Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:49 05.05.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | (покажи всички)
Тема Re: С извинение - журналистически бисери -3нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано07.07.12 22:43



Ама то е пълно с бисери това...

Тъкмо правех салата докато слушах тоя репортаж.
Щях да се порежа от преплитане на мисълта... както се казва... разбира се!

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг


Тема Re: Изумена съм!нови [re: здpaвeц]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано10.07.12 23:38



Едно изречение от книгата, за която говорех: "В този момент захранващият кабел на хладилника, когото уж бях закачил за агрегата, се откачи и се замота в краката ми.

В цялата книга тея и онея не се изписват по никакъв друг начин.

Абсолютно убедена съм, че коректорката не е прочела нито една страница от книгата. Доверила се е на автора, който е завършил право в СУ. През 2008 г. е защитил докторска дисертация в областта на правото на Европейския съюз. Работи като адвокат и преподавател в Софийския университет.





Тема Re: Изумена съм!нови [re: здpaвeц]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано11.07.12 00:46



Ако искате, можете да поправите грешките.



"След това той се преместил в нейното бунгало, естествено не спяли заедно...Живяли заедно в бунгалото..., а тя му правила сок от малини... не му правила тя сок от малини, правили го в столовата на лагера, но тя крадяла гарафите с пълен сок и ги носила сутрин в бунгалото... Имало един много зъл учител..., дето всяка сутрин ги будил към седем със свирката, с наляти прасци..."

П.П. Това е от половин страница.



Тема Re: Изумена съм!нови [re: здpaвeц]  
Автор Casandra ((изпитана))
Публикувано11.07.12 01:38



"След това той се преместил в нейното бунгало, естествено не спяли /СПЕЛИ/заедно...Живяли /ЖивЕЕли/ заедно в бунгалото..., а тя му правила/правЕла/ сок от малини... не му правила /правЕла/ тя сок от малини, правили/правЕли/ го в столовата на лагера, но тя крадяла гарафите с пълен сок и ги носила/носЕла/ сутрин в бунгалото... Имало един много зъл учител..., дето всяка сутрин ги будил /будЕл/ към седем със свирката, с наляти прасци..."

Уррааа минах в четвърти клас!
П.П. * Минах * е фразеологично словосъчетание, а кавичките ми ги няма на клавиатурата и вместо тях - звездичка!

Никой не е станал пророк в собственото си село

Тема Re: Изумена съм!нови [re: Casandra]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано11.07.12 01:57



Много добре си се справила, но имаш някои пропуски. Ще ти ги посоча.



...,но тя крадяла гарафите с пълен сок

...с наляти прасци

П.П. "Живяли" не е нужно да са "живеели". Достатъчно е да са "живели", но ти това няма как да го знаеш, защото не четеш книгата.



Тема Re: Изумена съм!нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано11.07.12 08:42



Касандра ме изпревари, но прасците и пълния сок ги отбелязах още преди твоята намеса. Бих прибавила две запетаи след многоточие (допустимо ли е??), и също - изречението "не му правила тя сок от малини" трябва да започва с главна буква, защото смислово е ново изречение, а не продължение на предното. Поне аз го чувствам така.



Ти още ли не си писала "донос" срещу тази преводачка и тези редактори?? На твое място щях да вдигна издателството във въздуха...нали съм си ЗАЯДНИЦА!

Правила съм такива изпълнения с учебници...такъв шум вдигнах за едни безумия, та чак ТВ предаване направиха за тях!

Редактирано от УниKaлнaтa на 11.07.12 09:20.



Тема Re: Изумена съм!нови [re: здpaвeц]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано11.07.12 10:11



С години се опитвам да разбера що много хора си мислят, че туй жУвотно, преводът, е като да събереш 1 и 1


И после това се отразява на гилдията



Тема Re: Изумена съм!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано11.07.12 18:32



Бих прибавила две запетаи след многоточие (допустимо ли е??)

Според мен не. А защо искаш да сложиш две запетаи?

"не му правила тя сок от малини"

Това изречение е част от друго и затова не е с главна буква.

Ти още ли не си писала "донос" срещу тази преводачка и тези редактори??

Няма преводачка. Книгата е от български автор. Има редакторка, която е и коректорка. Казва се Мариана Христова.





Тема Re: Изумена съм!нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано11.07.12 18:44



Бих прибавила две запетаи след многоточие (допустимо ли е??)
Според мен не. А защо искаш да сложиш две запетаи?


Неее, бих ги прибавила към ГРЕШКИТЕ, които коментираме и поправяме. Видях ги, тези запетаи, в текста, копнат от теб, и ги отбелязвам като грешки.

Относно другото - ето текста, който ти предложи за поправка:

"След това той се преместил в нейното бунгало, естествено не спяли заедно...Живяли заедно в бунгалото..., а тя му правила сок от малини... не му правила тя сок от малини, правили го в столовата на лагера, но тя крадяла гарафите с пълен сок и ги носила сутрин в бунгалото... Имало един много зъл учител..., дето всяка сутрин ги будил към седем със свирката, с наляти прасци..."


Ако не си махала изречения умишлено - значи, според мен, в " Живяли заедно в бунгалото..., а тя му правила сок от малини... Не му правила тя сок от малини, правили го в столовата на лагера" - трябва да има главно "Н", защото смятам, че трябва да е начало на ново изречение, макар и след многоточие.



Тема Re: Изумена съм!нови [re: chavdar4e]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано11.07.12 18:45



Абсолютно убедена съм, че коректорката не е прочела нито една страница от книгата. Доверила се е на автора, който е завършил право в СУ. През 2008 г. е защитил докторска дисертация в областта на правото на Европейския съюз. Работи като адвокат и преподавател в Софийския университет.



Пропуснала си да прочетеш какво съм написала за автора.

Едно изречение от книгата, за която говорех: "В този момент захранващият кабел на хладилника, когото уж бях закачил за агрегата, се откачи и се замота в краката ми.

В цялата книга "тея" и "онея" не се изписват по никакъв друг начин.


И това си пропуснала... Никога не съм предполагала, че някой може да сгреши "който" с "когото". Обратният вариант е по-допустим, според мен.




Страници по тази тема: << 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.