообясняваш нещо. А би могло, без "патерички", да се обърнеш към двамата и да кажеш - "Вие сте добре дошъл" и веднага ще стане ясно...





Тема Re: С извинение - журналистически бисери -3нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано23.06.12 11:40



Можем ли да поправим грешките? Не треньорските грешки.




"Борбата както винаги съм Ви казвал не е лична и не е за постове. Това трябва да е ясно. Не, че ще се кандидатирам или да заемам някакъв пост във федерацията, че дори и като треньор. И това не е. Какво ще правя после ли? Ако се стигне до там на Общото събрание, да издигна кандидати, които са достойни хора и, които ще дойдат и ще помагат на волейбола", заяви Радо Стойчев за bTV.






Тема Re: С извинение - журналистически бисери -3нови [re: здpaвeц]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано23.06.12 12:40



Това Европейско първенство преминава под мотото: "Късметът покри!".

Късметът (шансът) покри гърците, чехите и пр. Във всеки мач този израз се споменава поне пет пъти. Дали ще можем да ги преброим накрая?!



И малко граматически и правоговорни бисери...

" Не може да се играе така срещу един от най-силно физическите отбори"
"Всеки момент ще изтечат последните минути от продължението"
"Не съм склонен да винъ...; няма да седът..."
"Сигурен съм, че след почивката гърците ще излязат с аргументи"

Има нещо, което не знам дали е грешка, но мен много ме дразни... " Мирослав Клозе подаде на Филип Лам, а последният..." Това "последният" издава липсата на стил, а може би е опит за нестандартност.

П.П. Преди доста години имаше един коментатор, който вместо Мирослав Клозе казваше Миро Клозе. Димитър Бербатов можем да наречем и Митко Бербатов, но можем ли вместо Деметрио Албертини да кажем Митко Албертини?!



Тема Re: С извинение - журналистически бисери -3нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано23.06.12 12:47



"Борбата(запетая) както винаги съм Ви казвал(запетая) не е лична и не е за постове. Това трябва да е ясно. Не, че ще се кандидатирам или (излишна дума, или трябват още, за да се доизясни смисъла) да заемам някакъв пост във федерацията, че дори и като треньор. И това не е. Какво ще правя после ли? Ако се стигне до там (тире) на Общото събрание(без запетая) нека да издигна(т) кандидати, които са достойни хора и,(без запетая) които ще дойдат и ще помагат на волейбола", заяви Радо Стойчев за bTV.

Борбата, както винаги съм Ви казвал, не е лична и не е за постове. Това трябва да е ясно. Не, че ще се кандидатирам да заемам някакъв пост във федерацията, че дори и като треньор. И това не е. Какво ще правя после ли? Ако се стигне до там - на общото събрание нека да издигнат кандидати, които са достойни хора и които ще дойдат и ще помагат на волейбола.

(Не съм отваряла линка, ако е видео - не съм ЧУЛА изказването... поправям писания текст, обаче ако е лошо записан или изтълкуван от пишещия - не отговарям!!

)



Тема Re: С извинение - журналистически бисери -3нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано23.06.12 13:06



Борбата, както винаги съм Ви казвал, не е лична и не е за постове. Това трябва да е ясно.
Не, че ще се кандидатирам да заемам някакъв пост във федерацията, че дори
и като треньор. И това не е.

(Кое това?)
Какво ще правя после ли? Ако се стигне до+там (пише се слято) - на общото събрание
нека да издигнат кандидати, които са достойни хора, (без и) които ще дойдат
и ще помагат на волейбола.

(Ако се стигне докъде?)
(И къде е отговорът на въпроса: "Какво ще правя после ли?")

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.