Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:19 28.05.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Журналистически "бисери"нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор !Valencia ()
Публикувано19.03.12 15:18



От предишното ти мнение разбрах, че е ставало дума за мача "Атлетик" (Билбао) - "Манчестър Юнайтед".

Това беше мачът реванш, от който щеше да се определи продължаващият напред отбор. "Манчестър" бяха загубили у дома с 2:3 и в Билбао трябваше да вкарат два гола, без да получат нито един, за да станат краен победител от двата двубоя с резултат 4:3. Да, но "Атлетик" рано-рано вкараха един гол и възможностите на "Манчестър" намаляха значително, защото вече им трябваха три гола, а от играта, която отборът от Билбао демонстрираше, се виждаше, че това няма как да се случи.

При резултат 2:0 за "Атлетик", почти в края на мача, Рууни вкара един гол, който не стигаше за нищо... Предполагам, че това, което си чула на следващата сутрин, е било нещо приблизително на: "...Все пак в еди-коя си минута Рууни успя да вкара един безутешен гол...".

Разбирам, че това "безутешен" те безпокои, но такава е футболната терминология. Когато противникът ти те надиграе тотално като резултат (в нашия случай по всички показатели), дори да вкараш гол, той е безутешен, на честта, ПОЧЕТЕН...

Последната дума е забележка към мен, защото в предишното си мнение съм я написала неправилно, с И, а когато видях, беше късно за поправка.



П.П. Обмислям идеята да пусна тема със заглавие: "Моите правописни, и каквито ти дойде наум, грешки!".



Тема Re: Журналистически "бисери"нови [re: Kossoman]  
Автор !Valencia ()
Публикувано19.03.12 15:32



И във футбола безутешен и безответен имат различно значение.

Безответен се използва, когато двубоят завърши на нула, но не 0:0, а 1:0; 2:0; 5:0... Примерно: "Еди-кой си отбор вкара три безответни гола". Въпросният отбор вкара три гола, без да получи нито един.

Това го знаеш, нали?





Тема Валенсия и нейните греховенови [re: !Valencia]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано19.03.12 17:48



Обмислям идеята да пусна тема със заглавие: "Моите правописни, и каквито ти дойде наум, грешки!".
---
Не знам защо, но на ум ми идват всякакви други грешки,
но не и правописни... въпрос на подсъзнание.


"Съгрешила, колежката!", казваше мой асистент,
който предпочиташе да се казва "сбърках", щото "сгреших"
имало морален отенък! (Нали отенък е с едно "т"?)

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг

Тема Re: Журналистически "бисери"нови [re: !Valencia]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано19.03.12 17:55



Културен министър:
"Вижте, и Библията почва по един странен начин. Той почва с дух и
материя. На едно тяло двете ръце – духът е неговата идентичност, неговата
култура, материята е неговата икономика и те вървят паралелно. Ние какво
правим сега? Да лекуваме едната ръка, че държи лъжицата да лапаме с нея -
другата по-нататък, при по-добри времена?"




Високият стил не ми позволи да схвана мисълта, но съм сигурен, че ако
ми помогнете да оправим поне грешките, ще ми светне... или не?

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг

Тема Re: Валенсия и нейните греховенови [re: пpивeт]  
Автор !Valencia ()
Публикувано20.03.12 00:12



...който предпочиташе да се казва "сбърках", щото "сгреших"
имало морален отенък!


Имам намерение темата да е за грешки, а не за прегрешения.



Нали отенък е с едно "т"?

С две е - оттенък!



Подарявам ти този речник! Знам, че го имаш, но за да не го търсиш, ползвай моя!



Тема Re: Журналистически "бисери"нови [re: пpивeт]  
Автор !Valencia ()
Публикувано20.03.12 00:58



Много отдавна не се бях смяла така! И продължавам!



Стилът всъщност не е прекалено висок, просто ние сме твърде ниски, за да го разберем. Но нищо не трябва да се поправя, защото е уникално! Какъв полет на мисълта, какви всеобхватни знания, колко неподражаем начин на изразяване, какви грандиозни планове, какво "образно мислене"!!! Безценно!

И него, заедно със Стратега, трябва да приобщим към нашия клуб. Ползата би била неизмерима!



Тема Re: Валенсия и нейните греховенови [re: !Valencia]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано20.03.12 11:00



Подарявам ти този речник! Знам, че го имаш, но за да не го търсиш, ползвай моя!

А защо в речника пише да проверим нашата любовна съвместимост?
---
Благодаря за поправката! И жалко, че не ми приемаш
насоките на темата...

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг


Тема Re: Валенсия и нейните греховенови [re: пpивeт]  
Автор !Valencia ()
Публикувано20.03.12 19:34



А защо в речника пише да проверим нашата любовна съвместимост?

Е, как защо - за да я проверим, естествено!



И жалко, че не ми приемаш
насоките на темата..


Съжалявам, но не съм разбрала тематичната насоченост. Ако я бях разбрала, отговорът ми щеше да е в посока на насочеността. Разбирането е неразривно слято с отговора. Те са диалектически свързани и взаимно се обуславят. Едното е невъзможно без другото.

Винаги съм се опитвала да разбера какво искат да кажат хората на други хора, и в частност на мен, но ми е трудно! Ето: не разбрах шегата на Безсънна, а всички други я разбраха; не разбирам дълбокомислието на министър Рашидов, а сега не разбрах и теб.

За да ви разбирам, трябва да свалите летвата. Или казано на волейболен език - трудно ми е да намирам топката високо, защото нямам достатъчно голям отскок, а на футболен - свалете топката на тревата!

Толкова много писах, че се отклоних от същественото...За какво искаш да си говорим?



Тема Започна се!нови [re: !Valencia]  
Автор !Valencia ()
Публикувано22.03.12 18:17



Вариации на тема: "Абитуриенти и абитуриентски балове!".





Тема Re: Започна се!нови [re: !Valencia]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано22.03.12 22:14



А, разгеле да попитам - аз лично го употребявам точно както си го написала, но толкова много хора на всякакви нива казват "абитюрентски", че се питам вече...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.